ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Tuesday's boys basketball results

BOYS BASKETBALL D Tuesday's results North Dakota Fargo Shanley 66, Fargo North 63 Four Winds Shootout Four Winds/Minnewaukan 98, Dunseith 59 Turtle Mountain JV 65, Mandaree 42 Warwick 88, Solen 83 Hillsboro Shoot Out Hatton-Northwood 68, Ada-Boru...

BOYS BASKETBALL

D

Tuesday's results

North Dakota

Fargo Shanley 66, Fargo North 63

ADVERTISEMENT

Four Winds Shootout

Four Winds/Minnewaukan 98, Dunseith 59

Turtle Mountain JV 65, Mandaree 42

Warwick 88, Solen 83

Hillsboro Shoot Out

Hatton-Northwood 68, Ada-Borup, Minn. 73

Griggs County Central 49, Midway-Minto 47

Richland 62, Norman County West, Minn. 55

ADVERTISEMENT

Minnesota

Aitkin 46, McGregor 27

Aitkin Tournament

Minneapolis North 83, Great River 66

Bethany College Tournament

St. Croix Lutheran 75, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 65

Blue Earth Tournament

First Round

ADVERTISEMENT

Blue Earth 55, Granada-Huntley-East Chain 53

United South Central 69, Jackson County Central 50

Cloquet Tournament

First Round

Blake 65, Esko 49

Cloquet 85, East Central 31

Fridley Tournament

First Round

Fridley 66, St. Paul Academy 58

St. Anthony 78, St. Paul Como Park 50

Grand Meadow Tournament

First Round

Grand Meadow 57, Medford 54

LeRoy-Ostrander 50, Alden-Conger 40

Hibbing Tournament

First Round

Mora 84, Eveleth-Gilbert 50

Hillsboro Shoot Out

Hatton-Northwood, N.D. 68, Ada-Borup 73

Richland, N.D. 62, Norman County West 55

Howard Lake-Waverly-Winsted Tournament

First Round

Howard Lake-Waverly-Winsted 65, West Lutheran 43

Norwood-Young America 49, Rockford 46

Lake City Tournament

First Round

Kasson-Mantorville 52, Legacy Christian 49

MLBO Tournament

First Round

Mountain Lake/Butterfield-Odin 69, Mountain Lake Christian 43

Truman 66, Round Lake-Brewster 38

Park Rapids Tournament

Heritage Christian Academy 81, Frazee 55

Nevis 63, Park Rapids 52

Rochester Rotary Tournament

First Round

New Prague 55, Rochester Mayo 48

Osseo 82, Rochester John Marshall 34

Plainview/Elgin-Millville 64, Rochester Century 63, OT

Sebeka Tournament

Sebeka 84, New York Mills 73

Swiftel Classic

Hamlin, S.D. 59, Canby 53

Waverly-South Shore, S.D. 63, Lincoln HI 43

Thief River Falls Tournament

First Round

Kittson County Central 63, Warren-Alvarado-Oslo 49

Northern Freeze 66, Sacred Heart 27

Red Lake 106, Clearbrook-Gonvick 72

Thief River Falls 53, Crookston 30

Trinity Tournament

First Round

St. Paul Humboldt 61, Bethlehem Academy 56

Willmar Tournament

First Round

Willmar 68, Albany 40

Winona State Tournament

Mount Horeb, Wis. 54, Mabel-Canton 45

Worthington Tournament

First Round

Ellsworth 75, MACCRAY 59

Perham 64, Worthington 52

Zimmerman Tournament

First Round

Detroit Lakes 62, St. Francis 45

Zimmerman 71, Dassel-Cokato 56

Russ Smith Holiday Classic

In Thief River Falls

Quarterfinals

NORTHERN FREEZE 66,

EGF SACRED HEART 27

NF 34 32 -- 66

EGF SH 12 15 -- 27

Northern Freeze -- Jordan Nelson 4, Beau Bothum 20, Jonathan Hestekind 4, Kade Klasen 2, Dillon Dahl 7, Kyle Hestekind 7, Nick Olson 18, Seth Hoglo 2, Devon Binstock 2

Sacred Heart - Zac Kuznia 7, Caleb Wavra 11, Corey Roach 2, Michael Pietruszewski 2, Zach Huot 5

KITTSON CO. CENTRAL 63,

WARREN-ALVARADO-OSLO 49

KCC 33 30 -- 63

WAO 25 24 -- 49

Kittson Co. Central -- Derek Coffield 17, Riley Davis 3, Trevor Deere 7, Wyatt Johnson 6, Zach Rynning 28, Blake Nelson 2

Warren-Alvarado-Oslo -- Jon Hess 9, Jayvon O'Quinn 22, Matt Bergh 1, Caleb Loeslie 4, Zach Riopelle 13

RED LAKE 106,

CLEARBROOK-GONVICK 72

RL 54 52 -- 106

CG 31 41 -- 72

Red Lake -- Aaron Beaulieu 16, Joe Perkins 14, Brendan Beaulieu 23, Marcus Beaulieu 2, Darion Cobenais 8, Ryan Holthusen 35, Eddie Good 6, Russell Barett 2

Clearbrook-Gonvick -- Logan Hamnes 4, Weston Bakke 32, Alex Barrett 3, Xavier Mack 8, Verdell Beaulieu 18, Zach Dorn 3, Tyler Johnson 4

THIEF RIVER FALLS 53,

CROOKSTON 30

TRF 31 22 -- 53

Crookston 14 16 -- 30

Thief River Falls -- Jaylon Gunderson 21, Micah Schneider 10, Nathan Hruby 10, Ralph Williams 4, Logan Hjelseth 3, Jacob Leier 3, Jake Mattison 2

Crookston -- Ross Forney 8, Alec Boike 6, Brett Delage 2, Aaron Hollcraft 4, Aaron Remick 4, Jordan Brewster 2, Travis Vatthauer 2, Michael Hefta 2

Four Winds Shootout

In Fort Totten, ND

TURTLE MOUNTAIN JV 65,

MANDAREE 42

TM JV 30 13 16 6 -- 65

Mandaree 8 16 12 6 -- 42

Turtle Mountain JV -- TiRay Azure 2, Tray Blue 3, Brock Keplin 10, Kolton Keplin 6, Tannor Decoteau 2, Nathan Morin 1, Kyle Charette 3, Tristian Keplin 13, Jalen Jeanotte 9, Jonathan Parisien 5, Kyle Monette 11

Mandaree -- Aaron Yellow Wolf 15, Dayne Fox 21, Garrett Vigin 1, Xavier Tortalita 5

WARWICK 88,

SOLEN-CANNONBALL 83

Warwick 17 22 27 22 -- 88

SC 26 14 24 19 -- 83

Warwick -- Dominic Baker 10, Brandon Jackson 13, Melvin Langstaff 59, Antoine Motley 6

Solen-Cannonball -- Justin Black Cloud 26, Dustyn Luger 28, Allen One Horn 9, Chekotah American Horse 16, Austa Whitebull 4

FOUR WINDS-MINNEWAUKEN 98,

DUNSEITH 59

FWM 25 28 20 25 -- 98

Dunseith 13 11 18 17 -- 59

Four Winds-Minnewaukan -- Jonathan Yankton 7, Jasten McKay 2, Christian Ironroad 13, Chris Cook 8, Trayvon McKay 15, Ryan Hill 18, Austin Longie 10, Latrell Black 6, Ben Baragan 4, Brody Cavanaugh 7

Dunseith -- Randy Hunt 6, Tyler Keplin 11, Devon Counts 4, Peter Gladue 8, Devin Bercier 14, Devin Davis 6, Trenton St. Claire 3, Cory Poitra 7

Hillsboro Holiday

Hoops

In Hillsboro, N.D.

Late Tuesday

RICHLAND 62,

NORMAN CO. WEST 55

Richland 17 9 21 15 -- 62

Norman Co. West 17 11 14 13 -- 55

Richland -- Kayne Griffith 8, Christian Thompson 15, Austin Heyen 8, Damon Hage 6, Matt Workin 12, Alex Paczkowski 13

Norman Co. West - Logan Hellerud 2, Payton Rufsvold 28, Thomas Strand 2, Alex Lee 15, Logan Nelson 2, Skyler Weltikol 6

GRIGGS CO. CENTRAL 49,

MIDWAY-MINTO 47

GCC 8 12 18 11 -- 49

MM 22 7 11 7 -- 47

Griggs County Central - Carter Anderson 6, Billy Engel 27, Austin Stockeland 2, Kris Wathne 14

Midway-Minto -- Dalton Irwin 8, Nathan Linstad 25, Lucas Mondry 2, Jake Riske 8, Benjamin Schanilec 2, Justin Stoltman 2

ADA-BORUP 73,

HATTON-NORTHWOOD 68

Ada-Borup 20 15 23 15 -- 73

Hatton-Northwood 17 19 12 20 -- 68

Ada-Borup -- Jace Hennen 40, Acie Ambuehl 2, Dan Atwood 6, Joel Merkens 13, JD Kappes 3, Brian Blasey 5, Lance Ruebke 4

Hatton-Northwood -- Greg Thompson 8, Jace Pederson 5, Kyle Pederson 20, Zach Bye 3, Trenton Olson 14, Mike Paulson 18

Related Topics: BASKETBALL
What To Read Next
Featuring prep basketball results from across the region, boys and girls hockey scores, men's and women's tennis results, and much more!
Featuring area prep sports cancellations and postponements, local boys and girls basketball results, N.D. girls wrestling second edition coaches' poll and much more!
Featuring the prep honor roll, area college basketball conference standings, N.D. Class A and B prep basketball polls, and much more!
Featuring boys and girls hockey results from throughout the region, area prep basketball scores, boys swimming and diving results, and much more!