ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

GIRLS HOCKEY: Tuesday's results

GIRLS HOCKEY D Tuesday's results Minnesota Andover 5, Champlin Park 3 Anoka 8, North Metro Stars 1 Austin/Austin Pacelli 6, Faribault/Bethlehem Academy 2 Buffalo Bison 12, Princeton 0 Burnsville 1, Belle Plaine/Prior Lake 0 Centennial 5, Coon Rap...

GIRLS HOCKEY

D

Tuesday's results

Minnesota

Andover 5, Champlin Park 3

ADVERTISEMENT

Anoka 8, North Metro Stars 1

Austin/Austin Pacelli 6, Faribault/Bethlehem Academy 2

Buffalo Bison 12, Princeton 0

Burnsville 1, Belle Plaine/Prior Lake 0

Centennial 5, Coon Rapids 2

Chaska/Chanhassen Storm Hawks 8, Red Wing 4

Cretin-Derham Hall 3, Forest Lake 0

Crookston Pirates 6, Fargo North, N.D. 3

ADVERTISEMENT

Dodge County 10, Rochester Century 2

Duluth Northern Stars 2, Grand Rapids/Greenway 2, OT (tie)

Eagan 4, Apple Valley 1

Elk River/Zimmerman 2, Blaine/Legacy Christian 0

Hayward/Spooner, Wis. 8, Moose Lake Area 0

Hill-Murray 11, North St. Paul 0

Holy Angels 2, Farmington 0

International Falls 3, Ft. Frances, Ontario 2

ADVERTISEMENT

Lakeville South 6, Bloomington Jefferson 3

Mahtomedi 2, Tartan 1, OT

Mankato East/Loyola 1, Rochester John Marshall/Lourdes 1, OT (tie)

Maple Grove 3, Robbinsdale Armstrong 3, OT (tie)

Marshall Tigers 5, Morris Benson Area Storm 1

Minnehaha Saints 3, St. Paul United 3, OT (tie)

Mound-Westonka/Watertown-Mayer 3, Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 2

New Prague 3, Shakopee 3, OT (tie)

New Ulm Eagles 5, St. Peter/LeSueur-Hend./Montgomery-Lons. 3

North Wright County 4, Hutchinson 0

Rogers 6, Orono 3

Sartell/Sauk Rapids-Rice 4, Fergus Falls 0

South St. Paul 8, Simley 0

St. Cloud Ice Breakers 6, Brainerd/Little Falls/Pillager 2

Stillwater 3, Hastings 0

Waseca/J-W-P/W-E-M 4, Fairmont Area 1

Wayzata 5, Irondale 3

Woodbury 3, Park (Cottage Grove) 2

CROOKSTON 6,

FARGO NORTH 3

First period --1. FN, Michelle Gault 5:47; 2. C, Hayley Epema (Brianna Breiland, Sabrina Delorme) 10:11; 3. FN, Mara Teschendorf (Sam Hagen) 11:04; 4. C, Natasha Skala (Lizzy Awender) 15:06

Second period -- 5. C, Breiland (Epema) 2:33; 6. C, Breiland (Epema, Skala) 9:07; 7. C, Breiland (Skala) 14:23

Third period -- 8. FN, Betsy Pladson (Hagen, Star Garrett) 16:16; 9. C, Brooke Schmitz (Breiland, Epema) 16:39

Goalie saves -- C: Rachel Biermaier 5-6-5 - 16; FN: Olivia Pladson 10-5-7 -- 22

Related Topics: GIRLS HOCKEYPREP SPORTS
What To Read Next
Murray Marvin-Cordes scored with 2:19 left in the third period to break a 2-2 tie and give the Warriors a victory over the Green Wave.
Grand Forks will recognize Greenwood, Annika Presteng, Sierra Heyd, Quinn Fournier, Lauren Robinson and Kaylee Baker for Senior Night on Tuesday.
The Knights celebrated 60 years of wrestling on Saturday during a triangular sweep of Grand Forks Red River and Fargo South
Red River scores 10 of the first 11 points in overtime to squash Central comeback