Sections

Weather Forecast

Close

THURSDAY'S LOCAL SCOREBOARD

Boys hockey
6

Thursday’s results

Moorhead 5, St. Michael-Albertville 2

Detroit Lakes 6, West Fargo 3

Northern Lakes 6, Park Rapids 2

Grafton-Park River 3, Fargo North 3 (North wins SO)

Bismarck 7, Minot 5

GF Central 7, Fargo Davies 1

Second period -- 1. GFC, Cole Hanson (Kyler Briske, Tucker Hodgson) 6:25; 2. GFC, Cole Spicer (Peter Loyland) 7:05; 3. FD, Cade Stibbe 9:04; 4. GFC, Chase Spicer (Cole Spicer, Hunter Bjorge) 11:17; 5. GFC, William Lawson-Body (Parker Stroh) 14:01; 6. GFC, Cole Spicer (Chase Spicer, Braden Panzer) 16:26

Third period -- 7. GFC, Panzer (Adam Arnold, Cole Spicer) 8:41; 8. GFC, Lawson-Body (Stroh, Brandon Holt) 11:08

Goalie saves -- GFC: Aaron Nielsen 16; FD: John Wuitschick 40

Fargo South Shanley 4,

GF Red River 3, OT

Second period -- 1. RR, Tyler Savage (Connor Arel, Drew Montgomery) 13:28; 2. RR, Mason Thingvold (Jaxon Lian, Logan Huus) 15:35

Third period -- 3. RR, Lian PP (Huus, Thingvold) 1:42; 4. FSS, Drew Sandy (Alex Senf, Tanner Kirkeby) 6:25; 5. FSS, Wyatt Hanson PP (Sandy) 9:04; 6. FSS, Jacob Bryant (Noah Lantz, Noah Johnson) 13:39

Overtime -- 7. FSS, Lantz (Bryant, Johnson) 2:27

Goalie saves -- RR: Nate Bradbury 4-2-5-1--12; FSS: Zach Sandy 13-8-6-1--28

Thief River Falls 2, Warroad 1, OT

First period -- 1. W, Anthony Foster (Owen Meeker, Hunter Pelland) 4:33

Third period -- 2. TRF, Grant Hartmann (Evan Bushy) 15:05

Overtime -- 3. TRF, Hunter Larson (Brockton Masseth, Tucker Skime) 2:10

Goalie saves -- TRF: Josh Berzinski 22; W: Zach Foster 21

Girls hockey6

Thursday’s results

Woodbury 2, Bemidji 1

Warroad 5, Thief River Falls 0

First period -- 1. Geno Hendrickson (Hannah Corneliusen) 0:56; 2. Hendrickson (Corneliusen, Katie Kotlowski) 13:59

Second period -- 3. Julz Teske (Tiff FosteR) 6:08; 4. Teske (Sydney Phaneuf, Foster) 9:09

Third period -- 5. Phaneuf (Corneliusen) 16:43

Goalie saves -- TRF: Gabriella Steele 48; W: Quinn Kuntz 16

Boys basketball6

Thursday’s results

Rugby 64, Nedrose 30

Bottineau 50, Westhope-Newburg 42

Minot Ryan 82, Glenburn 47

Ada-Borup/Norman Co. West 83, Dilworth-Glyndon-Felton 75

Pelican Rapids 64, Norman Co. East/Ulen-Hitterdal 62, OT

Thompson 77,

North Border 49

THO 22 19 12 24 --77

N-B 10 9 16 14 --49

Thompson -- Marcus Hughes 4, Pierce Cooper 7, Jacob Dick 6, Chance Danner 6, Hayden Overby 18, Cadyn Schwabe 11, Clay Odenbach 25

North Border -- Jaxen Johnson 5, Jaden Lee 11, Cole Hipsher 11, Jacob Johnson 2, Matthew Greendahl 18, Loghan Dupdahl

Hatton-Northwood 71,

Park River/FL 34

H-N 16 14 31 10 --71

PRF 4 14 12 4 --34

Hatton-Northwood -- Parker Waagene 16, Avery Thorsgard 15, Alex Wolfe 13, Caleb Claxton 4, Colton Konschak 15, Carter Myron 2, Kelby Azure 6

Park River/Fordville-Lankin -- Bryce Wood 2, Jayse Fontaine 11, Nathan Zavalney 8, Josh Ham 6, Jack Whaley 5, Sam Hagen 2

Grafton 80,

Larimore 53

GRA 22 22 21 15 --80

LAR 10 10 14 19 --53

Larimore -- Jacob Schempp 22, Ryan Sletten 5, Chase Bacon 3, Logan Wakefield 5, Baley Cole 2, Allen Farrell 5, Luke Tupa 11

Grafton -- Jayse Mecham 19, Brandon Albrecht 6, Clark Lopez 3, Luis Balderas 3, Steven Garza 6, Justin Garza 4, Dalton Albrecht 31, Beau Feltman 8

Hillsboro-CV 62,

Cavalier 58

CAV 21 16 11 10 --58

HCV 16 10 19 17 --62

Cavalier -- Conley Carrier 23, Colten Ratchenski 4, Brodie Cluchie 3, Andre Carrier 20, Kooper Henke 8

Hillsboro-Central Valley -- Jacob Heinitz 9, Patrick Limke 9, Carson Henningsgard 28, Travis Doeden 4, Colton Anderson 2, Landen Reed 10

May-Port CG 61,

Drayton/V-E 56

M-P 11 16 20 14 --61

DVE 16 10 15 15 --56

May-Port-CG -- Jackson Braaten 3, Reese Hanson 37, Logan Vaagene 4, Daniel Hefta 6, Tristam Beck 6, Jordan Evans 5

Drayton-Valley-Edinburg -- Tyson Backen 4, Tyler Jackson 2, Tanner Kasprowicz 17, Alex Swanson 1, Joseph 8, Brenden Durand 4, Gage Pollestad 20

Griggs Co. Central 59,

Finley-Sharon/Hope-Page 43

GCC 16 13 12 18 --59

FIN 14 14 11 4 --43

Griggs County Central -- Jonah Ringstad 11, Hunter Gronneberg 13, Trevor Gravseth 8, Tavon Stadler 1, Jaxon Gronneberg 1, Isaac Smith 15, Tanner Haugen 10

Finley-Sharon/Hope-Page -- Owen Zerface 19, Tate Zerface 7, Blake Jacobsen 5, Logan Rayner 6, Alex Ramsey 3, Xavier Jacobson 3

Langdon-Edm.-Munich 71,

Rolla 54

LEM 15 11 29 16 --71

ROL 8 7 22 17 --54

Rolla -- Weston Martell 5, Grant Munro 4, Xavier Mitchell 4, Mitchell Leas 8, Frankie Juntunen 6, Kody Schlenvogt 8, Trevor DeCoteau 19

Langdon-Edmore-Munich -- Simon Romfo 13, Sean Gette 2, Blaine Perry 4, Alex Lowery 10, Grant Romfo 21, Jackson Delvo 19, Jagger Worley 2

Dakota Prairie 74,

Harvey-Wells County 31

HWC 10 11 5 5 --31

DAK 15 17 35 7 --74

Harvey-Wells County -- Tyson Tipton 12, Alex Erickson 3, Conner Fike 6, Tanner Grossman 6, Tate Grossman 4

Dakota Prairie -- Bryce Trenda 8, Dayton Miles 6, Tyler Loe 13, Jake Avdem 17, Parker Frederick 28, Levi Frederick 2

New Rockford-Shey. 63,

North Star 46

NRF 13 15 17 18 --63

N-S 10 11 16 9 --46

New Rockford Sheyenne -- Bo Belquist 7, Theodore Allmaras 10, Parker Granger 1, Tucker Longnecker 10, Hunter Thompson 18, Nathan Holzworth 10, Luke Ystaas 2, Evan Ulrich 5

North Star -- Gavin Miller 8, Hunter Borstad 8, Ian Knutson 6, Hayden Hagler 2, Caleb Svir 1, Keaton Kvilvang 13, Austin Wagner 8

St. John 99,

Rolette-Wolford 37

STJ 29 27 32 11 --99

ROL 10 10 9 8 --37

St. John -- Drayton Poitra 2, Adam Jollie 9, Tyreece Gunville 19, Zack Anderson 16, Evan Herman 2, Michael Dunn 15, Ethan McGillis 2, Tate Lafloe 3, Bradley Defender 12, Dale Boe 4, Koltyn Prouty 13

Rolette-Wolford -- Jake Boucher 7, Cooper Medrud 5, Connor Beck 2, Cole Slaubaugh 15, Tyrel Yoder 4

Four Winds-Minn. 70,

Benson County 47

FWM 20 16 19 15 --70

B-C 20 8 4 15 --47

Four Winds-Minnewaukan -- Doug Yankton 24, Bronson Walter 24, Jayden Yankton 10, Jay Garcia 4, JaeShawn Shaw 4, Jaymison Jackson 2, Giorni Robertson 2

Benson County -- Keaton Nelson 21, Carter Tandeski 14, Kadin Neppl 6, Will Rice 4, Gunnar Hagen 2

Win-E-Mac 77,

Thief River Falls 35

TRF 31 4 --35

WEM 40 37 --77

Thief River Falls -- Gunner Zutz 2, Zach Myhrer 6, Storm Manning 19, Zach Koestner 4, Gunnar Aune 4

Win-E-Mac -- Dustin Osland 4, Mason Spry 16, Gavin Walker 6, Zach Simonson 15, Bryer Strom 13, Brekken Lindberg 10, Kobe Hamre 7, Joey Revier 6

Fosston 54,

Park Christian 40

P-C 16 24 --40

FOS 23 31 --54

Park Christian -- Jonah Williams 12, Ethan Jordenson 2, Tanner Brunsberg 21, Ian Ziebarth 4, Andy Lien 1

Fosston -- Treydon Boushee 14, Lance Balstad 13, Austin Schmidt 4, Treydon Carlson 12, Isaac Dryburgh 11

Lake of the Woods 55,

Warren-A-O 45

WAO 17 28 --45

LOW 26 29 --55

Warren-Alvarado-Oslo -- Gavin Gullikson 8, Dawson Moehrle 3, Brandon Miller 21, Isaiah Branch 5, Connor Narlock 4, Dylan Bergh 4

Lake of the Woods -- Isaac Stephani 7, Kodi Jonassen 15, Isaiah Mason 20, Jaylin Raschke 1, Tanner Nordlof 12

Girls basketball6

Thursday’s results

Park Rapids 74, Nevis 45

Mahnomen-Waubun 69, Lake Park-Audubon 49

Hawley 59, Breckenridge 47

Detroit Lakes 56, Perham 46

South Border 52, Napoleon-G-S 31

Richland 43, Hankinson 21

Medina-Pingree-Buchanan 60, Barnes County North 38

Northern Cass 56, Tri-State 37

Linton-HMB 49, Ellendale 41

Carrington 60, Oakes 50

Enderlin 45, Central Cass 42

Bottineau 63, Rolla 55

LaMoure-LM 59, Edgeley-Kulm-Montpelier 27

Fargo Davies 70, Fargo South 50

Milnor-North Sargent 56, Oak Grove 49

Thompson 75,

Sacred Heart 51

S-H 27 24 --51

THO 39 36 --75

Sacred Heart -- Gracie Miller 8, Sydney Lloyd 5, Jessica Remer 24, Bella Knudson 3, Grace Vonesh 11

Thompson -- Kaia Sorby 12, Carrie Nistler 9, Mackenzie Hughes 12, Macy Jordheim 9, Ceyla Herbert 5, Lauren Cunningham 12, Taylor Zak 16

Northern Freeze 57, Fertile-Beltrami 48

NOR 27 30 --57

F-B 26 22 --48

Northern Freeze -- Keylee Dahl 17, Brooke Olson 12, Brooke Fredrickson 11, Lisa Olson 6, Lexi Halvorson 6, Ashley Olson 4, Serena Ratzlaff 1

Fertile-Beltrami -- Olivia Ellingson 16, Bailey Mulcahy 9, Shelby Dunbar 7, Tessa Motteberg 6, Aubree Steffes 6, Annika Sorenson 2, Autumn Patterson 2

Win-E-Mac 64,

Climax-Fisher 51

C-F 23 28 --51

WEM 31 33 --64

Climax-Fisher -- Jenna Vasek 1, Ella Reitmeier 11, Courtney Vatnsdal 3, Rylie Magsam 15, Gracie Rouland 5, Lindsey Kurz 15, Danie Bernard 1

Win-E-Mac -- Madyson Plante 6, Kylie Brekke 21, Rylee Haugen 6, Paige Breckel 6, Lindsey Espeseth 17, Carlie Sander 8

Kittson Co. Central 72,

Warroad 18

WAR 9 9 --18

KCC 43 29 --72

Warroad -- Shayle Turner 2, Sky Boucha 5, Nikki Dalen 2, Lydia Tessier 5, Karen Khampanyavong 4

Kittson County Central -- Morgan Olson 2, Josie Steen 2, McKenna Peterson 2, Marlee Turn 11, Cora Kujava 31, Shelby Pankratz 7, Mariah Olson 2, Ceracie Whitlock 4, Allie Cassels

Stephen-Argyle 54,

Red Lake Falls 32

S-A 16 21 20 8 --65

RLF 9 9 9 5 --32

Stephen-Argyle -- Annika Carlson 1, Abi McGlynn 22, Savannah Riopelle 3, Greta Weberg 8, Riley Mooney 17, MariAna Kazmierczak 2, Grace Carlson 2, Abbey Johnson 2, Mikayla Bolduc 4, Grace Thompson 2, Holly Jensen 2

Red Lake Falls -- Makenzie Williams 4, Hollie Knott 4, Maisy Hoefer 2, Mya Seeger 2, Olivia Bulger 5, Katrina Olson 7, Gabby Casavan 1, Sienna Olson 7

Prep Wrestling6

Thursday’s results

Grand Forks Central 55, Fargo Davies 15

106: Evan Ziemer (GFC) over Abdi Nuur 0:30; 113: Tyson Gass (GFC) over Avery Mohr 0:56; 120: Braydon Williams (GFC) over Clayton Nissko 3:31; 126: Josh Isassi (GFC) over Sawyer Frie 0:42; 132: Carter Elde (GFC) over Hunter Barth 2-0; 138: Alec Humble (GFC) over Ethan Claus 14-1; 145: Ty Weber (FD) over Mike Erickson 1:54; 152: Brody Mohr (FD) over Evan Bridgeford 7-2; 160: Ben Stevens (GFC) over Connor Chloupek 11-6; 170: Jaden Mairs (FD) over Devry Gryder 0:31; 182: Will Rohrich (GFC) over Connor Reed 10-2; 195: Cameran Bridgeford (GFC) over Rylen Reid 1:49; 220: Grant Sullivan (GFC) over Truman Werremeyer 9-2; 285: Brody DeFoe (GFC) over Andrew Teigen 0:44;

Pembina County North 54, Harvey-Wells County 29

106: Trevor Hinkle (PCN) over Mason Feist 1:35; 113: Ethan Stremick (PCN) by forfeit; 120: Levi Hinkle (PCN) over Jynnea Peterson 1:45; 126: Isaac Felche (HWC) over Jayce Horgan 17-0 4:50; 132: Preston Litton (PCN) over Wyatt  Head 1:39; 138: Cooper White (PCN) over Haleigh Lematta 0:18; 145: Ashton Vaughn (PCN) by forfeit;152: Carsen Mertz (HWC) over Tanner Urlaub (Inj.); 160: Nick Dossenko (HWC) over Brycen Ouellette 0:42; 170: Dominic Calvillo (PCN) over Navarre Head 1:26; 182: Elliot Dockter (HWC) over Gavin Hornung 2:47; 195: Eli Bjornstad (PCN) by forfeit; 220: Collin Mertz (HWC) by forfeit; 285: Andre LeTexier (PCN) over Jayden Vlaminck 0:43

Northern Lights 40, Larimore 27

106: Robert  Norman (LAR) over Justin Hudson 3:32; 113: Jakob Hudson (NL) over Kolton Moen 3:12; 120: Bransen Larsen (LAR) over Havlin Delong 3:04; 126: Seth Hubbard (LAR) by forfeit; 138: Gavin Houle (NL) over Eric Hoffmann 3:37; 145: Cade McCloud (NL) over Dillon Norman 14-1; 152: Carsen Thorsell (LAR) over Kelin Keplin 3:18; 160: Austin Steffen (LAR) over Darrion Wilson 5-1; 170: Ezera Wuori (NL) over Friday Thomas 3:11; 182: Alex Charette by forfeit; 195: Christian Gamboa (NL) by forfeit;220: Trystin Horning (NL) over Calahan Forde 2:18

Fosston-Bagley 40, Crookston 37

106: Ethan Bowman (CRO) over Keegan Sergen 4-2; Carter Crauette (CRO) over Mason Erickson 3:01; 120: Zach Bvosen (CRO) by forfeit; 126: Nolan Dans (F-B) Christian Schmidt 4:22; 132: Broton Volker (CRO) over Kaden Kappedal 1:54; 138: Carter Sorenson (F-B) over Cameron Weiland 3:19; 145: Joyce Thompson (F-B) over Hunter Knutson 8-0; 152: LuKas Meier (CRO) over Gabe Berry 9-1; 160: Ethan Boll (CRO) over Henry Bumack 2:59; 170: Tyler Mauska (F-B) Cade Deleon 1:31; 182: Darnier Hodgson (CRO) Dane Schebrun 3:23; 195: Teigen Hertell (F-B) by forfeit; 220: Jacob Lomen (F-B) by forfeit; 220: Axel Munter (F-B) over Blake Fee 5:32

Area women’s basketball6

Thursday’s result

Denver 81,

N.D. State 54

NDS 8 21 7 18 --54

DEN 13 27 23 18 --81

N.D. State -- Rylee Nudell 9, Emily Dietz 4, Michelle Gaislerova 13, Tyrah Spencer 11, Marina Fernandez 3, Sofija Zivaljevic 7, Cirkeline Rimdal 2, Macey Kvilvang 2, Danneka Voegeli 3

Denver -- Madison Nelson 27, Courtney Smith 7, Lauren Loven 5, Claire Gritt 12, Samantha Romanowski 17, Grace White 2, Haley Simental 2, Tsimba Malonga 7, Jasmine Jeffcoat 2

Men’s basketball6Summit League

Reg. Overall

W L W L

Fort Wayne 4 1 12 8

S.D. State 4 1 15 6

Omaha 4 1 10 8

Oral Roberts 4 2 8 13

South Dakota 2 3 8 10

N.D. State 2 3 7 12

North Dakota 2 4 8 11

Western Ill. 1 5 6 12

Denver 1 4 6 13

Wednesday’s games

S.D. State 78, North Dakota 74

Denver 80, N.D. State 65

Thursday’s games

Omaha 80, Western Illinois 71

Oral Roberts 77, South Dakota 74

Saturday’s games

North Dakota at North Dakota State, 2 p.m.

Fort Wayne at Western Illinois

Sunday’s games

Oral Roberts at Denver

South Dakota at Omaha