ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Friday's boys basketball scores

BOYS BASKETBALL D Friday's results North Dakota Beulah 78, Hazen 43 Campbell-Tintah-Fairmount 60, Oakes 56 Central Prairie 59, Pingree/Buchanan-Kensal 51 Dickinson Trinity 49, Heart River 48 Divide County 59, Tioga 37 Fargo North 61, Fargo Davies...

BOYS BASKETBALL

D

Friday's results

North Dakota

Beulah 78, Hazen 43

ADVERTISEMENT

Campbell-Tintah-Fairmount 60, Oakes 56

Central Prairie 59, Pingree/Buchanan-Kensal 51

Dickinson Trinity 49, Heart River 48

Divide County 59, Tioga 37

Fargo North 61, Fargo Davies 52

Fargo South 79, Devils Lake 61

Griggs County Central 72, Dakota Prairie 65

Harvey-Wells County 61, Lakota/Adams-Edmore 50

ADVERTISEMENT

Hatton-Northwood 63, May Port CG 44

Hillsboro 82, Central Valley 47

Midkota 55, New Rockford-Sheyenne 50

Milnor 85, Hankinson 75

Mott-Regent 71, Richardton-Taylor 39

North Border 58, Starkweather-Munich 55

North Sargent 74, Sargent Central 69

Powers Lake 58, Trinity Christian 50

ADVERTISEMENT

Thompson 56, Larimore 47

Trenton 56, Ray 49

Wahpeton 68, Fargo Shanley 60

Watford City 53, Bowman County 47

Minnesota

Adrian 76, Murray County Central 68

Aitkin 52, Rush City 31

Annandale 65, Holy Family Catholic 55

Apple Valley 85, Burnsville 44

Austin 79, Rochester John Marshall 59

Badger-Greenbush-Middle River 71, Lake of the Woods 51

Battle Lake 56, Brandon/Evansville 23

Becker 66, Cambridge-Isanti 65

Benilde-St. Margaret's 93, Totino-Grace 68

Blackduck 83, Northome/Kelliher 46

Blooming Prairie 75, Randolph 53

Bloomington Kennedy 87, Lakeville South 79

BOLD 61, Buffalo Lake-Hector-Stewart 43

Breck 55, St. Paul Academy 45

Browerville 60, Eagle Valley 54

Buffalo 63, St. Michael-Albertville 57

Byron 56, Lewiston-Altura 37

Cannon Falls 67, Triton 36

Centennial 65, Osseo 57

Champlin Park 70, Anoka 64

Christ's Household of Faith 75, Park Christian (Moorhead) 60

Cloquet 81, Mesabi East 43

Columbia Heights 73, St. Francis 53

Cook County 57, Moose Lake/Willow River 48

Cretin-Derham Hall 54, East Ridge 47

Deer River 98, Northland 49

Delano 89, Dassel-Cokato 34

Detroit Lakes 57, Crosby-Ironton 54

Eagan 76, Rosemount 49

Elk River 68, Maple Grove 66

Ellsworth 72, Westbrook-Walnut Grove 32

Ely 109, Nashwauk-Keewatin 94

Fairmont 69, Blue Earth 54

Farmington 57, Northfield 48

Forest Lake 60, Hastings 49

Fulda 55, Southwest Star Concept 47

Goodhue 66, Pine Island 64

Goodridge/Grygla-Gatzke 76, Roseau 48

Granada-Huntley-East Chain 45, Martin County West 41

Henning 66, Hancock 53

Hinckley-Finlayson 63, East Central 56

Holy Angels 56, Shakopee 47

Jordan 56, Montgomery-Lonsdale 54

Kasson-Mantorville 59, Stewartville 36

Kenyon-Wanamingo 70, Lake City 66

Lake Crystal-Wellcome Memorial 53, Maple River 46

Lakeville North 82, Bloomington Jefferson 57

Le Center 62, Truman 45

Legacy Christian 45, Southwest Christian (Chaska) 44

Little Falls 83, Princeton 53

MACCRAY 78, Russell-Tyler-Ruthton 65

Mahtomedi 76, South St. Paul 40

Mankato East 52, Faribault 21

Mankato Loyola 71, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 65

Maple Lake 57, Holdingford 30

Maranatha Christian 67, Trinity 58

Martin Luther 60, Cleveland 50

Mayer Lutheran 60, LeSueur-Henderson 50

McGregor 61, Two Harbors 45

Menahga 66, Walker-Hackensack-Akeley 65

Milwaukee Riverside, Wis. 72, St. Paul Central 48

Minneapolis Henry 89, Fond du Lac 51

Minnehaha Academy 77, Concordia Academy-Roseville 68

Mounds View 52, Stillwater 48

New Prague 81, Red Wing 78, OT

New Ulm Cathedral 45, Sleepy Eye 35

Nicollet 70, Alden-Conger 20

PACT Charter 60, Bethany Academy 45

Pelican Rapids 87, Breckenridge 37

Pierz 62, Kimball 38

Providence Academy 77, Mounds Park Academy 38

Red Rock Central 64, Hills-Beaver Creek 49

Robbinsdale Cooper 72, Irondale 62

Rochester Century 60, Rochester Mayo 54

Rochester Lourdes 50, La Crescent 37

Rockford 58, Eden Valley-Watkins 54

Rogers 80, Big Lake 65

Round Lake-Brewster 95, Edgerton 75

Sauk Centre 68, Atwater-Cosmos-Grove City 60

Sibley East 66, Belle Plaine 63

Silver Bay 71, Carlton 31

Simley 80, St. Paul Harding 65

Sleepy Eye St. Mary's 93, Minnesota Valley Lutheran 78

Southwest Minnesota Christian 82, Mountain Lake/Butterfield-Odin 62

Spring Lake Park 84, Fridley 66

Springfield 76, G-F-W 68

St. Agnes 73, Minnesota Transitions 69

St. Croix Lutheran 62, Brooklyn Center 61, OT

St. Croix Prep 67, Math and Science Academy 21

St. John's Prep 80, Swanville 46

St. Louis Park 63, Chisago Lakes 46

St. Peter 91, New Ulm 56

Staples-Motley 63, Park Rapids 51

Stephen-Argyle 76, Sacred Heart 35

Tracy-Milroy-Balaton 63, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 56

Ulen-Hitterdal 62, Fertile-Beltrami 50

Upsala 76, Royalton 42

Warren-Alvarado-Oslo 58, Red Lake County 49, OT

Waseca 85, St. James 64

Watertown-Mayer 81, Norwood-Young America 53

Waterville-Elysian-Morristown 67, Bethlehem Academy 31

West Lutheran 57, Lester Prairie/Holy Trinity 52

White Bear Lake 79, Park (Cottage Grove) 44

Winona 59, Albert Lea 56

Woodbury 48, River Falls, Wis. 34

Worthington 84, Windom 78

Zimmerman 77, Monticello 48

STEPHEN-ARGYLE 76,

EGF SACRED HEART 35

Sacred Heart 16 19 -- 35

Stephen-Argyle 48 28 -- 76

Sacred Heart - Zac Kuznia 9, Caleb Wavra 7, Corey Roach 2, Michael Pietruszewski 4, Devin Evavold 2, Zach Huot 11

Stephen-Argyle -- Connor Yutrzenka 2, Brady Swanson 2, Logan Riopelle 1, Grant DeGeldere 2, Owen Ellefson 13, Jared Rivard 23, Daniel Haugen 14, Donley Gryskiewicz 8, Blake LaBine 5, Lakein Hanson 4, Lance Yutrzenka 2

GRIGGS CO CENTRAL 72,

DAKOTA PRAIRIE 65

Griggs CC 16 21 13 22 -- 72

Dakota Prairie 15 9 20 21 -- 65

Griggs County Central -- Billy Engel 24, Carter Anderson 3, Brady Rahlf 8, Kris Wathne 26, Austin McCardle 6, Jamie Eggermont 5

Dakota Prairie -- Dylan Gillett 12, Dalton Flaagan 7, Logan Lund 10, Bryce Messner 8, Eli Kueber 22, Chris Brogdon 4, Jirka Prazan 2

THOMPSON 56,

LARIMORE 47

Thompson 19 14 9 14 -- 56

Larimore 15 12 8 12 -- 47

Thompson -- Ty Myron 9, Brandon Walsh 2, Connor Weber 9, Peter Ness 25, Matt Gardner 2, Jace Strand 3, Jake Adam 6

Larimore -- Todd Elfman 6, Blake Yahna 3, Kory Kleven 2, Chris Arvin 16, P.J. Peterson 2, Brayden Hofer 18

HILLSBORO 82,

CENTRAL VALLEY 47

Central Valley 12 10 16 9 -- 47

Hillsboro 28 25 18 11 -- 82

Central Valley -- Chase Luchsinger 3, Josh Lambert 4, Jordan Adams 2, Mitchell Kennedy 5, Isaac Schadewald 3, Christopher Gjelsness 10, Michael Klamm 3, Dustyn Schildberger 11, Ethan Proznik 6

Hillsboro -- Brendan Dufner 19, Jakob Hurt 14, Thomas Meyer 4, Brandon Otto 32, Tyler Sumner 5, Evan Vettel 8

FARGO SOUTH 79,

DEVILS LAKE 61

Fargo South 51 28 -- 79

Devils Lake 31 30 -- 61

Fargo South -- Colten Lloyd 5, Paxton Lloyd 17, Landon Poss 21, Zach Kellen 4, Todd Nicklaus 14, Justin May 9, Drew Fahrman 9

Devils Lake -- Austin Nelson 3, Brandon Clouse 4, Spencer Halvorson 9, Chase Johnson 7, Jesse Kerlin 4, Nathan Mertens 23, Andrew Whalen 11

HATTON-NORTHWOOD 63,

MAY-PORT-CG 44

MPCG 7 11 10 16 -- 44

H-N 18 22 12 11 -- 63

Mayville-Portland-C-G -- Quentin Scallon 5, Ryan Ust 2, John Baldwin 8, Hamilton Enger 10, Drew Harpestad 11, Levi Elliott 2, Bennie Bradner 2, Brady Nygaard 4

Hatton-Northwood -- Greg Thompson 13, Trenton Olson 10, Mike Paulson 19, Jace Peterson 5, John Henry Woodward 13, Brock Lescheid 3,

NORTH BORDER 58,

MUNICH-STARKWEATHER 55

Munich-Starkweather 10 13 14 18 -- 55

North Border 17 3 14 24 -- 58

Munich-Starkweather -- Lucas Dick 12, Mitchell Kreklau 3, Garret Hoffman 2, Benjamin Tabert 10, Mitchell Wirth 15, Tucker Zimmer 13,

North Border -- Reed Erickson 8, Alek Berg 7, Tyler Stockton 6, Brandon Anderson 14, Garret Fraser 4, Connor Brown 19

HARVEY-WC 61,

LAKOTA 50

Lakota 13 4 13 20 -- 50

H-Wells County 15 17 16 13 -- 61

Lakota/Adams-Edmore -- Eric Haugland 21, Zac Sundre 2, Chris Miller 2, Garrett Skorheim 12, Brady Pesek 9, Thomas Boe 4

Harvey-Wells County -- Tucker Nordby 10, Todd Selzler 4, Riley Hovland 4, Koby Houchin 18, Randy Marchus 22, Andrew Alveshere 3

WARREN-A-O 62,

RED LAKE CO. 49, OT

Warren-A-O 22 24 16-- 62

RLC 29 17 3 -- 49

Warren-Alvarado-Oslo -- Greg Schanil 7, Jon Hess 6, Jayvon O'Quinn 11, Matt Bergh 10, Zach Riopelle 12, Novak 2, Danny Schmidt 10

Red Lake County -- Ben Hagl 5, Logan O'Neill 8, Tyler Hurst 26, Kalen Wiseth 3, Brandon Eckstein 5, Matt Schindler 2

MIDKOTA 55,

NEW ROCKFORD-SHEYENNE 50

Midkota 21 34 --55

New Rockford 23 27--50

Midkota --Logan Harding 17, Tanner Overby 16, Dalton Ehlers 14, Austin Moson 4, Alex Miller 2, Zach Gilberston 2

New Rockford-Sheyenne -- Mason Haley 24, Cobey Allmaras 2, Josh Edmonson 4, Javan Arroyo 2, Jacob Lommen 7, Chance LaBrie 3, Ethan Haley 6,

Even Swenson 2

GOODRIDGE-GRYGLA 76,

ROSEAU 48

Goodridge-Grygla 33 43 -- 76

Roseau 18 30 -- 48

Roseau -- Garrett Iverson 12, Micah VandeWege 8, Jacob Eaton 3, Andy Reeves 4, Tristan Beaudry 2, Matt Huss 13, Taylor Johnston 4, Bailey Sampson 2

Goodridge-Grygla -- Preston Swenson 25, Brady Baaken 4, Jake Saurdiff 1, Daniel Polansky 8, Zach Hogenson 2, Justin Kiesow 4, Kyle Klamar 6, Tra Alderete 26

BGMR 71,

LAKE OF THE WOODS 51

BGMR 40 31 -- 71

Lake of the Woods 23 28 -- 51

Badger-Greenbush-Middle River - Nathan Hietala 9, Tanner Creviston 3, Jacquan Rhen 21, Nick Dostal 12, Alex Rhen 4, Ryan Modahl 4, Aaron Dostal 6, Jacob Anderson 10, Wyatt Peppel 2

Lake of the Woods -- Chris LaValla 7, Bryan Hasbargen 20, Joe Kraft 8, Max Kasberger 6, Aaron O'Connell 9, Austin Novak 3

Late Thursday

LAKE PARK-AUDUBON 61,

CLIMAX-FISHER 56

Climax-Fisher 26 30 --56

LP-Audubon 33 28 --61

Climax-Fisher -- Alex Wentzel 19, Trent Wagner 13, Dillon Fenno 2, Michael Beiswenger 11, Eli Swenson 2, rant Egeland 9

Lake Park-Audubon-- Bartunek 19, Pearson 3, Erickson 12, Kohler 4, Bailey 7, Zeller 14, Stockert 2

WAUBUN 64,

WIN-E-MAC 57

Win-E-Mac 34 23 --57

Waubun 27 37 --64

Win-E-Mac --Devin Faldet 2, Jacob Walker 11, Schow 12, Marshall McKeever 6, Zac Tradewell 25, Markian Lisoff 1

Waubun --Jason Hanks 20, Teiken 2, Manypenny 7, Sam LeRud 18, Price 9, Haugo 8

Related Topics: BASKETBALL
What To Read Next
Featuring area men's and women's basketball results, college hockey scores, local college tennis results and much more!
Featuring boys wrestling results, prep hockey scores, area college basketball results and much more!
Girls basketball
Thompson is now 16-1, while Rugby falls to 15-2.