ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Friday's girls basketball scores

GIRLS BASKETBALL D Friday's results North Dakota Central Valley 62, Hillsboro 26 Devils Lake 69, Fargo South 65 Ellendale 37, LaMoure 18 Fargo Davies 66, Fargo North 44 Fargo Oak Grove Lutheran 53, Richland 48 Fargo Shanley 58, Wahpeton 51 Griggs...

GIRLS BASKETBALL

D

Friday's results

North Dakota

Central Valley 62, Hillsboro 26

ADVERTISEMENT

Devils Lake 69, Fargo South 65

Ellendale 37, LaMoure 18

Fargo Davies 66, Fargo North 44

Fargo Oak Grove Lutheran 53, Richland 48

Fargo Shanley 58, Wahpeton 51

Griggs County Central 53, Dakota Prairie 47

Hatton-Northwood 52, May Port CG 35

Kindred 56, Maple Valley 35

ADVERTISEMENT

Midway-Minto 67, Fordville Lankin-Park River 42

Napoleon 81, Strasburg-Zeeland 48

New Town 94, Stanley 58

North Star 58, Langdon 50

Northern Cass 62, Finley-Sharon/Hope-Page 42

Sawyer 51, Drake/Anamoose 42

South Border 52, Kidder County 49

Thompson 66, Larimore 43

ADVERTISEMENT

Towner-Granville-Upham 51, Rugby 40

Velva 61, Westhope-Newburg 27

West Fargo 69, Valley City 56

Minnesota

Ada-Borup 71, Barnesville 55

Albany 62, Paynesville 47

Apple Valley 53, Burnsville 49

Ashland, Wis. 80, Duluth Marshall 17

Badger-Greenbush-Middle River 60, Lake of the Woods 50

Bemidji 54, Brainerd 42

Benilde-St. Margaret's 64, Totino-Grace 52

Bethlehem Academy 31, Waterville-Elysian-Morristown 19

Blooming Prairie 54, Randolph 37

Bloomington Kennedy 63, Lakeville South 57

Blue Earth 46, Fairmont 39

Braham 63, Minnetonka 49

Brandon/Evansville 45, Ortonville 40

Breck 41, St. Paul Academy 35

Buffalo Lake-Hector-Stewart 70, Renville County West 32

Cambridge-Isanti 76, Becker 51

Cannon Falls 53, Triton 50

Chisago Lakes 66, St. Louis Park 47

Coon Rapids 54, Robbinsdale Armstrong 49

Cretin-Derham Hall 50, East Ridge 48

Dassel-Cokato 57, Delano 33

Dilworth-Glyndon-Felton 64, Perham 49

Eagan 63, Rosemount 60

Fergus Falls 64, St. Cloud Tech 58

Fertile-Beltrami 25, Ulen-Hitterdal 23

Forest Lake 64, Hastings 30

Fosston 62, Norman County West 37

Goodridge/Grygla-Gatzke 59, Kittson County Central 42

Hancock 55, Henning 35

Henry Sibley 76, North St. Paul 70

Holy Family Catholic 55, Waconia 53

Hopkins 76, DeLaSalle 53

Jackson County Central 67, Luverne 57

Kenyon-Wanamingo 63, Lake City 46

La Crescent 57, Rochester Lourdes 52

Lac qui Parle Valley 53, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 39

Mankato East 63, Faribault 25

Maple Grove 68, Elk River 65, OT

Maranatha Christian 69, Trinity 29

Medford 57, Janesville-Waldorf-Pemberton 47

Minneapolis Henry 68, Fond du Lac 28

Minnehaha Academy 60, Concordia Academy-Roseville 52

Montevideo 74, Benson 68

Mora 72, Pine City 29

Mounds Park Academy 30, St. Agnes 23

Mounds View 59, Stillwater 51

New London-Spicer 65, Melrose 61

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 66, Mankato Loyola 29

New York Mills 42, Pillager 40

Norman County East 67, Mahnomen 23

North Metro Stars 47, Spectrum 39

Osakis 59, West Central 41

Osseo 64, Centennial 52

Park Center 70, Blaine 55

Park Christian (Moorhead) 63, Christ's Household of Faith 43

Pelican Rapids 74, Breckenridge 51

Red Rock Central 60, Hills-Beaver Creek 46

Richfield 78, Tartan 60

Rochester John Marshall 62, Austin 38

Rochester Mayo 50, Rochester Century 46

Roseville 66, Woodbury 41

Rush City 63, Aitkin 42

Sartell 46, Alexandria 44

Sauk Rapids-Rice 52, St. Cloud Apollo 44

Shakopee 56, Holy Angels 39

Simley 59, Hill-Murray 56

Sioux Falls Washington, S.D. 74, Marshall 38

Sleepy Eye 60, New Ulm Cathedral 32

South St. Paul 54, Mahtomedi 48

Spring Lake Park 51, Fridley 40

Springfield 86, G-F-W 50

St. Croix Lutheran 71, Brooklyn Center 46

St. Paul Central 76, St. Paul Humboldt 50

St. Paul Highland Park 66, St. Paul Como Park 55

St. Peter 71, New Ulm 32

Stewartville 62, Kasson-Mantorville 48

Thief River Falls 75, Hibbing 65

United South Central 69, Alden-Conger 30

Verndale 58, Menahga 52

Wabasso 57, Cedar Mountain/Comfrey 32

Waseca 62, St. James 41

Wayzata 76, Minneapolis South 34

White Bear Lake 76, Park (Cottage Grove) 53

Winona 64, Albert Lea 39

Worthington 75, Windom 63

Zumbrota-Mazeppa 63, Byron 58, OT

GRAND RAPIDS 58,

EGF SENIOR HIGH 55

Grand Rapids 24 34 --58

EGF Senior High 27 28 --55

EGF Senior High - Aubrie Carlstrom , 14, Kelsey Schlenk 8, Alex Arroyo 4, Brandi Wickersham 2, Anna Hulteng 10, Jenna Perreault 15, Casi Carter 2

Grand Rapids -- Brittany Koff 10, Kinzie Kane 29, Karley Petersen 1, Jordon Olson 5, Jessa Sondrgaard 6, Katie Anderson 4, Megan Allen 3

DEVILS LAKE 69,

FARGO SOUTH 65

Fargo South 35 30 -- 65

Devils Lake 27 42 -- 69

Fargo South -- Maddie Erickson 4, Strandemoe 24, Tabor 12, Stroup 4, Foss 9, Dederich 12

Devils Lake -- Taylor Swanson 6, Christa Lysne 11, Hanna Pike 2, Madison Walford 6, Sarah Schafer 28, Josie Knowski 4, Dru Lunday 10, Cassidy Nelson 2

GRIGGS CO CENTRAL 53,

DAKOTA PRAIRIE 47

Griggs County Central 9 17 15 12 -- 53

Dakota Prairie 11 14 15 7 -- 47

Griggs County Central -- Megan Beattie 23, Marissa Ellefson 2, Tristin Johnson 3, Presley Paintner 4, Alexis Savre 8, Kendra Woodstead 4, Shaylee Andel 9

Dakota Prairie -- Shelby Gillett 20, Lauren Becker 2, Kim Slettebak 4, Jordyne Janke 4, Sam Bye 15, Ali Molter 1

RED LAKE FALLS 42

NORTHERN FREEZE 33

Northern Freeze 25 8 --33

Red Lake Falls 15 27--42

Northern Freeze -- Courtney Krohn 2, Hannah Monsebroten 4, Madison Thompson 4, Emily Hestekind 6, Jaden Nelson 1, Alison Dahl 2, Corey Davidson 14

Red Lake Falls -- Britta Glass 7, Kayla Schmitz 2, Hailey Keller 16, Alexia Olson 3, Megan Olson 7, Corinna Huot 7

CAVALIER 58,

DRAYTON-VE 56

Cavalier 7 17 9 25 -- 58

Drayton-VE 15 17 10 14 -- 56

Cavalier -- Mali Berg 1, Carmen Ermer 8, Julia Hartz 2, Leighanna Helgoe 3, Katelyn Mack 12, Natalie Olason 2, Lindsey Samson 11, Summer Schluchter 21

Drayton/Valley-Edinburg -- Shayna Phelps 2, Morgan Emanuelson 4, Kadee Gullickson 25, Abby Niemann 4, Haley Braathen 6, Brianna Braathen 7, Kari Olson 8

FOSSTON 62,

NORMAN CO. WEST 37

NCW 12 25 -- 37

Fosston 26 36 -- 62

Norman County West -- Angela Vanderplaats 6, Brooke Brommenschenkel 16, Lexi Nelson 7, Kelsey Jacobson 8

Fosston -- Kailey Carlin 1, Tara Evje 10, Jess Trandem 9, Kami Viken 8, Becca Sistad 6, Mallory Manecke 11, Lauren Wilson 11, Tara Viken 2, Abby Swanson 2, Camille Hagen 2

NORMAN CO. EAST 67,

MAHNOMEN 23

Norman Co. East 27 40 -- 67

Mahnomen 14 9 -- 23

Norman County East -- Jane Varty 3, Madelyn Sather 7, Alecia Stene 21, Michaela Jenson 2, Katelin Sirjord 8, Brianna Sirjord 3, Kelsey Dalby 2, Shelby Kappes 2, Cassy Buchanan 10, Sierra Koskela 5, Emily Pederson 3, Sarah Turpin 1

Mahnomen -- Hannah Foss 2, Ashley Schoenborn 2, Julia Wadena 4, Kayla Lundon 11, Tamara Porter 4

MIDWAY-MINTO 67,

FORDVILLE/L-PR 42

Midway-Minto 14 13 19 21 -- 67

FLPR 9 12 7 14 -- 42

Midway-Minto -- Kelsey Altendorf 2, Faith Maendel 4, Rachel Olson 4, Helen Schuster 2, Kathleen Bartuska 14, Mackenzie Irwin 17, Kaitlin Lindsey 20, Dominique Martinez 4

Fordville-Lankin/Park River -- Hannah Swartz 7, Claire Welch 2, Ashley Fontaine 15, Whitney Carlson 7, Riley Francis 9, Morgan Porter 2

THOMPSON 66,

LARIMORE 43

Thompson 21 19 19 7 -- 66

Larimore 10 10 11 12 -- 43

Thompson -- Samantha Hegg 6, Bethany Ivesdal 13, Shaice Marx 4, Karleigh Weber 7, Averi Olson 9, McKenna DeMoe 6, Jessica Wyatt 2, Shannon Galegher 15, Laura Benoit 4

Larimore -- Katie Berge 2, Brittany Georgeson 6, Nicole Berthold 4, Tori Hunt 2, Meredith Mutch 2, Brooke Schaley 13, Rachel Williams 14

BADGER-G-MR 60,

LAKE OF THE WOODS 50

LOW 29 21 -- 50

BGMR 29 31 -- 60

Lake of the Woods -- Taylor Reasy 6, Anne Christensen 5, Tate Moeller 10, Kerista Johnson 2, Sara Stanton 2, Brittni Wellen 13, Ally Moeller 2, Tori Feldman 8

Badger-Greenbush-Middle River -- Kayla Stanelle 6, Kate Howell 11, Hayley Hendrickson 3, Kayla Balstad 6, Courtney Kirkeide 14, Tori Mekash 15, Sydney Berg 1

HATTON-NORTHWOOD 52,

MAY-PORT-C-G 35

May-PCG 7 11 8 9 -- 35

Hatton-Northwood 7 10 21 14 -- 52

Mayville-Portland-C-G -- Paige Grandalen 1, Sarah Lorenz 11, Kari Ust 4, Megan Evans 5, Megan Walden 10, Katelyn Ogburn 4

Hatton-Northwood -- Abby Sletten 10, Sonja Bilden 8, Kelsey Pladson 4, Jordan Johnson 8, Mackenzie Schwartz 4, McKenzie Bye 4, Darian Hedland 6, Stephanie Iverson 8

GOODRIDGE-GRYGLA 59,

KITTSON CC 42

KCC 18 24 -- 42

Goodridge-Grygla 27 32 -- 59

KCC -- Lexi Dahl 8, Shelby Diamond 12, Paige Craigmile 4, Megan Olsonowski 5, Sierra Karboviak 4, Sydney Klien 3, Bailey Peterson 6

Goodridge-Grygla -- Kensie Haugen 6, Courtney Boutain 2, Lydia Cedergren 8, Kember Anderson 13, Kasey Nordby 2, McKenzie bakken 16, Sadie Olson 4, Syra Naik 8

THIEF RIVER FALLS 75,

HIBBING 65

Hibbing 35 30 -- 65

Thief River Falls 41 34 -- 75

Hibbing -- Callie Knudson 6, Erin Jamar 3, Kristy Rudberg 7, Melissa Wesbrick 17, Christina Matetich 4, Kayla Swanson 17, Chanowa Sellman 11

Thief River Falls -- Kirstyn Scholin 3, Brooke Yaggie 28, Crystal Amundson 2, Courtney Aminayan 2, Meleah Miermaier 3, Brooke Anderson 13, Morgan Numedahl 2, Lindsey Guzek 18, Madison Brekke 4

NORTH STAR 58,

LANGDON 50

Langdon 4 8 19 19 -- 50

North Star 13 9 15 21 -- 58

North Star -- Allie Heisler 16, Sarah Hagler 4, Kelsey Teubner 8, Jessica Teubner 6, Jeni Swanson 4, Megan Gowan 8, Morgan Peters 12

Langdon -- Brittany Fetsch 8, Julie Dinius 18, McKenzie Hart 22, Madi Hart 2

Late Thursday

MIDKOTA 52,

LAKOTA/ADAMS-EDMORE 40

Lakota/A-E 15 4 11 10 --40

Midkota 7 12 12 21 --52

Lakota/Adams-Edmore - Erica Anderson 6, Mary Haman 7, Ashlyn Nelson 2, Katie Hoime 2, Holli Lee 7, Ashtin Freije 5, Fallyn Freije 11

Midkota - Saddie Harding 4, Emily Berge 8, Shaye Ronningen 18, Brooke Ronningen 1, Kallie Frappier 15, Callie Harding 6

WIN-E-MAC 63,

WAUBUN 62

Win-E-Mac 39 24 --63

Waubun 35 27 --62

Win-E-Mac --Caitlyn Espeseth 5, Cassie Kihne 8, Korbyn Ross 9, Kylee Mandt 2, Madison McKeever 11, Kaster 24, Samantha Lee 4

Waubun --Jenna Lundon 29, Taylor Winter 8, Yost 11, Christensen 2, Voss 6, Rachel Pazdernik 6

LAKE PARK-AUDUBON 54,

CLIMAX-FISHER 18

Climax-Fisher 7 11 --18

LP-Audubon 33 21 --54

Climax-Fisher -- Fanfulik 2, Moulds 1, Bowling 9, Ness 4, Sorenson 2

Lake Park-Audubon--Hall 2, Olson 6, Carlson 2, Anderson 6, Swenson 2, Knudsvig 13, Hogie 9, McDunn 10, Bartunek 4

Related Topics: BASKETBALL
What To Read Next
Featuring men's and women's tennis results, area college basketball conference standings, and much more!
Featuring boys and girls hockey results, area men's and women's basketball scores, prep wrestling results, and much more!
Featuring prep basketball results from across the region, boys and girls hockey scores, men's and women's tennis results, and much more!
Featuring area prep sports cancellations and postponements, local boys and girls basketball results, N.D. girls wrestling second edition coaches' poll and much more!