ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Wednesday's prep football scores

PREP FOOTBALL D Wednesday's results North Dakota Bismarck High 66, Williston 13 Des Lacs-Burlington 15, Rugby 6 Divide County 54, Mohall-Lansford-Sherwood 6 Minot Bishop Ryan/Sawyer 34, Beulah 0 Velva 73, Surrey 16 Minnesota Aitkin 35, Crosby-Iro...

PREP FOOTBALL

D

Wednesday's results

North Dakota

Bismarck High 66, Williston 13

ADVERTISEMENT

Des Lacs-Burlington 15, Rugby 6

Divide County 54, Mohall-Lansford-Sherwood 6

Minot Bishop Ryan/Sawyer 34, Beulah 0

Velva 73, Surrey 16

Minnesota

Aitkin 35, Crosby-Ironton 18

Albany 43, Zimmerman 23

Alexandria 21, Fergus Falls 14

ADVERTISEMENT

Andover 50, Robbinsdale Armstrong 14

Annandale 42, Litchfield 27

Apple Valley 28, Eagan 7

Atwater-Cosmos-Grove City 31, Sauk Centre 6

Austin 39, Mankato East 7

Barnum 48, Cook County 16

Becker 18, Little Falls 3

Belgrade-Brooten-Elrosa 54, Eden Valley-Watkins 8

ADVERTISEMENT

Benilde-St. Margaret's 31, Spring Lake Park 28

Bertha-Hewitt 24, Brandon-Evansville 20

Big Lake 27, North Branch 7

Bigfork 52, Littlefork-Big Falls 14

Blaine 21, Anoka 9

Blake 42, St. Paul Academy/Mounds Park 20

Blooming Prairie 24, Bethlehem Academy 7

Blue Earth Area 42, St. James Area 14

BOLD 36, Benson 0

Brainerd 37, Grand Rapids 0

Browerville 29, Long Prairie-Grey Eagle 12

Buffalo 47, Duluth East 8

Cambridge-Isanti 12, Princeton 7

Canby 27, Lac qui Parle Valley 13

Chanhassen 41, Red Wing 27

Chaska 48, New Prague 14

Chisago Lakes 52, St. Francis 50

Chisholm 28, Mountain Iron-Buhl 12

Clinton-Graceville-Beardsley 56, Ashby 0

Columbia Heights 26, Minneapolis Edison 6

Coon Rapids 23, Centennial 20

Cretin-Derham Hall 35, Woodbury 23

Delano 42, Holy Family Catholic 0

DeLaSalle 62, Minnehaha Academy 35

Detroit Lakes 18, Pequot Lakes 7

East Grand Forks 28, Crookston 7

East Ridge 35, Hastings 6

Eastview 35, Bloomington Kennedy 0

Eden Prairie 37, Hopkins 0

Edgerton/Ellsworth 40, Cleveland 16

Elk River 41, Park Center 6

Ely 58, Northeast Range 16

Esko 43, Rush City 6

Fairmont 42, New Ulm 0

Faribault 36, Rochester Century 35

Floodwood 42, Lake of the Woods 6

Foley 45, Mora 8

Glencoe-Silver Lake 49, Dassel-Cokato 19

Grand Meadow 40, Lyle/Austin Pacelli 12

Hawley 52, Staples-Motley 14

Hayfield 26, Wabasha-Kellogg 15

Hermantown 57, Virginia 0

Hill-Murray 48, Richfield 7

Holdingford 42, Rockford 0

Howard Lake-Waverly-Winsted 34, Kimball 32

Hutchinson 47, Mound-Westonka 0

International Falls 38, Greenway/Nashwauk-Keewatin 20

Jackson County Central 44, Worthington 23

Janesville-Waldorf-Pemberton 18, GHEC/Truman 14

Kasson-Mantorville 38, Byron 22

Kenyon-Wanamingo 22, Dover-Eyota 21

La Crescent 62, Lake City 34

Lakeville South 28, Bloomington Jefferson 7

Lanesboro 33, Houston 8

LeRoy-Ostrander 51, Glenville-Emmons 6

Lester Prairie/Holy Trinity 37, Mankato Loyola 20

Lewiston-Altura 49, St. Charles 26

Luverne 27, Redwood Valley 7

Madelia 36, Randolph 24

Mahnomen 49, Fertile-Beltrami 6

Mankato West 39, Rochester Mayo 34

Maple Grove 34, Champlin Park 7

Maple River 21, Medford 14

Marshall 28, Windom 7

Martin County West 69, Red Rock Central 6

Mayer Lutheran 34, Sibley East 17

McGregor 38, Hill City 34

Melrose 47, Montevideo 27

Mesabi East 28, Eveleth-Gilbert 22

Minneapolis Southwest 21, Minneapolis South 10

Minneapolis Washburn 33, Minneapolis Henry 21

Minneota/Lincoln HI 35, Adrian 0

Minnesota Valley Lutheran 30, Sleepy Eye 14

Monticello 49, Duluth Denfeld 18

Moorhead 28, Bemidji 21

Moose Lake/Willow River 22, Duluth Marshall 0

Mounds View 50, Roseville 47

Mountain Lake Area 57, Fulda 0

New Richland-H-E-G 40, G-F-W 0

New York Mills 28, Wadena-Deer Creek 14

Nicollet 70, Alden-Conger 22

North Woods 40, Cherry 14

Northfield 41, Holy Angels 9

Northland 30, Carlton 18

Norwood-Young America 35, LeSueur-Henderson 20

Ogilvie 30, East Central 14

Onamia 56, Isle 28

Orono 21, Waconia 0

Osseo 28, Totino-Grace 14

Owatonna 35, Rochester John Marshall 7

Park (Cottage Grove) 36, Forest Lake 6

Park Rapids 7, Perham 0

Paynesville 42, Minnewaska 13

Pierz 23, Maple Lake 6

Pillager 36, Pine River-Backus 16

Pine Island 37, Winona Cotter 13

Prior Lake 42, Burnsville 12

Proctor 26, Hibbing 16

Providence Academy/Heritage Christian Academy 24, Breck 6

Red Lake County 45, Blackduck 14

Robbinsdale Cooper 26, Henry Sibley 17

Rochester Lourdes 40, Cannon Falls 20

Rocori 16, Sauk Rapids-Rice 15

Rogers 38, St. Michael-Albertville 37, OT

Rosemount 36, Lakeville North 7

Rushford-Peterson 35, Goodhue 14

Sartell 21, St. Cloud Apollo 17

Shakopee 21, Farmington 14

Sleepy Eye St. Mary's 26, Buffalo Lake-Hector-Stewart 0

Southland 29, Fillmore Central 8

Spring Grove 41, Mabel-Canton 28

Springfield 21, New Ulm Cathedral 14

St. Anthony 20, New Life Academy/Bethany Academy 14

St. Cloud Cathedral 40, Milaca 6

St. Croix Lutheran 42, Concordia Academy 7

St. Paul Central 41, St. Paul Como Park 3

St. Paul Harding 46, St. Paul Humboldt 7

St. Paul Highland Park 32, St. Paul Johnson 14

St. Peter 33, New London-Spicer 16

St. Thomas Academy 35, South St. Paul 28

Stewartville 36, Plainview-Elgin-Millville 18

Tartan 40, North St. Paul 21

Thief River Falls 41, Warroad 7

Tri-City United 25, Belle Plaine 13

Triton 38, Zumbrota-Mazeppa 14

Two Harbors 21, Deer River 7

Upsala/Swanville 24, Royalton 21

Verndale 12, Ortonville 6

Wabasso 35, Cedar Mountain/Comfrey 12

Walker-Hackensack-Akeley 20, Bagley 18

Warren-Alvarado-Oslo 42, Ada-Borup 39

Waseca 34, Fridley 21

Watertown-Mayer 35, Jordan 21

Waubun 30, Rothsay 6

Wayzata 35, Minnetonka 14

West Lutheran 53, Mesabi Academy 0

Westbrook-Walnut Grove 52, Hills-Beaver Creek 48

Wheaton/Herman-Norcross 68, Hillcrest Lutheran 14

White Bear Lake 39, Stillwater 22

Willmar 42, St. Cloud Tech 14

Win-E-Mac 60, Norman County West 8

Winona 60, Albert Lea 21

Yellow Medicine East 14, Morris Area/Chokio-Alberta 7

Floodwood 42, Lake of the Woods 6

EGF SENIOR HIGH 28,

CROOKSTON 7

EGF Senior High 0 12 8 8--28

Crookston 0 0 0 7--7

EGF ¬-- Brady McDonald 6 run (kick failed)

EGF ¬-- Clarke Peterson 34 pass from Trevor Selk (pass failed)

EGF ¬-- McDonald 1 run (kick failed)

EGF ¬-- Safety

EGF -- Gilbert Trevino 14 pass from Selk (Tye Ausmus run)

C -- Mike Hajostek 2 run (Joey Koenig kick)

Individual leaders

RUSHING -- EGF: Tye Ausmus 18-120, Trevor Selk 11-36, Luke Beito 5-23, Brady McDonald 4-11; C: Blake Bergeron 9-28, Mikey Hajostek 9-26

PASSING -- EGF: Trevor Selk 7-11-0, 99 yards; C: Parker Salentine 15-24-0, 155 yards

RECEIVING -- EGF: Tenner Seim 4-55, Clarke Peterson 1-34, Gilbert Trevino 1-14, Ausmus 1-(-4); C: Parker Epema 8-67, Ryan Porter 3-41, Luke Edlund 3-15, Joey Koenig 1-32

RED LAKE COUNTY 45,

BLACKDUCK 14

RLC 16 16 6 7--45

Blackduck 0 6 0 8--14

RLC ¬-- Jacob Magnell 1 run (Magnell run)

RLC ¬-- Tristan Knott 3 run (Sean Harris run)

RLC ¬-- Zack Landman 30 pass from Wyatt Casavan (Magnell run)

B ¬-- Trey Volk 1 run (run failed)

RLC ¬-- Casavan 1 run (Casavan run)

RLC ¬-- Magnell 73 punt return (run failed)

B ¬-- Colton Brown 35 pass from Jacob Krabbenhoft (Krabbenhoft run)

RLC ¬-- Austin Waliser 8 run (Cameron Lundeen kick)

WARREN-A-O 42,

ADA-BORUP 39

Ada-Borup 6 13 8 12--39

Warren-A-O 6 14 15 7--42

AB ¬-- JD Kappes 2 run (kick failed)

WAO ¬-- Jesse Pineda 50 run (kick failed)

WAO ¬-- Pineda 5 run (Brice Miller kick)

AB ¬-- Lance Ruebke 35 pass from Kappes (Zach Holweger kick)

WAO -- Jase Pederson 65 pass from Cameron DuBore (Miller kick)

AB -- Ruebke 4 run (kick failed)

WAO -- Pineda 84 run (Miller kick)

AB -- Austin Merkens 5 pass from Kappes (Evan Purrington run)

WAO -- Pineda 1 run (Pineda run)

AB -- Chase Hoven 25 pass from Kappes (pass failed)

WAO -- Cameron DuBore 20 run (Miller kick)

AB -- Dexter Pelzman 25 pass from Kappes (run failed)

THIEF RIVER FALLS 41,

WARROAD 7

Thief River Falls 20 21 0 0 --41

Warroad 7 0 0 0 --7

W ¬-- Andrew Knudson 53 pass from Blayke Nelson (kick good)

TRF ¬-- Zeb Nelson 23 run (kick failed)

TRF ¬-- Jacob Joppru 65 pass from Nelson (Dominic Kruse kick)

TRF ¬-- Ian Lund 3 run (Kruse kick)

TRF ¬-- TyJuan Brown 42 run (Kruse kick)

TRF ¬-- Tyran Jones 2 pass from Nelson (Kruse kick)

TRF ¬-- Turner Storm 20 pass from Nelson (Kruse kick)

MAHNOMEN 49,

FERTILE-BELTRAMI 6

Fertile-Beltrami 6 0 0 0--6

Mahnomen 14 14 6 15--49

M ¬-- Austin Reitan 1 run (Reitan run)

FB ¬-- Mitchell Mosher 18 pass from Billy Gramer (run failed)

M ¬-- Bob Bjorge 7 run (run failed)

M ¬-- Reitan 72 run (Bjorge run)

M ¬-- Nathan Hanson 31 pass from Brian Schoenborn (kick failed)

M ¬-- Kody Lefebvre 32 pass from Schoenborn (kick failed)

M ¬-- Schoenborn 3 run (Lefebvre pass from Schoenborn)

M ¬-- Blake Kahlbaugh 3 run (Riley McCollum kick)

WIN-E-MAC 60,

NORMAN CO. WEST 8

Norman Co. West 0 8 0 0--8

Win-E-Mac 0 32 16 14--60

NCW ¬-- Steele Armstrong 62 pass from Ryan Olson (pass good)

WEM ¬-- Devin Faldet 35 run (run good)

WEM ¬-- Faldet 7 run (pass failed)

WEM ¬-- Keaton Stuhaug 20 run (pass failed)

WEM ¬-- Stuhaug 1 run (run failed)

WEM ¬-- Jake Walker 46 pass from Zac Tradewell (pass failed)

WEM ¬-- Stuhaug 2 run (pass good)

WEM ¬-- Matt Thompson 15 run (run good)

WEM ¬-- Afanasy Chernisoff 4 run (pass failed)

WEM ¬-- Kolton Stuhaug 5 run (run good)

PARK RAPIDS 7, PERHAM 0

Perham 0 0 0 0-0

PR 0 7 0 0-7

PR-Burlingame 19 pass from McCollum (kick good)

HAWLEY 52, STAPLES-MOTLEY 14

S-M 0 7 0 7-14

Hawley 14 24 14 0-52

H-Omberg 63 run (Althoff kick)

H-Buttke 8 run (Althoff kick)

H-Harms 12 run (Althoff kick)

SM-Rivetts 1 run (Winkels)

H-Ellefson 12 pass from Harms (Althoff kick)

H-Ellefson 10 pass from Harms (Althoff kick)

H-Althoff 22 field goal

H-Ellefson 17 run (Althoff kick)

H-Omberg 30 run (Althoff kick)

SM-Fietek 2 run (Winkels kick)

Late Tuesday

CLEARBROOK-GONVICK 51,

B-G-MR 6

C-G 14 23 14 0--51

BGMR 0 0 6 0--6

CG ¬-- Tanner Pletschett 15 pass from Sam Lavin (Reegen Hetland pass from Lavin)

CG ¬-- Hetland 25 run (pass failed)

CG ¬-- Nick Bodensteiner 7 run (Hetland pass from Lavin)

CG ¬-- Chance Dyrdahl 54 run (Pletschett kick)

CG ¬-- Hetland 47 run (Aaron Horn pass from Pletschett)

CG -- Bodentseiner 1 run (Dyrdahl run)

CG ¬-- Lavin 5 run (run failed)

BGMR ¬-- Wyatt Peppel 20

N.D. polls

Class A

1. Hazen (13) 8-0, 73; 2. Larimore (2) 7-0, 54; 3. Killdeer 7-1, 47; 4. Des Lacs-Burlington 7-0, 34; 5. North Prairie 7-1, 12

Others receiving votes: Carrington

9-man

1. Cavalier (12) 6-0, 67; 2. Towner-Granville-Upham 8-0, 53; 3. Grant County-Flasher (2) 7-0, 47; 4. Shiloh Christian 7-0, 27; 5. Finley-Sharon/Hope-Page 7-1, 12

Others receiving votes: Richardton-Taylor-Hebron, South Border

Minn. polls

Class 6A

1. Eden Prairie (6) 6-0, 60; 2. (tie) Maple Grove 7-0, 45; East Ridge 6-1, 45; 4. Rosemount 6-1, 42; 5. (tie) Osseo 6-1, 35; Lakeville North 6-1, 35; 7. Wayzata 4-2, 17; 8. Totino-Grace 6-1, 16; 9. (tie) Minnetonka 5-2, 13; Prior Lake 5-2, 13

Others receiving votes: Roseville

Class 5A

1. Owatonna (8) 7-0, 89; 2. Chaska (1) 7-0, 80; 3. Brainerd 7-0, 73; 4. Rogers 7-0, 62; 5. St. Michael-Albertville 7-0, 44; 6. Mankato West 6-1, 42; 7. St. Paul Central 7-0, 40; 8. Bemidji 6-1, 30; 9. St. Cloud Apollo 6-1, 16; 10. Chisago Lakes 6-1, 9

Others receiving votes: Minneapolis Washburn, Chanhassen, Mahtomedi, St. Cloud Tech, St. Thomas Academy

Class 4A

1. Hutchinson (7) 7-0, 79; 2. South St. Paul (1) 7-0, 73; 3. (tie) Waseca 7-0, 58; Becker 6-1, 58; 5. Delano 6-1, 45; 6. DeLaSalle 6-1, 41; 7. Detroit Lakes 7-1, 24; 8. Hermantown 6-1, 21; 9. Kasson-Mantorville 6-1, 20; 10. Stewartville 6-1, 9

Others receiving votes: St. Paul Highland Park, Blake, Benilde-St. Margaret's

Class 3A

1. Belle Plaine/Holy Family Academy (4) 7-0, 58; 2. Rochester Lourdes (2) 6-1, 53; 3. New London-Spicer 6-1, 50; 4. Glencoe-Silver Lake 5-2, 39; 5. Watertown-Meyer 6-1, 33; 6. Tri-City United 6-1, 20; 7. (tie) St. Croix Lutheran 5-2, 18; Minnehaha Academy 5-2, 18; 9. Plainview-Elgin-Millville 5-2, 10; 10. Foley 5-2, 9

Others receiving votes: Park Rapids, Duluth Marshall, Columbia Heights, Dilworth-Glyndon-Felton, Perham, Fairmont

Class 2A

1. Caledonia (6) 7-0, 60; 2. Moose Lake-Willow River 7-0, 51; 3. Barnesville 7-0, 42; 4. Minneota-Lincoln HI 7-0, 38; 5. Holdingford 7-0, 35; 6. (tie) Jackson County Central 6-1, 25; Paynesville 7-0, 25; 8. Hawley 6-1, 24; 9. Chatfield 7-1, 16; 10. Hinckley-Finlayson 7-0, 6

Others receiving votes: Triton, Ottertail Central, Martin County West, BOLD

Class 1A

1. Mahnomen (5) 7-0, 50; 2. Sleepy Eye St. Mary's 7-0, 45; 3. Blooming Prairie 7-0, 40; 4. Braham 7-0, 35; 5. Dawson-Boyd 6-1, 21; 6. Belgrade-Brooten-Elrosa 6-1, 16; 7. Upsala-Swanville 6-1, 13; 8. Minneapolis North 5-2, 12; 9. Red Lake County 6-1, 11; 10. (tie) Barnum 6-1, 10; Adrian 6-1, 10

Others receiving votes: Wabasso, Atwater-Cosmos-Grove City, Royalton

9-man

1. Clinton-Graceville-Beardsley (6) 7-0, 69; 2. Kittson County Central (1) 8-0, 62; 3. Mountain Lake Area 7-0, 50; 4. Win-E-Mac 7-0, 49; 5. Nicollett 7-0, 42; 6. Ely 7-0, 31; 7. Floodwood 7-0, 28; 8. Spring Grove 6-1, 12; 9. Goodridge-Grygla 7-1, 10; 10. (tie) Kelliher-Northome 7-0, 7; Mountain Iron-Buhl 7.

Others receiving votes: Grand Meadow, Edgerton-Ellsworth, Wheaton-Herman-Norcross, South Ridge

Related Topics: FOOTBALLPREP SPORTS
What To Read Next
Featuring area prep sports cancellations and postponements, local boys and girls basketball results, N.D. girls wrestling second edition coaches' poll and much more!
Featuring the prep honor roll, area college basketball conference standings, N.D. Class A and B prep basketball polls, and much more!
Featuring boys and girls hockey results from throughout the region, area prep basketball scores, boys swimming and diving results, and much more!
Manning needed 24 points to break the school record held by Kyle Sanden, who scored 1,549 points in the mid-1990s.