ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Thursday's local scoreboard for June 16

Featuring local Legion baseball results, Minn. Class A and AA baseball tournament championship schedules and much more!

Local Scoreboard
We are part of The Trust Project.

Legion baseball

Thursday’s results
Grand Forks Royals 11-2, Minot Vistas 2-5
GFR 000 605 0 --11 14 2
M-V 000 002 0 --2 6 2
WP: Nick Holter; LP: Jaxson Radke
Highlights -- GFR: Matt Scribner 2x5, R, RBI, Jaden Rustad 2R, Brett Feller 2x4, R, 5 RBI, Chance Colgrove 1x4, R, RBI, Ryan Muizelaar 2x4, 2R, Dylan Desmarais 2x4, R, 2 RBI, Logan Okstad 2x3, R, RBI, Zack Erickson 2x4, R, Holter 1x4, R, RBI, 6 SO; MV: Parker Hann 1x3, R, Jonas Bubach 2z3, R, Radke 5 SO
GFR 110 000 0 --2 6 3
M-V 001 121 X --5 4 1
WP: Tyler Collins; LP: Colgrove
Highlights -- GFR: Rustad 1x3, R, Muizelaar 1x3, RBI, Okstad 1x3, R, Jack Jahnke 2x2, RBI, Colgrove 5 SO; MV: Kelln Burke 1x3, 2R, Hunter Ruzicka 2x3, R, 3 RBI, HR, Bubach 1x2, 2R, Collins 8 SO

Wednesday’s results
Crookston at Red Lake Falls, postponed

Bemidji 19-5, Grand Forks Royals 5-4
BEM 300 088 0 --19 20 2
GFR 210 200 X --5 5 3
WP: Peyton Nedeau; LP: Logan Okstad
Highlights -- BEM: Ben Corradi 3x4, 3R, 2 RBI, Hunter Brodina 3x5, 3R, RBI, Cam Justice 3x5, 2R, 4 RBI, Aaron Heger 2x5, 3R, RBI, Dan Clusiau 2x4, 2R, 3 RBI, Ty Lundeen 2x4, 2R, 3 RBI, Will Zelman 1x3, R, RBI, Ryan Loewe 2x4, 2R, 2 RBI, Ethan Biehn 2x4, R, 2 RBI; GFR: Cole Barta 1x3, R, RBI, Brett Feller 1x3, R, RBI, Chance Colgrove RBI, Ryan Muizelaar 2x3, 2R, Zack Erickson R
BEM 100 010 201 --5 10 0
GFR 000 003 100 --4 5 2
WP: Brodina; LP: Jaden Rustad
Highlights -- BEM: Corradi 3x4, R, Biehn 1x5, R, RBI, Justice 3x3, 2R, RBI, Clusiau RBI, Lundeen RBI, Neadeau R; GFR: Okstad R, Cole Barta 2x5, R, RBI, Rustad R, Feller 1x4, RBI, Colgrove 1x3, RBI, Dylan Desmarais 1x4, R

Wahpeton A Post 20 13, Grand Forks Blues 2
GFB 001 10 --2 6 0
WAH 074 2X --13 13 1
WP: N Zach; LP: J Chine
Highlights -- GFB: B Brevik 1x3, RBI, T Ulmer 1x2, R, Chine 1x1, R; WAH: Zach 1x3, 2R, RBI, 9 SO, C Kappes 2x3, 3R, 2 RBI, T Uhlich 3x3, 2R, J Fliflet 2R, RBI, J King 2x3, R, 4 RBI, HR, C Hockert 2x2, R, RBI, R Thimjon 2x3, R, RBI, J Hofman 1x2, R, RBI

Prep baseball

Minn. Class A tournament
At Joe Faber Field, St. Cloud
Wednesday’s results
Consolation semifinals
New Ulm 8, South Ridge 4
MACCRAY 5, Bertha-Hewitt/Verndale 1
MACCRAY 8, New Ulm 7
Semifinals
Randolph 4, New York Mills 3

ADVERTISEMENT

Hayfield 6, Sacred Heart 0
HAY 105 000 0 – 6 7 0
S-H 000 000 0 – 0 1 2
WP: Easton Fritcher; LP: Parker Erickson
Highlights – H: Zander Jacobson 2x3, HR, 2 RBI, Fritcher 13 SO; SH: Cullen Rohrich 1x3

Third place
New York Mills 9, Sacred Heart 8
S-H 510 020 0 – 8 10 1
NYM 222 020 1 – 9 13 1
WP: Cody Barthel; LP: Breck Bloom
Highlights – SH: Isaac Zavarol 3x3, 2 RBI, 2B, R, Ethan Arntson 3x4, 3 RBI; NYM: Will Oakes 3x4, 2R, Jacob Guck 2x4, 2 RBI, Cody Barthel 2x4
Friday’s championship
At Target Field
Hayfield vs. Randolph, 10 a.m.

Minn. Class AA tournament
At Dick Putz Field, St. Cloud
Wednesday’s results
Consolation semifinals
Wadena-Deer Creek 6, Sibley East 3
Duluth Marshall 8, Watertown-Mayer 4
Duluth Marshall 5, Wadena-Deer Creek 4
Semifinals
Fairmont 7, Rochester Lourdes 2

Roseau 8, St. Agnes 1
STA 000 001 0 – 1 5 2
ROS 024 020 x – 8 12 1
WP: Aaron Wensloff; LP: Dominic Smith
Highlights – R: Isaac Wensloff 3x4, 3R, 3 RBI, 3B, Aaron Wensloff 4x4, 2 2B, 3 RBI, A. Wensloff 8 SO; STA: Isaac Schmidt 2x3
Third place
Rochester Lourdes 11, St. Agnes 9

Friday’s championship
At Target Field
Roseau vs. Fairmont, 1 p.m.

Boys golf

N.D. Class A
All-state team
Fargo Shanley -- Jake Skarperud; Fargo Davies -- Gabe Benson and Jayce Johnson; Fargo North -- Landon Olson; West Fargo Sheyenne -- Nate Peyerl; Minot -- Kasen Rostad and Peyton Bartsch; Bismarck Century -- Logan Schoepp, Dylan Nosbusch, Cameron Wittenberg and Anders Alm
Outstanding senior athlete -- Jake Skarperud, Fargo Shanley
Coach of the year -- Adam Gronaas, Fargo Davies

Men’s hockey

North Dakota
The University of North Dakota hockey program unveiled its full 2022-2023 schedule in a release the afternoon of Wednesday, June 16, 2022 and is as follows:
2022
OCTOBER
Saturday, October 1 vs. Manitoba (exhibition), 6:07 p.m.
Friday, October 7 vs. Holy Cross, 7:07 p.m.
Saturday, October 8 vs. Holy Cross, 6:07 p.m.
Friday, October 14 vs. Quinnipiac, 7:07 p.m.
Saturday, October 15 vs. Quinnipiac, 7:07 p.m.
Friday, October 21 at Minnesota, time TBA
Saturday, October 22 at Minnesota, time TBA
Saturday, October 29 vs. Arizona State in Las Vegas, 9:07 p.m.
NOVEMBER
Friday, November 4 at Omaha, time TBA
Saturday, November 5 at Omaha, time TBA
Friday, November vs. Denver, 7:07 p.m.
Saturday, November 12 vs. Denver, 6:07 p.m.
Friday, November 18 vs. Miami, 7:07 p.m.
Saturday, November 19 vs. Miami, 6:07 p.m.
Friday, November 25 at Bemidji State, 7:07 p.m.
Saturday, November 26 vs. Bemidji State, 6:07 p.m.
DECEMBER
Friday, December 2 at St. Cloud State, time TBA
Saturday, December 3 at St. Cloud State, time TBA
Friday, December 9 at Western Michigan, time TBA
Saturday, December 10 at Western Michigan, time TBA
Saturday, December 31 vs. U.S. Under-18 Team (exhibition), 4:07 p.m.
2023
JANUARY
Friday, January 6 vs. Lindenwood, 7:07 p.m.
Saturday, January 7 vs. Lindenwood, 6:07 p.m.
Friday, January 13 vs. Western Michigan, 7:07 p.m.
Saturday, January 14 vs. Western Michigan, 6:07 p.m.
Friday, January 20 vs. Minnesota Duluth, 7:07 p.m.
Saturday, January 21 vs. Minnesota Duluth, 6:07 p.m.
Friday, January 27 at Miami, time TBA
Saturday, January 28 at Miami, time TBA
FEBRUARY
Friday, February 10 at Denver, 8 p.m.
Saturday, February 11 at Denver, 7 p.m.
Friday, February 17 vs. St. Cloud State, 7:07 p.m.
Saturday, February 18 vs. St. Cloud State, 6:07 p.m.
Friday, February 24 at Colorado College, time TBA
Saturday, February 25 at Colorado College, time TBA
MARCH
Friday, March 3 vs. Omaha, 7:07 p.m.
Saturday, March 4 vs. Omaha, 6:07 p.m.
Friday, March 10-Sunday, March 12 -- NCHC Quarterfinals (best of three), time TBA at higher seeds
Friday, March 17-Saturday, March 18 -- NCHC Frozen Faceoff, time TBA at St. Paul, Minn.
Thursday, March 23-Sunday, March 26 -- NCAA Regionals
APRIL
Thursday, April 6-Saturday, April 8 -- NCAA Frozen Four, time TBA at Tampa, Fla.

Related Topics: LOCAL SPORTSPREP SPORTS
Nick Nelson has been a photographer and sports desk clerk with the Grand Forks Herald since 2017, and had previously worked at Forum Communication Company's Agweek Magazine from 2015-2018 as well as Prairie Business Magazine.
What to read next
Featuring prep football preseason polls, IIHF World Juniors tournament results, college athletics preseason polls and much more!
Featuring IIHF World Juniors men's hockey tournament results, area auto racing results, college athletics preseason polls and much more!
Featuring boys soccer scores, auto racing results from across the region, college sports preseason polls and much more!
Featuring local auto racing results, IIHF World Juniors men's hockey tournament results and much more!