ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Thursday's local scoreboard for May 19

Featuring area prep sports cancellations and postponements, girls tennis results, local girls soccer scores and much more!

Local Scoreboard
We are part of The Trust Project.

Prep baseball

Thursday’s results
West Fargo Sheyenne 11, Jamestown 5, canceled in 6 due to rain
Valley City 14, Fargo Davies 3 (second game canceled)
Norman County East/UH 13, Win-E-Mac 3
Wadena-Deer Creek 8, Sebeka 4
Crookston at Hawley, postponed to Friday

EGF Senior High 13, Warroad 4
EGF 222 010 6 --13 14 2
WAR 002 000 2 --4 9 3
WP: R Hams; LP: K Pietruzski
Highlights -- EGF: D Carpenter R, RBI, C Schmiedeberg 3x4, 2R, RBI, T Nowacki R, RBI, F Lizakowski 2 RBI, C Belbas 3x5, R, RBI, C Kofstad 2x4, 3R, Hams 3x4, 3R, RBI, 5 SO, G Magner 1x3, R, 2 RBI, N Frize 2x3, R, 2 RBI; WAR: J Jones 1x4, R, L Grover 2x4, R, E Grover 1x3, R, M Hard 1x4, RBI, L Thompson 2x4, R, RBI, J McFarlane 1x4, RBI, K Hoffman 1x4, RBI, Pietruzski 5 SO

Wednesday’s results
Red River 9, Devils Lake 5
Red River 5, Wahpeton 3
Fargo North 8, GF Central 4
Wahpeton 7, Devils Lake 1
Hillsboro-Central Valley 16-1, Maple River 1-0
Dilworth-Glyndon-Felton 16, Fargo South 6
West Fargo 10-0, Fargo Shanley 7-12
West Fargo 9, Fargo South 1
Fertile-Beltrami 7, Mahnomen-Waubun 5
Detroit Lakes 7, Thief RIver Falls/G-G 1

Thompson 10, May-Port-CG 1
MAY 000 010 0 --1 2 3
THO 205 120 X --10 7 1
WP: T Cunningham; LP: L Fugleberg
Highlights -- MPCG: L Koenig R, 4 SO, A Aarsvold RBI; T: C Welsh 1x1, 3R, RBI, T Schumacher 1x4, R, Cunningham 1x4, R, 2 RBI, 4 SO, R Berberich 1x3, R, 2 RBI, K Odenbach 1x4, R, 2 RBI, R Strande 2x4, R, B Wolfgram R, D Overby R, RBI

N.D. Class B Region 2 tournament
At Mayville State
Tuesday’s games
First round
No. 3 May-Port-C-G vs. No. 6 Maple River, 10:30 a.m.; No. 4 Hatton-Northwood vs. No. 5 Larimore, 25 minutes after Game 1
Second round
No. 2 Hillsboro-Central Valley vs. MPCG/MR winner, 25 minutes after Game 2; No. 1 Thompson vs. HN/Larimore winner, 25 minutes after Game 3

ADVERTISEMENT

N.D. Class B Region 3 tournament
Friday’s play-in game
No. 5 South Border at No. 4 Midkota/Dakota Prairie, noon
Monday’s games
At Carrington
No. 1 LaMoure-L-M vs. South Border/Midkota/Dakota Prairie winner, 10 a.m., with games to follow at 12:30, 3 and 5:30 p.m.

N.D. Class B Region 5 tournament
Wednesday’s play-in game
No. 3 Bottineau vs. No. 6 Dunseith, 2 p.m.
Thursday’s play-in game
No. 4 Northern Lights vs. No. 5 Harvey-Wells County, 4:30 p.m.
Monday, May 23
In Cando
First round
No. 2 Rugby vs. Bottineau/Dunseith winner, 11 a.m
No. 1 North Star vs. Northern Lights/Harvey-Wells County winner, 1 p.m.
Loser-out games, 3 and 5 p.m.

EDC
Conference / Overall
West Fargo 10-0 13-3
WF Sheyenne 8-2 12-7
Shanley 7-2 11-5
GF Red River 6-4 10-4
Fargo North 5-3 11-6
Wahpeton 4-5 8-10
Valley City 4-5 6-7
GF Central 4-6 5-10
Devils Lake 3-7 6-8
Fargo South 1-8 1-13
Fargo Davies 0-10 0-15

Prep softball

Thursday’s results
EGF Senior High at East Polk, canceled
Roseau 2, Warroad 0
Fergus Falls 9-11, Sauk Rapids-Rice 7-2
New York Mills 7, Norman County East/UH 6
Moorhead 11-9, Dilworth-Glyndon-Felton 4-0
Lake of the Woods 15, Kelliher-Northome 5
Crookston vs. Northern Freeze, postponed to Friday

Wednesday’s results
Fargo South 5, Red River 4
Valley City 7, Fargo Davies 6
West Fargo Sheyenne 16, Fargo South 0
Ada-Borup/West 5, Fertile-Beltrami 4
Dilworth-Glyndon-Felton 10-18, Pelican Rapids 0-6

Mahnomen-Waubun 8, EGF Senior High 4
M-W 201 001 04 --8 0 2
EGF 100 300 00 --4 8 0
WP: Bevins; LP: Karlee Walsh
Highlights -- EGF: Nevaeh Garner 2x4, Addison Kujawa 2x4, Walsh 20 SO

N.D. Class B Region 1 tournament
At Olsen Softball Complex, Hillsboro
Saturday’s first round
No. 4 Hankinson vs. No. 5 Hillsboro-Central Valley, 10 a.m.
No. 3 Northern Cass vs. No. 6 Enderlin, noon
No. 1 Central Cass vs. Hankinson/Hillsboro-Central Valley winner, 2 p.m.
No. 2 Kindred-Richland vs. Northern Cass/Enderlin, 4 p.m.

N.D. Class B Region 2 tournament
At May-Port-CG
Saturday’s first round games
No. 2 May-Port vs. No. 7 Dakota Prairie, 9:30 a.m.
No. 3 Grafton vs. No. 6 Pembina County North, 11:30 a.m.
No. 1 Thompson vs. No. 8 Larimore, 1:30 p.m.
No. 4 Langdon-Edmore-Munich vs. No. 5 Carrington, 3:30 p.m.

ADVERTISEMENT

EDC
Conference / Overall
WF Sheyenne 16-0 11-1
West Fargo 16-2 13-4
GF Red River 10-6 8-6
Fargo South 8-6 4-6
Fargo North 8-8 5-6
Devils Lake 6-6 3-3
Valley City 4-8 3-12
GF Central 4-12 5-9
Shanley 2-14 1-9
Fargo Davies 2-14 2-10

Girls tennis

Thursday’s results
GF Central 8, Wahpeton 1
Fargo Davies 9, Fargo South 0

Red River 8, Wahpeton 1
Singles
1. Claire Huebner, RR, over Liz Comings 7-5, 6-4; 2. Liv Dodge, W, over Maddy Sandberg 6-7, 6-3, 10-4; 3. Farrah Spicer, RR, over Holly German 6-1, 6-0; 4. Addison Lommen, RR, over Kyree Lacina 6-1, 6-2; 5. Sarah Hong, RR, over Breelyn Lacina 6-0, 6-0; 6. Grace Paranica, RR, over Lillian Anderson 6-0, 6-0
Doubles
1. Spicer/Lommen, RR, over Comings/K. Lavina 6-2, 6-0; 2. Huebner/Emma Moe, RR, over Dodge/German 1-6, 7-6 (5), 6-3; 3. Sandberg/Paranica, RR, over B. Lavina/Carmen Burvee 6-0, 6-1

Wednesday’s results
West Fargo Sheyenne 8, Fargo North 1

GF Central 9, West Fargo 0
Singles
1. Madi Stauss, GFC, over Reet Goyal 6-3, 6-3; 2. Sydnee Lemieux, GFC, over Katilyn Carlson 2-6, 6-4, 10-7; 3. Magdalene Spicer, GFC, over Zoe Elhard 6-1, 6-2; 4. Gianna Blue, GFC, over Paige Knuttila 6-3, 6-2; 5. Lauren Tran, GFC, over Ava Von Pinnon 6-4, 6-2; 6. Alli Wilhelmi, GFC, over Hope Uggerud 2-6, 6-4, 10-8
Doubles
1. Stauss/Lemieux, GFC, over Goyal/Knuttila 6-4, 6-2; 2. Spicer/Jennifer Wang, GFC, over Carlson/Von Pinnon 6-1, 6-2; 3. G. Blue/Stella Blue, GFC, over Uggerud/Elhard 6-0, 6-3

EDC
Conference / Overall
Fargo Davies 9-0 9-1
WF Sheyenne 7-1 12-2
GF Red River 6-3 6-5
GF Central 6-3 6-5
Valley City 5-2 8-2
Fargo North 3-4 3-6
Fargo Shanley 3-5 4-7
West Fargo 2-7 2-9
Wahpeton 1-8 1-11
Fargo South 0-9 0-11

Girls soccer

Thursday’s results
Red River 4, Fargo South 0
Fargo Davies 6, GF Central 0

EDC
Win-Loss-Tie
Fargo Davies 11-0-1
Shanley 7-4-1
WF Sheyenne 6-2-3
West Fargo 5-2-4
Fargo North 4-2-5
GF Red River 2-8-3
GF Central 2-8-1
Fargo South 0-11-0

ADVERTISEMENT

College baseball

Summit League
Thursday’s results
Oral Roberts 12, S.D. State 11
St. Thomas 6, Omaha 4
Washington 20, Northern Colorado 0

Big Ten
Thursday’s result
Minnesota 15, Nebraska 14

Related Topics: LOCAL SPORTSPREP SPORTS
Nick Nelson has been a photographer and sports desk clerk with the Grand Forks Herald since 2017, and had previously worked at Forum Communication Company's Agweek Magazine from 2015-2018 as well as Prairie Business Magazine.
What to read next
There are four South Dakota pro anglers – Ted Takasaki, Brian Bashore, Mike Zell and Duane Hjelm – who are among the top 40 in the Angler of the Year standings
Featuring local Legion baseball scores, area auto racing results and much more!
Featuring local auto racing results, Legion baseball scores and much more!
Strand moves into second place on the NLRA all-time win list