ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Monday's local scoreboard for Jan. 23

Featuring local prep basketball results, area college basketball conference standings, and much more!

Local Scoreboard
We are part of The Trust Project.

Girls basketball

Monday’s results
North Border 58, Drayton/V-E 41
Henning 55, Norman County East/UH 40
Dilworth-Glyndon-Felton 52, Mahnomen-Waubun 45

Thompson 62, EGF Senior High 37
Halftime: Thompson 28, EGF Senior High 19
EGF Senior High – Alison Kovar 6, Kylee Mattison 6, Mya Langerud 8, Ellie Marcott 4, Tatem Votava 10, Ella Thorvilson 3
Thompson – Olivia Dick 7, Sydney Schwabe 20, Jordyn Tozer 4, Addison Sage 11, Clara Stevens 3, Kya Hurst 10, Brenna Martin 7

Sacred Heart 52, Warren-A-O 44
Halftime: Sacred Heart 22, Warren-A-O 20
Sacred Heart -- Isabel Vonesh 15, Lexi Lawrence 12, Lydia Riskey 10, Finley Horken 7, Leah Sundby 6, Ava Knudsen 2
Warren-Alvarado-Oslo -- Hannah Pederson 11, Annika Magnusson 8, Kylie Nelson 8, Annie Peterson 6, Reegan Mortimer 6, Markelle Peterson 4, Ava Oberg 1

Langdon-E-M 52, North Star 25
Halftime: Langdon-E-M 29, North Star 10
North Star – Jorie Ahlberg 5, Claire Weber 2, Payton Harpestad 8, Annabelle Staus 1, Rogue Stephens 2, Mattea Wanzek 7
Langdon-Edmore-Munich – Jalynn Swanson 9, Meredith Romfo 6, Aubrey Badding 2, Cora Badding 13, Jaya Henderson 4, Halle Jabs 18

Larimore 36, Griggs Midkota 25
Halftime: Larimore 15, Griggs-Midkota 15
Griggs Midkota – Ryan Johnson 2, Lauryn Halvorson 6, Kylie Johnson 2, Kennedy Reidman 4, Vanessa Vollmer 4, Jessa Spickler 2, Olivia Larson 2, Kaylee Johnson 3
Larimore – Micayla Sharp 4, Sadie Aamodt 5, Peyton Benson 10, Carly Pietron 2, Allison Larson 7, Kendra Gemmill 6, Brooke Bruske 2

ADVERTISEMENT

Park Christian 65, Win-E-Mac 18
Halftime: Park Christian 48, Win-E-Mac 14
Win-E-Mac – Nadelly Neubert 4, Bret DuChamp 2, Kianna Tadman 4, Lauren Kaupang 2, Kiersten Anderson 4, Kallie Hand 2
Park Christian – Annika Johnson 4, Ellie Rogness 3, Ellika Johnson 2, Avery Aakre 12, Andie Sandman 8, Bailey Murack 26, Rebecca Peterson 2, Kaycee Endreson 2, Belle Sukert 6

Fertile-Beltrami 59, Ada-Borup/West 45
Halftime: Ada-Borup/West 27, Fertile-Beltrami 19
Fertile-Beltrami -- Josie Iverson 21, Brooklyn Strem 8, Kim Hitchen 4, Maren Sather 3, Tori Erickson 7, Kasia Wilson 16
Ada-Borup/West -- Sarah Prodzinski 8, Izabel Marcussen 15, Alex Tinjum 9, Malayna Syverson 3, Dyllan Miller 6, Brielle Engelstad 4

N.D. Class B
Week 9 poll
1. Rugby (14 first-place votes) 176 total points, 13-0 overall record
2. Thompson (4) 165, 12-1
3. Kenmare-Bowbells 97, 13-2
4. Central McLean 96, 13-1
5. Central Cass 94, 9-3
6. May-Port CG 93, 12-2
7. Garrison 84, 13-1
8. Shiloh Christian 65, 12-2
9. Oakes 47, 10-2
10. Bowman County 37, 13-1
Others receiving votes: Carrington 11-3, Kindred 8-3, Northern Cass 10-3, Beulah 9-5

Boys basketball

Monday’s results
Carrington 52, Barnes County North 42
Dilworth-Glyndon-Felton 69, EGF Senior High 66
Norman County East/UH 82, Climax-Fisher 39
Fertile-Beltrami 65, Ada-Borup/West 61
Mahnomen-Waubun 77, Bagley 45

Cavalier 51, Hatton-Northwood 42
Halftime: Hatton-Northwood 28, Cavalier 23
Cavalier – Adam Ratchenski 2, Zack Anderson 6, JJ Thorpe 1, Talan Devine 19, Breckon Thorpe 10, Kaden Yanish 10, Ethan Longtine 3
Hatton-Northwood – Westin Enger 3, Aiden Johnson 8, Hunter Twete 3, Derek Carpenter 18, Teddy Peterick 10

Midway-Minto 67, Park River/F-L 63
Halftime: Park River/F-L 38, Midway-Minto 28
Park River/Fordville-Lankin – Avery Rosinski 8, Emmitt Miller 13, Owen Zikmund 14, Brennan Schramm 2, Jace Rosinski 5, Zach Zikmund 3, Mitch Shirek 12, Nevin Daley 6
Midway-Minto – Elijah Robinson 15, Aiden Lunski 3, Ezra Robinson 9, Riley Robinson 25, Ben Gudajtes 13, Josue Tapia 2

Northern Freeze 68, Badger-Greenbush-MR 34
Halftime: Northern Freeze 35, Badger-Greenbush-MR 14
Northern Freeze -- Everett Nelson 13, Nick Lund 4, Gavin Hockstedler 3, Straet Spilde 5, Noah Underdahl 9, Caleb Bry 8, Cade Knutson 8, Ryder Blazejewski 14, Jaxon Klegstad 4
Badger-Greenbush-Middle River -- Taylor Davy 2, Zach Blawat 17, Gabe Warne 6, Ty Christian 7, Masen Swenson 2

N.D. Class B
Week 8 poll
1. Four Winds-Minnewaukan (18 first-place votes) 180 total points, 9-0 overall record
2. Central Cass 161, 11-0
3. Bishop Ryan 136, 9-1
4. Sargent County 124, 11-0
5. Ellendale 109, 12-0
6. Thompson 81, 7-3
7. Beulah 67, 8-1
8. North Border 56, 9-1
9. Grafton 30, 7-2
10. Standing Rock 13, 10-1
Others receiving votes: Shiloh Christian 6-3, Bowman County 10-2, North Star 8-3, Hazen 9-3, North Prairie 10-2

ADVERTISEMENT

Boys hockey

Monday’s result
Detroit Lakes 3, Northern Lakes 2, OT
First period -- 1. DL, Easton Kennedy (Jacob Thomas, Jack Turner) 15:56
Second period -- 2. NL, Kolbe Severson (Darby Boelter, Finnegan Fogarty) 5:43; 3. DL, Kennedy PP (Thomas, Ben Hines) 10:37
Third period -- 4. NL, Easton Anderson (Isaac Peterson) 11:21
Overtime -- 5. DL, Cole Larson (Carter Bellefeuille, Chase Kukowski) 0:49
Goalie saves -- NL: Cyril Thull 45; DL: Josh Mack 13

Women’s basketball

Summit League
Standings
Conference / Overall
S.D. State 8-0 15-5
N.D. State 7-2 13-6
South Dakota 6-3 10-10
Oral Roberts 5-4 8-12
North Dakota 4-5 11-8
Omaha 4-5 9-11
Denver 3-5 7-12
Oral Roberts 5-4 8-12
Western Ill. 3-6 8-12
St. Thomas 2-7 7-12
Kansas City 2-7 6-14

Northern Sun Intercollegiate Conference
Standings
Conference / Overall
Minn. Duluth 14-0 17-2
Augustana 11-3 17-3
MSU Mankato 11-3 15-3
St. Cloud St. 11-3 14-4
UMary 10-4 11-6
SW Minn. St. 8-6 11-8
UM Crookston 8-6 9-11
Northern St. 7-7 12-8
Wayne State 6-8 10-8
MSU Moor. 6-8 9-9
Minot State 5-9 9-11
Con.-St. Paul 5-9 8-10
Winona State 3-11 9-11
Sioux Falls 3-11 6-14
Upper Iowa 2-12 6-13
Bemidji State 2-12 5-13
NSIC athletes of the week
North division -- Brooke Olson, Minnesota Duluth
South division -- Aislinn Duffy, Augustana

North Star Athletic Association
Standings
Conference / Overall
Dakota State 6-1 16-5
Mayville State 6-1 14-4
Bellevue 6-1 12-8
Valley City St. 4-3 11-9
Dickinson St. 2-4 7-13
Viterbo 2-5 5-14
Waldorf 2-5 4-13
Presentation 0-7 1-17
NSAA athlete of the week
Jes Mertens, Mayville State

Men’s basketball

Summit League
Standings
Conference / Overall
Oral Roberts 8-0 17-4
S.D. State 6-2 11-9
Western Ill. 6-4 13-8
N.D. State 5-4 8-13
South Dakota 4-4 9-11
Kansas City 4-4 8-13
St. Thomas 4-5 13-9
Denver 3-6 12-10
Omaha 3-6 7-14
North Dakota 1-9 7-16
Monday’s result
Western Illinois 92, North Dakota 80
Halftime: North Dakota 41, Western Illinois 36
North Dakota (FG-FT-TP) -- Tsotne Tsartsidze 9-12 1-3 19, Jalun Trent 5-8 2-3 12, Treysen Eaglestaff 5-11 0-0 11, Brady Danielson 3-4 0-0 8, BJ Omot 2-11 0-0 5, Matt Norman 7-13 1-2 18, Elijah Brooks 1-1 1-1 3, Brian Mathews 0-0 2-2 2, A’Jahni Levias 1-2 0-0 2, Mitchell Sueker 0-2 0-0 0. Totals 33-64 7-11 80
Western Illinois -- Trent Massner 16-21 5-5 46, Vuk Stevanic 6-9 0-2 12, Jesiah West 4-7 3-4 11, Quinlan Bennett 4-7 2-2 10, Alec Rosner 3-6 2-4 9, KJ Lee 2-2 0-0 4, Elijah Farr 0-1 0-0 0, JJ Kalakon 0-0 0-0 0. Totals 35-53 12-17 92
Three-pointers -- UND 7-24 (Tsartsidze 0-2, Eaglestaff 1-6, Danielson 2-2, Omot 1-5, Norman 3-8, Levias 0-1), WIU 10-18 (Massner 9-12, West 0-1, Rosner 1-4, Farr 0-1); Rebounds -- UND 22 (Tsartsidze 8, Trent 3, Danielson 3, Omot 2, Norman 3, Brooks 2, TEAM 1), WIU 32 (Massner 2, Stevanic 8, West 4, Bennett 13, Lee 1, Farr 1, TEAM 3); Assists -- UND 5 (Eaglestaff 2, Danielson 1, Omot 1, Norman 1), WIU 18 (Massner 5, Stevanic 6, West 1, Bennett 3, Rosner 2, Farr 1); Turnovers -- UND 10 (Tsartsidze 1, Trent 2, Eaglestaff 1, Danielson 2, Norman 4), WIU 15 (Massner 5, Stevanic 1, West 4, Bennett 2, Farr 1, TEAM 2)

Northern Sun Intercollegiate Conference
Standings
Conference / Overall
MSU Moor. 12-2 17-3
Northern St. 11-3 15-5
Minn. Duluth 10-4 14-6
Sioux Falls 9-5 14-6
Wayne State 9-5 14-6
SW Minn. St. 9-5 13-6
Upper Iowa 9-5 12-8
Bemidji State 8-6 13-7
MSU Mankato 7-7 13-7
Winona St. 6-8 11-8
Minot State 6-8 9-9
UMary 5-9 9-9
Augustana 5-9 9-11
St. Cloud St. 4-10 7-12
Con.-STPl 2-12 4-16
UM Crook 0-14 1-19
NSIC athletes of the week
North division -- Sam Masten, Northern State
South division -- Dunwa Omot, Southwest Minnesota State

North Star Athletic Association
Standings
Conference / Overall
Mayville State 6-0 16-3
Viterbo 6-1 12-8
Dickinson St. 4-2 8-11
Bellevue 4-3 12-9
Valley City St. 3-4 10-11
Dakota State 2-5 8-13
Waldorf 2-5 6-13
Presentation 0-7 5-14
NSAA athlete of the week
Thomas Gieske, Mayville State

Men’s hockey

USA Today / USA Hockey Magazine
Week 18 poll
1. St. Cloud State (21 first-place votes) 706 total points, 18-6-0 overall record
2. Minnesota (12) 694, 18-7-1
3. Denver 601, 19-7-0
4. Quinnipiac 600, 18-3-3
5. Boston (1) 578, 17-6-0
6. Penn State 538, 18-7-1
7. Michigan 506, 14-9-1
8. Ohio State 468, 16-9-1
9. Western Michigan 438, 16-9-1
10. Harvard 398, 13-5-1
11. Cornell 365, 12-6-1
12. UConn 280, 15-7-3
13. Michigan Tech 273, 16-7-4
14. MSU Mankato 228, 16-9-1
15. Michigan State 220, 13-11-2
16. Providence 165, 12-7-6
17. Merrimack 145, 15-9-1
18. RIT 103, 17-6-1
19. UMass-Lowell 64, 14-9-1
20. Notre Dame 60, 11-12-3
Others receiving votes: Northeastern 52, Omaha 32, Boston College 28, Bemidji State 7, Alaska-Fairbanks 4, UMass 3, North Dakota 3, Colgate 2

ADVERTISEMENT

Women’s hockey

Monday’s result
Penn State 3, Mercyhurst 2, OT

Sunday’s results
Minnesota Duluth 5, St. Thomas 1
Wisconsin 6, MSU Mankato 0
Penn State 5, Mercyhurst 2

Men’s tennis

Sunday’s result
North Dakota 5, Colgate 2

Nick Nelson has been a photographer and sports desk clerk with the Grand Forks Herald since 2017, and had previously worked at Forum Communication Company's Agweek Magazine from 2015-2018 as well as Prairie Business Magazine.
What To Read Next
The league would launch in summer 2024 and is polling interest in possible host cities.
Featuring the prep honor roll, N.D. Class A and B prep basketball polls, N.D. East Region girls wrestling duals tournament schedule and much more!
The Tuesday, Jan. 31, game between Sioux Falls Lincoln and Watertown was forced to move after junior JT Rock broke the rim with a powerful two-handed dunk. Rock is committed to play at Iowa State.
Featuring prep basketball results from throughout the region, boys and girls hockey scores, area college basketball conference standings, and much more!