We see that you have javascript disabled. Please enable javascript and refresh the page to continue reading local news. If you feel you have received this message in error, please contact the customer support team at 1-833-248-7801.

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Saturday's local scoreboard for August 6

Featuring auto racing results from across the region, college football preseason polls and much more!

Local Scoreboard
We are part of The Trust Project.

Auto racing

Devils Lake Speedway
Saturday’s results
Pure Stocks
First heat -- 1. Joe Armstrong, 2. MiKara Johanson, 3. Colin Adam, 4. Brian Bellew, 5. Tate Bullis
Feature -- 1. Joe Armstrong, 2. Colin Adam, 3. MiKara Johanson, 4. Tate Bullis
WISSOTA Street Stocks
First heat -- 1. Ryne Uhrich, 2. Greg Jose, 3. Seth Klostreich, 4. Brian Johanson, 5. Drew Peterson, 6. Stoney Kruk, 7. Joe Potter
Feature -- 1. Joe Potter, 2. Seth Klostreich, 3. Brian Johanson, 4. Drew Peterson, 5. Greg Jose
WISSOTA Midwest Mods
First heat -- 1. Logan Salazar, 2. Jason Halverson, 3. Jaden Varnson, 4. Reise Stenberg
Second heat -- 1. Matt Schow, 2. Austin Hunter, 3. Bailey Cousins, 4. Jory Berg, 5. Randy Thompson, 6. Cole Haugland, 7. Chris Kruk
Feature -- 1. Austin Hunter, 2. Logan Salazar, 3. Randy Thompson, 4. Jory Berg, 5. Matt Schow, 6. Reise Stenberg, 7. Jeremy Lizakowski, 8. Jaden Varnson, 9. Jason Halverson, 10. Ryan Cousins
Trophy Class
First heat -- 1. Tate Bullis, 2. Matt Schow
Feature -- 1. Tate Bullis, 2. Matt Schow

Greenbush Race Park
Saturday’s results
WISSOTA Modifieds
First heat -- 1. Aaron Blacklance, 2. Shawn Teunis, 3. Rick Delaine, 4. Jordan Duray, 5. Chris Bouwman, 6. Corky Thomas
Second heat -- 1. Aaron Holtan, 2. Ward Imrie, 3. Dustin Wahl, 4. Joseph Thomas, 5. Justin Bronk
Third heat -- 1. Dustin Strand, 2. Shane Wahl, 3. Michael Tiani, 4. Ryan Hagen, 5. Ryan Johnson
Feature -- 1. Dustin Strand, 2. Joseph Thomas, 3. Aaron Blacklance, 4. Aaron Holtan, 5. Corky Thomas, 6. Dustin Wahl, 7. Shawn Teunis, 8. Rick Delaine, 9. Chris Bouwman, 10. Ryan Johnson, 11. Jordan Duray, 12. Justin Bronk, 13. Ryan Hagen, 14. Michael Tiani
WISSOTA Midwest Mods
First heat -- 1. Doyle Erickson, 2. Aaron Blacklance, 3. Patrick Sobolik, 4. Jake Smith, 5. Ronnie Novacek, 6. Ed Lehrke, 7. Preston Byre
Second heat -- 1. Paul Veert, 2. Chris Edmonds, 3. Connor Graff, 4. Brenden Luschinski, 5. Brennan Schmidt, 6. Justin Hacker, 7. Tra Ewalt
Third heat -- 1. Joel Olson, 2. Tony Wensloff, 3. Alex Johnson, 4. Shane Wahl, 5. Justin Olson, 6. Cylen Vargason, 7. Michael Green
Feature -- 1. Alex Johnson, 2. Jake Smith, 3. Connor Graff, 4. Chris Edmonds, 5. Doyle Erickson, 6. Justin Olson, 7. Tony Wensloff, 8. Brennan Schmidt, 9. Joel Olson, 10. Ed Lehrke, 11. Preston Byre, 12. Cylen Vargason, 13. Paul Veert, 14. Tra Ewalt
WISSOTA Street Stocks
First heat -- 1. Jeremy Gust, 2. Tucker Pederson, 3. Kyle Dykhoff, 4. James Meagher, 5. Bill Gustafson, 6. Nick Shumansky, 7. Tommy Pogones
Second heat -- 1. Jerome Berger, 2. Weston Ramsrud, 3. Trey Hess, 4. Josh Barker, 5. Scott Horn
Feature -- 1. Tucker Pederson, 2. Jerome Berger, 3. James Meagher, 4. Kyle Dykhoff, 5. Scott Horn, 6. Tommy Pogones, 7. Weston Ramsrud, 8. Nick Shumansky, 9. Josh Barker, 10. Bill Gustafson, 11. Chad Hagen
WISSOTA Late Models
First heat -- 1. Jason Strand, 2. Joey Pederson, 3. Mike Greseth, 4. Danny Vang, 5. Jesse Teunis
Second heat -- 1. Brad Seng, 2. Dustin Strand, 3. Greg Friestad, 4. Ryan Dahl, 5. Casey Stremick, 6. Terry Nelson
Third heat -- 1. Ryan Kereluk, 2. Ryan Corbett, 3. Brody Troftgruben, 4. Jeff Hapala, 5. Brady Pengilly
Feature -- 1. Dustin Strand, 2. Joey Pederson, 3. Brad Seng, 4. Ryan Corbett, 5. Jason Strand, 6. Greg Friestad, 7. Mike Greseth, 8. Brody Troftgruben, 9. Danny Vang, 10. Jeff Hapala, 11. Jesse Teunis, 12. Ryan Kereluk, 13. Ryan Dahl, 14. Terry Nelson

River Cities Speedway
Friday’s results
NOSA Sprints
First heat -- 1. Jack Croaker, 2. Jade Hastings, 3. Brendan Mullen, 4. Nick Omdahl, 5. Jordan Adams, 6. Rick Bates, 7. Gage Pulkrabek, 8. Travis Strandell
Second heat -- 1. Wade Nygaard, 2. Austin Pierce, 3. Mark Dobmeier, 4. Jordan Graham, 5. Shane Roemeling, 6. Blake Egeland, 7. Tom Egeland
Feature -- 1. Austin Pierce, 2. Mark Dobmeier, 3. Brendan Mullen, 4. Jade Hastings, 5. Wade Nygaard, 6. Nick Omdahl, 7. Shane Roemeling, 8. Jordan Adams, 9. Tom Egeland, 10. Travis Strandell, 11. Jordan Graham, 12. Rick Bates
WISSOTA Late Models
First heat -- 1. Dustin Strand, 2. Danny Vang, 3. Brad Seng, 4. Brody Troftgruben, 5. Tom Corcoran, 6. John Seng, 7. Casey Stremick
Second heat -- 1. Ryan Corbett, 2. Joey Pederson, 3. Brandon Fuller, 4. Lance Schill, 5. Ryan Kereluk, 6. Shawn Meyer, 7. Blake Anderson
Third heat -- 1. Jesse Teunis, 2. Jason Strand, 3. Cole Babcock, 4. Greg Friestad, 5. Terry Nelson, 6. Nicholas Minske
Feature -- 1. Joey Pederson, 2. Brad Seng, 3. Jason Strand, 4. Ryan Corbett, 5. Lance Schill, 6. Jesse Teunis, 7. Brody Troftgruben, 8. Danny Vang, 9. Brandon Fuller, 10. Greg Friestad, 11. Ryan Kereluk, 12. Tom Corcoran, 13. Cole Babcock, 14. John Seng, 15. Shawn Meyer, 16. Terry Nelson, 17. Nicholas Minske, 18. Casey Stremick
WISSOTA Midwest Mods
First heat -- 1. Rusty Kollman, 2. Jamie Dietzler, 3. Matt Schow, 4. Reise Stenberg, 5. Randy Thompson, 6. Ryan Cousins, 7. Austin Hunter, 8. Phil Christlieb
Second heat -- 1. Scott Bintz, 2. Lance Schill, 3. Tanner Theis, 4. Jory Berg, 5. Bailey Cousins, 6. Frank Veert, 7. Chris Edmonds
Feature -- 1. Reise Stenberg, 2. Matt Schow, 3. Jory Berg, 4. Jamie Dietzler, 5. Rusty Kollman, 6. Tanner Theis, 7. Bailey Cousins, 8. Scott Bintz, 9. Frank Veert, 10. Randy Thompson, 11. Phil Christlieb, 12. Austin Hunter, 13. Chris Edmonds
WISSOTA Street Stocks
First heat -- 1. Josh Barker, 2. Joe Potter, 3. Seth Klostreich, 4. Trey Hess, 5. James Meagher, 6. Nicholas Minske, 7. Nick Shumansky, 8. Scott Horn, 9. Dan McNamee
Second heat -- 1. Aaron Blacklance, 2. Kyle Dykhoff, 3. Tucker Pederson, 4. John Halvorson, 5. Cole Greseth, 6. Daniel Aberle, 7. Greg Jose, 8. Chris Ekren
Feature -- 1. Kyle Dykhoff, 2. Aaron Blacklance, 3. John Halvorson, 4. Trey Hess, 5. Seth Klostreich, 6. Cole Greseth, 7. James Meagher, 8. Dan McNamee, 9. Daniel Aberle, 10. Greg Jose, 11. Josh Barker, 12. Nick Shumansky, 13. Nicholas Minske, 14. Scott Horn, 15. Chris Ekren
WISSOTA Modifieds
First heat -- 1. Corky Thomas, 2. Rick Delaine, 3. Ryan Johnson, 4. Justin Bronk, 5. Aaron Blacklance, 6. Weston Ramsrud
Second heat -- 1. Josh Beaulieu, 2. Aaron Holtan, 3. Shawn Teunis, 4. Tim Thomas, 5. Jordan Duray, 6. Michael Tiani
Third heat -- 1. Ward Imrie, 2. Tyler Peterson, 3. Joseph Thomas, 4. Dustin Strand, 5. Dustin Wahl, 6. Chris Bouwman
Feature -- 1. Joseph Thomas, 2. Ward Imrie, 3. Corky Thomas, 4. Dustin Strand, 5. Aaron Blacklance, 6. Josh Beaulieu, 7. Rick Delaine, 8. Aaron Holtan, 9. Dustin Wahl, 10. Jordan Duray, 11. Tim Thomas, 12. Shawn Teunis, 13. Justin Bronk, 14. Weston Ramsrud, 15. Chris Bouwman, 16. Michael Tiani

College football

Missouri Valley Football Conference
MVFC preseason coaches’ poll
1. N.D. State (39 first-place votes) 446 total votes
2. South Dakota State (2) 407
3. Missouri State 355
4. Southern Illinois 306
5. Northern Iowa 304
6. South Dakota 235
7. North Dakota 190
8. Illinois State 178
9. Youngstown State 132
10. Indiana State 109
11. Western Illinois 44
RELATED:

Northern Sun Intercollegiate Conference
NSIC preseason coaches’ poll
1. Augustana (5 first-place votes) 153 total points
2. Bemidji State (4) 145
3. Minnesota Duluth 142
4. (tie) MSU Mankato (3) and Sioux Falls (2) 136
6. Winona State 109
7. Northern State 94
8. Wayne State 88
9. MSU Moorhead 72
10. UMary 71
11. Concordia-St. Paul 41
12. Minot State 36
13. Southwest Minnesota State 26
14. Upper Iowa 25

ADVERTISEMENT

North Star Athletic Association
NSAA preseason coaches’ poll
1. Dickinson State (6 first-place votes) 36 total votes
2. (tie) Valley City State (1) and Waldorf 28
4. Dakota State 22
5. Mayville State 15
6. Presentation 12
7. Iowa Wesleyan 6

Women’s basketball

UND women’s basketball 2022-23 schedule
The UND women’s basketball program released the Fighting Hawks’ 2022-23 Summit League schedule on Wednesday, August 3, 2022 and is as follows:
December
Monday, December 19 vs. St. Thomas
Wednesday, December 21 vs. Western Illinois
Saturday, December 31 at. N.D. State
January
Thursday, January 5 at South Dakota
Saturday, January 7 at. S.D. State
Thursday, January 12 vs. Omaha
Saturday, January 14 vs. Denver
Thursday, January 19 at Kansas City
Saturday, January 21 at Oral Roberts
Saturday, January 28 vs. N.D. State
February
Thursday, February 2 vs. S.D. State
Saturday, February 4 vs. South Dakota
Thursday, February 9 at Denver
Saturday, February 11 at Omaha
Thursday, February 16 vs. Oral Roberts
Saturday, February 18 vs. Kansas City
Thursday, February 23 at Western Illinois
Saturday, February 25 at St. Thomas

Men’s basketball

UND men’s basketball 2022-23 schedule
The UND men’s basketball program released the Fighting Hawks’ 2022-23 Summit League schedule on Wednesday, August 3, 2022 and is as follows:
December
Monday, December 19 at St. Thomas
Wednesday, December 21 at Western Illinois
Friday, December 30 vs. N.D. State
January
Thursday, January 5 vs. South Dakota
Saturday, January 7 vs. S.D. State
Thursday, January 12 at Omaha
Saturday, January 14 at Denver
Thursday, January 19 vs. Kansas City
Saturday, January 21 vs. Oral Roberts
Friday, January 27 at N.D. State
February
Thursday, February 2 at S.D. State
Saturday, February 4 vs. South Dakota
Thursday, February 9 vs. Denver
Saturday, February 11 vs. Omaha
Thursday, February 16 at Oral Roberts
Saturday, February 18 at Kansas City
Thursday, February 23 vs. Western Illinois
Saturday, February 25 vs. St. Thomas

Nick Nelson has been a photographer and sports desk clerk with the Grand Forks Herald since 2017, and had previously worked at Forum Communication Company's Agweek Magazine from 2015-2018 as well as Prairie Business Magazine.
What to read next
Featuring N.D. state Class A girls golf tournament results, local prep volleyball scores, N.D. prep football polls and much more!
Featuring college hockey results, local college soccer scores and much more!
Featuring N.D. East Region boys tennis tournament results, college hockey scores, area football results and much more!
Featuring area prep football results, local college volleyball scores, N.D. East Region boys tennis tournament results and much more!