We see that you have javascript disabled. Please enable javascript and refresh the page to continue reading local news. If you feel you have received this message in error, please contact the customer support team at 1-833-248-7801.

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Sunday's local scoreboard for August 7

Featuring auto racing results from across the region, college soccer scores and much more!

080822 S GFH UNDWSOC ShannonLee IreneJirasevijinda01.jpg
UND midfielder Irene Jirasevijinda and Manitoba Bisons defender Shannon Lee, center left, chase the ball in the first half of a matinee exhibition soccer match at Bronson Field in Grand Forks on Sunday, August 7, 2022.
Nick Nelson / Grand Forks Herald
We are part of The Trust Project.

Auto racing

Buffalo River Speedway
In Glyndon, Sunday
IMCA Sportmods
First heat -- 1. Rich Pavlicek, 2. Torey Fischer, 3. Kelly Jacobson, 4. Vince Jegtvig, 5. Macintosh McGrew, 6. Jayden Pavlicek, 7. Skyla Miller
Second heat -- 1. Scott Jacobson, 2. David Siercks, 3. Patrick Brejcha, 4. Paul Colvin, 5. Tucker Tschakert, 6. Brady Moore, 7. Dean Precht
Feature -- 1. David Siercks, 2. Rich Pavlicek, 3. Scott Jacobson, 4. Kelly Jacobson, 5. Torey Fischer, 6. Patrick Brejcha, 7. Skyla Miller, 8. Brady Moore, 9. Kamey Leedom
Lightning Sprints
First heat -- 1. Dexter Dvergsten, 2. Matthew Taves, 3. Kelsi Pederson, 4. Hayden Koehmstedt, 5. Dylan Langevin, 6. Gerald Hatlestadt, 7. Jason Berg
Second heat -- 1. Alex Truscinski, 2. Kate Taves, 3. Weston Olson, 4. Alan Truscinski, 5. Garrison Miller, 6. Loki Bjerke
Feature -- 1. Alex Truscinski, 2. Dexter Dvergsten, 3. Kelsi Pederson, 4. Kate Taves, 5. Matthew Taves, 6. Alan Truscinski, 7. Garrison Miller, 8. Dylan Langevin, 9. Weston Olson
INEX Legends
First heat -- 1. Ryan Braseth, 2. Scott Richardson, 3. Ashton Spieker, 4. Evan Hendrickson, 5. Steve Johnson, 6. Mike Hart, 7. Sean Johnson
Second heat -- 1. Tye Wilke, 2. Dylan Johnson, 3. Shaun Erickson, 4. Ryan Lewis, 5. Joseph Lewis, 6. Ben Lundquist
Third heat -- 1. Alex Braseth, 2. Joshua Wiest, 3. Shawn Wiest, 4. Kody Machart, 5. Emmitt Curtis, 6. Spencer Frueh
Feature -- 1. Tye Wilke, 2. Ryan Braseth, 3. Alex Braseth, 4. Dylan Johnson, 5. Evan Hendrickson, 6. Scott Richardson, 7. Joshua Wiest, 8. Sean Johnson, 9. Kody Machart, 10. Shawn Wiest, 11. Shaun Erickson, 12. Ryan Lewis, 13. Emmitt Curtis, 14. Spencer Frueh, 15. Steve Johnson, 16. Joseph Lewis, 17. Mike Hart
Short Trackers
First heat -- 1. Adrian Kubitz, 2. Hunter Goulet, 3. Kody Crabtree, 4. Jason Kast, 5. Lee Williams, 6. Mike Carlson
Feature -- 1. Hunter Goulet, 2. Adrian Kubitz, 3. Kody Crabtree
NOSA Sprints
First heat -- 1. Brendan Mullen, 2. Tye Wilke, 3. Nick Omdahl, 4. Sye Anderson, 5. Ty Hanten
Second heat -- 1. Mark Dobmeier, 2. Jordan Adams, 3. Blake Egeland, 4. Dustin Bluhm
Third heat -- 1. Jade Hastings, 2. Josh Swangler, 3. Andy Pake, 4. Wade Nygaard, 5. Jack Croaker, 6. Zach Omdahl
Feature -- 1. Mark Dobmeier, 2. Jordan Adams, 3. Jack Croaker, 4. Tye Wilke, 5. Wade Nygaard, 6. Jade Hastings, 7. Nick Omdahl, 8. Jordan Graham, 9. Sye Anderson, 10. Dustin Bluhm, 11. Zach Omdahl, 12. Joshua Johnson
IMCA Hobby Stocks
First heat -- 1. Tim Church, 2. Scott Herron, 3. Andrea Jacobson, 4. Caleb Gardner, 5. Tyler Hehn, 6. Levi Lease
Second heat -- 1. Chad Visser, 2. Marvin Priem, 3. Brad Orvedal, 4. Jeff Busby, 5. Todd Gettel, 6. Randy Randall
Feature -- 1. Tim Church, 2. Brad Orvedal, 3. Scott Herron, 4. Randy Randall, 5. Jeff Busby, 6. Caleb Gardner, 7. Tyler Hehn

Devils Lake Speedway
In Devils Lake, Saturday
Pure Stocks
First heat -- 1. Joe Armstrong, 2. MiKara Johanson, 3. Colin Adam, 4. Brian Bellew, 5. Tate Bullis
Feature -- 1. Joe Armstrong, 2. Colin Adam, 3. MiKara Johanson, 4. Tate Bullis
WISSOTA Street Stocks
First heat -- 1. Ryne Uhrich, 2. Greg Jose, 3. Seth Klostreich, 4. Brian Johanson, 5. Drew Peterson, 6. Stoney Kruk, 7. Joe Potter
Feature -- 1. Joe Potter, 2. Seth Klostreich, 3. Brian Johanson, 4. Drew Peterson, 5. Greg Jose
WISSOTA Midwest Mods
First heat -- 1. Logan Salazar, 2. Jason Halverson, 3. Jaden Varnson, 4. Reise Stenberg
Second heat -- 1. Matt Schow, 2. Austin Hunter, 3. Bailey Cousins, 4. Jory Berg, 5. Randy Thompson, 6. Cole Haugland, 7. Chris Kruk
Feature -- 1. Austin Hunter, 2. Logan Salazar, 3. Randy Thompson, 4. Jory Berg, 5. Matt Schow, 6. Reise Stenberg, 7. Jeremy Lizakowski, 8. Jaden Varnson, 9. Jason Halverson, 10. Ryan Cousins
Trophy Class
First heat -- 1. Tate Bullis, 2. Matt Schow
Feature -- 1. Tate Bullis, 2. Matt Schow

Greenbush Race Park
In Greenbush, Saturday
WISSOTA Modifieds
First heat -- 1. Aaron Blacklance, 2. Shawn Teunis, 3. Rick Delaine, 4. Jordan Duray, 5. Chris Bouwman, 6. Corky Thomas
Second heat -- 1. Aaron Holtan, 2. Ward Imrie, 3. Dustin Wahl, 4. Joseph Thomas, 5. Justin Bronk
Third heat -- 1. Dustin Strand, 2. Shane Wahl, 3. Michael Tiani, 4. Ryan Hagen, 5. Ryan Johnson
Feature -- 1. Dustin Strand, 2. Joseph Thomas, 3. Aaron Blacklance, 4. Aaron Holtan, 5. Corky Thomas, 6. Dustin Wahl, 7. Shawn Teunis, 8. Rick Delaine, 9. Chris Bouwman, 10. Ryan Johnson, 11. Jordan Duray, 12. Justin Bronk, 13. Ryan Hagen, 14. Michael Tiani
WISSOTA Midwest Mods
First heat -- 1. Doyle Erickson, 2. Aaron Blacklance, 3. Patrick Sobolik, 4. Jake Smith, 5. Ronnie Novacek, 6. Ed Lehrke, 7. Preston Byre
Second heat -- 1. Paul Veert, 2. Chris Edmonds, 3. Connor Graff, 4. Brenden Luschinski, 5. Brennan Schmidt, 6. Justin Hacker, 7. Tra Ewalt
Third heat -- 1. Joel Olson, 2. Tony Wensloff, 3. Alex Johnson, 4. Shane Wahl, 5. Justin Olson, 6. Cylen Vargason, 7. Michael Green
Feature -- 1. Alex Johnson, 2. Jake Smith, 3. Connor Graff, 4. Chris Edmonds, 5. Doyle Erickson, 6. Justin Olson, 7. Tony Wensloff, 8. Brennan Schmidt, 9. Joel Olson, 10. Ed Lehrke, 11. Preston Byre, 12. Cylen Vargason, 13. Paul Veert, 14. Tra Ewalt
WISSOTA Street Stocks
First heat -- 1. Jeremy Gust, 2. Tucker Pederson, 3. Kyle Dykhoff, 4. James Meagher, 5. Bill Gustafson, 6. Nick Shumansky, 7. Tommy Pogones
Second heat -- 1. Jerome Berger, 2. Weston Ramsrud, 3. Trey Hess, 4. Josh Barker, 5. Scott Horn
Feature -- 1. Tucker Pederson, 2. Jerome Berger, 3. James Meagher, 4. Kyle Dykhoff, 5. Scott Horn, 6. Tommy Pogones, 7. Weston Ramsrud, 8. Nick Shumansky, 9. Josh Barker, 10. Bill Gustafson, 11. Chad Hagen
WISSOTA Late Models
First heat -- 1. Jason Strand, 2. Joey Pederson, 3. Mike Greseth, 4. Danny Vang, 5. Jesse Teunis
Second heat -- 1. Brad Seng, 2. Dustin Strand, 3. Greg Friestad, 4. Ryan Dahl, 5. Casey Stremick, 6. Terry Nelson
Third heat -- 1. Ryan Kereluk, 2. Ryan Corbett, 3. Brody Troftgruben, 4. Jeff Hapala, 5. Brady Pengilly
Feature -- 1. Dustin Strand, 2. Joey Pederson, 3. Brad Seng, 4. Ryan Corbett, 5. Jason Strand, 6. Greg Friestad, 7. Mike Greseth, 8. Brody Troftgruben, 9. Danny Vang, 10. Jeff Hapala, 11. Jesse Teunis, 12. Ryan Kereluk, 13. Ryan Dahl, 14. Terry Nelson

College soccer

Sunday’s result
North Dakota 3, Manitoba 3, tie (exh.)
First half -- 1. UMB, Bianca Cavalcanti (Jenna Kunkel) 33:52; 2. UND, Reece Vorachek (Julia Briggs) 34:52; 3. UND, Bailey McNitt (Vorachek, Hannah Olson) 43:00
Second half -- 4. UMB, Cavalcanti (Bianca Bucci) 50:14; 5. UMB, Kunkel (Janelle Chomini) 79:31; 6. UND, Payton Schultz (Jessica Machovec) 81:45
Goalie saves -- UMB: Karina Bagi 3-2-0--5; UND: Madi Livingston 1-1-0--2, Abby Ellenberger 0-1-0--1
Cautions/ejections -- Chloe Morin, UMB, yellow card 36:20

Nick Nelson has been a photographer and sports desk clerk with the Grand Forks Herald since 2017, and had previously worked at Forum Communication Company's Agweek Magazine from 2015-2018 as well as Prairie Business Magazine.
What to read next
Featuring college hockey results, local college soccer scores and much more!
Featuring N.D. East Region boys tennis tournament results, college hockey scores, area football results and much more!
Featuring area prep football results, local college volleyball scores, N.D. East Region boys tennis tournament results and much more!
Featuring results from the EDC boys tennis duals tournament, prep volleyball scores from throughout the region, boys and girls soccer results and much more!