ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Monday's boys basketball

Monday's results North Dakota Four Winds/Minnewauken 83, Midkota 51 Harvey-Wells County 60, Carrington 56 Kindred 76, Sargent Central 38 Richland 67, Milnor 54 Dakota Holiday Tournament First Round Edgeley-Kulm 59, Oakes 41 Minnesota Glenville-Em...

Monday's results

North Dakota

Four Winds/Minnewauken 83, Midkota 51

Harvey-Wells County 60, Carrington 56

Kindred 76, Sargent Central 38

ADVERTISEMENT

Richland 67, Milnor 54

Dakota Holiday Tournament

First Round

Edgeley-Kulm 59, Oakes 41

Minnesota

Glenville-Emmons 67, Alden-Conger 31

Hills-Beaver Creek 72, Russell-Tyler-Ruthton 66

Lac qui Parle Valley 64, Benson 57

ADVERTISEMENT

Montgomery-Lonsdale 69, Le Center 31

Sleepy Eye 97, Martin Luther 41

Sleepy Eye St. Mary's 58, New Ulm Cathedral 52

DILWORTH-G-F 62

EGF SENIOR HIGH 53

D-Glyndon-Felton 32 30 -- 62

EGF Senior High 24 29 -- 53

EGF Senior High -- Jordan Osmundson 2, Brandon Beiswenger 4, Frankie Vargas 2, Jim Warmack 18, Chase Grabow 2, Nathan Carlson 17, Alex Miller 2, Mike Kinzler 3, Austin Holy 3

ADVERTISEMENT

Dilworth-Glyndon-Felton -- Jordan Larson 6, Kyle Johnson 11, Taylor Beyer 5, Jedre Cyr 14, Dylan Dejong 1, Tanner Dufault 14, Nick Green 11

ROLETTE-WOLFORD 56,

LAKOTA/A-E 43

L/Adams-Edmore 13 8 8 14 -- 43

Rolette-Wolford 15 9 11 21 -- 56

Lakota-Adams-Edmore -- Zach Tronson 4, Garrett Skorheim 22, Justin Ohlhauser 4, Zac Sundre 8, Pat Hanson 5

Rolette-Wolford -- Chris Julson 22, Joseph Mongeon 2, Everett Lervik 11, Jaden Pfeifer 19, Lane Marion 2

RUGBY 66,

ROLLA-ROCK LAKE 60

Rugby 19 22 9 16 -- 66

Rolla-Rock Lake 19 13 12 16 -- 60

Rugby -- Jayden Welk 13, Jason Goetz 13, David McAtee 10, Kyle Lovcik 5, Andrew Hershey 7, Jarret Lovcik 4, Eric Kuntz 9, Levi Schaan 5

Rolla -Rock Lake -- Cole Mitchell 27, Nathan Joraanstad 2, Dustin Hendrickson 9, Nick Cahill 12, Alex Jacobsen 4, Gabe Brien 6

FOUR WINDS-M 83,

MIDKOTA 51

Midkota 6 17 20 8 -- 51

FW-Minnewauken 21 15 22 24 -- 83

Midkota -- Alex Miller 5, Tanner Overby 11, Logan Harding 15, Brennan Ehlers 2, Dalton Ehlers 5, Austin Monson 7, Zach Allbertson 4

FW-M -- Chuck Lovejoy 27, Geoff Leftbear 24, Daryl Three Irons 11, Chris Cook 5, Jacob Cline 5, Austin Longie 8, J.J. La Rock 3

MUNICH-STARKWEATHER 54,

ST. JOHN 30

St. John 8 4 10 8 -- 30

M-S 14 14 14 12 -- 54

St. John --Channing Reed 15, Christian Davis 6, Cole Schroeder 2, Alex Thomas 2, Zach Wilkie 2, Christian Peltier 1, Evan Counts 1, Mitch Slater 1

Munich-Starkweather -- Ethan Sager 5, Mitchell Wirth 11, Lance Logie 10, Trevor Darling 12, Ryan Hoffman 6, Lowell Dick 2, Benjamin Tabert 1, Kyle McConnell 7

What To Read Next
Featuring boys wrestling results, prep hockey scores, area college basketball results and much more!
Girls basketball
Thompson is now 16-1, while Rugby falls to 15-2.
Featuring prep basketball results from throughout the region, area college basketball scores, boys and girls hockey results, and much more!