ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Wednesday's local scoreboard for July 6

Featuring Legion baseball scores from across the region, Tuesday Women's Golf League results, and much more!

Local Scoreboard
We are part of The Trust Project.

Legion baseball

Wednesday’s results
Fosston 14-3, Crookston Post 20 4-1

Williston 8-8, Grand Forks Royals 2-2
GFR 000 020 0 – 2 4 2
WIL 001 601 x – 8 9 3
WP: Riley Erickson; LP: Nick Holter
Highlights – GFR: Jaden Rustad 2x3, 2 RBI, HR, Ryan Muizelaar 1x3, 2B; W: Ashton Collings 3x4, 3R, 3B, Grant Cymbaluk 3x4, 3 RBI, 2 2B
GFR 000 002 0 – 2 5 1
WIL 032 003 x – 8 5 2
WP: Ashton Collings; LP: Chance Colgrove
Highlights – GFR: Zack Erickson 1x2, RBI; W: Kadin Finders 2x3, 2B, 2R, 2 RBI

West Fargo Aces 6-14, Grand Forks Blues 2-4
GFB 001 001 0 – 2 2 3
WFA 100 113 x – 6 7 1
WP: Hoard; LP: Nikle
Highlights – GFB: Brevik 1x2, R; WFA: Buffington 2x3, 2B, 2R, Hofland 2x3, 2 RBI
GFB 201 100 – 4 3 0
WFA 101 732 – 14 10 1
WP: Anderson; LP: Morkve
Highlights – GFB: Brevik 2x3, Peterson 1x1; WFA: Troftgruben 2x5, Hofland 3x5, 2 3B, Medina 1x1, 2B, Knodle 1x3, 2B, 3 RBI, Larson 1x3, 2 RBI, 2B, Mapes 1x2, 2R

Roseau 15, Stephen-Argyle 13
STE 004 011 7 – 13 9 3
ROS 021 732 x – 15 10 4
WP: Jensen; LP: Truedson
Highlights – SA: Strege 3x5, Oberg 2x4, 2B, Merhle 2x4, 2B; R: George 1x1, I. Wensloff 1x2, 2B, 3R Flaig 3x3, 2B, 3B, 3R, Tangen 1x1, Gunderson 1x3, 2R, Demars 1x2, 2 RBI

Tuesday’s results
Grand Forks Royals 11-1, Dickinson Roughriders 2-8
GFR 012 061 1 --11 12 0
D-R 011 000 0 --2 6 1
WP: Jack Jahnke; LP: Isaac Daley
Highlights -- GFR: Matt Scribner 1x3, 2R, 2 RBI, Jaden Rustad 2x4, R, 3 RBI, Cole Barta 1x3, R, RBI, Ryan Muizelaar 2x5, R, Brett Feller 1x4, RBI, Chance Colgrove 3x4, 3R, RBI, Logan Okstad 1x4, R, Nick Holter 1x3, R, Adain Lee R, RBI, Jahnke 5 SO; DR: Troy Berg R, Jadon Bast 1x3, RBI, Aiden Daich 2x3, R, RBI, HR, Daley 6 SO
GFR 100 000 0 --1 3 2
D-R 022 031 X --8 9 0
WP: Bast; LP: Feller
Highlights -- GFR: Rustad 1x3, R, Muizelaar 1x3, RBI, Feller 6 SO; DR: Berg 1x4, R, Weiler 2x3, 2R, RBI, Bast 1x3, R, 13 SO, Daley 1x4, R, 2 RBI, Haich 2x3, 2R, 3 RBI, Drew Kovash R

ADVERTISEMENT

Thompson Post 181 8, Gardner 1
THO 221 021 0 --8 9 0
GAR 100 000 0 --1 2 5
WP: K Odenbach; LP: K Dows
Highlights -- T: C Welsh 2x4, RBI, T Schumacher 2x4, 2R, RBI, T Cunningham R, Z Peterson 2x3, 2R, RBI, R Strande 1x4, R, RBI, B Wolfgram 1x4, RBI, B Gibson R, J Muhs R, Odenbach 6 SO; G: N Shatzke 1x3, R

May-Port 13, Hatton-Northwood 5
MAY 030 300 7 --13 12 0
H-N 201 101 0 --5 6 3
WP: Jake Hutter; LP: Derek Carpenter
Highlights -- MP: Ethan Bergstrom 2, Reed Kritzberger 2x5, R, 2 RBI, Lucas Fugleberg 2x4, R, RBI, Sawyer Satrom 1x4, 3 RBI, HR, Landon Koenig 2x4, R, Hutter 3x4, R, 2 RBI, Marshall Judisch 1x3, 2R, Cole Kritzberger 1x1, 3R, RBI; HN: Ryan Verke R, Derek Carpenter 1x3, 2R, RBI, Ryan Tuite 1x2, 2R, RBI, Hunter Frederick 1x3, 2 RBI, 2B, Preston Beaudin 2x4, RBI, 2B

Prep baseball

Minn. Section 8A
All-section team
Sacred Heart -- Cullen Rohrich, Sam Gapp, Parker Erickson and Ethan Arntson; Ada-Borup/West -- Beau Fetting, Beau Jorgenson, Austin McCraven and Baron Odden; Fosston -- Aaron Norland, Keegan Senger and Tommy Simonson; West Marshall -- Demetrius Oberg, Jackson Woinarowicz and Aiden Anderson; Lake of the Woods -- Ronan Ivall and Logan Sathre; Norman County East/Ulen-Hitterdal -- Connor Nelson and Aidan Flaten; Mahnomen-Waubun -- Dennis Ashley; Kittson County Central -- Izyk Strege
At-large selections
Kelliher-Northome -- Marcus Johnson; Fosston -- Carsen Boushee
Coach of the year -- Paul Bethke, Sacred Heart

Minn. Section 8AA
All-section team
East Grand Forks Senior High – Rylee Hams and Drew Carpenter; Crookston -- Alex Longoria; Dilworth-Glyndon-Felton -- Kayden Camacho, Grant Anderson and Jordan Summers; Fergus Falls -- Carter Thielke and Isaac Johnson; Frazee -- Scott Seim; Perham -- Austin Aanenson, Ben Shumansky, Rian Solberg and Chas Melvin; Roseau -- Isaac Wensloff, Brady Demars, Aaron Wensloff, Alex Wensloff and Noah Urness; Thief River Falls -- Morgan Rude; Warroad -- Matt Hard and Evan Grover; Menahga -- Nolan Haataja; Park Rapids -- Noah Morris; Pelican Rapids -- Luke Sjolie and Timmy Guler
Coach of the year -- Josh Weckman, Roseau

Women’s golf

Tuesday Women’s Golf League
Tuesday’s results
First flight
Low gross: Amy Bushaw
Event: (tie) Becky Gellner, Gail Ingwalson, Carla Haaven, Joyce Murray and Sue Petterson
Low putts: Carla Haaven
Second flight
Low gross: Joyce Nefs
Event: (tie) Bev Johnson, Debbie Sevigny and Nan Campbell
Low putts: Nan Campbell
Third flight
Low gross: Genny Olson
Event: Nikki Seabloom
Low putts: Nikki Seabloom
Fourth flight
Low gross: Terry Funk
Event: Laurie Charette
Low putts: Terry Funk
Chip-ins: Terry Funk and Ellie Schnell

Nick Nelson has been a photographer and sports desk clerk with the Grand Forks Herald since 2017, and had previously worked at Forum Communication Company's Agweek Magazine from 2015-2018 as well as Prairie Business Magazine.
What to read next
Featuring preseason college football and volleyball polls, women's soccer results and much more!
Featuring auto racing results from across the region, college soccer scores and much more!
Featuring auto racing results from across the region, college football preseason polls and much more!
Late surge carries Joey Pederson to late model win