ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Saturday's boys hockey

Saturday's results North Dakota West Fargo 1, Devils Lake 1, tie Minnesota Andover 5, Coon Rapids 0 Anoka 4, Champlin Park 2 Bagley/Fosston 5, Ely/Babbitt-Embarrass/Tower-Soudan 3 Benilde-St. Margaret's 7, Chisago Lakes 0 Blake 6, Minnehaha Acade...

Saturday's results

North Dakota

West Fargo 1, Devils Lake 1, tie

Minnesota

Andover 5, Coon Rapids 0

ADVERTISEMENT

Anoka 4, Champlin Park 2

Bagley/Fosston 5, Ely/Babbitt-Embarrass/Tower-Soudan 3

Benilde-St. Margaret's 7, Chisago Lakes 0

Blake 6, Minnehaha Academy 0

Bloomington Jefferson 4, Rosemount 0

Cambridge-Isanti 10, Becker/Big Lake 2

Centennial 2, Robbinsdale Armstrong 0

Chanhassen 5, Waconia 2

ADVERTISEMENT

Dodge County 7, Luverne Cardinals 2

Duluth Marshall 5, Rochester Lourdes/Stewartville 1

Forest Lake 3, Woodbury 1

Hermantown 3, International Falls 1

Hibbing/Chisholm 9, Albert Lea 2

Hutchinson 2, Litchfield/Dassel-Cokato 1, OT

Lakeville South 5, Prior Lake 2

Minnetonka 3, Moorhead 1

ADVERTISEMENT

Osseo 3, Elk River/Zimmerman 0

Pine City/Rush City 6, Two Harbors 5

Providence/West Lutheran/Heritage Christian 10, St. Paul Saints 2

Roseville 3, East Ridge 2

St. Francis 8, St. Louis Park 4

Stillwater 3, Park (Cottage Grove) 2

Virginia/Mountain Iron-Buhl 6, Rochester Mayo 4

GF CENTRAL 6,

FARGO SOUTH 3

First period -- 1. GFC, Luke Johnson (Jeremy O'Keefe, Jordy Aamot) :18; 2. GFC, John Simonson (Jordy Aamot, Tyler Haug) 15:33; 3. FS, Bill Carlson (Jake Hintz) 16:12

Second period -- 4. GFC, Aamot (Jared Sorlien, O'Keefe) 1:00; 5. GFC, Alec Lazur (Johnson, O'Keefe)) 4:47; 6. FS, Carlson (Austyn Raftevold, Griffin Neal) 12:52; 7. GFC, Johnson (Matt Bertsch, Lazur) 16:02

Third period - 8. FS, Jarrett Etches-Olson (Hintz) 6:34; 9. GFC, Lazur (Haug, Johnson) 15:59

Goalie saves - GFC: Eric Melland 11-11-7 -- 29; FS: Daniel Naylor 5-9-5 -- 19

ST. PAUL JOHNSON 2,

LAKE OF THE WOODS 1, OT

First period -- 1. SPJ, Gage Grace (Mark Terry) 11:24

Second period -- 2. LOW, Brock Debilzan (Isaac Bitter, Kyle Poolman) 16:07

Overtime -- 3. SPJ, Jay Dickman (Kyle Vickary)

Goalie saves -- LOW: Alex Lyon 11-11-10-0 -- 32; SPJ: Brandon Hoffman 9-10-7-0 -- 26

PARK RAPIDS 5,

KITTSON CO. CENTRAL 1

First period -- KCC: Dalton Klegstad (Casey Lindegard, Devan Schuler) 2:03; PR: Levi Erickson (Noah Macpherson) 5:06, Erickson (Kyle Kanten, Ian Johnson) 13:06, Sam Coborn (Johnson, Erickson) 14:49

Second period -- PR: Erickson (Coborn) 6:47; Coborn 12:34

Goalie saves -- KCC: Jackson Klein 15-20-25; PR: Scott Smith, 7-8-9

WARROAD 2,

ST. CLOUD CATHEDRAL 0

First period -- 1. W, David Nelson (Hayden Timm, Carson Gray) 11:13

Third period -- 2. W, Nicholas Stoskopf (Timm) 2:24

Goalie saves -- W: Andy Foster 22; SC: Josh Robak 16

WEST FARGO 1,

DEVILS LAKE 1, OT

First period -- 1. DL, Eriksson (Goulding, H offmeyer) 16:35

Third period -- 2. WF, Raghib (Johnson) 7:56

Goalie saves -- WF: Holland 17-15-10-3 -- 45; DL: Sawyerdisth 8-5-7-4 -- 24

What To Read Next
Featuring area men's and women's basketball results, college hockey scores, local college tennis results and much more!
Featuring boys wrestling results, prep hockey scores, area college basketball results and much more!
Girls basketball
Thompson is now 16-1, while Rugby falls to 15-2.