ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

BOYS BASKETBALL: Saturday's results

Boys basketball Saturday's results EGF Sacred Heart 62, Enderlin 53 Oakes 56, Langdon 47 Strasburg-Zeeland 74, Park Christian 58 Jamestown 71, Wahpeton 54 Devils Lake 79, Fargo Davies 73 Fargo Davies 38 Devils Lake 30 Fargo Davies -- Casey Axtman...

Boys basketball

Saturday’s results

EGF Sacred Heart 62, Enderlin 53

Oakes 56, Langdon 47

Strasburg-Zeeland 74, Park Christian 58

ADVERTISEMENT

Jamestown 71, Wahpeton 54

Devils Lake 79,
Fargo Davies 73

Fargo Davies     38     

Devils Lake         30

Fargo Davies - Casey Axtman 5, Collin Larson 3, Ty Settness 5, Matt Veit 13, Conor Rayl 13, Andy Bear 10, Braydon Olson 16, Jake Paper 8

  Devils Lake - Jacob Mertens 18, Mason Kostecki 6, Nik Desai 11, Zach Dahlen 22, Josh Frelich 6, Ben Shepherd 12, Hunter Fee 4

Drayton-V-E 57,
Finley-S-H-P 54, OT

DVE                  13  23  37 49  57  - 57        

ADVERTISEMENT

FSHP                13  10  12 14  5  - 54

    Drayton/Valley-Edinburg - Jacob Larson 19, Zach Hurt 7, Torstein Myrdahl 4, Patrick Reilly 2, Steven McCollum 1, Ben Phelps 24

    Finley-Sharon/Hope-Page - Ethan Brown 10, Noah Mack 8, Jackson Kamrud 10, Parker Stein 8, Wyatt Carlson 7, Hunter Huschka 11

Hillsboro-CV 47,
May-port-cg 41

MPCG              13    9    7  12   - 41           

HCV                    9  10  16  12   - 47           

  Mayville-Portland-CG - Chadrin Johnson 12, Ian Chandler 12, Alexander Overmoe 1, Nathan McClenahen 4, Preston Edinger 1, Jacob Reynolds 3, Reese Hanson 8

    Hillsboro-Central Valley - Ben Dryburgh 5, Kyle Henningsgard 9, Logan Forseth 11, Austin Reed 11, Jacob Preston 2, Jack Camrud 9

ADVERTISEMENT

Four Winds-Minn. 79,
Carrington 44

CARR                 5  15  10  14   - 44           

FW-M               25  18  22  14   - 79           

Carrington - Garrett Bickett 11, Connor Wendel 4, Shae Mehring 11, Bryce Edland 16, Trey Rosenau 2

Four Winds-Minnewaukan - Jason Feather 35, Steve Redfox 7, Tronis McKay 21, Kolton Three Irons 10, Charlie Black 6

Benson County 57,
Rolette/Wolford 43

BC                    13  19  15  10   - 57           

RW                    13    9  16    5   - 43           

Benson County - Lane Ritterman 26, Garrett Tandeski 16, Jaydin Risovi 5, Spencer Olson 4, Keaton Nelson 4, Tyler Blegen 2

Rolette/Wolford - Jalen Pfeier 22, Gabriel Beaver 4, Gabe Leonard 4, Evan Tumey 3, Shawn LaVallie 3, Tim Yoder 2, Tucker Boucher 2, Linden Stave 2, Brady Knudson 1

Red Lake County 64,
Goodridge-Grygla 45

G-G                      29  16 - 45                       

RLC                     37  27 - 64                       

    Goodridge-Grygla -- Blaine Kriel 5, Tyler Stinar 11, Benji Wilebski 2, Hogan Lundeen 2, Austin Brateng 3, Ty Jelle 12,  Gidden 6, Michael Jelen 4

    Red Lake County - Drake Engelstad 17, Austin Waliser 22, Talon Porter 4, Will Duden 8, Austin May 4, Ethan Vettleson 8, Ethan Johnson 1

Stephen-Argyle 67,
North Border 50

NB                       24  26 - 50                       

Stephen-Argyle  38  29    57                       

North Border -  Brice Hartje 9, Hunter Smith 8, Jackson Soeby 2, Andrew Lee 11, Jarod Senum 2, Evan Emerson 12, Blake Carson 4, Martin Bjorstad 2

    Stephen-Argyle - Max Yutrzenka 6, Hunter Yutrzenka 6, Justin Yutrzenka 8, Chris McGlynn 15, Tom Gryskiewicz 8, Wyatt Hamre 2, Zac Fincher 13, Isaac Mills 9

 

 

Related Topics: BOYS BASKETBALL
What To Read Next
Featuring boys wrestling results, prep hockey scores, area college basketball results and much more!
Girls basketball
Thompson is now 16-1, while Rugby falls to 15-2.
Featuring prep basketball results from throughout the region, area college basketball scores, boys and girls hockey results, and much more!