Sections

Weather Forecast

Close

FRIDAY'S LOCAL SCOREBOARD

Men’s hockey
6

Friday’s results

Union 7, St. Cloud State 2

Mercyhurst 4, Holy Cross 3

RIT 4, Niagara 4, tie

Ohio St. 7, Michigan St. 7, tie

Cornell 3, Princeton 2

Colgate 5, Quinnipiac 4, OT

Harvard 3, RPI 2, OT

UMass Lowell 2, UMass 1

New Hampshire 2, Merrimack 1, OT

MSU Mankato 4, Michigan Tech 1

Ferris St. 6, Ala.-Huntsville 5, OT

Providence 4, Miami 2

Vermont 3, Sacred Heart 2

Denver 6, Wisconsin 3

Brown 7, Robert Morris 4

Western Michigan 5, UConn 1

Arizona St. 5, Boston College 2

Air Force vs. St. Lawrence

Lake Superior St. vs. Alaska-Anch.

Alaska-Fair. vs. Northern Michigan

Canisius 3, UND 1

First period -- 1. CC, David Parrottino 1 (Dylan McLaughlin 12, Matt Stief 9)

Second period -- 2. UND, Mark Senden 3 (Nick Jones 8) 16:52 (sh)

Third period -- 3. CC, Cameron Heath 3 (Nick Hutchinson 7, Grant Meyer 10) 1:40

Penalties -- Mark Senden, UND, tripping, 10:51 first; Gabe Bast, UND, hooking, 18:08 first; Alex Jaeckle, CC, slashing, 3:26 second; Senden, UND, boarding, 6:16 second; Jimmy Mazza, CC, interference, 6:31 second; Nick Hutchinson, CC, tripping, 10:30 second; Gavin Hain, UND, faceoff violation, 12:06 second; Dixon Bowen, UND, slashing, 15:58 second; Collin Adams, UND, interference, 4:12 third; Ian Edmondson, CC, interference 6:44 third; Bench minor, CC, too many on ice, 11:05

Goalie saves -- UND: Adam Scheel 4-4-3 -- 11; CC: Blake Weyrick 7-8-17 -- 32

Penalties-minutes -- UND 6-12, CC 5-10

Power plays -- UND 0-5, CC 1-6

Attendance -- 1,511

Referees -- Chris Ciamaga and Ryan Sweeney

Penn St. 4,

Minnesota 2

First period -- 1. M, Brent Gates PP (Tyler Sheehy, Sampo Ranta) 17:16

Second period -- 2. PST, Brandon Biro (Alex Marsh) 3:29; 3. PST, Kevin Kerr (Ludvig Larsson, Evan Bell) 8:09

Third period -- 4. PST, Denis Smirnov (Larsson, Nate Sucese) 1:23; 5. M, Jack Ramsey (Ryan Norman, Jack Sadek) 7:17; 6. PST, Alex Limoges 19:42

Goalie saves -- M: Mat Robson 9-14-4--27; PST: Peyton Jones 6-11-13--30

Bowling Green 3,

Bemidji St. 1

First period -- 1. BG, Brandon Kruse (Frederic Letourneau) 2:13; 2. BG, Taylor Schneider (John Schilling, Jacob Dalton) 5:30; 3. BEM, Justin Baudry (Aaron Miller, Brendan Harris) 19:54

Second period -- No scoring

Third period -- 4. BG, Connor Ford (Stephen Baylis) 19:22

Goalie saves -- BEM: Zach Driscoll 8-9-4--21; BG: Ryan Bednard 4-9-11--24

Hockey6World Junior Semifinals

In Vancouver, B.C, Friday

Finland 6, Switzerland 1

USA 2, Russia 1

First period -- 1. USA, Oliver Wahlstrom (Logan Cockerill, Dylan Samberg) 14:29

Second period -- 2. USA, A Chmelevski (Jack Hughes, Mikey Anderson) 24:20; 3. RUS, Grigori Denisenko 33:36

Third period -- No scoring

Goalie saves -- USA: Cayden Primeau 34; RUS: Pyotr Kochetkov 25

Today’s games

Bronze medal -- Russia vs. Switzerland, 3 p.m.

Gold medal -- USA vs. Finland, 7 p.m.

Boys hockey6

Friday’s results

Duluth Denfeld 5, Lake of the Woods 1

Wadena-Deer Creek 9, Park Rapids 2

Bismarck 1, Bismarck Century 0, OT

Jamestown 4, Bottineau 3

Duluth East 7, Stillwater 3

International Falls 8, Ely 0

Alexandria 3, Wayzata 2

Fargo Davies 12, Devils Lake 3

First period -- 1. FD: Aidan Potas (Cade Hanson) 3:03; 2. Cade Stibbe (Dylan Jensen) 3:43; 3. Tyler Corbid (Conner Turnquist) 7:58; 4. DL: Blair Martinso 13:13;

Second period -- 5. FD: Austin Schmidt (Cade Stibbe, Dylan Jensen) 0:43; 6. DL: Camden Schwa (Blair Martinso, Zach Bore) 7:14; 7. Braden Abrahamso (Carter Schwa) 8:39; 8. FD: Jaiden Yaeger (Bryce Bye) 12:04; 9. Dylan Jensen (Cade Stibbe, Issac Balvitsch) 13:07; 10. Aidan Potas 13:15; 11. Austin Schmidt (Cade Stibbe) 14:34;

Third period -- 12. Austin Schmidt (Cade Stibbe) 0:44; 13. Cade Hanson (Aidan Potas, Tristan Dauner) 4:10; 14. Jackson Bellerud (Conner Turnquist) 9:39; 15. Cade Stibbe (Austin Schmidt) 12:19

Goalie saves -- FD: Jared Winter 15, DL: Reegan Reule 25

Detroit Lakes 4, Crookston 2

First period -- 1. C, Joey Dodo (Eric Delorme, Brock Heppner) 11:20

Second period -- 2. DL, Jackson Carlblom (Will Stowman) 11:24; 3. C, Ty Hamre (Noah Kiel, Delorme) 2:34

Third period -- 4. DL, Alex Bren (Braeden Wimmer) 14:10; 5. DL, Trey Seebold 12:55; 6. DL, Bren (Wimmer) 5:17

Goalie saves -- DL: Blake Itzen 19; C: Jack Ricord 17

Roseau 3, Brainerd 0

First period -- 1. Aaron Huglen (Gavin Gunderson) 14:47

Second period -- 2. Josh Olson (Paul Huglen) 7:20

Third period -- 3. Aaron Huglen (Taylor Jacobson) 8:13

Goalie saves -- B: Jacob Mitchell 20; R: Oliver Lee 28

MayPort 4, Bagley-Fosston 1

First period -- 1. MAY, Mitchell Coleman (Nicholas Dale) 13:32; 2. MAY, Reece Groth (Braden Soderberg, Sawyer Satrom) 15:23

Second period -- 3. MAY, Derek Johnson (Zack Kville) 10:24; 4. BF, Griffin Brovold (Parker Nelson) 12:13

Third period -- 5. MAY, Samuel Satrom (Soderberg) 1:20

Goalie saves -- MAY: Kade Susie 7-10-6--23; BF: Brycen Olson 10-6-12--28

Warroad 5,

Fergus Falls 0

First period -- 1. W, Owen Meeker (Grant Slukynsky, Hunter Pelland) 5:33; 2. W, Pelland (Sky Solig, Saizha Norwegian) 7:39

Second period -- 3. W, Blake Norris (Slukynsky, Meeker) 6:45; 4. W, Anthony Foster (Slukynsky) 9:11

Third period -- 5. W, Foster (Slukynsky, Meeker) 5:16

Goalie saves -- FF: Scott Van Voorhis 27; W: Zach Foster 10

Girls hockeyBoys basketball6

Friday’s results

North Woods 82, Red Lake 54

Dilworth-GF 86, Staples-Motley 33

Barnesville 63, Frazee 54

Wahpeton 73, Fargo South 45

Warwick 72, Max 65

Fargo Davies 77, West Fargo Sheyenne 62

West Fargo 82, Fargo North 61

Bismarck 77, Minot 65

Jamestown 82, Williston 77

Bismarck Century 72, Bismarck St. Mary’s 46

Bismarck Legacy 71, Mandan 65

Turtle Mountain 102, Watford City 73

Kidder County 50, Carrington 47

Shiloh Christian 55, Oak Grove 48

Valley City 62,

GF Central 57

GFC 28 29 --57

V-C 41 21 --62

Grand Forks Central -- Chris Demuth 21, Mason Gravseth 13, Caden Fultz 12, Ben Hoverson 5, Parker Brown 3, Mason Love 2, Carsen Thompson 1

Valley City -- Peyton Zaun 20, Mitchel Taylor 12, Avery Bennefeld 10, Jared Eggermont 9, Samuel Beierle 5, Drew Zaun 5, John Beutler 1

Red River 77,

Fargo Shanley 60

RED 36 41 --77

SHA 25 35 --60

Fargo Shanley -- Talon Hoffer 23, Braden DeKeyser 17, Isaac Klava 6, Brayden Bares 5, Owen Mears 4, Daniel Wanner 3, Joe Kava 2

Red River -- Bryce Enerson 21, Jackson Feller 17, Brady Dvorak 15, Cole Benson 9, Brett Klefstad 9, William Obioha 4, Matt Trader 2

EGF Senior High 101,

Crookston 84

CRO 39 45 --84

EGF 58 43 --101

Crookston -- Caden Osborn 36, Nick Garmen 30, Jaden Lubarski 12, Walker Winjum 4, Jack Garmen 2

EGF Senior High -- Nathan Willett 15, Jeremiah Haavig 2, Josiah Gerhis 5, Maguire Stanislawski 1, Colton Dauksavage 14, Aaron Riddle 4, Sam Votava 16, Tanner Campos 10, Tyler Aamodt 4, Julian Benson 22, Jacob Anderson 3, Bryson Stastny 1, Carter Vasek 3, Nate Thompson 1

Kittson Co. Central 60,

Sacred Heart 59, OT

KCC 23 29 8 --60

SAC 33 19 7 --59

Kittson County Central -- Jarrett Kujava 18, Tucker Nelson 5, Maurice Sele 6, Kaleb Whitlock 14, Judah Westerberg 4, Zach Vig 2, Mitchell Docken 11

Sacred Heart -- Evan Sczepanski 2, Ian Evavold 12, Oscar Ortiz 11, Brenden Bethke 14, John Fontaine 7, John Bergman 5, Sam Gapp 5

Thompson 43,Hillsboro-CV 36

THO 9 11 10 13 -- 43

HCV 8 5 13 10 -- 36

Thompson -- Marcus Hughes 9, Jacob Dick 6, Pierce Cooper 7, Clay Odenbach 10, Chance Danner 3, Hayden Overby 8

Hillsboro-Central Valley -- Jacob Heinitz 5, Patrick Limke 3, Carson Henningsgard 16, Oscar Benson 4, Travis Doeden 4, Colton Anderson 2, Landen Reed 2

Cavalier 78,

Park River-FL 37

CAV 24 22 22 16 --78

P-R 5 8 20 4 --37

Cavalier -- Andre Carrier 20, Conley Carrier 21, Kopper Henke 19, Jayden Laxdal 6, Colby Thorlakson 4, Scott McColl 1, Brodie Cluchie 4, Brysen Cleem 3

Park River-FL -- Bryce Wood 10, Jayse Fontaine 2, Nathan Zavalney 9, Josh Ham 6, Jack Whaley 2, Sam Hagen 8

Grafton 78,

Finley-Sharon/Hope-Page 30GRA 24 20 24 10 --78

FSH 3 12 5 10 --30

Grafton -- Jase Lehfeldt 7, Jayse Mecham 5, Brandon Albrecht 12, Luis Balderas 3, Tommy Kern 4, Stevan Garza 11, Dalton Albrecht 23, Beau Feltman 13

Finley-Sharon-Hope-Page -- Owen Zerface 9, Tate Zerface 2, Colby Dowis 4, Blake Jacobson 2, Logan Rayner 5, Alex Ramsey 5, Cartes Rings 3

Hatton-Northwood 75,

Enderlin 59

END 9 15 13 22 --59

H-N 18 10 23 24 --75

Enderlin -- Dawson Lemna 3, Chance Bye 19, Dakota Mark 2, Gus Hurlburt 8, Cameron Yantis 3, Alijah Dixson 2, Joe Hurlburt 20, Austin Glarum 2

Hatton-Northwood -- Parker Vaagene 12, Avery Thorsgard 15, Alex Wolfe 17, Caleb Claxton 3, Brett Foss 11, Colton Konschak 9, Kelby Azure 8

Midway-Minto 71,

Griggs Co. County 50

M-M 18 14 20 19 --71

GCC 17 4 15 14 --50

Midway/Minto -- Seth Robinson 4, John Juarez 27, Jomison Irwin 8, Ogden Wasylow 25, William Schuster 2, Jason Dombrorwist 2, Weston Napier 3

Griggs County Central -- Jonah Ringstad 10, Hunter Gronneberg 6, Trevor Gravseth 8, Tavon Stadler 2, Isaac Smith 12, Tanner Haugen 12

Drayton-V-E 49,

North Border 35

N-B 15 8 2 10 --35

DVE 8 19 15 7 --49

North Border -- Jaxen Johnson 5, Jaden Lee 5, Reed Karel 2, Jacob Johnson 11, Kyler Moore 4, Matthew Greendahl 8

Drayton-Valley-Edinburgh -- Tyson Backer 14, Tanner Kasprowicz 12, Alex Swanson 3, Joseph Larson 6, Brandon Durand 4, Gage Pollestad 10

Rugby 88,

Harvey-Wells Co. 60

HWC 14 13 9 24 --60

RUG 33 22 24 9 --88

Harvey-Wells County -- Tyson Tipton 24, Walker Koropatnicki 7, Tate Grossman 7, Jaxon Fike 6, Jaden Lesmeister 6, Connor Fike 5, Ethan Nitz 3, Tanner Grossman 2

Rugby -- Jaden Hamilton 28, Trace Goven 18, Devan Michels 17, Isaiah Bundy-Smith 6, Mayson McCabe 5, Cody Jundt 4, Kevin Vetsch 3m Dawson Schepp 3, Logan DeMontigny 2, Warren Walker 2

Roseau 78,

Stephen-Argyle 54

ROS 28 50 --78

S-A 29 25 --54

Roseau -- Taylor Fluey 2, Nic Johnson, Jack Hirst 21, Jeremiah Bender 9, Eric Hoffer 21, Jed Dunham 2, Jace Hulst 2, Nathan O’Connor 8, Jacob Lindemann 10

Stephen-Argyle -- Hunter Yutrzenke 25, Dawson Fillereat 15, Jason Lindgren 2, Isaac Durand 4, Brandon Kroll 6, Jesse Clark 2

Fertile-Beltrami 49,

Win-E-Mac 45

F-B 22 27 --49

WEM 28 17 --45

Fertile Beltrami -- Cort Christianson 4, Andrew Wadsworth 18, Addy McCollum 2, Caleb Swenby 2, Dylan Pearce 13, Grant Wilson 1, Michael Stuhaug 2, Nolan Pinske 7

Win-E-Mac -- Dustin Oslund 4, Alex Jacobson 2, Mason Spry 3, Gavin Walker 7, Zach Simonson 2, Bryer Strom 4, Brekken Lindberg 10, Kobe Hamre 6, Joey Revier 4

Warren-A-O 52,

Goodridge-Grygla 49

WAO 27 25 --52

G-G 19 30 --49

Warren-Alvarado-Oslo -- Gavin Gullikson 13, Dylan Bergh 1, Brandon Miller 21, Hunter Steer 7, Isaiah Branch 10

Goodridge-Grygla -- Dylan Wold 4, Hudson McMillan 9, Jaden Kiesow 4, Jake Tharaldson 11, Peyton Verbout 4, Kaleb Sjulestad 5, Moses Jensen 12

Cass Lake-Bena 56,

Fosston 40

CLB 26 30 --56

FOS 22 18 --40

Cass Lake-Bena -- Jarell Jacobs 15, Antonio Brown 2, Miguel Reyes 3, Ethan Brown 16, Brent Fowler 1, Leroy Fairbanks 2, Jared Brown 17

Fosston -- Treydon Boushee 14, Lance  Balstad 4, Kyle Jacobson 2, Austin Schmidt 10, Treydan Carlson 2, Isaac Dryburgh 8

Climax-Fisher 71,

Lake Of The Woods 35

Climax-Fisher -- Dylan Evitts 20, Myles Smith 19, Brady Klein 9, Trea Byklum 7, Gabe Walters 7, Hayden Reitmeier 5, Jacob Larson 2, Devin McLean2

Lake Of The Woods -- Tanner Nodlof 16, Kodi Jonassen 9, Isaiah Mason 4, Issac staphani 2, Wyatt Palm 2, Garrett Jenson 2

Ramsey County TournamentFriday’s semifinalsFour Winds-Minn. 75,

Dakota Prairie 55FWM 16 18 19 22 --75D-P 16 12 18 9 --55

Four WInds-Minnewaukan -- Jaymison Jackson 16, Jayden Yankton 11, Doug Yankton 11, Joe Shaun Shan 6, Fred Redfox 15, Bronson Walter 15, Gionni Robertson 1

Dakota Prairie -- Bryce Trenda 12, Tyler Loe 23, Cade Stein 5, Jake Avdem 5, Parker Frederick 10

Larimore 61,

Benson County 55LAR 14 15 15 17 --61

B-C 14 13 8 20 --55

Larimore -- Rex Ritterman 4, Jacob Schempp 12, Logan Wakefield 2, Ryan Sleffen 11, Ethan Moore 12, Luke Tupa 20

Benson County -- Will Rice 11, Kadin Neppl 17, Keaton Nelson 8, Gunnar Hagen 2, John Fischer 3, Carter Tansleski 14

Consolation

North Star 59,

Rolette-Wolford 45N-S 18 7 17 17 --59

R-W 13 17 8 7 --45

North Star -- Hayden Hagler 7, Gavin Miller 2, Hunter Borstad 9, Jordan Bader 2, Austin Wagner 6, Tommy Nikolaisen 2, Caleb Svir 5, Ian Knutson 5, Keaton Kvilvang 21

Rolette-Wolford -- Tyrel Yoder 2, Cole Staubaugh 15, Ben Kraft 4, Cooper Medrud 8, Cody Yoder 3, Connor Beck 5, Jake Boucher 8

Lakota 64,

Devils Lake JV 51LAK 15 15 24 10 --64DLJ 10 19 12 10 --51

Lakota -- Jesse Neidlinger 2, Jon Haman 10, Roman Steffan 3, Jake Leininger 17, Jackson Neidlinger 25, Cole Hendrickson 7

Devils Lake JV-- Jackson SKarr 8, Keavnc Newton 6, Parker Hanson 15, Ben Beilman 11, Caleb Schneider 2, Hayden Hofstad 2, Kyler Longie 7

Girls basketball6

Friday’s results

Warren-Alvarado-Oslo 65, Goodridge-Grygla 26

Detroit Lakes 56, Thief River Falls 36

Fosston 58, Cass Lake-Bena 52

Park Rapids 71, Crosby-Ironton 66

Barnesville 45, Frazee 37

Pequot Lakes 62, Staples-Motley 41

Langdon-Edmore-Munich 53, Dickinson Trinity 30

West Fargo 70, Fargo North 49

Jamestown 82, Williston 77

Watford City 92, Turtle Mountain 89, 2 OT

Bismarck Century 74, Bismarck St. Mary’s 55

Mandan 70, Bismarck Legacy 54

Valley City 67,

Grand Forks Central 40

V-C 37 30 --67

GFC 22 18 --40

Valley City -- Mikayla Wolla 3, Jadyn Dicterle 4, Grace Scherr 4, Josie Berntson 8, Taryn Dieterle 27, Megan Roswick 9, Hailey Thoreson 2, Lindsey Noeske 8, Brooke Eggermont 2

Grand Forks Central -- Lauren Hillman 5, Maddie Myrold 9, Haley Gereau 9, Ashley Gereau 5, Grace Foltz 3, Megan Peck 1, Aubrea Lommen 2, Isabella Whiteside 6

Fargo Shanley 67,

Red River 37

SHA 29 38 --67

RED 14 23 --37

Fargo Shanley -- Reile Payne 18, Kate Busek 12, Hadley Huber 10, Lydia Mattern 6, Olivia Manuel 6, Kelly Christmann 6, Moriku Hakim 3, Emily Srejma 2, Natalie Heinrich 2, Paige McAllister 2

Red River -- Shelby Frank 9, Jadyn Sondrol 9, Alex Page 7, Kenady Steffan 5, Jasmine Sondrol 4, Claire Leach 3

Crookston 70,

Bagley 16

CRO 44 26 --70

BAG 9 7 --16

Crookston -- Emma Boll 5, Jenna Coauette 2, Halle Winjum 5, Kylie Solheim 12, Dani Boyle 9, Emma Borowicz 12, Hayden Winjum 10, Rachel Hefta 2, Kasey Cwikla 5, Gretchen Theis 6, Ally Perreault 2

Bagley -- Kylli Anderson 2, Kara Bowman 9, Carly Lewis 3, Rachel Broten 2

New Rockford-Shey. 68,

Rolla 35

ROL 11 3 12 9 --35

NRS 18 17 21 12 --68

Rolla -- Skylar Arnold 7, Kyleigh Wilkes 10, Grace Neameyer 3, Sara Kurtti 4, Morgan Leas 8, Isabelle Mears 3

New Rockford-Sheyenne -- Carli Lies 10, Hannah Haley 18, Dani Bjerke 27, Brianna Price 10, Alli Dockter 7, Chloe Heinz 2, Kindra Jacobson 2

Northern Freeze 52,

Lake of the Woods 35

N-F 26 26 --52

LOW 16 19 --35

Northern Freeze -- Keylee Dahl  25, Lexi Halvorson 10, Ashley Olson  7, Brooke Fredrickson 4, Lisa Olson 4, Brooke Olson 2

Lake of the Woods -- Alcia Draper  11, Greta Moeller 7, Sydney Huffnagle 6, Ashton Avery 4, Rebekkah Fraser 4, Katelyn Nordine 2, Lexi Rennemo 1

Women’s basketball6

Friday’s results

MSU Moorhead 64, Winona St. 51

St. Cloud St. 68,

Minn. Crookston 58

SCS 16 19 20 13 --68

UMC 12 12 11 23 --58

St. Cloud State -- Madelin Dammann 14, Nikki Kilboten 12, Tori Wortz 8, Katrina Theis 5, Mallie Doucette 23, Kelsey Peschel 6

Minnesota Crookston -- Isieoma Odor 11, Caitlin Michaelis 7, Kylie Post 7, Bren Fox 6, Abby Guidinger 10, Paige Cornale 6, Ashley Freund 3, Kylea Praska 3, Amber Schoenicke 3, Julia Peplinski 2

Mayville St. 77,

Viterbo 69

MAY 17 14 21 25 --77

VIT 13 14 12 30 --69

Mayville State -- Joelle Ertl 21, Cyan Hale 7, Nicole Bunting 17, Claire Blascziek 7, Kylee Heurung 21, Taylor Skjordal 2, Taylor Shamp 2

Viterbo University -- Madessa Collins 5, Brynn Bozich 6, Alyssa Nilssen 16, Ambree Schlosser 17, Madison Doerr 7, Cassidy Leikam 2, Kassi Hofschild 5, Alyssa Goode 4, Payton Curry 2, Justyne Burgess 2, Kacie Gross 3

Northland CTC 75, Gogebic 51

GOG 11 4 23 13 --51

NOR 25 17 22 11 --75

Gogebic -- Haley Grover 7, Sandra Libertoski 3, Bailey Froberg 17, Airiana White 10, Madelyn Cronkright 7, Aiyana Nickel 7

Northland -- Ashley Moe 8, Hanna Dietsch 1, Janie Wunderlich 8, Jozi Halvorson 8, Carly Mekash 19, Brooke Heggie 21, Mya Hough 10

Men’s basketball6

Friday’s results

MSU Moorhead 68, Winona St. 65

Minn. Crookston 76,

St. Cloud St. 57

SCS 26 31 --57

UMC 45 31 --76

St. Cloud State -- Brindley Theisen 13, Sean Smith 12, Gage Davis 10, Diamond Onkuwa 9, Jake Mussman 6, Jace Kitchen 3, Ethan Schuemer 2, Oliver Ehrnvall 2

Minnesota Crookston -- Harrison Cleary 28, Josh Collins 11, Ben Juhl 8, Gable Smith 4, Malcolm Cohen 14, Chase Johnson 8, Demarion Bariffe-Smith 3

Viterbo 79, Mayville State 63

MAY 23 40 --63

VIT 36 43 --79

Mayville -- Daniel Lindgren 12, Kobe Critchley 3, Jack Turnbull 5, Gorg Alhag 14, Max Cooper 11, Peyton Christman 3, Daymarcco Green 1, Creighton Pfau 6, Eric Staebler 6, Xavier Twone 2

Viterbo -- Cade Anderson 19, Jason Tichy 7, Tyree Young 8, Jezzriah Burton 6, Robert Cunityz 5, Noah Fredrickson 19, Jak Schroeckenthaler 15

Northland CTC 69, Gogebic 60

NOR 36 33 --69

GOG 24 36 --60

Northland CTC -- Z’mari Minter 9, Ibrahim Nasir 7, Darnell Durgin 9, Bakari Gubara 18, Colin St. Julien 1, Christian Horton 21, Dalven Johnson 4

Gogebic -- Brayden Thomas 8, Shamon Shindal 11, Nathan Dray 1, Jacob Suzik 5, Mitchell Borseth 17, Tommy Libertowski 5, Benjamin Bogaczyk 9, Steven Nelson 4

Prep wrestling6Mahnomen-Waubun dual tournament

Crookston 64, Red Lake Co. Central 18

Crookston 39, Wadena-Deer Creek 28

Crookston 43, Pelican Rapids 30

Crookston 54, Mahnomen-Waubun 19

Wadena-Deer Creek 39, Mahnomen-Waubun 20

Pelican Rapids 55, Wadena-Deer Creek 24

Mahnomen-Waubun 39, Red Lake County Central 36

Pelican Rapids 32, Mahnomen-Waubun 24

Red Lake County Central 40, Wadena-Deer Creek 39

Pelican Rapids 57, Red Lake County Central 21

randomness