ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Monday's local scoreboard

Featuring boys and girls basketball results from across the region, prep hockey scores, area men's and women's basketball results and much more!

Local Scoreboard

Boys basketball

Monday’s results
Hatton-Northwood 64, Midway-Minto 53
Fosston 92, Climax-Fisher 28

Park Rapids 65, EGF Senior High 58
Halftime: Park Rapids 28, EGF Senior High 22
EGF Senior High -- Clyde Anderson 15, Drew Carpenter 5, Austin Rusling 6, Carter Vasek 7, Cooper Smith 3, Tanner Campos 15, Tommy Loer 2
Park Rapids -- Noah Morris 4, Zach Vambatavia 4, Isaiah Olson 10, Parker Harmon 6, Mason Yliniemi 2, Noah Lawson 5, Logan Jackson 8, Nick Michaelson 26

Sacred Heart 56, Badger-Greenbush-MR 55, OT
Halftime: Sacred Heart 29, Badger-Greenbush-MR 20
End of regulation: Sacred Heart 48, Badger-Greenbush-MR 48
Sacred Heart -- Isaac Zavoral 3, Josiah Sundby 8, Ethan Arntson 15, Landen Denny 2, Zach Martin 2, Breck Broom 6, Kobe Tomkinson 20
Badger-Greenbush-Middle River -- Brandon Brazier 7, Zac Blawat 24, Ty CHristian 4, Jaden Kostrzewski 2, Kobey Dallager 12, Aven Auguston 6
Sacred Heart head coach Destry Sterkel: “Wild day with moving the game up to a 5pm tip-off on the road and having two kids miss as well but the team responded. We had a nice first half defensively. BGMR made a nice adjustment and attacked the inside during the second half. We didn't play their best basketball in the second half, but they played hard and continued to give us effort. Proud of the fight this group continues to show every day.”

Thief River Falls 80, Crookston 42
Halftime: Thief River Falls 44, Crookston 25
Crookston -- Jacob Hesby 9, Tanner Giese 7, Haden Michaelson 2, Jack Garmen 16, Evan Christianson 2, Isaac Thomforde 2, Hunter Nicholas 4
Thief River Falls -- Dylan Hahn 2, Jack Onkka 3, Jack Rosendahl 16, Zack Wikert 3, Caleb Rosendahl 12, Jake Freidrich 2, Brady Olson 12, Trevor Rose 3, Jack Manning 24, Jesse McDoughall 1, Colton Braun 2

Northern Freeze 61, Goodridge-Grygla 57
Halftime: Northern Freeze 33, Goodridge-Grygla 21
Northern Freeze -- Everett Nelson 3, Carson Moen 3, Caleb Bray 6, Jade Werb 14, Ryder Blazejewski 6, Austin Kautzman 6, Max Klopp 23
Goodridge-Grygla -- Blake Rychlock 14, Matt Busse 4, Jordan Coan 7, Nick Groven 9, Lewis Jones 21, Reece Sundberg 2

ADVERTISEMENT

N.D. Class B poll
1. Four Winds-Minnewaukan (16 first-place votes) 12-0, 160
2. Kindred 11-1, 143
3. Ellendale 13-0, 129
4. Powers Lake 12-0, 96
5. Flasher 14-1, 87
6. Enderlin 9-4, 78
7. North Border 10-1, 69
8. Central Cass 10-2, 36
9. North Star 11-1, 32
10. LaMoure-Litchville-Marion 7-2, 23
Others receiving votes: Bowman County, Shiloh Christian, Thompson, Grafton

Girls basketball

Monday’s results
Northern Freeze 55, Sacred Heart 33
Carrington 52, Harvey-Wells County 36
North Border 48, Drayton-Valley-Edinburg 28
Velva 45, Drake-Anamoose 36
Fosston 65, Climax-Fisher 23
Detroit Lakes 58, Bemidji 46
Fergus Falls 71, Moorhead 37
Wadena-Deer Creek 60, Bertha-Hewitt 32
Blackduck 60, Littlefork-Big Falls 52

Red River 75, Devils Lake 62
Halftime: Red River 36, Devils Lake 28
Red River -- Rylie McQuillan 24, Jocelyn Schiller 23, Cassidy O’Halloran 11, Hannah Litzinger 7, Emily Robson 7, Morgan Hartze 3
Devils Lake -- Rachel Dahlen 21, Kiya McLaurin 13, Lainey Hall 8, Jadyn Frelich 7, Cabryn Fritel 5, Rebekah Widmer 3, Claire Heilman 2, Anna Shock 2, Torri Fee 1

Wahpeton 67, GF Central 54
Halftime: GF Central 32, Wahpeton 32
GF Central -- Emily Gereau 4, Morgan Hallgren 6, Ashley Gereau 6, Allison Dub 7, Kiara Holweger 2, Lauren Reardon 29
Wahpeton -- Kilee Bladow 2, Amyah Max 4, Emma Bontjes 8, McKena Koolmo 21, Lidia Motl 4, Aiyana Allard 5, Lataya Lunneborg 3, Scout Woods 20

Perham 62, EGF Senior High 49
Halftime: Perham 30, EGF Senior High 18
Perham -- Lauryn Rustad 4, Olivia Rosenthal 1, Greta Hillukka 6, Kennedy Pilgrim q, Olivia Pilgrim 8, Kaia Anderson 2, Willow Thiel 25, Sydney Anderson 14
EGF Senior High -- Alison kovar 3, Mya Langerud 6, Avery Rand 2, Brynn Havis 4, Addison Kujawa 10, Tatem Votava 14, Emma Gardner 2, Camryn Adams 3, Ellie Marcott 2

St. John 62, Rolla 52
Halftime: St. John 33, Rolla 23
Rolla -- Carmen Elick 5, Jenna Rosinski 13, Rylee Hanlan 6, Morgan Leas 28,
St. John -- Kadence Decoteau 5, Eliza Slater 3, Aubrey Jeanotte 8, Natalie Decoteau 22, Alani Morin 5, Kennley Davis 11, Kaycee Desjarlais 8

Benson County 49, Rolette 41
Halftime: Benson County 20, Rolette 16
Benson County -- Quinn Neppl 16, Aubrey Kenner 8, Ashlyn Williams 8, Desidy Schwanke 7, McKenna Tofsrud 5, Hailey Maddock 3, McKenna Tollerud 2
Rolette -- Elizabeth Smith 11, Morgan Casavant 10, Hailey Pelitier 8, Alex Kraft 4, Karessa Heinz 4, Sierra Heinz 4

Crookston 63, Roseau 46
Halftime: Crookdton 34, Roseau 23
Crookston -- Emma Osborn 22, Halle Winjum 11, Ally Perreault 11, Hayden Winjum 10, Abby Borowicz 7, Amelia Overgaard 2
Roseau -- Hannah Mooney 12, Anya Severson 11, Nevaeh Fletcher 9, Brooklyn Hulst 5, Kayla Bachleitner 4, Emma Bassingthwaite 3, Shavonda Bender 2

ADVERTISEMENT

Clearbrook-Gonvick 51, Thief River Falls 42
Halftime: Clearbrook-Gonvick 22, Thief River Falls 19
Thief River Falls -- Sophia Kraemer 2, Abigail Flaagan 2, Maren Espe 12, Avah Waldal 12, Josie Peterson 9, Breanna Myers 5
Clearbrook-Gonvick -- Maci Wagner 13, Annabell Phillips 5, Dana Melby 18, Allison LaVine 1, Kenna Hartwig 2, Ella Engen 4

Ada-Borup/West 59, Mahnomen-Waubun 48
Halftime: Ada-Borup/West 24, Mahnomen-Waubun 22
Mahnomen-Waubun -- Alaina Bevins 2, Brynn McArthur 2, Kendra Syverson 14, Rylee McArthur 9, Nevaeh Williams 10, Sunshine Englund 6, Alexis Pazdernik 5
Ada-Borup/West -- Kayli Dahl 6, Grace Kroshus 4, Sarah Prodzinski 2, Izabel Marcussen 10, Alex Tinjum 16, Grace Engelstad 2, Kaya Lee 17, Dyllan Miller 2

Warren-A-O 54, Kittson Co. Central 53
Halftime: Kittson Co. Central 33, Warren-A-O 32
Kittson County Central -- Morgan Turn 15, Ella Olson 13, Elsa Steen 9, Jenna Davis 6, Aidra Johnson 6, Emma Sjostrand 2, Cheyenne Scalese 2
Warren-Alvarado-Oslo -- Lily Bayne 23, Hannah Pederson 10, Annika Magnusson 10, Elise Oberg 7, Tatiana Wright 2, Kylie Nelson 2

Badger-Greenbush-MR 75, Fertile-Beltrami 66
Halftime: Badger-Greenbush-MR 41, Fertile-Beltrami 35
Badger-Greenbush-Middle River -- Jade Reese 13, Asher Burslie 4, Hannah Bergsnev 4, Kenzie Dahl 12, Kinsley Hanson 16, Jacey Wojchowski 18, Cassie Dahl 4, Sierra Westberg 4
Fertile-Beltrami -- Josie Iverson 12, Taylor Miller 6, Brooklyn Strem 5, Kimberly Hitchen 7, Marin Roragen 10, Tori Erickson 7, Kasia Wilson 19

N.D. Class B poll
1. Kindred (14 first-place votes) 15-0, 158 points
2. Four Winds-Minnewaukan (2) 16-0, 146
3. Central Cass 13-1, 117
4. Grafton 12-2, 103
5. Garrison 15-0, 97
6. Linton-HMB 14-2, 81
7. Rugby 14-1, 70
8. Thompson 11-3, 34
9. Edgeley-Kulm-Montpelier 16-1, 33
10. Hatton-Northwood 15-1, 17
Others receiving votes: Shiloh Christian, Langdon-Edmore-Munich

Boys hockey

Monday’s results
Detroit Lakes 10, Breckenridge-Wahpeton 0
Lake of the Woods 7, Kittson County Central 2
Red Lake Falls 6, Park Rapids 0
Sartell-St. Stephen 5, Fergus Falls 3
Wadena-Deer Creek 5, Morris-Benson Area 3

EGF Senior High 5, Bemidji 1
First period -- 1. EGF, Landon Jamieson (Jaksen Panzer, Grady Magner) 10:44; 2. EGF, Brock Schultz (Panzer) 13:26; 3. EGF, Panzer SH 16:17
Second period -- 4. EGF, Panzer (Justin Overgaard, Schultz) 3:08
Third period -- 5. BEM, Hunter Brodina (Wylee Gladen, Josef Lalli) 13:16; 6. EGF, Schultz (Magner, Jamieson) 15:08
Goalie saves -- BEM: Jackson Hill 34; EGF: Chase Mero 14

Girls hockey

Monday’s results
Crookston 10, Detroit Lakes 0
Moorhead 5, Fergus Falls 2

ADVERTISEMENT

EGF Senior High 3, Thief River Falls 1
First period -- 1. EGF, Kendra Emery 6:24; 2. EGF, Emery (Claire Beck Maggey Plante) 12:49
Third period -- 3. TRF, Bella Amiot (Julia Rude) 12:15; 4. EGF, Kara Ellis 16:59
Goalie saves -- TRF: Bell Hamre 5-13-14--32; EGF: Ashley Corbett 6-7-11--24

Men’s basketball

Summit League
Conference / Overall
South Dakota St. 11-0 20-4
Oral Roberts 8-2 14-7
South Dakota 6-3 13-7
North Dakota St. 6-4 14-8
Kansas City 6-4 13-9
Denver 4-7 8-16
Western Ill. 3-6 12-9
Omaha 3-8 4-18
St. Thomas 2-6 8-12
North Dakota 0-10 4-19

Monday’s results
Kansas City 83, Western Illinois 75

S.D. State 70, North Dakota 64
Halftime: SDSU 30, UND 27
S.D. State -- Douglas Wilson 4-11 1-4 9, Zeke Mayo 5-9 0-1 12, Baylor Scheierman 10-18 3-4 24, Charlie Easley 4-8 4-6 13, Alex Arians 3-8 0-0 7, Matt Mims 0-2 0-0 0, Luke Appel 0-3 2-2 2, Matt Dentlinger 1-2 1-2 3. Totals 27-61 11-19 70
North Dakota -- Tsotne Tsartsidze 1-3 3-4 5, Brady Danielson 3-6 0-0 7, Matt Norman 1-8 3-3 5, Bentiu Panoam 5-19 0-0 13, Paul Bruns 3-11 5-6 13, Reid Grant 5-11 5-5 15, Ethan Igbanugo 0-6 0- 0, Brian Mathews 3-6 0-0 6. Totals 21-61 16-18 64
Three-pointers – SDSU 5-18 (Mayo 2-2, Scheierman 1-8, Easley 1-2, Arians 1-3, Mims 0-2, Appel 0-1), UND 6-26 (Danielson 1-2, Norman 0-3, PAnoam 3-8, Bruns 2-7, Grant 0-2, Igbanugo 0-4); Rebounds – SDSU 40 (Scheierman 8, Easley 8), UND 40 (Danielson 8, Bruns 6, Mathews 6); Assists – SDSU 8 (Scheierman 5), UND 9 (Grant 4)

Thursday’s games
Denver at North Dakota, 7 p.m.
Omaha at N.D. State
St. Thomas at Kansas city
Western Illinois at Oral Roberts

Summit League rescheduled men’s games
Feb. 7
South Dakota at N.D. State
Feb. 8
Kansas City at St. Thomas
Feb. 22
St. Thomas at North Dakota, noon

Big Ten
Monday’s result
Penn State 90, Iowa 86, 2 OT
Sunday’s results
Wisconsin 66, Minnesota 60
Purdue 81, Ohio State 78

Northern Sun
NSIC players of the week
North division -- Drew Blair, Minnesota Duluth
South division -- Alec Rosner, Winona State

North Star
NSAA player of the week -- Jordan Lynn, Dakota State

Women’s basketball

Summit League
Conference / Overall
South Dakota 11-0 18-4
S.D. State 10-1 14-8
North Dakota 6-5 12-10
Kansas City 6-4 16-5
Oral Roberts 5-5 10-11
Western Ill. 3-6 12-8
N.D. State 4-7 8-12
St. Thomas 3-6 6-13
Denver 2-9 7-15
Omaha 2-9 6-14

Monday’s result
Kansas City 74, Western Illinois 66
Thursday’s games
North Dakota at Denver, 8 p.m.
N.D. State at Omaha
Oral Roberts at Western Illinois
Kansas City at St. Thomas

Summit League women’s games rescheduled
Feb. 14
St. Thomas at Kansas City

Big Ten
Monday’s results
Michigan 65, Indiana 50
Ohio State 92, Iowa 88
Sunday’s results
Minnesota 57, Wisconsin 55
Maryland 82, Penn State 71
Michigan State 61, Rutgers 45
Nebraska 81, Purdue 66
Illinois at Northwestern, postponed

Northern Sun
NSIC players of the week
North division -- Brooke Olson, Minnesota Duluth
South division -- Meghan DuBois, Concordia-St. Paul

North Star
Monday’s result
Presentation 73, Viterbo 66
NSAA player of the week -- Jessi Giles, Dakota State

Men’s hockey

Sunday’s results
RIT 3, Bentley 3, tie (RIT wins SO 1-0 in 3)
Holy Cross 5, American International 4
UMass 4, UMass-Lowell 3
Boston 5, Providence 2
Sacred Heart 4, Yale 3
Quinnipiac 2, UConn 0
Long Island 4, Brown 3

Women’s hockey

Monday’s results
Sacred Heart 3, Post 2
Wisconsin 3, St. Thomas 1
Sunday’s results
Quinnipiac 3, Cornell 0
Maine 4, Providence 1
UConn 2, Holy Cross 1
Vermont 4, New Hampshire 2
Yale 5, Brown 1
Boston College at Boston, postponed

College track and field

Northern Sun
NSIC men’s athletes of the week
Track -- Kornelius Klah, MSU Mankato
Field -- Shyrone Kemp, MSU Moorhead
NSIC women’s athletes of the week
Track -- Ja’Cey Simmons, MSU Mankato
Field -- Hannah Arson, St. Cloud State

Related Topics: LOCAL SPORTSPREP SPORTS
Nick Nelson has been a photographer and sports desk clerk with the Grand Forks Herald since 2017, and had previously worked at Forum Communication Company's Agweek Magazine from 2015-2018 as well as Prairie Business Magazine.
What To Read Next
Featuring prep basketball results from throughout the region, area college basketball scores, boys and girls hockey results, and much more!
The league would launch in summer 2024 and is polling interest in possible host cities.
Featuring the prep honor roll, N.D. Class A and B prep basketball polls, N.D. East Region girls wrestling duals tournament schedule and much more!
The Tuesday, Jan. 31, game between Sioux Falls Lincoln and Watertown was forced to move after junior JT Rock broke the rim with a powerful two-handed dunk. Rock is committed to play at Iowa State.