SUBSCRIBE NOW Just 99¢ for your first month

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Monday's local scoreboard

Featuring prep basketball results from across the region, boys and girls hockey scores, men's and women's hockey polls and much more!

Local Scoreboard
We are part of The Trust Project.

Boys basketball

Monday’s results
Central Cass 62, Enderlin 53
Harvey-Wells County 90, Benson County 41
Roseau 87, Lake of the Woods 46
Ada-Borup/West 88, Climax-Fisher 51
Deer River 98, Kelliher-Northome 53

Dilworth-G-F 83, EGF Senior High 76, 2 OT
Halftime: EGF Senior High 36, Dilworth-G-F 28
End of regulation -- EGF Senior High 64, Dilworth-G-F 64
Dilworth-Glyndon-Felton -- Kaden Altobelli 2, Karson Steichen 4, Owen Leach 43, Drew Sheeley 4, Austin Anderson 2, Aiden Wardien 2, Grant Anderson 1, Logan Bitker 23
EGF Senior High -- Clyde Anderson 7, John Kruger 2, Joey Votava 14, Drew Carpenter 8, Carter Vasek 4, Austin Rusling 5, Tanner Campos 25, Tommy Loer 2, Spencer Egland 9

North Border 77, Midway-Minto 33
Halftime: North Border 42, Midway-Minto 13
Midway-Minto -- Elijah Robinson 3, Aiden Lunski 4, Ezra Robinson 2, Riley Robinson 16, Kaden Moen 2, Broden Agotness 2, Ben Gudajtes 4
North Border -- Trenton Cosley 15, Jaxen Johnson 11, Grant Cosley 5, Daniel Dummer 8, Grayson Ohmann 2, Kyler Moore 9, Aiden Stainbrook 27

Carrington 71, Barnes Co. North 33
Halftime: Carrington 33, Barnes Co. North 10
Barnes County North -- Jonah Harstad 6, Jared Kunze 2, Casey Everson 5, William Schwehr 16, Oliver Hanson 4
Carrington -- Jacob Seaburg 2, Lucas Hendrickson 20, Hudson Topp 3, Grady Shipman 21, Hudson Schmitz 9, Jack Paulson 6, Josh Bickett 5, Cole Seaburg 3, Ryder Bickett 2

Dunseith 65, St. John 58
Halftime: Dunseith 37, St. John 29
Dunseith -- Chad Parisien 17, Jalen Poitra 10, Boston Davis 6, Abrahm Peltier 15, Ethan Morin 17
St. John -- Brayton Baker 24, Jaydynce McCloud 6, Luke Lunday 4, Zavier Parisien 4, Ethan DeCoteau 5, Isaac Charbonneau 12, Caden Belgarde 1, Landyn Jeanotte 2

ADVERTISEMENT

Thief River Falls 53, Fertile-Beltrami 42
Halftime: Thief River Falls 25, Fertile-Beltrami 17
Thief River Falls -- Dylan Hahn 4, Jack Onkka 10, Jack Rosendhal 10, Caleb Rosendahl 4, Jake Freidrich 2, Brady Olson 1, Jack Manning 22
Fertile-Beltrami -- Rylin Petry 14, Everett Balstad 6, Kadyn Olson 1, Caiden Swenby 5, Austin Bjerk 4, Derek Sorenson 8, Tysen Stuhaug 4

N.D. Class B poll
1. Four Winds-Minnewaukan (14 first-place votes) 10-0, 140 points
2. Kindred 9-1, 114
3. Enderlin 8-3, 97
4. Ellendale 10-0, 96
5. Central Cass 9-0, 85
6. Thompson 8-2, 64
7. Powers Lake 10-0, 52
8. Flasher 13-1, 44
9. North Border 7-1, 40
10. Bowman County 11-1, 24
Others receiving votes: North Star, LaMoure-Litchville-Marion, Grafton, Shiloh Christian

EDC
Conference / Overall
WF Sheyenne 19-1 11-1
Fargo Davies 8-1 9-1
West Fargo 8-2 9-2
Fargo South 6-5 6-6
GF Red River 5-4 5-4
Shanley 5-5 5-6
Fargo North 5-6 6-6
GF Central 3-6 3-7
Devils Lake 2-6 2-7
Wahpeton 1-9 2-9
Valley City 0-8 0-9
INDIVIDUAL SCORING LEADERS
(Through Jan. 20)
Mason Klabo, Davies, 25.8
Jeremiah Sem, North, 22.3
Michael Nhial, WF Sheyenne, 21.1
James Hamilton, South, 20.2
Ian Motschenbacher, Davies, 17.9
Erick Paye, GF Central, 17.0
Zach Kraft, GF Red River, 16.9
Paine Parks, GF Red River, 16.6
Reis Rowekamp, GF Red River, 16.4
Carter Zeller, Fargo North, 15.7
INDIVIDUAL REBOUNDING LEADERS
Michael Nhial, WF Sheyenne, 11.2
James Hamiilton, Fargo South, 11.2
Erick Paye, GF Central, 9.3
Carter Zeller, Fargo North, 8.7
Ethan Manock, Wahpeton, 8.4
Paine Parks, GF Red River, 7.9
Sam Strandell, GF Central, 7.8
Foday Sheriff, West Fargo, 7.8
Connor Kraft, Shanley, 7.5
Keauno Newton, Devils Lake, 7.3

Tuesday’s games
GF Red River at Moorhead, 7:15 p.m.
Shanley at Fargo South
Fargo North at Valley City
Fargo Davies at Wahpeton
Devils Lake at West Fargo
Thursday’s games
GF Red River at GF Central, 5:45 p.m.
West Fargo Sheyenne at West Fargo

Girls basketball

Monday’s results
Nelson County 75, Barnes County North 12
Norman County East/UH 69, Park Christian 50
Fosston 62, Fertile-Beltrami 41

Thompson 66, Larimore 31
Halftime: Thompson 42, Larimore 15
Thompson -- Olivia Dick 8, Sydney Schwave 4, Libby Koerber 11, Addison Sage 5, Jordyn Tozer 6, Mya Korgstad 10, Summer Hegg 5, Clara Stevens 4, Kya Hurst 9, Brenna Martin 4
Larimore -- Sadie Aamodt 8, Brooke Bruske 2, Beth Holter 4, Willo Morten 8, Addison Dietzler 9

Langdon-E-M 64, Dunseith 31
Halftime: Langdon-E-M 36, Dunseith 20
Langdon-Edmore-Munich -- Jalynn Swanson 4, Meredith Romfo 10, Marlee Hetletved 8, Whitney Pankratz 3, Morgan Freije 21, Jaya Henderson 10, Halle Jabs 8
Dunseith -- Hannah Poitra 3, Saige Longie 5, Rozalind Strong 2, Kenya Poitra 2, Jorja Short 7, Brailyn Davis 5, Tiyahna Trottier 7

Cavalier 78, North Star 54
Halftime: Cavalier 33, North Star 24
Cavalier -- Rylen Burgess 28, Jade Kihne 14, Teagyn Fitzsimonds 12, Eden Carrier 11, Madysen Nordstrom 7, Carmyn LeTexier 3, Kaylee Kemp 3
North Star -- Danielle Hagler 27, Lindsey Nyhagen 11, Elle Nicholas 9, Gracie Miller 3, Payton Harpestad 2, Katie Erickstad 2

ADVERTISEMENT

Hatton-Northwood 52, Park River/F-L 32
Halftime: Hatton-Northwood 33, Park River/F-L 11
Hatton-Northwood -- Kennison Azure 21, Amara Howson 11, Stella Sehrt 8, Skylar Uglem 7, Makenna Gader 3, Trista Bilden 2
Park River/Fordville-Lankin -- Greta Wharam 14, Addi Skibicki 11, Hannah Larson 3, Sophia Markuson 2, Hannah Halvorson 2

Stephen-Argyle 60, Kittson Co. Central 38
Halftime: Stephen-Argyle 31, Kittson Co. Central 13
Kittson County Central -- Emma Sjostrand 2, Morgan Turn 11, Jenna Davis 5, Cheyenne Scalese 4, Ella Olson 12, Aidra Johnson 4
Stephen-Argyle -- Casey Osowski 3, Liv Efta 12, Marey Kazmierczak 4, Riley Mooney 29, Grace Carlson 6, Reagan Swanson 2, Brittany Kroll 2, Gretta Svendsen 2

Badger-Greenbush-MR 75, Mahnomen-Waubun 34
Halftime: Badger-Greenbush-MR 36, Mahnomen-Waubun 18
Badger-Greenbush-Middle River -- Jade Reese 8, Asher Burslie 9, Hannah Bergsnev 11, Jordan Lee 1, Kenzie Dahl 9, Kinsley Hanson 11, Jacey Wojchowski 12, Greta Lee 4, Cassie Dahl 7, Sierra Westberg 3
Mahnomen-Waubun -- Alaina Bevins 11, Sofia Bly 4, Kendra Syverson 5, Nevaeh Williams 6, Sunshine Englund 8

N.D. Class B poll
1. Kindred (13 first-place votes) 13-0, 148 points
2. Four Winds-Minnewaukan (2) 13-0, 137
3. (tie) Central Cass 12-1, 103
Rugby 12-0, 103
5. Grafton 10-2, 91
6. Garrison 13-0, 70
7. Edgeley-Kulm-Montpelier 14-0, 59
8. Thompson 9-2, 50
9. Linton-HMB 11-2, 41
10. (tie) Bowman County 11-2, 8
Hatton-Northwood 12-1, 8
Others receiving votes: Langdon-Edmore-Munich, Shiloh Christian

EDC
Conference / Overall
West Fargo 9-1 10-1
Fargo Davies 8-1 9-1
WF Sheyenne 8-3 9-3
GF Red River 7-1 7-1
Shanley 5-5 5-6
Devils Lake 4-4 4-4
Fargo South 5-6 6-6
Wahpeton 3-7 4-7
Fargo North 3-8 3-9
Valley City 1-7 1-8
GF Central 0-9 0-10
INDIVIDUAL SCORING LEADERS
(Through Jan. 20)
Miriley Simon, West Fargo, 22.4
Adie Wagner, South, 21.2
Jocelyn Schiller, GF Red River, 19.9
Chloe Pfau, West Fargo, 18.0
Rachel Dahlen, Devils Lake, 16.9
Maya Metcalf, WF Sheyenne, 16.4
McKena Koolmo, Wahpeton, 13.4
Scout Woods, Wahpeton, 13.1
Arden Faulkner, North, 13.1
INDIVIDUAL LEADING REBOUNDERS
Miriley Simon, West Fargo, 12.8
Teigan Malo, South, 12.1
Emly Srejma, Shanley, 10.3
Rachel Dahlen, Devils Lake, 9.6
Mesiku Hakim, Shanley, 9.0
Ava Wild, Davies, 7.9
Brooke Eggermont, Valley City, 7.6
Hannah Litzinger, GF Central, 7.6
Maya Metcalf, WF Sheyenne, 7.4

Tuesday’s games
Moorhead at GF Red River, 7:15 p.m.
West Fargo at Devils Lake
Shanley at Fargo South
Valley City at Fargo North
Wahpeton at Fargo Davies

Thursday’s games
GF Red River at GF Central
Fargo Davies at Fargo Shanley
West Fargo at West Fargo Sheyenne

Boys hockey

Monday’s result
Thief River Falls 5, Kittson Central 2
First period – 1. TRF, Tysen Loeffler (Brendan Bottem, Morgan Rude) 7:20; 2. KC, Landon Sugen (Izyk Strege, Tyler Hennen) 7:52; 3. KC, Hennen 8:15; 4. TRF, Bottem (Jace Erickson) 12:29
Third period – 5. TRF, Bottom (Erickson, Brett Holmer); 6. TRF, Braydin Lund 14:06; 7. TRF, Lund 16:19
Goalie saves – TRF: Holmer 19; KC: Jameson Turner 42

ADVERTISEMENT

Girls hockey

Monday’s result
Crookston 15, Detroit Lakes 0
First period – 1. Brekken Tull (Brynlee Coleman, Rylee Solheim) 10:05; 2. Reese Swanson (Solheim) 6:10; 3. Morgan Nelson (Solheim) 3:29; 4. Coleman 3:17
Second period – 5. Cassie Solheim 16:10; 6. Rylee Solheim 14:59; 7. Addie Fee (Ashlyn Bailey) 12:28; 8. Tull 11:16; 9. Nelson 10:36; 10 Aleah Bienek (Fee, Swanson) 7:40; 11. Cassie Solheim (Swanson) 6:29; 12. Swanson (Nelson) 4:11; 13. Grace Fisher (Dillynn Wallace) 3:33
Third period – 14. Fischer (Tull) 13:30; 15. Fischer (Jenna Seaver) 6:10
Goalie saves – C: Jaycee Larson 12; DL: Emma Wahl 32

Men’s basketball

Summit League
Conference / Overall
South Dakota St. 8-0 17-4
Oral Roberts 7-2 13-7
South Dakota 5-3 12-7
North Dakota St. 4-3 12-7
Kansas City 4-3 11-8
Denver 4-5 8-14
Western Ill. 3-5 12-8
St. Thomas 2-4 8-10
Omaha 2-7 3-17
North Dakota 0-7 4-16
Monday’s results
Kansas City 111, Spurgeon 44
South Dakota 75, Western Illinois 72

Summit League rescheduled men’s games
Jan. 25
St. Thomas at N.D. State
Jan. 31
Kansas City at Western Illinois
South Dakota State at North Dakota
Feb. 7
South Dakota at N.D. State
Feb. 8
Kansas City at St. Thomas
Feb. 22
St. Thomas at North Dakota, noon

Big Ten
Sunday’s results
Purdue 80, Northwestern 60
Michigan 80, Indiana 62

Northern Sun
NSIC players of the week
North division -- Melvin Newbern, Minot State
South division -- Tyler Riemersma, Augustana

North Star
NSAA player of the week
Hunter Sand, Valley City State

Women’s basketball

Summit League
Conference / Overall
South Dakota 9-0 16-4
S.D. State 8-1 12-8
North Dakota 6-3 12-8
Oral Roberts 4-4 9-10
N.D. State 4-5 8-11
Kansas City 3-4 13-5
St. Thomas 3-5 6-12
Western Ill. 2-5 11-7
Omaha 2-7 6-12
Denver 1-8 6-14

Summit League women’s games rescheduled
Jan. 31
Western Illinois at Kansas City
Feb. 14
St. Thomas at Kansas City

Big Ten
Sunday’s results
Michigan State 74, Minnesota 71
Maryland 87, Northwestern 59
Iowa 82, Illinois 56
Ohio State 80, Rutgers 71
Wisconsin 69, Penn State 57

Northern Sun
NSIC players of the week
North division -- Amber Stevahn, Minot State
South division -- Taylor Hustad, Winona State

North Star
NSAA player of the week
Courtney Olson, Dickinson State

Men’s hockey

Sunday’s result
Michigan Tech at Northern Michigan, postponed due to COVID-19

USCHO.com poll
The DCU/USCHO.com Division I Men's Ice Hockey Poll is compiled weekly and consists of 50 voters, including coaches and media professionals from across the country.
Rank, team, first place votes, record, points, last week
1. Minnesota State (20), 23-5-0, 948, 2
2. Quinnipiac (18), 18-2-3, 930, 1
3. Western Michigan (8), 16-5-0, 904, 4
4. Michigan (3), 19-7-1, 846, 3
5. Denver (1), 16-5-1, 836, 5
6. St. Cloud State, 14-6-0, 764, 6
7. Minnesota Duluth, 13-9-2, 649, 7
8. Cornell, 13-4-1, 576, 8
9. Massachusetts, 12-6-2, 574, 14
10. Minnesota, 14-10-0, 537, 11
11. Notre Dame, 17-7-0, 477, 13
12. Ohio State, 18-7-1, 458, 15
13. North Dakota, 13-10-0, 415, 9
14. UMass Lowell, 13-5-3, 339, 10
15. Northeastern, 16-7-1, 276, 12
16. Omaha, 15-9-0, 241, 16
17. Providence, 16-9-2, 222, 18
18. Michigan Tech, 12-8-1, 202, 17
19. Merrimack, 12-10-1, 80, NR
20. Northern Michigan, 13-9-1, 79, 19
Others receiving votes: American International 50, Clarkson 32, Harvard 26, Arizona State 15, Bentley 6, Bemidji State 5, Boston University 5, Canisius 5, New Hampshire 2, Penn State 1

USA Today
Week 16 poll
1. MSU Mankato (24 first-place votes) 494 total points, 23-5-0 overall record
2. Quinnipiac (5) 446, 18-2-3
3. Western Michigan (3) 442, 16-5-0
4. Michigan 394, 19-7-1
5. Denver (2) 392, 16-5-1
6. St. Cloud State 366, 14-6-0
7. Minnesota Duluth 259, 13-9-2
8. UMass 251, 12-6-2
9. Cornell 191, 13-4-1
10. Minnesota 186, 14-10-0
11. Ohio State 175, 18-7-1
12. Notre Dame 171, 17-7-0
13. North Dakota 120, 13-10-0
14. UMass-Lowell 59, 13-5-3
15. Northeastern 44, 16-7-1
Others receiving votes: Michigan Tech 38, Omaha 28, Providence 12, Merrimack 7, Northern Michigan 4, American International 1

Women’s hockey

Monday’s result
UConn 3, New Hampshire 1
Sunday’s results
MSU Mankato 3, St. Thomas 1
Quinnipiac 3, Dartmouth 1

USCHO.com poll
The DCU/USCHO.com Poll is compiled weekly and consists of 15 voters, including coaches and women's hockey writers from across the country.
Rank, team, first place votes, record, points, last week
1. Northeastern (6), 21-2-1, 130, 3
2. Minnesota (4), 19-6-1, 129, 5
3. Ohio State (3), 18-4-0, 125, 2
3. Wisconsin (2), 18-3-3, 125, 1
5. Minnesota Duluth, 14-8-0, 67, 8
6. Harvard, 14-5-0, 66, 9
7. Quinnipiac, 17-4-3, 65, 4
8. Yale, 14-4-1, 57, 10
9. Colgate, 18-5-1, 34, 6
10. Clarkson, 18-3-3, 25, 7
Others receiving votes: Connecticut 2

Related Topics: LOCAL SPORTSPREP SPORTS
Nick Nelson has been a photographer and sports desk clerk with the Grand Forks Herald since 2017, and had previously worked at Forum Communication Company's Agweek Magazine from 2015-2018 as well as Prairie Business Magazine.
What to read next
Featuring prep track and field meet results from across the region, prep softball and baseball tournament brackets, the Summit League baseball tournament bracket and much more!
Featuring N.D. East Region prep track and field results, local prep softball scores, area baseball results and much more!
Featuring area boys and girls golf results, local prep baseball scores, prep softball results from across the region and much more!
Featuring area prep sports cancellations and postponements, girls tennis results, local girls soccer scores and much more!