ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Friday's prep track and field results

In Bemidji, Friday Boys team totals Roseau 177, EGF Senior High 172, Thief River Falls 130 1/2 , Fertile-Beltrami 65 1/2 , Red Lake County 54, Bagley-Fosston 50, Clearbrook-Gonvick 26, Blackduck-Kelliher-Northome 17 Top three individuals 100 -- 1...

In Bemidji, Friday

Boys team totals

Roseau 177, EGF Senior High 172, Thief River Falls 130½, Fertile-Beltrami 65½, Red Lake County 54, Bagley-Fosston 50, Clearbrook-Gonvick 26, Blackduck-Kelliher-Northome 17

Top three individuals

100 -- 1. Conner Jevning, EGF, :11.80; 2. Luke Misialek, EGF, :12.15; 3. Jacob Mattison, TRF, :12.39

ADVERTISEMENT

200 -- 1. Jevning, EGF, :23.62; 3. Wade Kerner, R, :23.87; 3. Brett Gerardy, RLC, :25.11

400 -- 1. Kerner, R, :51.92; 2. Adam Knopp, EGF, :53.06; 3. Cory Hagen, R, :54.65

800 -- 1. Kyle Jadeke, FB, 2:10.26; 2. Mark Stola, FB, 2:10.54; 3. Jamie Kruchowski, RLC, 2:15.97

1,600 -- 1. Kruchowski, RLC, 5:04.39; 2. Peter Schafer, R, 5:07.63; 3. Tyler Erickson, R, 5:07.74

3,200 -- 1. Luke Conger, BF, 10:31.24; 2. Tim Wayo, TRF, 10:59.04; 3. Sam Gross, R, 11:11.74

4x100 relay -- 1. Thief River Falls :48.30; 2. Roseau :48.89; 3. EGF Senior High :50.40

4x200 relay -- 1. EGF Senior High 1:35.00; 2. Roseau 1:38.94; 3. Fertile-Beltrami 1:41.69

4x400 relay -- 1. EGF Senior High 3:40.95; 2. Roseau 3:43.76; 3. Fertile-Beltrami 3:53.52

ADVERTISEMENT

4x800 relay -- 1. Bagley-Fosston 9:11.40; 2. EGF Senior High 9:16.54; 3. Thief River Falls 9:31.43

110 hurdles -- 1. Caleb VanDeWege, R, :17.18; 2. Ryan Osowski, EGF, :17.55; 3. Gerardy, RLC, :17.56

300 hurdles -- 1. VanDeWege, R, :43.09; 2. Gerardy, RLC, :44.40; 3. Osowski, EGF, :45.63

Shot put -- 1. Josiah Bennett, CG, 46-5½; 2. Beau Scheving, EGF, 42-8½; 3. Nathan Hruby, TRF, 42-7½

Discus -- 1. Hruby, TRF, 123-1; 2. Kevin Longtin, RLC, 113-7½; 3. Bennett, CG, 112-8

Pole vault -- 1. Sam Gross, R, 11-6; 2. Ryan Leverington, R, 10-6; 3. Dylan Gjovik, R, 10-6

High jump -- 1. Marshal Pederson, EGF, 5-10; 2. Luke Misialek, EGF, 5-10; 3. Alex Anderson, R, 5-8

Long jump -- 1. Misialek, EGF, 18-10; 2. Nick Erickson, EGF, 17-10; 3. Pederson, EGF, 17-9½

ADVERTISEMENT

Triple jump -- 1. Pederson, EGF, 38-3; 2. Aaron Yaggie, TRF, 37-9; 3. Beezer Skime, TRF, 37-4¼

Girls team totals

Bagley-Fosston 179½, Roseau 99, Fertile-Beltrami 96½, EGF Senior High 85, Red Lake County 71, Thief River Falls 54, Clearbrook-Gonvick 49, Blackduck-Kelliher-Northome 49

Top three individuals

100 -- 1. Shylee Lehman, FB, :14.04; 2. Francie Piche, EGF, :14.05; 3. Breanna Hebel, R, :14.35

200 -- 1. Analisa Huschle, BF, :26.44; 2. Lynsey Bardwell, BF, :28.59; 3. Courtney Cosca, BF, :29.64

400 -- 1. Kayla Stenberg, RLC, 1:04.76; 2. Nichole Tabatt-Taylor, EGF, 1:04.93; 3. Briana Serbus, BF, 1:08.98

800 -- 1. Janae Pahlen, R, 2:27.88; 2. Molly Driscoll, EGF, 2:39.05; 3. Mariah Christian, FB, 2:46.54

1,600 -- 1. Jaclyn Scanlan, EGF, 5:31.22; 2. Kayla Olson, BKN, 5:51.19; 3. Anndi Klatt, R, 5:51.20

3,200 -- 1. Marina Galstad, EGF, 11:58.85; 2. Danica Ray, EGF, 14:35.94; 3. Justine Frenzel, BKN, 14:59.71

4x100 relay -- 1. Bagley-Fosston :53.67; 2. Clearbrook-Gonvick :55.64; 3. Roseau :56.82

4x200 relay -- 1. Bagley-Fosston 1:49.21; 2. Clearbrook-Gonvick 1:56.11; 3. Roseau 1:59.44

4x400 relay -- 1. EGF Senior High 4:27.74; 2. Roseau 4:34.66; 3. Fertile-Beltrami 4:45.70

4x800 relay -- 1. EGF Senior High 10:28.04; 2. Roseau 10:55.01; 3. B-K-N 11:02.83

100 hurdles -- 1. Brianna Spong, RLC, :19.75; 2. Kayla Strom, BF, :20.02; 3. Angela Burgess, CG, :20.34

300 hurdles -- 1. Spong, RLC, :54.62; 2. Strom, BF, :56.90; 3. Shantel Jagol, FB, :59.67

Shot put -- Carrie Carrigan, BKN, 28-5½; 2. Shelby Crabtree, R, 26-10½; 3. Kayla Nygaard, CG, 26-10

Discus -- 1. Meagan Hargreaves, BF, 82-1; 2. Paige Lofberg, TRF, 69-6; 3. Whitney Rogstad, CG, 69-3

Pole vault -- 1. Kora Christian, FB, 8-6; 2. Angela Christian, FB, 8-0; 3. Shea MacGregor, R, 7-6

High jump -- 1. Emily Julin, BF, 4-10; 2. Brittany Wagner, CG, 4-10; 3. Elle Engelstad, FB, 4-10

Long jump -- 1. Huschle, BF, 17-7½; 2. Julin, BF, 14-10½; 3. Kyli Day, BF, 14-10

Triple jump -- 1. Huschle, BF, 37-6½; 2. Bardwell, BF, 31-5; 3. Madison Galstad, EGF, 29-8

Related Topics: PREP SPORTS
What To Read Next
Featuring boys wrestling results, prep hockey scores, area college basketball results and much more!
Girls basketball
Thompson is now 16-1, while Rugby falls to 15-2.
Featuring prep basketball results from throughout the region, area college basketball scores, boys and girls hockey results, and much more!