ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Monday's local scoreboard for Nov. 28

Featuring local girls basketball results, prep hockey scores, Missouri Valley Football Conference season awards and much more!

Local Scoreboard
We are part of The Trust Project.

Girls basketball

Monday’s results
Goodridge-Grygla 47, Red Lake County 36

Grafton 63, Stephen-Argyle 32
Halftime: Grafton 29, Stephen-Argyle 19
Grafton -- Trinity Parsons 8, Ainsley McLain 21, Addison Fredericksen 2, Kate LeClerc 12, Keira Cole 10, Emma Bjorneby 2, Paityn Ziegelmann 8
Stephen-Argyle -- Liv E 7, Charlotte R 4, Britni K 6, Regan S 9, Nora O 2, Isabelle W 4

Northern Freeze 61, Win-E-Mac 38
Halftime: Win-E-Mac 24, Northern Freeze 21
Northern Freeze -- Rylie Klopp 23, Kaydence Augustine 12, Rylie Fredrickson 11, Ada Pearson 6, Addi Bakke 4, Taylor Knutsen 2, Isabel Pearson 2, Emma Nelson 1
Win-E-Mac -- N/A

N.D. Class B
Week one poll
1. Central Cass (13 first-place votes) 153 total points, 0-0 overall record
2. Kenmare-Bowbells (1) 126, 0-0
3. Kindred (2) 122, 0-0
4. Bowman County 99, 0-0
5. Rugby 81, 0-0
6. Thompson 70, 0-0
7. Grafton 69, 0-0
8. Shiloh Christian 51, 0-0
9. Edgeley-Kulm-Montpelier 35, 0-0
10. Langdon-Edmore-Munich 24, 0-0
Others receiving votes: Northern Cass 0-0, Beulah 0-0, May-Port CG 0-0, Stanley 0-0, Cavalier 0-0, Oakes 0-0, Hatton-Northwood 0-0, Kidder County 0-0

Girls hockey

Monday’s result
Moorhead 5, Elk River-Zimmerman 0

ADVERTISEMENT

Boys hockey

Monday’s result
Kittson County Central 6, Crookston 4
First period -- 1. KCC, Tyler Hennen (Hayden Olsonawski) 1:12; 2. KCC, Hennen (Olsonawski, Gavin Johnson) 1:53; 3. CRO, Ryan Street (Carter Trudeau, Jack Doda) 2:58; 4. KCC, Olsonawski (Tyler Hennen) 16:58
Second period -- 5. KCC, Olsonawski (Hennen, Isaac Gustafson) 0:28; 6. KCC, Hennen SH (Olsonawski) 3:36; 7. CRO, Doda SH (Trudeau) 10:55
Third period -- 8. CRO, Doda (Street) 0:09; 9. CRO, Doda 2:27; 10. KCC, Olsonawski PP (Hennen) 5:50
Goalie saves -- KCC: Jameson Turner 32; CRO: Jaren Bailey 22

Prep football

Minn. state 9-man tournament
At U.S. Bank Stadium
Saturday, December 3
Championship, Mountain Iron-Buhl vs. Spring Grove, 10 a.m.

Minn. state Class A tournament
At U.S. Bank Stadium
Friday, December 2
Championship, Springfield vs. Minneota, 10 a.m.

Minn. state Class AAA tournament
At U.S. Bank Stadium
Saturday, December 3
Championship, Dilworth-Glyndon-Felton vs. New London-Spicer, 1 p.m.

Men’s hockey

Sunday’s results
RPI 2, Vermont 1
USA Under-18 4, Yale 3, OT (Exh.)

USA Today / USA Hockey Magazine
Week 11 poll
1. Minnesota (11 first-place votes) 635 total points, 11-5-0 overall record
2. Denver (10) 634, 10-4-0
3. St. Cloud State (3) 596, 11-3-0
4. Quinnipiac (8) 588, 10-1-3
5. Penn State (2) 556, 13-3-0
6. Michigan 547, 10-5-1
7. Boston 414, 8-4-0
8. UConn 407, 10-3-3
9. Harvard 399, 7-1-1
10. Providence 368, 9-3-3
11. Michigan State 319, 11-4-1
12. Merrimack 300, 10-3-0
13. MSU Mankato 292, 8-5-1
14. Western Michigan 245, 10-6-0
15. UMass 212, 7-5-2
16. UMass-Lowell 167, 9-6-0
17. Ohio State 163, 9-6-1
18. Michigan Tech 100, 9-3-3
19. Northeastern 65, 7-5-1
20. Notre Dame 54, 7-7-2
Others receiving votes: Cornell 34, RIT 19, Arizona State 10, North Dakota 4, Clarkson 3, Niagara 2, Long Island 1

Women’s hockey

Sunday’s results
St. Anselm 2, Dartmouth 0
Franklin Pierce at Holy Cross, postponed

College football

NCAA Division I FCS playoffs
Next Saturday’s games
Montana at N.D. State, 2:30 p.m.
New Hampshire at Holy Cross
Furman at Incarnate Word
Gardner-Webb at William and Mary
Southeastern Louisiana at Samford
Delaware at South Dakota State
Weber State at Montana State
Richmond at Sacramento State

ADVERTISEMENT

Missouri Valley Football Conference
All-MVFC first team
N.D. State -- Hunter Luepke Nash Jensen, Cody Mauch, Spencer Waege, James Kaczor, Michael Tutsie and Dawson Weber; Northern Iowa -- Theo Day, Matthew Cook and Benny Sapp III; S.D. State -- Isaiah Davis, Tucker Kraft, Garret Greenfield, Mason McCormick, Caleb Sanders, Reece Winkelman, Adam Bock and Dyshawn Gales; Youngstown State -- Jaleel McLaughlin and Bryce Oliver; Western Illinois -- Naseim Brantley; Indiana State -- Dante Hendrix; Illinois State -- Drew Bones and Zeke Vandenburgh; Southern Illinois -- Richie Hagarty; South Dakota -- Stephen Hillis and Dalton Godfrey; Missouri State -- Montrae Braswell, Grant Burkett and Montrae Braswell
All-MVFC second team
North Dakota -- Tyler Hoosman, Bo Belquist, Donny Ventrelli, Ben McNaboe and C.J. Siegel; N.D. State -- Hunter Brozio; S.D. State -- Mark Gronowski, Jaxon Janke, Zach Heins and Jadon Janke; Indiana State -- Justin Dinka and Rylan Cole; Southern Illinois -- Jacob Garrett, Avante Cox, Branson Combs, PJ Jules and Javon Williams Jr.; South Dakota -- Alex Jensen, Brock Mogensen, Myles Harden and John Bickle; Missouri State -- Landon Bebee, Kevin Ellis and Ferrin Manuleleua; Youngstown State -- Mike McAllister, Dylan Wudke and Colt McFadden; Northern Iowa -- Erik Sorensen, Khristian Boyd, Spencer Cuvelier, Korby Sander and Woo Governor
All-MVFC honorable mention
North Dakota -- Devon Krzanowski, Cade Peterson and Tommy Schuster; N.D. State -- Will Mostaert, TaMerik Williams and Jayden Price; Illinois State -- Deandre Lamont, Bryson Deming and Tanner Taula; Indiana State -- Lucas Hunter, Jose Vazquez IV and Harry Van Dyne; Missouri State -- Kyriq McDonald, Caden Bolz, Jose Pizano and Ty Scott; Northern Iowa -- Bryce Flater, Justin Peine and Sam Schnee; South Dakota -- Carter Bell, Isaac Erbes, Travis Theis and Wesley Eliodor; S.D. State -- Dalys Beanum, Jason Freeman, Hunter Dustman and Jadon Janke; Southern Illinois -- Beau Branyan, Nic Baker and D'Ante' Cox; Western Illinois -- T.J. Limehouse, Juan DelaCruz, Mason Laramie; Youngstown State -- Chris Fitzgerald, James Jackson and Jaison Williams
Individual awards
Offensive player of the year -- Jaleel McLaughlin, Youngstown State
Defensive player of the year -- Zeke Vandenburgh, Illinois State
Newcomer of the year -- Naseim Brantley, Western Illinois
Freshman of the year -- Cade Chambers, Indiana State
Coach of the year -- John Stiegelmeier, S.D. State
RELATED:

Women’s basketball

Sunday’s results
N.D. State 73, Nevada 68
Minnesota 77, Liberty 65

Northern Sun Intercollegiate Conference
NSIC players of the week
North division -- Peyton Boom, MSU Moorhead
South division -- Aislinn Duffy, Augustana

North Star Athletic Association
NSAA player of the week
Erin Walcker, Mayville State

Men’s basketball

Monday’s result
Virginia Tech 67, Minnesota 57

Sunday’s results
Jacksonville State 81, N.D. State 71
Northern Michigan 90, Minnesota Duluth 76
St. Cloud State 74, Michigan Tech 56
Jamestown 74, William Jessup 66

North Dakota 73, Cal State Fullerton 57
Halftime: Cal State Fullerton 34, North Dakota 30
Cal State Fullerton (FG-FT-TP) -- Jalen Harris 7-16 0-2 15, Latrell Wrightsell Jr. 4-12 0-0 9, Max Jones 3-4 2-4 9, Tory San Antonio 2-4 2-3 7, Vincent Lee 2-4 0-0 4, Garrison Wade 2-6 2-2 7, Grayson Carper 1-1 0-0 3, Daeshawn Eaton 1-1 0-0 2, Lathaniel Bastian 0-0 1-2 1. Totals 22-48 7-13 57
North Dakota -- Tsotne Tsartsidze 7-13 2-2 18, Matt Norman 4-6 3-3 14, BJ Omot 3-6 4-6 11, A’Jahni Levias 2-3 2-4 7, Jalun Trent 3-5 0-0 6, Caleb Nero 4-6 2-4 12, Brady Danielson 1-6 2-2 5, Treysen Eaglestaff 0-2 0-0 0, Brian Mathews 0-1 0-0 0, Mitchell Sueker 0-0 0-0 0. Totals 24-48 15-21 73
Three-pointers -- CSF 6-12 (Harris 1-2, Wrightsell Jr. 1-3, Jones 1-1, San Antonio 1-3, Wade 1-2, Carper 1-1), UND 10-24 (Tsartsidze 2-5, Norman 3-5, Omot 1-2, Levias 1-1, Trent 0-1, Nero 2-4, Danielson 1-4, Eaglestaff 0-2); Rebounds -- CSF 25 (Harris 1, Wrightsell Jr. 2, Jones 4, San Antonio 3, Lee 4, Wade 3, Carper 1, Eaton 2, Bastian 2, TEAM 3), UND 31 (Tsartsidze 8, Norman 2, Omot 2, Levias 2, Trent 2, Nero 4, Danielson 7, Mathews 1, TEAM 3); Assists -- CSF 5 (Wrightsell Jr. 2, Jones 1, Lee 1, Carper 1), UND 12 (Tsartsidze 2, Omot 1, Trent 6, Danielson 2, Eaglestaff 1); Turnovers -- CSF 13 (Harris 2, Wrightsell Jr. 1, Jones 4, San Antonio 1, Lee 1, Eaton 2, Bastian 1, TEAM 1), UND 13 (Tsartsidze 1, Norman 2, Levias 4, Trent 1, Eaglestaff 1, Sueker 1, TEAM 3)

Northern Sun Intercollegiate Conference
NSIC players of the week
North division -- Sam Masten, Northern State
South division -- Jake Hilmer, Upper Iowa

ADVERTISEMENT

North Star Athletic Association
NSAA player of the week
Gus Wright, Dickinson State

Nick Nelson has been a photographer and sports desk clerk with the Grand Forks Herald since 2017, and had previously worked at Forum Communication Company's Agweek Magazine from 2015-2018 as well as Prairie Business Magazine.
What To Read Next
Featuring prep hockey results, area boys and girls basketball scores, and much more!
Featuring local prep hockey results, area boys and girls basketball scores and much more!
Featuring area men's and women's basketball results, college hockey scores, local college tennis results and much more!
Featuring boys wrestling results, prep hockey scores, area college basketball results and much more!