JAMESTOWN, N.D. -- The Grand Forks Red River boys finished in third place in the team race to highlight local finishes at the North Dakota state Class A meet on Saturday.

Bismarck Century won the boys team race with 75 points, followed by Dickinson with 89 and the Roughriders with 111.

Sean Korsmo of Bismarck High won the boys title with a time of 15 minutes, 27.5 seconds. Grand Forks' top finisher was Red River's Hunter McHenry, who took eighth in a time of 16:11.1. Grand Forks Central's best finish came from Quinn Roehl, who clocked in at 16:21.9 to finish 11th.

Williston won the girls team title with 75 points, edging Bismarck High by three points.

Jamestown's Meghan Ford won the individual crown with a time of 17:58.9. Grand Forks' top finisher was Central's Claire Hynek in 14th with a time of 19:46.8.

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Campbell Dorsey finished 41st to lead Red River's girls finishers.

N.D. Class A meet

In Jamestown, Saturday

Girls 5K team totals

1. Williston 75, 2. Bismarck 78, 3. Watford City 144, 4. Fargo North 157, 5. West Fargo Sheyenne 170, 6. Fargo Davies 190, 7. West Fargo 237, 8. GF Central 241, 9. Jamestown 248, 10. Minot 250, 11. Bismarck Legacy 263, 12. GF Red River 284, 13. Fargo Shanley 293, 14. Bismarck Century 333, 15. Valley City 353, 16. Dickinson 414, 17. Devils Lake 421, 18. Mandan 443, 19. Fargo South 494

Girls 5K top 20

1. Meghan Ford, J, 17:58.9; 2. Jaelyn Ogle, WC, 18:37.6; 3. Onnica Stansbury, WFS, 18:51.9; 4. Eleni Lovgren, WIL, 18:57.3; 5. Hayley Ogle, WC, 19:00.0; 6. Acey Elkins, MAN, 19:01.5; 7. Dru Zander, WIL, 19:03.3; 8. Trinity Jessen, M, 19:06.0; 9. Jilee Golus, B, 19:17.3; 10. Jadyn Guidinger, BLEG, 19:35.6; 11. Taya Fettig, B, 19:37.8; 12. Anna Bernhardt, FSH, 19:45.6; 13. Ellie Schmitz, WC, 19:46.7; 14. Claire Hynek, GFC, 19:46.8; 15. Emily Goldade, BCEN, 19:49.8; 16. Sierra Watterud, WIL, 19:50.3; 17. Bayla Weigel, B, 19:52.3; 18. Olivia Heilman, WFS, 19:58.3; 19. Anna Lien, FN, 19:59.9; 20. Sophia Ness, B, 20:02.9

Other Grand Forks placers:

GF Central -- 35. Marie Derenne 20:46.22; 50. Lauren Harrison 21:07.05; 69. Sierra Heyd 21:28.57; Sophia Roehl 21:32.74; 77. Aria Kindseth 21:43.85; 113. Hannah Hynek 23:01.90

Red River -- 41. Campbell Dorsey 20:55.29; 49. Morgan Hartze 21:06.83; 51. Gracia Larsen-Schmidt 21:09.42; 68. Ava Parks 21:25.95; 75. Brenna Shock 21:42.71; 80. Payton Bergeron 21:45.44; 104. Brooke Dorsey 22:37.14

N.D. Class A meet

In Jamestown, Saturday

Boys 5K team totals

1. Bismarck Century 75, 2. Dickinson 89, 3. GF Red River 111, 4. Bismarck 120, 5. Jamestown 130, 6. Williston 141, 7. West Fargo Sheyenne 152, 8. Bismarck Legacy 197, 9. GF Central 240, 10. Fargo North 244, 11. Fargo Shanley 336, 12. Devils Lake 345, 13. Fargo Davies 349, 14. West Fargo 353, 15. Minot 429, 16. Fargo SOuth 450, 17. Valley City 519, 18. Mandan 561, 19. Watford City 576

Boys 5K top 20

1. Sean Korsmo, BIS, 15:27.5; 2. Jacob Knodle, WFS, 15:33.0; 3. Ben Anteau, J, 15:33.7; 4. Brady Yoder, D, 15:37.2; 5. Mason Kindel, BCEN, 15:53.9; 6. Gavin Haut, J, 16:02.6; 7. Caleb Yokom, FN, 16:10.7; 8. Hunter McHenry, RR, 16:11.1; 9. Caleb Hansen, D, 16:11.1; 10. Juan Flores, B, 16:16.0; 11. Quinn Roehl, GFC, 16:21.9; 12. Jacob Ersland, BCEN, 16:22.4; 13. Ethan Bender, BCEN, 16:25.8; 14. Caeden Johnson, WFS, 16:26.9; 15. Hunter Gregoire, D, 16:27.2; 16. Aiden Johnson, WFS, 16:29.6; 17. John Ness, BLEG, 16:30.2; 18. Griffin House, BCEN, 16:30.8; 19. Chandlar Rott, J, 16:32.6; 20. Gunnar Alvarado, WIL, 16:36.3

Other Grand Forks placers:

GF Central -- 45. Zach Martin 17:28.32; 50. Joe Williamson 17:30.66; 66. Adam Arnold 17:55.29; 68. Carter Elde 18:00.96; 82. Tucker Vasichek 18:34.46; 84. Cayden Reed 18:34.94

Red River -- 21. Matthew Rongitsch 16:36.33; 22. Dameon Zenawick 16:42.28; 28. Jonah Dafoe 16:51.08; 32. Ryan Prusak 17:01.57; 42. Broden Diederich 17:22.07; 63. Carter Rydland 17:52.46