ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

GIRLS BASKETBALL: Monday's results

Monday's results North Dakota Wahpeton 65, West Fargo 63 Milnor-North Sargent 52, Oak Grove 36 Central Cass 53, Enderlin 51 Richland 54, Hankinson 36 Lisbon 42, Sargent Central 36 Maple Valley 50, Wyndmere-Lidgerwood 46 Grafton 54, May-Port-CG 32...

2146840+Basketball-(basket).jpg
istock photo

Monday’s results

North Dakota

Wahpeton 65, West Fargo 63

Milnor-North Sargent 52, Oak Grove 36

Central Cass 53, Enderlin 51

ADVERTISEMENT

Richland 54, Hankinson 36

Lisbon 42, Sargent Central 36

Maple Valley 50, Wyndmere-Lidgerwood 46

Grafton 54, May-Port-CG 32

Carrington 65, Barnes County North 34

Edgeley-Kulm-Montpelier 38, Medina/Pingree-Buchanan 24

Dunseith 68, White Shield 27

New Salem-Almont 53, Underwood 41

ADVERTISEMENT

Standing Rock, Mobridge-Pollock, S.D.

Garrison 73, Parshall 48

Rugby 71, Drake-Anamoose 19

Our Redeemer's 93, South Prairie 24

Mohall-Lansford-Sherwood 49, Glenburn 32

New England 53, Heart River 49

Hazen 65, Richardton-Taylor 39

Killdeer 53, Hettinger-Scranton 32

ADVERTISEMENT

Beach 47, Glen Ullin-Hebron 38

Watford City 76, New Town 28

Minnesota

Breckenridge 57, Sisseston, S.D., 51

Shakopee 42, Edina 33

Wayzata 69, Minneapolis Washburn 49

Mesabi East 65, Chisholm 31

Esko 76, Proctor 29

St. Charles 58, Lewiston-Altura 29

Nicollet 47, Minnesota Valley Lutheran 41

Pine City 47, Foley 44

Southland 40, Rushford-Peterson 36

Maple Lake 56, Spectrum 42

Egf senior high 43,
Kittson Co. Central 38

EGF                     22  21 –– 43                      

KCC                     19  19 –– 38

EGF Senior High - Haylie Carlstrom 3, Rylee Skyberg 13, Brooke Filipi 8, Chloe Vonasek 4, Natalie Carlstrom 6, Julia Warmack 6, Kayla Nelson 4

Kittson Co. Central - Amanda Johnson 3, Kasey Soliah 4, Lexi Turn 7, Macy Westerberg 2, Cora Kujava 5, tea Jerome 4, Kiley Whitlock 5, Hope Sele 9

Thompson 65,
Larimore 17

Thompson       15  17  20  13   - 65           

Larimore            3    3    5    6   - 17           

    Thompson - Megan Bohlman 6, Allie Ivesdal 3, Lindsey Hegg 5, Shaice Marx 12, Molly McHugo 5, Taylor Zak 7, Emily Overby 17, Kailen Dolleslager 10

  Larimore - Haley Verkuehlen 4, Whitney Morten 2, Jenna Johnson 1, Jenna Wentz 8, Autumn Larson 2

Park River/F-L 51,
Hillsboro-CV 26

HCV                    3  14    4    5   - 26           

PRFL                19  17  12    3   - 51           

    Hillsboro-Central Valley - Grace Dryburgh 2, Kelsey Moore 5, Addi Eckart 11, Grace Wright 8

    Park River/Fordville-Lankin - Emily Zikmund 1, Anne Welch 8, Jenna Zavalney 8, Kaitlyn Brintnell 2, Bailey Beneda 3, Taylor Dalbey 15, Taylor Knudson 14

Drayton/Valley-Edinburg 88,
Griggs Co. Central 30

DVE                  21  26  12  29   –– 88           

GCC                   2  11    6  11   –– 30           

Drayton/Valley-Edinburg - Jalyn Larson 21, Amber Gemmill 4, Hailey Jackson 9, Emily Swanson 12, Taylor Reilly 12, Taylor Stegman 8, Laiken Larson 18, Rachel Jonasson 4

Griggs County Central - Daphne Kenninger 9, Deena Monson 3, Kayce Saxberg 2, Alicia Larsgaard 9, Kayla Kenneinger 3, Ella Stokka 4

Finley-Sharon/Hope Page 48,
Cavalier 35

FSHP                10  13    9  16   –– 48           

CV                     12    4  12    7   –– 35

Finley-Sharon/Hope Page - Jessica Lee 12, Cierra Jacobson 11, Zoe Breckheimer 10, Dacotah Bergstrom 5, Jenna Mehus 5, Madison Christian 3, MiKayla Koenig 2

Cavalier - Whitley Carrier 19, Taylor Ohara 6, Sunny Schlucter 4, Clarissa Hartz 3, Jade Nelson 2, Britney Erlendson 1

Grafton 54, May-Port-CG 28

Grafton 3 18 15 18-54

MPCG 6 2 11 9-28

Grafton - Jiskra 2, Dusek 3, Ju. Hanson 8, Ja. Hanson 18, Skjordat 10, Suda 8, Kennelly 5.

Mayville-Portland-CG - Grandalen 4, Warner 10, E. Freeland 6, Bradner 4, Beck 2, A. Freeland 4, Grinde 2.

harvey-wells co. 51,
dakota prairie 48

H-WC               12  13    8  18        51

DP                     10  10  17  11        48

Harvey-Wells County - Rylee Heil 2, Karlie Dockter 14, Kari Wolfe 7, Jaye Fike 16, McKayla Jones 9, Kaylin Frison 2

Dakota Prairie - Madysen Kouba 15, Kaylee Flaagan 15, Paige Dahl 8, Paige Haakenson 2, Haley Monsebroten 4, Kaylie Haugen 4

Thief River Falls 78,
Roseau 65

TRF                     44  34 - 78                       

Roseau                37  28 - 65                       

Thief River Falls - Allie Okeson 2, Kylea Praska 21, Kelsey Kainz 4, Meleah Biermaier 28, Jenna Tadych 9, Tiahna Nicholson 14

Roseau - Victoria Johnson 2, Kacie Borowicz 13, Ivy Braaten 10, Taylor Loken 2, Kiley Borowicz 32, Kaitlyn Hulst 6

Stephen-Argyle 73,
Badger-G-MR 46

BGMR                 25  21 - 46                       

SA                        36  37 - 73                       

    Badger-Greenbush-Middle River - Emily Anderson 9, Amy Svir 4, Maddi Janicke 3, Carly Mekash 11, Megan Larson 16, Sierrah Mooney 3

    Stephen-Argyle - Kelsey Lindgren11, Savanna Riopelle 2, Jules Efta 9, Maddie Weberg 6, Abby McGlynn 2,Autumn Thompson 32, Philomena Kazmierczak 2, Deborah Haugen 9

Clearbrook-Gonvick 47,
Pine River-Backus 30

CG                       18  29 –– 47                      

PRB                     23    7 –– 30

Clearbrook-Gonvick - Brynn Hetland 14, Alison Johnson 2, Liz Bodensteiner 7, Madison Stenzel 11, Tamara Skinaway 1, Cassie Faldet 3, Carlie Bergerson 9

Pine River-Backus - Bailey Wynn 9, Gabby Rainwater 3, Alyssa Semmler 13, Andrea Semmler 2, Emma Mills 3

REd Lake 81,
Mahnomen 36

RL                        35  46 –– 81                      

MH                       23  13 –– 36                      

Red Lake - Sam Roy 4, Kalanna McClain 11, Alexis Desjarlait 5, Danielle Seki 6, Grace White 12, Averi Holthusen 25, Autumn Holthusen 6, Suanne Crowe 2, Tanisha Beaulieu 10

Mahnomen - Abby Large 5, Lindsey Thompson 7, Jessica Refshaw 2, Erika Bellanger 2, Kiki Keezer 12, Lilly Walker 8

 

N.D. Class B poll

First-place votes in parentheses; won-loss record points-last week's rank

1. Thompson (14) 10-0 149-1; 2. Rugby (1) 10-0 133-2; 3. LaMoure-Litchville-Marion 9-1 117-3; 4. Park River/Fordville-Lankin 10-0 96-6; 5. Shiloh Christian 8-1 77-8; 6. North Star 9-1 76-7; 7. Watford City 7-1 53-9; 8. Dickinson Trinnity 8-2 40-5; 9. Grafton 7-2 30-4; 10. Fairmount-Campbell-Tintah 10-1 29-NR.

Others receiving votes: Trenton-Trinity Christian 9-0, Sawyer 10-1, Our Redeemer's 6-3, New Salem-Almont 8-1

 

 

Related Topics: PREP SPORTS
What To Read Next
Featuring local prep hockey results, area boys and girls basketball scores and much more!
Featuring area men's and women's basketball results, college hockey scores, local college tennis results and much more!
Featuring boys wrestling results, prep hockey scores, area college basketball results and much more!
Girls basketball