ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

BOYS BASKETBALL: Tuesday's results

Boys basketball Tuesday's results North Dakota Fargo North 73, Moorhead, Minn. 67 Fargo Davies 89, Fargo South 65 Valley City 74, Wahpeton 69 West Fargo 61, Fargo Shanley 45 Bismarck Century 73, Bismarck St. Mary's 36 Lidgerwood-Wyndmere 69, Oak ...

2211291+basketball-ball.jpg
istock photo

Boys basketball

 

Tuesday’s results

North Dakota

Fargo North 73, Moorhead, Minn. 67

ADVERTISEMENT

Fargo Davies 89, Fargo South 65

Valley City 74, Wahpeton 69

West Fargo 61, Fargo Shanley 45

Bismarck Century 73, Bismarck St. Mary's 36

Lidgerwood-Wyndmere 69, Oak Grove 65

Northern Cass 68, Enderlin 65

Maple Valley 61, Hankinson 48

Kindred 46, Lisbon 36

ADVERTISEMENT

South Border 55, Napoleon/Gackle-Streeter

Washburn 43, Wilton-Wing 39

Turtle Lake-Mercer-McClusky 58, Garrison 49

Bowman County 49, Killdeer 43

Minnesota

Bemidji 69, Thief River Falls 68

Walker-Hackensack-Akeley 72, Clearbrook-Gonvick 46

Northome-Kelliher 80, Lake of the Woods 29

ADVERTISEMENT

Park Rapids 60, Pelican Rapids 56

Dilworth-G-F 64, Breckenridge 61

Perham 64, Hawley 29, Wadena-Deer Creek 61, Sebeka 42

Bagley 86, Mahnomen 84, OT

 

GF Red River 62,
WF Sheyenne 54

Sheyenne             23  31 - 54                       

Red River           30  32 - 62                       

Sheyenne - Chase Erickson 8, Eric Ringdal 4, Collin Trottier 6, Gavin Moeller 7, Josh Thiele 6, Christian Kuntz 6, Carter Bonnema 4, Hayden Reynolds 8, Cole Christensen 3, Isaac Stormon 2.

Red River - Austin Slaughter 16, Carson Dennis 15, Braedan Hanson 12, Paul Miller 13, Cody Robertson 6.

egf senior high 64,
red lake county 48

RLC                     16  32 -48

Senior High        25  39 -64                       

Red Lake County - Drake Engelstad 14, Austin Waliser 14, Talon Porter 1, Will Duden 8, Austin May 5, Matt Vettleson 3, Ethan Johnson 3

Senior High  - Cole Hammargren 22, Aaron Havis 13, Cole Orthaus 4, Chance Borden 6, Edmond Jones 5, Sam Votava 8, Tyler Vossler 2, Julian Benson 4

thompson 64,
hatton-northwood 42

Thompson       11  14  19  20   - 64           

HN                      6  11  11  14   - 42           

    Thompson - Connor Hjelmstad 20, Hunter Ness 2, Cole Sorby 7, Cadyn Schwabe 10, Calen Schwabe 8, Tyler Hegg 2, Samuel Halvorson 7, Ryan Benoit 8

    Hatton-Northwood - Connor Konschak 10, Connor Engler 3, Austen Adamsen 7, Brenden Myron 11, Jake Bilden 6, Braeden Jorgensen 4, Dylan Thompson 1

park river-f-l 68,
griggs co. central 51

PRFL                19  20  14  15   - 68           

GCC                 13    6  18  14   - 51           

    Park River/Fordville-Lankin - Spencer Skavhaug 4, Andrew Moe 7, Josh Ruzicka 9, Matthew Dobmeier 12, Spencer Rehovsky 5, Jordan Johnson 22, Jordan Omlie 9

    Griggs County Central - Alexander Ringstad 11, Eric Salvesen 3, Jesse Iverson 12, Rylan Briss 25

Finley-Sharon/H-P 62,
Barns Co. North 18

F-S/H-P           15  23  15    9   –– 62           

Barns Co. N      4    2    3    9   –– 18

Finley-Sharon/Hope-Page - Ethan Brown 33, Tate Goughnour 8, Jackson Kamrud 6, Parker Stein 4, Wyatt Carlson 3, Max Stromsodt 3, Carson Fetting 2, Hunter Huschka 2, John Lee 1

Barns County North - Tristan Roaldson 8, Anthony Plumb 4, Mason Haugen 2, David Fletcher 2, Chris Beddow 2

Stephen-Argyle 72,
Warren-a-o 63

S-A                       32  40 - 72                      

WAO                    36  27 - 63                      

  Stephen-Argyle - Max Yutrzenka 4, Wyatt Neuschwander 2, Hunter Yutrzenka 14, Justin Yutrzenka 12, Chris McGlynn 27, Tom Gryskiewicz 2, Zac Fincher 9, Isaac Mills 2

  Warren-Alvarado-Oslo - Brice Miller 17, Maison Carlson 9, Max Sundby 7, Evan Deschene 3, Jake Steer 15, Mason Wang 5, Jackson Steer 7

Kittson CO. CEntral 81
GOODridge/Grygla 47

Kittson Co. C     45  36 –– 81                      

Goodridge/G     28  19 –– 47

Kittson Co. Central - Spencer Billings 2, Trent Jerome 20, Ty Diamond 2, Jackson Peterson 19, Bryden Swenson 8, Mason Olsen 17, Dylan Olsonawski 6, Andrew Christianson 7

Goodridge/Grygla - Blaine Kriel 9, Tyler Stinar 8, Jesse Wiseth 2, Austin Brateng 15, Ty Jelly 2, Blake Nerhus 2, Ben Groven 9

Ada-Borup 66
Park Christian 49

Ada-Borup         30  36 –– 66                      

Park Christian    30  19 –– 49

Ada-Borup - Bryce Nitschke 5, Lucas Lindell 20, Michael Kolness 3, Nick Stewart 3, Dustin Olsen 4, Tyler Hoven 10, Tanner Somers 6, Dexter Pelzman 4, Austin Robb 11

Park Christian - Brock Aamodt 8, Seth Heinen 12, Darien Bogenreif 3, Steal Senske 9, Jordan Kerr 9, Ryan Kerr 8

northern freeze 74,
badger-g-mr 68

BGMR                 23  45 - 68                       

NF                        33  41 - 74                       

Badger-Greenbush-Middle River -- Skyler Forst 13, Jordan Watson 8, Chase Anderson 5, Trever Robinson 7, Jack Peppel 13, Austin Aune 5, Ben Lieberg 11, Colton Penas 6

Northern Freeze - Zak Anderson 2, Cole Dahl 29, Connor Sorenson 14, Will Johnson 2, Ellert Adamek 2, Sawyer Nelson 6, Joey Larson 2, Jonah Underdahl 13, Caleb Knutson 4

 

Related Topics: BOYS BASKETBALL
What To Read Next
Featuring prep hockey results, area boys and girls basketball scores, and much more!
Featuring local prep hockey results, area boys and girls basketball scores and much more!
Featuring area men's and women's basketball results, college hockey scores, local college tennis results and much more!
Featuring boys wrestling results, prep hockey scores, area college basketball results and much more!