ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Monday's local scoreboard for Oct. 3

Featuring N.D. state Class A girls golf tournament results, local prep volleyball scores, N.D. prep football polls and much more!

Local Scoreboard
We are part of The Trust Project.

Girls golf

N.D. Class A state meet
In Jamestown, Monday
Day 1 of 2
Team results
1. Bismarck Century 318, 2. Red River 321, T3. Mandan and Fargo Davies 333, T5. Minot and West Fargo Sheyenne 351, T7. Fargo Shanley and Bismarck Legacy 352, 9. Bismarck St. Mary's 353, 10. Wahpeton 355, 11. Fargo North 366, 12. Jamestown 382
Top 10 individuals
1. Leah Herbel, BC, 72; 2. Jaya Grube, RR, 73; 3. Rose Solberg, FD, 75; 4. Hannah Herbel, BC, 76; T5. Ruby Heydt, MAN, and Payton Stocker, WFS, 78; T7. Anna Huettl, MAN, and Abigail Schneider, BSM, 79; T9. Ella Speidel, RR, Lindsey Astrup, FSH, and Lexi Bartley, FD, 80; 12. Mia Aarestad, FS, 81
Other Red River results
Sophie Brakke 84, Taylor Piepkorn 84, Lauren Soholt 88, Ella McMullin 94, Olivia Whitesock 96
RELATED: Jaya Grube, Grand Forks Red River both sit in second after Day 1 of state golf

Prep volleyball

Monday’s results
Bagley def. Red Lake County Central 25-9, 17-25, 25-22, 25-23
Dilworth-Glyndon-Felton def. Thief River Falls 25-15, 25-19, 25-22
Norman County East/UH def. Rothsay 25-11, 27-25, 23-25, 27-25
Kittson County Central def. Goodridge-Grygla 25-18, 23-25, 25-19, 25-16

Climax-Fisher 25-25-25, Kelliher-Northome 20-20-12
Climax-Fisher (kills-blocks-service aces) -- Peyton Hoffman 11-X-1 (2 digs), Halle Reitmeier 8-X-1 (17 digs), Lucy Paulsrud 4-X-4 (10 digs), Claire Erickson 3-1-X (2 digs), Sophia Nesvig 3-X-X (24 assists, 9 digs), Ella Paulsrud 2-X-2 (19 digs), Sarah Thoreson 23 digs, Danika Motl X-X-1
Kelliher-Northome -- Ella Thayer 9-X-X, Cloey Buntemeier 3-X-1 (8 assists), Kylie BInkley X-3-X, Kate Thayer X-1-1 (12 digs)

Lake of the Woods 25-25-25, Warroad 19-15-15
Warroad (kills-blocks-service aces) -- Alexis Anthony 8-X-X, Aura Moyer 7-X-X, Rylin Anderson 11 assists, Katherine Schreiner 12 assists, Rylee Bartz 18 digs
Lake of the Woods -- Chloe Olson 9-X-X, Kenzie Dahl 8-X-X, Bailey Husbands 22 assists, Rian Aery 24 digs

Badger-Greenbush-MR 25-25-25, Red Lake Falls 9-21-15
Badger-Greenbush-Middle River (kills-blocks-service aces) -- Kinsley Hanson 7-1-1, Riley Gust 7-0-0, Kenzie Dahl 6-2-0, Jade Reese 5-2-1, Cassie Dahl 4-0-1 (24 assists), Honna Westlund 0-0-2 (2 assists) Sierra Westberg 4-0-0
Red Lake Falls -- Emma Knott 5-0-0, Gabby Casavan 4-0-0 (18 digs), Savanna Nelson 3-0-0, Brooke Cardinal 0-1-1 (11 assists), Brea Derosier 12 digs, Quinnlyn Kenfield 0-0-1 (7 digs)

ADVERTISEMENT

Girls soccer

Monday’s result
EGF Senior High 2, Fergus Falls-Hillcrest 1
First half -- 1. EGF, Chach Lukach (Maggey Plante) 26:00
Second half -- 2. EGF, Blake Schultz (Camryn Adams) 58:00; 3. FFH, Lisa Blom 60:00
Goalie saves -- EGF: Shali Anderson 0-0--0; FFH: Hannah Rodzwill 5-10--15
EGF Senior High head coach Jessica Bina: “I think today’s game showed it was our fourth game in seven days, three of them on the road. We weren’t as fresh and sharp as we will need to be. Give Hillcrest credit for playing hard for 80 minutes. Our last regular season game is Tuesday against Pelican Rapids. Next week is the start of the section tournament.”

Boys soccer

Monday’s results
Bemidji 8, EGF Senior High 0
St. Cloud Cathedral 8, Fergus Falls 0

N.D. state tournament
In West Fargo
Thursday’s quarterfinals
East No. 1 Fargo Davies vs. West No. 4 Bismarck Century, noon
West No. 2 Bismarck Legacy vs. East No. 3 West Fargo, 2:15 p.m.
West No. 1 Minot vs. East No. 4 Red River, 4:30 p.m.
East No. 2 West Fargo Sheyenne vs. West No. 3 Bismarck, 6:45 p.m.

Prep football

N.D. Class 11A
Week 6 poll
1. Valley City (14 first-place votes) 92 total points, 6-0 overall record
2. Jamestown (3) 75, 5-1
3. Fargo South (3) 68, 4-2
4. Red River 45, 5-2
5. Fargo North 19, 4-2
Others receiving votes: Wahpeton 3-3

N.D. Class AA
Week 6 poll
1. Fargo Davies (17 first-place votes) 97 total points, 5-1 overall record
2. West Fargo Sheyenne (1) 76, 5-1
3. Mandan (2) 63, 5-1
4. Fargo Shanley 43, 5-1
5. Bismarck Legacy 16, 4-2
Others receiving votes: West Fargo 3-3 and Minot 3-3

Boys tennis

N.D. State Dual Tournament
At Minot area tennis courts
Thursday’s quarterfinals, 10 a.m.
East No. 1 Red River vs. West No. 4 Mandan
West No. 2 Bismarck Legacy vs. East No. 3 West Fargo Sheyenne
West No. 1 Minot vs. East No. 4 Fargo Davies
East No. 2 Fargo South vs. West No. 3 Bismarck Century

Girls cross country

Minn. Cross Country Coaches’ Association
Class A rankings
Teams
1. Staples-Motley, 2. Perham, 3. Murray County Central, 4. St. Cloud Cathedral, 5. Luverne, 6. Lake City, 7. Cotter, 8. Wadena-Deer Creek, 9. Canby, 10. Pierz, 11. Redwood Valley, 12. Lac Qui Parle Valley
Individuals
1. Amanda Overgaauw, Murray County Central; 2. Jade Rypkema, Nevis; 3. Kyanna Burton, Staples-Motley; 4. Jenna DeBates, Luverne; 5. Ashley Overgaauw, Murray County Central; 6. Kaylee Walkin, Windom Area; 7. Audrey Brownell, Staples-Motley; 8. Caroline Kuehne, Long Prairie-Grey Eagle; 9. Addison Roof, Lester Prairie; 10. Ella Voit, St. Cloud Cathedral; 11. Sonja Semling, Cotter; 12. Grace Morris, Perham

Boys cross country

Minn. Cross Country Coaches’ Association
Class A rankings
Teams
1. Heritage Christian Academy, 2. Perham, 3. Park Rapids Area, 4. St. Cloud Cathedral, 5. GreenwayN-K, 6. Luverne, 7. Minnehaha Academy, 8. Staples-Motley, 9. Nova Classic Academy, 10. Lewiston-Altura/Rushford, 11. Redwood Valley, 12. Moose Lake/Willow River
Individuals
1. Henry Karelitz, Nova Classic Academy; 2. Brandon Kampsen, Sauk Centre; 3. Bjorn Anderson, Perham; 4. Noah Foster, Cromwell-Wright; 5. Will Ahrens, Redwood Valley; 6. Owen Janiszeski, Luverne; 7. Josiah DeMaris, Madelia; 8. Micah Thompson, Perham; 9. Camden Janiszeski, Luverne; 10. Cole Stencel, Maple River; 11. Ryan Pierson, Butterfield-Odin; 12. Cole Arens, Wabasha-Kellogg/Pepin-Alma

ADVERTISEMENT

Men’s hockey

Monday’s result
Michigan Tech 6, Lakehead 0 (exh.)

Sunday’s results
Minnesota Duluth 4, Arizona State 1
St. Cloud State 4, St. Thomas 0
Northern Michigan 4, Bowling Green 3
UConn 3, Vermont 1
Miami 4, Ferris State 1
Army 2, Union 2, tie
Ohio State 4, Mercyhurst 1
Quinnipiac 4, Providence 2 (exh.)
Lakehead 3, Wisconsin 2 (exh.)
Lake Superior State 6, Nipissing 1 (exh.)
Toronto 2, RPI 1 (exh.)
USA Under-18 5, Notre Dame 3 (exh.)
Colgate 5, Guelph 1 (exh.)
Sacred Heart 6, Western Ontario 4 (exh.)
Alaska 2, American International 1
Western Michigan 4, Alaska-Anchorage 1

Minnesota 6, Lindenwood 4
First period -- 1. MIN, Connor Kurth (Brock Faber, Garrett Pinoniemi) 12:02; 2. L, Kyle Jeffers PP (David Gagnon, Caleb Price) 15:07; 3. MIN, Matthew Knies (Faber, Jackson LaCombe) 17:25
Second period -- 4. L, Hunter Johannes (Andy Willis) 5:46; 5. L, Adam Conquest (Jackson Wozniak) 7:01; 6. MIN, Brody Lamb (Ryan Chesley) 8:54; 7. MIN, Faber (Logan Cooley) 10:56
Third period -- 8. L, Ryan Finnegan PP (Jeffers, Price) 0:59; 9. MIN, Bryce Brodzinski PP (Mike Koster, Rhett Pitlick) 6:31; 10. MIN, Mike Koster PP (Luke Mittelstadt, Aaron Huglen) 10:49
Goalie saves -- L: Matt Ladd 39; MIN: Owen Bartoszkiewicz 27

USA Today / USA Hockey Magazine
Week three poll
1. Denver (30 first-place votes) 676 total points
2. Minnesota (4) 634
3. North Dakota 566
4. Minnesota Duluth 562
5. MSU Mankato 541
6. Michigan 484
7. Quinnipiac 482
8. Northeastern 365
9. Notre Dame 341
10. Harvard 340
11. St. Cloud State 320
12. Boston 306
13. UMass 296
14. Ohio State 210
15. UMass-Lowell 197
16. Providence 161
17. Clarkson 143
18. Western Michigan 138
19. Cornell 96
20. Michigan Tech 64
Others receiving votes: Penn State 43, Northern Michigan 37, Boston College 36, UConn 32, Bowling Green 25, Omaha 22, Arizona State 7, Sacred Heart 6, Bemidji State 3, Merrimack 3, Union 3, American International 1.
RELATED:

Women’s hockey

Sunday’s results
Quinnipiac 2, New Hampshire 0
Concordia-Montreal 2, St. Anselm 2, tie

College football

Missouri Valley Football Conference
Conference / Overall
N.D. State 2-0 4-1
S.D. State 2-0 4-1
So. Illinois 2-0 3-2
North Dakota 2-1 3-2
Northern Iowa 2-1 2-3
Illinois St.. 0-1 2-2
Youngstown 0-1 2-2
Indiana St. 0-1 1-3
Missouri St. 0-2 2-3
South Dakota 0-1 1-3
Western Ill. 0-2 0-5
MVFC players of the week
Offense -- Isaiah Davis, S.D. State
Defense -- Zeke Vandenburgh, Illinois State
Special teams -- Brady Stevens, North Dakota
RELATED: No. 22 UND to face a change in style at Youngstown State

Northern Sun Intercollegiate Conference
Conference / Overall
Sioux Falls 5-0 5-0
Augustana 4-1 4-1
Wayne State 4-1 4-1
MSU Mankato 4-1 4-1
Winona State 4-1 4-1
SW Minn. St. 4-1 4-1
Bemidji St. 3-2 3-2
Minn. Duluth 3-2 3-2
Northern St. 2-3 2-3
MSU Moor. 1-4 1-4
UMary 1-4 1-4
Upper Iowa 0-5 0-5
Con.-StP 0-5 0-5
Minot State 0-5 0-5
NSIC players of the week
Offense -- Jesse Forknell, UMary
Defense -- Zach Durfee, Sioux Falls
Special teams -- Ian Kopf, UMary

North Star Athletic Association
Conference / Overall
Waldorf 5-1
Mayville St. 3-3
Dakota St. 2-3
Dickinson St. 3-2
Iowa Wes. 3-3
Valley City St. 1-3
Presentation 1-5
NSAA players of the week
Offense -- Noah Sickler, Dickinson State
Defense -- Matt Anderson, Dickinson State
Special teams -- Kasen Handal, Waldorf

ADVERTISEMENT

Stats Perform FCS Top 25
Poll for week of October 3, 2022
1. N.D. State (4-1, 2-0 Missouri Valley), 1,338 points (45 first-place votes)
2. S.D. State (4-1, 2-0 Missouri Valley), 1,276 (3)
3. Montana (5-0, 2-0 Big Sky), 1,256 (6)
4. Montana State (4-1, 2-0 Big Sky), 1,163
5. Sacramento State (4-0, 1-0 Big Sky), 1,146
6. Delaware (5-0, 3-0 CAA), 1,067
7. Weber State (4-0, 1-0 Big Sky), 1,001
8. Jackson State (4-0, 2-0 SWAC), 919
9. Holy Cross (5-0, 1-0 Patriot), 899
10. UIW (4-1, 1-1 Southland), 839
11. Chattanooga (4-1, 2-0 Southern), 823
12. Mercer (4-1, 2-0 Southern), 674
13. Samford (4-1, 2-0 Southern), 506
14. Elon (4-1, 2-0 CAA), 501
15. Villanova (3-2, 1-1 CAA), 494
16. William & Mary (4-1, 1-1 CAA), 480
17. Southern Illinois (3-2, 2-0 Missouri Valley), 447
18. UT Martin (3-2, 2-0 Ohio Valley), 442
19. Southeastern Louisiana (3-2, 1-0 Southland), 395
20. Missouri State (2-3, 0-2 Missouri Valley), 376
21. Southeast Missouri (4-1, 1-0 Ohio Valley), 324
22. North Dakota (3-2, 2-1 Missouri Valley), 277
23. Richmond (3-2, 1-1 CAA), 189
24. Eastern Washington (1-3, 0-1 Big Sky), 165
25. Eastern Kentucky (3-2, 3-1 ASUN-WAC), 148
Others receiving votes: Rhode Island (3-2, 1-1 CAA) 89, Fordham (4-1, 1-0 Patriot) 75, Austin Peay (4-2, 4-1 ASUN-WAC) 74, Idaho (3-2, 2-0 Big Sky) 43, New Hampshire (3-2, 3-0 CAA) 22, UC Davis (1-4, 0-2 Big Sky) 22, Monmouth (3-2, 1-1 CAA) 20, Furman (3-2, 1-1 Southern) 15, Stephen F. Austin (2-3, 1-0 ASUN-WAC) 15, Abilene Christian (4-1, 3-0 ASUN-WAC) 9, Campbell (2-2, 0-0 Big South) 5, North Carolina Central (4-1, 0-0 MEAC) 4, South Dakota (1-3, 0-1 Missouri Valley) 2.

College volleyball

Sunday’s result
Minnesota def. Iowa 25-19, 25-22, 24-26, 25-17

Northern Sun Intercollegiate Conference
NSIC players of the week
Offense -- Jasmine Mulvihill, Concordia-St. Paul
Defense -- Erika Bute, Augustana
Setter -- Teagan Starkey, Concordia-St. Paul

North Star Athletic Association
NSAA players of the week
Offense -- Jacki Apel, Bellevue
Defense -- Taylan Keefer, Bellevue
Setter -- Olivia Galas, Bellevue

College soccer

Sunday’s results
N.D. State 4, Western Illinois 0
Wisconsin 2, Minnesota 1
Minot State 3, MSU Moorhead 0
Northern State 1, UMary 0
Bemidji State 0, St. Cloud State 0, tie

North Dakota 1, St. Thomas 0
First half -- 1. UND, Hannah Olson (Paula Moreno Diaz) 27:48
Second half -- No scoring.
Goalie saves -- UST: Annie Bantner 4-1--5; UND: Madi Livingston 1-5--6
Cautions/ejections -- Mary Gasaway, UND, yellow card 10:58

Minnesota Duluth 4, Minnesota Crookston 0
First half -- 1. UMD, Eliana Maricano (Jacqueline Jares) 4:07; 2. UMD, Jares (Lauren Hansen, Victoria Thorson) 9:51; 3. UMD, UMC own goal 13:17; 4. UMD, Myra Moorjani (Jares) 15:00
Goalie saves -- UMC: 3-2--5; UMD: 0-4--4
Cautions/ejections -- Lauren Hansen, UMD, yellow card 29:16; Ellerie Tarbox, UMC, yellow card 36:44; Erin Walpole, UMD, 43:52; Jenna Custer, UMC, yellow card 81:39

Summit League
Summit League players of the week
Offense -- Hannah Olson, North Dakota
Defense -- Madi Livingson, North Dakota

Northern Sun Intercollegiate Conference
NSIC players of the week
Offense -- Josie Arduser, Augustana
Defense -- Megan Dahl, Bemidji State
Goalkeeper -- Evie Kohn, St. Cloud State

College baseball

Monday’s result
Jamestown 5, Valley City State 4

Nick Nelson has been a photographer and sports desk clerk with the Grand Forks Herald since 2017, and had previously worked at Forum Communication Company's Agweek Magazine from 2015-2018 as well as Prairie Business Magazine.
What to read next
Featuring prep hockey results from throughout the region, boys and girls basketball scores, the prep honor roll and much more!
Featuring boys and girls basketball results, prep basketball polls, 2023 World Juniors USA preliminary roster and much more!
Featuring college basketball results, area prep hockey scores and much more!
Featuring boys and girls hockey scores from across the region, prep wrestling results, area college basketball scores and much more!