ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Thursday's local scoreboard for Dec. 8

Featuring local boys and girls basketball scores, area prep wrestling results and much more!

120922 S GFH GFCBGBB0283.jpg
Knights forward Aspen Thompson (5) drives the ball past Fargo South guard Nora Becker (12) in the final minutes of the first half of a girls basketball game at Grand Forks Central High School on Thursday, December 8, 2022.
Nick Nelson / Grand Forks Herald
We are part of The Trust Project.

Girls basketball

Thursday’s results
GF Central 43, Fargo South 19
Fargo Shanley 48, Devils Lake 35
Barnesville 50, Dilworth-Glyndon-Felton 39
Perham 60, Frazee 41
Park Rapids 56, Pelican Rapids 54
Walker-H-A 79, Cherry 36
Breckenridge 64, Hawley 43

EGF Senior High 46, Thief River Falls 44
Halftime: EGF Senior High 25, Thief River Falls 22
EGF Senior High -- Alison Kovar 7, Kylee Mattison 2, Sofia Perkins 3, Mya Langerud 6, Camryn Adams 3, Addison Kukawa 4, Tatem Votava 19, Hayli Robertson 2
Thief River Falls -- Maren Espe 5, Kendal Rantanen 6, Avah Waldal 15, Josie Peterson 2, Breanna Myers 16

Cavalier 54, Park River/F-L 42
Halftime: Cavalier 27, Park River/F-L 24
Park River/Fordville-Lankin -- Addi Skibicki 15, Sophie Markusen 2, Megan Larson 8, Greta Wharam 3, Hannah Halvorson 7, Hannah Larson 3, Ella Johnson 4
Cavalier -- Eden Carrier 21, Jade Kihne 8, Graesen Helgoe 2, Rylen Burgess 18, Carmyn LeTexier 1, Teagyn Fitzsimonds 4

Nelson County 38, Larimore 31
Halftime: Nelson County 16, Larimore 14
Nelson County -- Krista Lippert 6, Sydnee Johnston 8, Rylan Parsley 9, Mya Luehring 1, Brandi Lippert 14
Larimore -- Micayla Sharp 6, Sadie Aamodt 9, Peyton Benson 2, Carly Pietron 2, Allison Larson 13, Addie Larson 1

Northern Freeze 57, Red Lake County Central 38
Halftime: Northern Freeze 24, Red Lake County Central 14
Red Lake County Central -- Payton Rystad 4, Paige Olson 6, Jennifer Johnson 3, Carly Vettleson 2, Quinn Graves 2, Jamie Flatgard 3, Shawna Majeres 7, Marissa Thomas 11
Northern Freeze -- Isabel Pearson 3, Rylie Fredrickson 6, Ada Pearson 6, Emma Nelson 7, Rylie Klopp 19, Kaydence Augustine 9, Jessica Larson 1, Tessa Hoglo 6

ADVERTISEMENT

N.D. Class A
Week two poll
1. Minot High (18 first-place votes) 90 total points, 1-0 overall record
2. Bismarck Century 63, 1-2
3. Fargo Davies 46, 1-0
4. West Fargo 39, 1-1
5. Red River 16, 1-0
Others receiving votes: Bismarck Legacy 1-0 and Mandan 1-1

N.D. Class B
Week two poll
1. Central Cass (14 first-place votes) 171 total points, 2-0 overall record
2. Kenmare-Bowbells (2) 160, 3-0
3. Kindred (2) 144, 3-0
4. Rugby 120, 3-0
5. Shiloh Christian 97, 2-0
6. Edgeley-Kulm-Montpelier 61, 1-0
7. Thompson 50, 1-1
8. Northern Cass 49, 2-0
9. Grafton 37, 2-1
10. Central McLean 24, 2-0
Others receiving votes: Bowman County 1-1, May-Port CG 2-0, Garrison 3-0, Langdon-Edmore-Munich 0-1, Linton-HMB 3-0, Westhope-Newburg 3-0, Hatton-Northwood 2-0, North Prairie 2-0

Boys basketball

Thursday’s results
Sargent County 51, Lisbon 31
Red Lake County 80, Climax-Fisher 42
Blackduck 87, Clearbrook-Gonvick 59

Goodridge-Grygla 84, Lake of the Woods 47
Halftime: Goodridge-Grygla 49, Lake of the Woods 47
Lake of the Woods -- Cale Zemke 7, Wyatt Shaw 13, Garrett Jensen 18, Waylon Johnson 9
Goodridge-Grygla -- Blake Rychlock 22, Sawyer Jacobson 1, Thor Henrickson 2, Chase Manderud 2, Carson Rubischko 4, Lewis Jones 39, Elliot Philipp 2, Russell Rian 7, Reece Sundberg 2, Rease Stratton 3

N.D. Class A
Week two poll
1. Minot (12 first-place votes) 84 total points, 2-0 overall record
2. Bismarck Century (6) 78, 2-0
3. Fargo Davies 52, 1-0
4. Red River 28, 1-0
5. Bismarck Legacy 20.5, 1-0
Others receiving votes: Mandan 2-0 and Fargo North 1-1

N.D. Class B
Week one poll
1. Four Winds-Minnewaukan (18 first-place votes) 180 total points, 0-0 overall record
2. Central Cass 157, 0-0
3. Bishop Ryan 125, 0-0
4. Thompson 112, 0-0
5. Bowman County 102, 0-0
6. Shiloh Christian 85, 0-0
7. Kindred 83, 0-0
8. Grafton 38, 0-0
9. LaMoure-Litchville-Marion 33, 0-0
10. North Star 20, 0-0
Others receiving votes: North Border 0-0, Dickinson Trinity 0-0, Stanley 0-0, Des Lacs-Burlington 0-0, Rugby 0-0, Hillsboro-Central Valley 0-0, Hazen 0-0, St. John 0-0, Standing Rock 0-0, Velva 0-0.

Girls hockey

Thursday’s results
Breckenridge-Wahpeton 9, Prairie Centre 1
Fergus Falls 6, Sartell-Sauk Rapids 1

ADVERTISEMENT

Boys hockey

Thursday’s results
Jamestown 4, Bismarck 1
Minot 5, Mandan 1
Detroit Lakes 8, Prairie Centre 2
Fergus Falls 5, Sauk Rapids-Rice 2
Park Rapids 5, Lake of the Woods 2

EGF Senior High 3, GF Central 0
First period -- 1. EGF, Cole Bies (Jace Van Eps, Hunter Varnson) 9:11
Second period -- 2. EGF, Bies (Varnson, Van Eps) 13:42
Third period -- 3. EGF, Brock Schultz (Jace Fore, Cullen Schmaltz) 3:06
Goalie saves -- EGF: Chase Mero 5-7-6--18; GFC: Jaxon Washburn 6-3-6--15
RELATED: Cole Bies' two goals spark East Grand Forks to 3-0 win over Grand Forks Central

Girls wrestling

Thursday’s results
Central Cass 45, Fargo 24
Minot 66, Bismarck Century 18
Bismarck Legacy 60, Mandan 18
Minot 18, Bismarck Century 6

Boys wrestling

Thursday’s results
West Fargo Sheyenne 54, Devils Lake 22
Central Cass 48, Fargo North 30
Roseau 36, Grafton 21
Grafton 42, Northwood 12
Roseau 53, Northwood 0

48th annual Sertoma Tournament
Friday, December 9
At GF Central gym
First round matches
3 p.m.
Bismarck Century vs. Breckenridge-Wahpeton; Bertha Hewitt vs. Fargo Davies; Fosston vs. Jamestown; Perham vs. West Fargo
4 p.m.
LPGE-Browerville vs. Red River; Stewartville vs. Valley City; Thief River Falls vs. GF Central; West Fargo Sheyenne vs. Turtle Mountain

Women’s basketball

Wednesday’s results
Kentucky 80, Minnesota 74
Jamestown 64, Valley City State 43

Men’s basketball

Thursday’s result
Michigan 90, Minnesota 75

Wednesday’s result
Jamestown 102, Valley City State 86

ADVERTISEMENT

College football

NCAA Division I FCS playoffs
Quarterfinals
Friday’s games
No. 6 Samford at No. 3 N.D. State, 6 p.m. on ESPN2
No. 5 William and Mary at No. 4 Montana State
No. 7 Incarnate Word at No. 2 Sacramento State
Saturday’s game
No. 8 Holy Cross at No. 1 S.D. State, 11 a.m.

Men’s hockey

Thursday’s result
Niagara 0, American International 0, tie (NU wins SO 1-0 in 4)

Wednesday’s result
Merrimack 2, UMass 1

USA Today / USA Hockey Magazine
Week 12 poll
1. Denver (14 first-place votes) 646 total points, 12-4-0 overall record
2. Minnesota (16) 638, 13-5-0
3. Quinnipiac (4) 616, 12-1-3
4. St. Cloud State 611, 13-3-0
5. Penn State 520, 14-4-0
6. Boston 496, 10-4-0
7. Michigan 478, 11-6-1
8. UConn 415, 11-4-3
9. Harvard 386, 8-2-1
10. Merrimack 374, 11-4-0
11. Providence 346, 9-3-5
12. UMass 252, 7-5-3
13. Michigan State 232, 11-6-1
14. Ohio State 225, 10-7-1
15. UMass-Lowell 216, 9-6-1
16. MSU Mankato 152, 8-7-1
17. Western Michigan 236, 10-8-0
18. Michigan Tech 128, 10-4-3
19. Notre Dame 60, 7-7-2
20. Cornell 42, 7-5-0
Others receiving votes: Northeastern 38, Omaha 38, RIT 33, Boston College 30, Bowling Green State 7, Northern Michigan 5, American International 3, Arizona State 3, Ferris State 1

2023 World Juniors
Team USA preliminary roster
North Dakota -- Jackson Blake; USA Under-18 -- Trey Augustine, Ryan Leonard and Will Smith; Colorado College -- Kaidan Mbereko and Noah Laba; New Hampshire -- Tyler Muszelik; Saginaw Spirit -- Andrew Oke; Denver -- Sean Behrens, Shai Buium and Jack Devine; Michigan -- Seamus Casey, Luke Hughes, Gavin Brindley, Dylan Duke and Rutger McGroarty; Minnesota -- Ryan Chesley, Luke Mittelstadt, Logan Cooley and Jimmy Snuggerud; Boston College -- Aidan Hreshuk and Cutter Gauthier; Boston -- Lane Hutson; St. Cloud State -- Jack Peart; UMass -- Ryan Ufko and Kenny Connors; Ottawa 67s -- Tyler Boucher; Quinnipiac -- Sam Lipkin; Manitoba Moose -- Chaz Lucius; Northeastern -- Cam Lund; Miami -- Red Savage; Wisconsin -- Charlie Stramel

Women’s hockey

Wednesday’s result
Dartmouth 2, Merrimack 1, OT

USA Today / USA Hockey Magazine
Week 13 poll
1. Ohio State (5 first-place votes) 265 total points, 14-2-2 overall record
2. Wisconsin (10) 264, 13-2-1
3. Quinnipiac 251, 16-1-0
4. Minnesota 213, 12-3-1
5. Yale 207, 8-1-1
6. Colgate 203 , 15-2-1
7. Northeastern (1) 174, 18-2-1
8. Minnesota Duluth 169, 12-6-0
9. Providence 116, 15-4-1
10. Cornell 110, 7-3-2
11. Clarkson 99, 16-5-1
12. Penn State 82, 13-8-1
13. Vermont 48, 11-7-1
14. St. Cloud State 29 , 11-8-0
15. UConn 20, 12-8-2
Others receiving votes: Boston College 10, Maine 7, Mercyhurst 4, Princeton 3, MSU Mankato 2, St. Lawrence 2, Long Island 1, Union 1

Nick Nelson has been a photographer and sports desk clerk with the Grand Forks Herald since 2017, and had previously worked at Forum Communication Company's Agweek Magazine from 2015-2018 as well as Prairie Business Magazine.
What To Read Next
Featuring the prep honor roll, N.D. Class A and B prep basketball polls, N.D. East Region girls wrestling duals tournament schedule and much more!
The Tuesday, Jan. 31, game between Sioux Falls Lincoln and Watertown was forced to move after junior JT Rock broke the rim with a powerful two-handed dunk. Rock is committed to play at Iowa State.
Featuring prep basketball results from throughout the region, boys and girls hockey scores, area college basketball conference standings, and much more!
Featuring area prep hockey results, boys and girls basketball scores, local boys wrestling results, and much more!