Sections

Weather Forecast

Close

TUESDAY'S LOCAL SCOREBOARD

Men’s basketball
6

Tuesday’s result

Minn.-Crookston 79, Jamestown 63

JAM 32 31 --63

UMC 36 43 --79

Jamestown -- Jack Talley 3, Brock Schrom 18, Kevin Oberweiser 14, Isaiah Dobson 3, Jon Purintun 10, Jack Frazier 3, Terrell Alfred 9, Brady Birch 3

Minn.-Crookston -- Chase Knickerbocker 13, Josh Collins 10, Gable Smith 10, Harrison Cleary 30, Ben Juhl 7, Malcolm Cohen 8, Chase Johnson 1

NOTE: The win was UMC’s 11th of the season, which set the school’s single-season mark for wins.

Boys hockey6

Tuesday’s results

GF Red River 6,

West Fargo 0

First period -- 1. GFRR: Maxx Andrade (Drew Montgomery, Tyler Savage) 13:24; 2. Drew Montgomery 16:30;

Second period -- 3. Mason Thingvold (Tyler Savage, Noah Bradbury) 4:40; 4. Joby Mullen (Zach Hinschberger, Noah Bradbury) 7:00; 5. Maxx Andrade (Connor Arel) 11:16

Third period -- 6. Jaxon Lian (Logan Huus) 12:23

Goalie saves -- GFRR: Nate Bradbury 23, WF: Gabe Pederson 34

Roseau 3,

East Grand Forks 2, OT

Second period -- 1. ROS: Josh Olson (Aaron Huglen, Paul Huglen) 11:06; 2. EGF: Jake Hjelle (Cooper Holm) 13:12; 3. ROS: Josh Olson (Gavin Gunderson, P. Huglen) 14:27

Third period -- 4. EGF: Cole Avery (Hjelle, Trey Ausmus) 7:17

Overtime -- 5. ROS: P. Huglen (A. Huglen, Gavin Gunderson) 5:54

Goalie saves -- EGF: Tucker Brown 17, ROS: Oliver Lee 33

 May-Port 6,

Morris-Benson Area 2

First period -- 1. MAY, Reece Groth (Sawyer Satrom, Braden Soderberg) 15:58

Second period -- 2. MBA, Jack Riley (Brady Dethan) 1:02; 3. MAY, Saw. Satrom PP (Sammy Satrom, Soderberg) 4:48; 4. MBA, Matthew Tolfson (Riley, Kellen Erdahl) 12:38

Third period -- 5. MAY, Sam. Satrom PP (Groth, Derek Johnson) 4:10; 6. MAY, Saw. Satrom (Soderberg, Groth) 6:27; 7. MAY, Saw. Satrom (Groth, Nicholas Dale) 7:56; 8. MAY, Saw. Satrom 13:30

Goalie saves -- MBA: Chase Engebretson 15-12-14--41; MAY: Kade Susie 12-6-15--33

Grafton-Park River 5,

Devils Lake 0

Second period -- 1. Landon Woinarowicz (Caden Seim) 3:26; 2. Nick Thompson (Mathew Suda) 10:47; 3. Lane Bell (Todd Anderson, Sud) 16:23

Third period -- 4. Woinarowicz (Nathan Gilleshammer) 0:30; 5. Anderson 13:31

Goalie saves -- DL: Reegan Reule 32; GPR: Ryan O’Toole 20

Thief River Falls 4,

Kittson Central 1

Second period -- 1. TRF, Daltyn Quam (Hunter Larson, Kaden Bakken) 1:58; 2. TRF, Larson (Bakken) 2:12; 3. KC, Adam Gustafson (Calvin Hanson, Hayden Hennen) 5:47; 4. TRF, Cole Gillespie (Tyler Johnson) 7:51

Third period -- 5. TRF, Brock Masseth (Tucker Skime, Brant Hartmann) 6:00

Goalie saves -- KC: Wyatt Olsonawski 16-18-7--41; TRF: Noah Rupprecht 10-5-4--19

Lake of the Woods 5,

Red Lake Falls 4, OT

First period -- 1. RLF, Zak Kennett 14:53

Second period -- 2. RLF, Fred Landman (Kennett) 5:05; 3. LOW, Jackson Arpin 6:02; 4. LOW, Arpin (Reece Chorney) 7:39; 5. LOW, Gabe Krause (8:13; 6. RLF. Landman (Kennett, Hunter Pahlen)

Third period -- 7. RLF, Kennett 5:32; 8. LOW, Balke Ferris (Arpin, Jack Wood) 6:16

Overtime -- LOW, Ferris (Arpin) 0:27

Goalie saves -- LOW: Riley Stromlund 16; RLF: Andrew Johnson 26

Crookston 6,

Detroit Lakes 3

First period -- 1. DL: Will Stowman (Drew Schwan, Reed Benson) 15:36; 2. CR: Brock Heppner 15:06; 3. Ben Andringa (Kaleb Thingelstad) 12:03;

Second period -- 4. Eric Delorme (Brock Heppner) 2:42; 5. DL: Reed Benson (Roland Cornier, Alex Bren) 1:51; 6. CR: Brock Heppner (Eric Delorme, Jacob Anderson) :32

Third period -- 7. DL: Roland Cormier (Nick Lund, Will Green) 16:07; 8. CR: Ben Andringa (Eric Delorme, Joey Doda) 10:37; 9. Quinn Westlake (Eric Delorme) 4:33

Goalie saves -- CR: Jack Ricord 28, DL: Blake Itzen 11, Jack Hines 10

Park Rapids 3, Bagley-Fosston 2, OT

Second period -- 1. PR, Caden Opheim (Jensen Rice, Thomas Melvin) 1:49

Third period -- 2. PR, Cody Sagen (Opheim) 12:22; 3. BF, Tanner Levin (Trey Netland) 13:08; 4. BF, Jacy Benson (Griffin Brovold) 16:26

Overtime -- Alec Nordin (Jack Slagle, Melvin) 3:37

Goalie saves -- BF: Brycen Olson 37; PR: Logan Arndt 25

Girls hockey6

Tuesday’s results

Alexandria 12, Detroit Lakes 0

Fergus Falls 4, St. Cloud 1

EGF Senior High 6,

Moorhead 3

First period -- 1. MOR, Emily Meyer (Mikayla Keller, Bria Holm) 2:39; 2. EGF, Kylie Staus (Aleah Hangsleben) 7:25; 3. EGF, Kendra Emery (CJ Mack) 16:53

Third period -- 4. MOR, Holm (Meyer) 0:25; 5. EGF, MacKenzie McDonald (Emery, Mack) 2:45; 6. EGF, Kara Ellis (Jacelyn Brandon, Annika Beauchamp) 4:13; 7. MOR, Keller 13:09; 8. EGF, McDonald (Mack, Emery) 15:07; 9. EGF, Emery 16:56

Goalie saves -- MOR: Paige Schmidt 6-11-10--27; EGF: Megan Birkholz 4-5-6--15

Crookston 3,

Park Rapids 2, OT

First period -- 1. PR, Alexa Kennedy 11:39; 2. C, Catherine Tiedemann 11:47

Third period -- 3. C, Nora Peterson (Aleah Bienek, Tiedemann) 2:46; 4. PR, Kiana Landt (Katie Sagen) 12:02

Overtime -- 5. C, Tiedemann 5:41

Goalie saves -- C: Grace Koshney 2, Kailee Magsam 28; PR: Kylee Pachel 21

Roseau 14, Bemidji 1

First period -- 1. ROS, Anika Stoskopf (Jordyn Bergstrom, Kayla Santl) 3:35; 2. ROS, Memphis Mertens (Stoskopf, Santl) 6:00; 3. ROS, Kate Helgeson (Mertens, Stoskopf) 6:56; 4. ROS, Stoskopf PP (K. Helgeson, Santl) 7:29; 5. ROS, Jordyn Bergstrom SH (Reese Strand, Santl) 8:56; 6. BEM, Gracie Fisher PP (Eva Laituri) 9:44; 7. ROS, Strand (Santl) 9:52; 8. ROS, Ella Helgeson (Santl, Mariah Huglen) 13:45; 9. ROS, E. Helgeson (Santl, Bergstrom) 14:07

Second period -- 10. ROS, Stoskopf (Sophie Helgeson, Mertens) 3:32; 11. ROS, Olivia Urness (Brooke Zagone, Madicynn Holmgren) 10:52

Third period -- 12. ROS, Ginerra Johnson (Amy Wensloff, Celine Strodt) 8:00; 13. ROS, Wensloff SH (Johnson) 10:00; 14. ROS, Wensloff (Strodt, Johnson) 15:55

Goalie saves -- BEM: Brooklyn Delap 8-0-8--16, Nettie Kimble 11-X-X--11; ROS: Kiana Flaig 0-3-1--4

Boys Basketball6

Tuesday’s results

Red River 81, Valley City 38

RED 41 40 --81

VAL 24 14 --38

Red River -- Brady Dvorak 19, Bryce Enerson 16, William Obioha 13, Cole Benson 10, Brett Klefstad 8, Matt Trader 3, Khamani Steckler 3, Kobe Springer 3, Jackson Feller 2, Denver Flom 2,  Paine Parks 2

Valley City -- Peyton Zaun 16, Jared Eggermont 6, Derrek Diegel 4, John Beutler 3, Samuel Beierle 3, Mitchel Taylor 2, Alex Thornton 2, Chris Haynes 2

Wahpeton 68

Grand Forks Central 51

WAH 39 29 --68

GFC 25 26 --51

Wahpeton -- Bryce Rader 18, Josh Darwin 16, Blake Matejcek 14, Munezero Desire 8, Corbin Cornelius 4, Zach Manock 4, Jared Bartels 4

Grand Forks Central -- Chris Demuth 19, Mason Gravseth 10, Caden Fultz 9, Mason Love 8, Parker Brown 3, Alex Barbot 2,

EGF Senior High 81, Bagley 45

EGF 35 46 --81

BAG 13 32 --45

East Grand Forks Senior High -- Nathan Willett 11, Jerimiah Haavig 5, Maguire Stanislawski 4, Carter Vasek 2, Colton Dauksavage 5, Sam Votava 15, Tanner Compos 13, Tyler Aamodt 8, Julian Benson 12, Tyson Mahar 2, Bryson Statsny 4

Bagley -- Justus Brtek 11, Kenly Gord 4, James Witczek 4, Alec Norum 7, Cole Derby 7, Jaxsyn Lewis 7, Zachary Anderson 5

Cavalier 69,

Hatton-Northwood 59

CAV 17 23 14 15 --69

H-N 11 13 20 15 --59

Cavalier -- Andre Carrier 26, Conley Carrier 17, Kooper Henke 16, Jayden Laxdal 2, Colton Ratchenski 8

Hatton-Northwood -- Parker Vaagene 8, Avery Thorsgard 11, Alex WOlfe 13, Caleb Claxton 2, Colton Konschak 11, Kelby Azure 14

Larimore 57, Drayton/Valley-Edinburg 52

DRA 9 22 9 12 --52

LAR 20 12 15 10 --52

Larimore -- Jacob  Schempp 10, Jamie Klava 3, Ryan Sletten 11, Ethan Moore 4, Tucker Salander 2, Logan Wakefield 15, Luke Tupa 12

Drayton/Valley-Edinburg -- Tyson Becker 6, Tanner Kasprowicz 18, Alex Swanson 7, Joseph Larson 7, Dylan Feltman 4, Gage Pollestad 10

North Border 81,

Midway Minto 68

N-B 19 17 23 22 --81

M-M 20 20 19 9 --68

North Border -- Trenton Cosley 3, Jaxen Johnson 11, Jaden Lee 13, Cole Hipsher 17, Jacob Johnson 4, Matthew Greendahl 33

Midway-Minto -- William Schuster 10, Seth Robinson 17, Weston Napier 10, John Juarez 14, Ogden Wasylow 17

Dunseith 75,

Langdon-E-M 65

DUN 8 28 21 18 --75

LEM 11 19 18 17 --65

Dunseith -- Hunter Gladue 27, Lawrence Peltier 2, Treagan Azure 15, Sage Williams 5, Michael Two Hearts 21, Gabe Davis 5

Langdon-Edmore-Munich -- Simon Romfo 17, Sean Gette 7, Ordale Morstad 8, Alex Lowery 16, Grant Romfo 7, Jackson Delvo 10

Northern Freeze 53, Stephen-Argyle 32

NFR 26 27 --53

S-A 16 16 --32

Northern Freeze--Jackson Spilde  12, Weston Bring 2, Stephen Murray  4, Braxton Boe 2, Tommy Hanson 7, Keaton Klegstad  11, Gunner Koland 8, Tucker Hanson 5, Christian Boen  2

Stephen-Argyle--Dawson Feuillerat  8, Jason Lindgren 8, Isaac Durand  5, Colten Pagnac 6, Kole Szczepanski  3, Jesse Clark 2

Badger-G-MR 62,

Kittson County Central 58, OT

BGM 24 38 --62

KCC 25 33 --58

Badger-Greenbush-Middle River -- Adam Benke 15, Kasen Swenson 5, Kaden Opdahl 4, Jake Taggart 19, Dylan Heggedal 14, Gage Creekmore 5

Kittson County Central -- Jarrett Kujava 30, Tucker Nelson 6, Kaleb Whitlock 19, Judah Westerberg 1, Mitchell Docken 2

Red Lake Co. 62,

Climax-Fisher 52

Climax Fisher -- Brady Klein 18, Dylan Evitts 12, Trea Byklum 9, Hayden Reitmeier 8, Myles Smith 4, Gabe Walters 1

Red Lake County -- Isiah Olson 21, Derek Peterson 16, Eric Gieseke 8, Ben Cardinal 5, Adrian Verbout 4, Dawson Rystad 4, Alex Peterson 2

Warroad 75,

Grygla-Goodridge 42

G-G 17 25 --42

WAR 39 36 --75

Grygla-Goodridge -- Hudson McMillin 6, Jaden Kiesow 6, Jake Tharaldson 4, Peyton Verbout 9, Levi Kiesow 2, Riley Manderud 6, Laleb Sjulestad 6, Moses Jensen 3

Warroad -- Evan Grover 8, Tyler Fox 5, Jeremy Cole 3, Jett Shoen 21, Isaac Falk-Stoskopf 22, Anthony Rose 2, Cole Spenst 7, Kyle Spenst 3, Virgil Laznicka 2, Keagan Lunos 3

Roseau 67,

Lake of the Woods 29

ROS 48 19 --67

LOW 12 17 --29

Roseau -- Jack Hirst 10, David Nelson 4, Jeremiah Bender 7, Eric Hoffer 14, Erick Laznicka 5, Jed Dunham 2, Dalton Hanson 2, Jace Hulst 3, Nathan O’Connor 10, Jackob Lindemann 10

Lake of the Woods -- Isaac Stephani 4, Kody Johanassen 3, Isaiah Mason 6, Gabe Olson 2, Tanner Nordlof 14

Detroit Lakes 86,

Thief River Falls 69

DET 48 38 --86

TRF 41 28 --69

Detroit Lakes -- Gabe Hanninen 16, Drew Markason 8, Jacob Bettcher 27, Max Gunderson 8, Ben Sterns 9, Tate Keremen 13, Nat Chihak 5

Thief River Falls -- Myles Johnson 6, Brevyn Lingen 10, Zach Praska 3, Storm Manning 35, Zach Koestner 5, Luke Perkovich 10

Fertile-Beltrami 61,

Warren-A-O 32

WAO 16 16 --32

F-B 30 31 --61

Warren-Alvarado-Oslo -- Gavin Gullikson 6, Dawson Moehrie 5, Brandon Miller 16, Connor Narlock 1, Hunter Steer 2, Dylan Bergh 2

Fertile-Beltrami -- Cort Christianson 2, Andrew Wadsworth 7, Addy McCollum 9, Caleb Swenby 4, Dylan Pearce 8, Michael Stuhaug 5, Nolan Pinske 21, Jared Hemmah 3, Albert Kurgel 2

Crookston 55,

Park Rapids 44

CRO 24 31 --55

P-R 22 22 --44

Crookston -- Walker Winjum 2, Josh Bermia 2, Nick Garmen 27, Jack Garmen 8, Brady Butt 2, Caden Osborn 14

Park Rapids -- Jeffrey Haas 5, Preston Renneberg 3, Gabe Bagstad 26, Ty Karger 6, Nick Michaelson

Girls Basketball6

Tuesday’s results

Red Lake County Central 65, Bagley 30

Ada-Borup/NCW 88, Norman Co./U-H 56

Walker-Hackensack-Akeley 81, Clearbrook-Gonvick 56

Park Rapids 64, Pequot Lakes 53

Perham 61, Frazee 45

Red River 75, Valley City 50

RED 43 32 --75

VAL 23 27 --50

Red River -- Kenady Steffan 21, Jadyn Sondrol 14, Shelby Frank 12, Alex Page 10, Jade Azure 5, Jasmine Sondrol 4, Karlie Robson 3, Claire Leach 2, Jordan Burris 2, Grace Kemnitz 2

Valley City -- Taryn Dieterle 27, Josie Berntson 8, Hailey Thoreson 5, Grace Scherr 3, Megan Roswick 2, Brooke Eggermont 2, Lindsey Noeske 2, Jadyn Dieterle 1

Wahpeton 44,

Grand Forks Central 31

WAH 27 17 --44

GFC 17 14 --31

Wahpeton -- Lexie Carlson 2, Samantha Pithey 2, Emily DeVries 13, Jordyn Kahler 14, Cassandra DeVillers 1, Ashley Gilbertson 10

Grand Forks Central -- Lauren Hillman 5, Maddie Myrold 5, Haley Gereau 8, Ashley Gereau 4, Grace Foltz 1, Megan Peck 2, Ella Knutson 6

EGF Senior High 61,

Fosston 27

EGF 25 36 --61

FOS 15 12 --27

Fosston -- Kendra Eckman 1, Taylor Kroening 5, Jaclyn Hubbard 9, Kora Norland 2, Katelyn Vesledahl 10,

East Grand Forks Senior High -- Chloe Torgerson 16, Macy Skyberg 8, Brynn Hillmen 3, Breanne Olson 4, Mac Aitchison 14, Caitlin Houde 9, Hannah Delnes 2, Annie Gerhls 5, Riley Regerrah 2

Sacred Heart 68, Climax-Fisher 38

C-F 18 20 --38

SAC 31 37 --68

Climax-Fisher -- Jenna Vasek 1, Ella Reitmeier 3, Courtney Vatnsdal 9, Rylie Magsam 4, Gracie Rouland 2, Lindsey Kurz 19

Sacred Heart -- Grace Miller 8, Sydney Lloyd 9, Jessica Remer 24, Madison Steckman 2, Bella Knudson 14, Grace Vonesh 11

Grafton 51, Thompson 42

GRA 12 15 11 13 --51

THO 15 7 10 10 --42

Grafton -- Kaleigh DeGeldere 3, Julia Dusek 11, Carlee Sieben 13, Reagan Hanson 8, Cassie Sieben 10, Anna Carignan 4, Meredith Dumas 2

Thompson -- Kaia Sorby 2, Carrie Nistler 3, Mackenzie Hughes 9, Macy Jordheim 21, Cayla Herberg 2, Lauren Cunningham 3, Taylor Zak 2

North Border 45,

Midway-Minto 42

N-B 11 12 15 7 --45

M-M 5 14 9 14 --42

North Border -- Kenzie Carson 14, Lexi Irving 10, Alex Schill 8, Jaidyn Volk 7, Bryn Hartje 4, Taryn Snyder 2

Midway-Minto -- Elizabeth Schanilec 12, April Schmitz 9, Valerie Kuglin 8, Kenady Slominski 6, Annah Zikmund 2, Tessa Mattson 2, Olivia Wasylow 1, Avery Moen 1, Kayla Becker 1

May-Port/C-G 43,

Park River/F-L 40

MPC 8 17 10 8 --43

P-R 14 8 13 5 --40

May-Port/C-G -- Julia Kohls 12, Madisen Knudsvig 2, Bri Hutter 9, Cora McClenahen 10, Ellie Bergstrom 4, Hannah Ust 2, Olivia Gapp 4

Park River/Fordville-Lankin -- Amy Seim 6, Sydney Porter 3, Josie Brodina 7, Gigi Brouillard 4, Bailey Schroeder 4, Hannah Gordon 16

Northern Cass 60,

Finley-Sharon/H-P 26

NOR 18 12 20 10 --60

F-S 10 4 8 4 --26

Finley-Sharon/Hope-Page -- Makenna Satrom 2, Kayla Hiam 2, Marissa Mitchell 2, Darby Breckheimer 13, Payton Braun 4, Josie Flaten 3

Northern Cass -- Brook Wadeson 2, Macie Danielson 7, Morgan Nelson 22, Sydney Anderson 12, Halle Crocket 8, Emma Lucas 4, Abby Richman 3, Jenna Maker 2

Four Winds-Minn. 80,

Dakota Prairie 34

FWM 30 19 20 11 --80

D-P 15 6 8 5 --34

Four Winds-Minnewaukan -- Myona Dauphinais 16, Misty Keo 3, Jasmine Lohnes 8, Ezura Rainbow 6, Rian Littleghost 10, Latasha Bellile 19, Hailie Keo 11, Lovelle Deug 7

Dakota Prairie -- Paige Haakenson 4, Paytan Lippert 2, Shaye Frederick 12, Marit Ellingson 3, Carly Lippert 12, Erika McPherson 1

North Star 48,

St. John 47

N-S 14 8 13 13 --48

STJ 14 10 14 9 --47

North Star -- Danielle Hagler 19, Madison Peters 2, Mya Halverson 1, Jasmine Heisler 1, Sydney Stars 6, McKenzie Peters 4, Gracie Miller 5, Aubrey Griedl 16

St. John -- Raycee Reed 23, LaShay Bercier 5, Kelsey Bercier 2, Kayla Parisien 11, Megan Boe 3, Laney Keplin 3

Harvey-Wells County 49, Warwick 34

WAR 8 3 17 6 --34

HWC 10 13 12 14 --49

Warwick -- Madison Leaf 20, Hannah Fassett 4, Kari Little 1, Kalista Jackson 7, Shaylynn Demarrius 2

Harvey-Wells County -- Zoe McKinven 8, Kalyn Keller 5, Jaye Fike 22, Leah Jans 4, McKayla Jones 10

Goodridge-Grygla 52,

Warroad 14

WAR 9 5 --14

G-G 28 24 --52

Warroad -- Anna Holter 2, Sky Boucha 4, Catherine Thompson 2, Nicole Dalen 2, Lydia Tessier 3, Karen Khampanyavong 1

Goodridge-Grygla -- Daria Waletzki 2, Amy Wiskow 2, Chloe Kuznia 7, Maloni Henrickson 2, Caitlyn Jacobson 4, Morgan Burns 6, Maci Bakken 8, Vivian Coan 13, Mercedes Coan 2, Libby Johnson 3, Katelyn Larson 3

Red Lake Co. Central 65,

Bagley 30

RED 43 22 --65

BAG 12 18 --30

Red Lake County Central -- Kia Bachand 15, Cari Bachand 1, Sarah Christensen 2, Sidney Olson 1, Adrianne Jones 2, Calyssa Eskeli 9, Jenna Pahlen 31, Marie Johnson 4

Bagley -- Kylli Anderson 13, Kelby Fultz 2, Alex Syverson 10, McKinzie Halverson 3, Carly Lewis 1, Rachael Broton 1

Prep Wrestling6

Tuesday’s result

Valley City 39, Devils Lake 36

106: Koye Grebel (VC) over Ethan  Sprenger 4:16; 113: Kaleb Schwandt (DL) over Bennett Rogelstad 3:41; 120: Brant Fisk (DL) over Espen Kunze 4:23; 126: Sam Shomento (DL) over Austin Rogelstad 5-0; 132: Nic Pfeifer (VC) over Gavin Hoffart 10-7; 138: Layton Wallace (DL) over Evan Mielke 10-1; 145: Tyson Hovland (VC) over James Charboneau 1:08; 152: Parker Larson (VC) over Zach Lange 1:05; 160: Jonah Schuldheisz (VC) over Brayden Gerhardt 2:52; 170: James Fisk (DL) over David Peterson 5:14; 182: Parker Vilandre (DL) over Jonathan Redfearn 21-5 5:54; 195: Luke Knowski (DL) over Cade Powers 5:52; 220: Ethan Langemo (VC) over Lance Hoffman 2:39; 285: Jaden Oestern (VC) over Jack Kuntz 0:34