SUBSCRIBE NOW Just 99¢ for your first month

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Thursday's local scoreboard for May 12

Featuring area prep sports cancellations and postponements, N.D. Class A and B prep softball polls, day one results from the Summit League outdoor track and field championship and much more!

Local Scoreboard
We are part of The Trust Project.

Girls tennis

Thursday’s results
GF Central 6, Wahpeton 0 (weather shortened)
West Fargo Sheyenne at Fargo Shanley, postponed to 5/18

EDC
Conference / Overall
Fargo Davies 6-0 6-0
WF Sheyenne 5-1 8-2
GF Red River 5-2 5-4
GF Central 5-3 5-5
Valley City 4-2 5-2
Fargo North 3-3 3-3
Fargo Shanley 3-3 3-3
Wahpeton 1-6 2-7
West Fargo 1-6 1-6
Fargo South 0-7 0-7

Boys tennis

Wednesday’s result
Thief River Falls 7, Moorhead 0
Singles
1. Reece Janisch, TRF, over Oscar Bergeson 6-0, 6-2; 2. Rhett Janisch, TRF, over Isidro Lopez 6-1, 6-2; 3. JJ Cornelius, TRF, over Jinu Lee 6-1, 6-0; 4. Isaiah Villarreal, TRF, over Ben Hazledine 6-0, 6-0
Doubles
1. Jack Onkka/Dylan Hahn, TRF, over Adam Pettys/Brody Hansen 6-2, 6-0; 2. Geran Gonsorowski/Jett Cornelius, TRF, over Ben Voxland/Fi Kjos 6-0, 6-0; 3. Justin Funk/Spencer Hempel, TRF, over Kaden Filipi/Elliot Lien 0-6, 7-6 (3), 10-8
Thief River Falls head coach Shawn Spears: “Scheduled to come on Monday, Moorhead was postponed due to weather but we were able to fit in both of our schedules for them to come and give us a home match. Due to weather, our other home matches had to be canceled because of weather and nowhere to squeeze them back in with our opponents.
Even Wednesday was starting to look a little iffy but thankfully it ended up being a beautiful afternoon for our match. We were able to give our seniors an honoring afternoon. Seniors include Dylan Hahn, Jack Onkka, Isaiah Villarreal and Justin Funk. We have been very fortunate to have such great seniors on our team this year and they will be missed on and off the court greatly next year. Each one has a unique playing style but also a fun and interesting personality. They all bring a fun and positive energy whether they are all together or individually. We are honored to have them a part of our team.
Overall playing was great from the start for our boys. They were putting together all the little things that we've been mentioning to them over the last few days. The best part is when one of them hit a great shot or performed something we've been practicing and they look over to Michael and I and give a little fist bump or a head nod. It's that ‘lightbulb’ moment and probably one of the best parts of coaching.
We're thankful that we had such a great turn-out for the match today! We appreciate all the support that comes from the community all the time but being able to have them watching makes it that much better.”

Girls golf

Bemidji Invite
In Bemidji, Wednesday
Team totals
Fergus Falls 340, Staples-Motley 368, East Grand Forks 378, Bemidji 379, Roseau 383, Crookston 394, Thief River Falls 447
Top individual placers
1. Annika Jerks, FF, 81; 1. Tatum Offerdahl, Bemidji, 81; 3. Ella Soydara, FF, 83

Prep softball

Thursday’s results
Red River at Fargo South, postponed to 5/18 at 4 p.m.
GF Central vs. Fargo North, postponed to 5/16 at 4 p.m.
EGF Senior High vs. Roseau, postponed
Devils Lake at West Fargo, postponed to 5/14
Fargo Shanley at Valley City, postponed to 5/21
West Fargo Sheyenne 12, Fargo Davies 2
Brainerd 20, Fergus Falls 0
Crookston at Red Lake County Central, canceled due to weather
Hawley DH at Breckenridge, postponed

ADVERTISEMENT

Badger-Greenbush-MR 16, Sacred Heart 1
S-H 100 1 --1 4 1
BAD 518 2 --16 14 0
WP: Lauren Stenberg; LP: Grace Loeslie
Highlights -- SH: Loeslie 1x2, R, Dezra Martinez RBI; BGMR: Asher Burslie 1x3, 2R, McKenzie Dahl 3x4, 4R, 2 RBI, Jacey Wojchowski 3x3, 3 RBI, Kinsley Hanson 2x3, 2R, 4 RBI, HR, Jaci Hanson 2R, RBI, Cassie Dahl 2x3, 2R, RBI, Theron Kuznia 1x1, 2R, 2 RBI, Sierra Westberg 2x3, 2 RBI, Zairyn Wimpfheimer R, Reagan Kuznia R, Stenberg 5 SO

Wednesday’s results
Thief River Falls 5-1, East Polk 0-0
Roseau 5, Warroad 4
Fertile-Beltrami 6, Norman County East/UH 0
Kelliher-Northome 18, Red Lake 5
Walker-Hackensack-Akeley DH at Cass Lake-Bena, postponed

May-Port-CG 8, Thompson 7
THO 012 220 00 --7 17 0
MAY 203 000 21 --8 17 1
WP: R Satrom; LP: S Schwabe
Highlights -- T: M Krogstad 4x5, 2R, RBI, O Dick 5x5, R, RBI, F Stumpf 2x5, R, 3 RBI, S Hegg 2x4, R, K Lopez 2x4, R, K Hurst 1x4, RBI, M Warcken R, Schwabe 12 SO; MPCG: D Hanson 2x5, 2R, M Larson 4x5, 3R, RBI, R Satrom 4x4, 3R, 4 RBI, I Peterson 2x4, 2 RBI, M Judisch 1x4, RBI, R Satrom 6 SO

N.D. Class A
Week #1 coaches poll
1. Dickinson, 2. West Fargo, 3. Minot, 4. Jamestown, 5. West Fargo Sheyenne, 6. Bismarck, 7. Bismarck Legacy, 8. Mandan, 9. Red River, 10. Bismarck Century

N.D. Class B
Week #1 coaches poll
1. Central Cass, 2. Kindred-Richland, 3. Beulah, 4. Thompson, 5. Renville County, 6. May-Port-CG, 7. Harvey-Wells County, 8. Velva/Drake-Anamoose, 9. Des Lacs-Burlington/Lewis & Clark, 10. Hankinson

EDC
Conference / Overall
West Fargo 12-0 10-1
WF Sheyenne 10-0 7-1
GF Red River 8-0 5-2
Fargo South 4-2 2-4
Fargo North 6-6 4-5
Devils Lake 2-4 1-2
Valley City 2-6 2-11
Fargo Davies 2-8 2-7
GF Central 2-10 2-7
Shanley 0-12 0-8

Prep baseball

Thursday’s results
Red River vs. Fargo Davies, postponed to 5/14 at 7 p.m.
West Fargo Sheyenne 7, GF Central 7 (bottom 5), postponed due to weather
EGF Senior High at Park Rapids, canceled
Fargo North DH at Wahpeton, postponed due to weather
Fargo Shanley DH at West Fargo, postponed due to weather
Rugby 4, Bottineau 0
Enderlin 11, Hankinson-Fairmount-Rosholt 7
Perham 10-5, Pelican Rapids 0-1
Crookston at Roseau, canceled due to weather
Kittson County Central at Ada-Borup/West, postponed
Osakis at Wadena-Deer Creek, canceled
Breckenridge DH at Hawley, postponed

Crookston 25, Badger-Greenbush-MR 2
CRO 151 (10)8 --25 18 2
BAD 110 00 --2 3 8
WP: Brooks Butt; LP: Gabe Warne
Highlights -- CRO: Jackson Demarais 3x3, 3R, Butt 3x4, 3R, 4 RBI, 2 2B, Ashton Larson 2x4, 2R, RBI, 2B, 3B; BGMR: Caleb Vacura 1x2, R, 3B, Warne 1x3, RBI

ADVERTISEMENT

Wednesday’s results
Fertile-Beltrami 6, Norman County East/UH 0
West Fargo Sheyenne 4-0, Fargo Shanley 2-4

Thompson 11-12, Hatton-Northwood 0-2
THO 100 001 8 --10 4 0
H-N 000 000 0 --0 4 1
WP: Tyler Cunningham; LP: Austin Rygg
Highlights -- T: Connor Welsh 1x4, R, RBI, Thomas Schumacher RBI, Cunningham 1x4, 2R, RBI, 12 SO, Reece Berberich 1x2, 2R, Kyle Odenbach 1x3, R, RBI, Ryan Strande R, Brayden Wolfgram R, Drew Overby 1x3, R, RBI, Brody Gibson R; HN: Rygg 2x3, 2B, 8 SO
THO 502 203 --12 13 1
H-N 001 010 --2 6 1
WP: Welsh; LP: Ryan Verke
Highlights -- T: Welsh 1x1, R, RBI, Schumacher 2x3, 2R, Cunningham 1x3, R, Berberich 1x2, R, Odenbach 2x3, 2R, 3 RBI, 2B, Strande 2x2, 2R, RBI, Gibson R, Wolfram 2R, Overby 2x3, 2 RBI, Sean O’Hearn 2x4, 2 RBI; HN: Hunter Frederick 2x3, R, 2B, Derek Carpenter 1x2, RBI, Sean O’Hearn 2x4, 2 RBI

North Star 11, Northern Lights 2
N-L 000 020 0 --2 8 6
NST 104 330 X -- 11 11 3
WP: Zach Jorde; LP: Isaac Herbel
Highlights -- NS: Jorde 3x4, 4R, RBI, 3 2B, Hunter Hagler 2x3, 2R, RBI, Dane Haglen 1x3, 2R, RBI, 2B, Jack Ahlberg 2x4, RBI, 2B; NL: Nicholas Mears 2x4

Roseau 11, Thief River Falls 1
TRF 000 010 --1 2 7ROS 510 302 --11 8 0
WP: B Demars; LP: J Lunsetter
Highlights -- TRF: C Lawrence 1x2, RBI, Lunsetter 5 SO; R: I Wensloff 2x3, 3R, G Jenson 2R, RBI, A Wensloff 1x3, 2R, 3 RBI, C Flaig 2x3, 2R, RBI, T Bjerk 1x2, R, RBI, K Nelson 1x1, R, Aydon 1x1, RBI, O Jaenicke RBI, L Hedlund RBI, Demars 7 SO

EDC
Conference / Overall
West Fargo 5-0 8-3
WF Sheyenne 5-2 8-7
Shanley 3-1 7-3
GF Red River 3-1 7-1
Fargo North 3-2 7-5
Valley City 3-3 5-4
Wahpeton 2-3 6-8
GF Central 2-3 3-7
Devils Lake 1-4 4-5
Fargo South 1-4 1-8
Fargo Davies 0-5 0-7

Girls soccer

EDC
Win-Loss-Tie
Fargo Davies 10-0-0
WF Sheyenne 6-2-2
Fargo North 4-1-4
Shanley 4-4-1
West Fargo 2-3-3
GF Central 2-5-1
GF Red River 1-5-4
Fargo South 0-8-0

Prep track

Grand Forks Girls Classic
At Cushman Field, Thursday
Event postponed to 5/14 at 9:30 a.m. due to weather

College softball

Summit League
Conference / Overall
South Dakota St. 18-2 37-10
Omaha 17-4 29-12
N.D. State 10-8 28-21
South Dakota 11-10 27-23
Kansas City 9-11 13-33
St. Thomas 8-13 14-36
North Dakota 4-16 14-38
Western Ill. 4-17 8-37

ADVERTISEMENT

Summit League championship tournament
In Brookings, S.D.
Thursday’s results
South Dakota 4, Kansas City 3

N.D. State 5, North Dakota 2
UND 000 100 1 --2 7 2
NDS 103 100 X --5 4 1
WP: Paige Vargas; LP: Jannay Jones
Highlights -- UND: Jocelyn Kirk 1x2, RBI, Cassie Castaneda 2x3, RBI, Liz Feld 1x2, R, Jackie Albrecht 5 SO; NDSU: Molly Gates 1x2, 2R, Emilee Buringa 1x2, R, 4 RBI, HR, Cameryn Maykut RBI, Nicole Licea R, Skylar Padgett 1x3, R

Big Ten
Wednesday’s result
Wisconsin 2, Minnesota 0

College baseball

Summit League
Wednesday’s results
St. Thomas DH at Illinois State, canceled

Northern Sun
Conference / Overall
Augustana 31-5 41-8-1
St. Cloud St. 28-5 36-11
Minn. State 28-5 35-7
Minot St. 20-12 26-21
Winona St. 14-12 16-21
Minn.-Duluth 16-16 22-23
Sioux Falls 17-18 25-25
UMary 16-18 24-25
Wayne St. 13-18 19-26
Minn-Crookston 10-16 18-27
Northern St. 10-18 15-26
Concordia-St. P 11-22 17-28
Southwest Minn. 10-21 17-26
Upper Iowa 10-22 12-31
Bemidji St. 3-29 6-40

NSIC Championship Tournament
In Brandon, S.D.
Wednesday’s first round results
Augustana 19, UMary 2
Winona State 8, Minot State 7
St. Cloud State 10, Sioux Falls 8
MSU Mankato 13, Minnesota Duluth 3
Thursday’s results
Loser-out
Minot State 6, UMary 3
Minnesota Duluth 9, Sioux Falls 4
Winner’s bracket
Augustana 5, Winona State 2, game halted in 4
MSU Mankato 5, St. Cloud State 1, game halted in top 6

Women’s track and field

Summit League Outdoor Championships
At ONEOK Sports Complex in Tulsa
Thursday’s results
Team totals
1. N.D. State 55, 2. South Dakota 29, 3. North Dakota 18, 4. S.D. State 9, 5. (tie) St. Thomas and Western Illinois 3
Winners and North Dakota placers
10K run -- 1. Kelby Anderson, NDSU, 36:10.07; 5. McKenzie Burian, UND, 37:54.76
Heptathlon 100 hurdles -- 1. Liberty Justus, USD, 14.41; 3. Brooklyn Gould, UND, 14.71; 8. Erica Benson, UND, 15.51
Heptathlon high jump -- 1. Benson, UND, 1.68; 2. Elle Thorson, UND, 1.59; T6. Gould, UND, 1.50
Heptathlon shot put -- 1. Gould, UND, 12.40; 2. Benson, UND, 11.37; 8. Thorson, UND, 10.34
Heptathlon 200 sprint -- 1. Nell Graham, NDSU, 24/26; 3. Gould, UND, 25.00; 5. Thorson, UND, 25.69; 6. Benson, UND, 25.72
Hammer throw -- 1. Amy Phillips, NDSU, 66.29; 3. Natalie Mohring, UND, 56.23
Javelin -- 1. Kari Wolfe, NDSU, 48.32; 2. Elise Ulseth, UND, 46.11; 9. Jennifer Parent, UND, 38.96; 13. Gould, UND, 34.79; 16. Alexis Golberg, UND, 28.32

Men’s track and field

Summit League Outdoor Championships
At ONEOK Sports Complex in Tulsa
Thursday’s results
Team totals
1. N.D. State 40, 2. S.D. State 30, 3. South Dakota 23, 4. North Dakota 12, 5. (tie) Oral Roberts and St. Thomas 5
Winners and North Dakota placers
10K run -- 1. Ben Olson, SDSU, 31:37.49; 3. Nelson Ruto, UND, 31:38.98; 6. Patrick Kipkemboi, UND, 31:57.98
Decathlon 100 dash -- 1. Jack Rosner, UST, 11.15; 5. Ben Hidani, UND, 11.24; 11. Aric David, UND, 11.59
Decathlon long jump -- 1. Nate Raddatz, UST, 7.17; 5. David, UND, 6.55; T9. Hidani, UND, 6.39
Decathlon shot put -- 1. Eric VanErp, NDSU, 13.07; 5. Hidani, UND, 11.48; 12. David, UND, 9.71
Decathlon high jump -- 1. Zach McGlynn, NDSU, 1.96; T5. Hidani and David, UND, 1.81
Decathlon 400 dash -- 1. Rosner, UST, 49.85; 4. David, UND, 51.74; 5. Hidani, UND, 53.13
Hammer throw -- 1. Trevor Otterdahl, NDSU, 68.69; 14. Garrett Shumski, UND, 48.81
Javelin -- 1. Benji Phillips, NDSU, 63.46; 6. Andrew Walter, UND, 52.87

Related Topics: LOCAL SPORTSPREP SPORTS
Nick Nelson has been a photographer and sports desk clerk with the Grand Forks Herald since 2017, and had previously worked at Forum Communication Company's Agweek Magazine from 2015-2018 as well as Prairie Business Magazine.
What to read next
Featuring prep track and field meet results from across the region, prep softball and baseball tournament brackets, the Summit League baseball tournament bracket and much more!
Featuring N.D. East Region prep track and field results, local prep softball scores, area baseball results and much more!
Featuring area boys and girls golf results, local prep baseball scores, prep softball results from across the region and much more!
Featuring area prep sports cancellations and postponements, girls tennis results, local girls soccer scores and much more!