Men’s Hockey6

Saturday’s results

RIT 3, American International 2

Bentley 5, Robert Morris 1

Ohio State 4, Michigan 2

WDAY logo
listen live
watch live

Michigan State 6, Penn State 4

Clarkson 5, RPI 2

Dartmouth 5, Princeton 0

Harvard 2, Quinnipiac 1

Union 4, St. Lawrence 3

Merrimack 5, UConn 2

Northeastern 4, Maine 0

Boston University 4, Providence 3

UMass 5, Vermont 1

New Hampshire 6, Boston College 4

Cornell 3, Arizona State 2

Yale 3, Sacred Heart 1

Army 2, Air Force 2, tie

Holy Cross 4, Niagara 1

Mercyhurst 6, Canisius 3

Western Michigan 3, Miami 2

MSU-Mankato 2, Ferris State 1

Bowling Green 3, Michigan Tech 2

UMass Lowell 4, Colgate 1

Lake Superior State 1, Alabama Huntsville 1, tie

St. Cloud State 4, Minnesota Duluth 2

Denver 3, Omaha 2, OT

Northern Michigan at Alaska Anchorage (late)

First period -- 1. UND, Hayden Shaw 1 (Jordan Kawaguchi 11, Nick Jones 9) 1:18; 2. UND, Dixon Bowen 1 (Andrew Peski 1) 15:25 (sh)

Second period -- 3. CC, Westin Michaud 8 (Grant Cruikshank 6) 5:58 (sh)

Third period -- 4. CC, Trey Bradley 7 (Cole McCaskill 2) 7:21

Overtime -- 5. UND, Kawaguchi 5 (Jones 10, Ludvig Hoff 3) :50

Penalties -- Kristian Blumenschein, CC, interference, 4:35 first; Grant Cruikshank, CC, hooking, 11:30 first; Cole Smith, UND, holding, 14:25 first; Casey Johnson, UND, boarding, 17:00 first; Rhett Gardner, UND, interference, 2:27 second; Cole McCaskill, CC, kneeing, 5:35 second; Gavin Hain, UND, high sticking, 11:50 second; Smith, UND, roughing, 19:02 second

Goalie saves -- UND: Adam Scheel 6-10-6-0 -- 22; CC: Alex Leclerc 10-7-14-2 -- 33

Penalties-minutes -- UND 5-10-, CC 3-6

Power plays -- UND 0-3, CC 0-5

Attendance -- 11,720

Referees -- Joe Sullivan and Jarrod Ragusin



First period -- 1. ND, Jack Jenkins (Dylan Malmquist, Cal Burke) 7:29

Second period -- 2. M, Brannon McManus PP (Tyler Sheehy, Rem Pitlick) 10:47

Third period -- 3. M, Blake McLaughlin (Sheehy) 19:52

Goalie saves -- ND: Dylan St. Cyr 6-13-5--24; M: Mat Robson 12-7-15--34



First period -- 1. AKF, Ryker Leer (Troy Van Tetering) 7:44

Third period -- 2. BEM, Justin Baudry PP (Brendan Harris, Adam Brady) 17:51

Overtime -- 3. AKF, Justin Young (James LaDouce, Steven Jandric) 5:00

Goalie saves -- BEM: Zach Driscoll 6-10-8-1--25; AKF: Anton Martinsson 14-5-10-0--29

Saturday’s results

Northern State 73, Bemidji State 53

Wayne State 85, Upper Iowa 81

St. Cloud 60, Mary 58

Minn.-Duluth 77, Minot 70

Minn. State-Mankato 101, Southwest Minnesota 72

Sioux Falls 95, Concordia-St. Paul 64



WIU 43 22 -- 65

UND 37 34 -- 71

Western Illinois -- Kobe Webster 5-14 3-4 15, Ben Pyle 2-7 0-0 4, Isaac Johnson 7-14 1-2 16, C.J. Duff 4-9 0-0 9, Brandon Gilbeck 6-8 2-4 14, Jeremiah Usiosefe 1-3 0-0 3, Jordan Hughes 2-2 0-0 4. Totals 27-57 6-10 65.

UND -- Marlon Stewart 9-15 0-1 21, Billy Brown 3-4 0-0 8, Cortez Seales 3-9 0-2 7, Kienan Walter 1-3 2-2 4, Conner Avants 7-11 7-8 21, Aanen Moody 0-1 0-0 0, Bentiu Panoam 0-1 0-0 0, Filip Rebraca 4-6 0-1 10. Totals 27-50 9-14 71.

3-pointers -- WIU 5-15 (Webster 2-4, Pyle 0-3, Johnson 1-4, Duff 1-2, Usiosefe 1-2), UND 8-11 (Stewart 3-4, Brown 2-2, Seales 1-2, Moody 0-1, Rebraca 2-2). Rebounds -- WIU 26 (Gilbeck 8), UND 31 (Walter 10, Rebraca 7). Assists -- WIU 4 (Pyle 2), UND 11 (Seales 4, Stewart 3, Walter 3).

Dakota State -- Brady Elder 15, Brady Van Holland 6, Carson Rentz 3, Trent Ambrose 1, Mitchell Biever 6, Anthony Costello 12, Justin Folkers 26, Cody Muilenburg 4

Mayville State -- Peyton Christman 9, Michael Slaba 2, Daniel Lindgren 15, Kobe Critchley 3, Daymarcco Green 4, Jesus Martinez 2, Jack Turnbull 11, Gorg Alhag 19, Creighton Pfau 5, Eric Staebler 11, Max Cooper 12



UMC 42 46 --88

MSM 42 59 --101

Minnesota Crookston -- Harrison Cleary 27, Josh Collins 19, Ben Juhl 15, Chase Johnson 4, Chase Knickerbocker 2, Malcolm Cohen 17, Javier Nicolau 4

MSU Moorhead -- Johnny Beeninga 19, Travaun Coad 14, Gavin Baumgartner 13, Jesse Bergh 7, Bryce Irsfeld 23, Addison Park 16, Jake Johnson 9

Reg. Overall

W L W L

Fort Wayne 4 0 12 7

S.D. State 3 1 13 6

Omaha 3 1 9 8

Oral Roberts 3 2 7 13

N.D. State 2 2 7 11

North Dakota 2 3 8 10

South Dakota 1 2 7 9

Western Ill. 1 4 6 12

Denver 0 4 5 13

Saturday’s results

North Dakota 71, Western Illinois 65

S.D. State 84, Oral Roberts 65

Today’s game

Fort Wayne at South Dakota

Saturday’s results

Augustana 75, Winona 65

Concordia-St. Paul 69, Sioux Falls 64

Southwest Minnesota 88, Minn.-Mankato 73

Minn.-Duluth 79, Minot State 51

St. Cloud State 83, Mary 70

Wayne State 99, Upper Iowa 74

Northern State 56, Bemidji State 47

UMC 18 19 19 9 --65

MSU 23 18 15 22 --78

Minn.-Crookston -- Isieoma Odor 20, Kylie Post 10, Abby Guidinger 8, Paige Cornale 8, Steph McWilliams 6, Amber Schoenick 4, Bren Fox 4, Kylea Praska 3, Paige Weakley 2

Minn.-Moorhead -- Madi Green 15, Jacky Volkert 15, Lauren Fech 14, Peyton Boom 13, Megan Hintz 7, Brooklyn Liegel 7, Nicole Brown 4, Kiley Borowicz 2, Emma Thuringer 1

DSU 12 18 19 13 --62

MAY 10 14 26 22 --72

Dakota State University -- Jessi Giles 21, Alexis Robson 10, McKenzie Hermanson 7, Alexis Evans 14, Kelley Criddle 2, Cora Peterson 5

Mayville State -- Joelle Ertl 14, Cyan Hale 8, Nicole Bunting 2, Claire Blascziek 17, Kylee Heurung 14, Andrea Skillingstad 9, Taylor Shamp 8

Reg. Overall

W L W L

S.D. State 4 1 12 6

North Dakota 3 1 8 9

South Dakota 3 1 15 3

Oral Roberts 3 2 10 8

Denver 3 2 10 8

Western Ill. 1 2 5 11

N.D. State 1 2 4 11

Omaha 1 3 6 10

Fort Wayne 0 5 4 13

Saturday’s results

South Dakota 69, Fort Wayne 51

 

Saturday’s results

Cass Lake-Bena 76, Minneapolis South 51

RED 37 30 --67

WAH 20 29 --49

Wahpeton -- Munezero Desire 5, Bryce Rader 7, Zane Dowell 4, Jared Bartels 4, Josh Darwin 13, Blake Matejcek 12, Zach Manock 4

Red River -- William Obioha 14, Brady Dvorak 10, Brett Klefstad 2, Cole Benson 6, Jackson Feller 2, Khamani Steckler 12, Bryce Enerson 17, Kobe Springer 4

WES 44 45 --89

GFC 33 30 --63

West Fargo -- Luke Lennon 32, Braxton Bruer 13, Carson Hegerle 13, Hunter Lyman 12, Adam Heupel 6, Matt Miller 5, Nsengiyumva Corode 4, Carter Birrenkott 2, Jaeden Moton 2

GF Central -- Chris Demuth 22, Mason Gravseth 15, Alex Barbot 14, Mason Love 6, Parker Brown 4, Maxx Danks 1, Caden Fultz 1

WAR 27 18 --45

BAR 22 27 --49

Warroad -- Evan Grover 3, Tyler Fox 11, Jett Shoen 6, Isaac Falk-Stoskopf 13, Cole Spenst 5, Kyle Spenst 1, Virgil Laznicka 6

Barnesville -- Kellen Hinsz 8, Grant Inniger 3, Adam Tonsfeldt 9, Sam Askegaard 9, Jason Henrickson 7, Brooks Martinson 4, Kaden Zenzen 4, Hunter Zenzen 5

BRE 46 36 --82

TRF 22 30 --52

Breckenridge -- Noah Christianson 20, Caden McGough 12, Cooper Yaggie 6, Jacob Marsh 11, Sebastian Anderson 3, Hunter Feigum 5, Sam Bakken 6, Junter Perez 2, Tyson Pichowski 1, Justin Marsh 8, Jonah Christianson 4, Charlie Baldingh 4, Anthony Conzemius 1, Gavin Johnson 3

Thief River Falls -- Myles Johnson 9, Gunner Zutz 9, Brevyn Lingen 17, Gavin Hoglo 2, zach Praska 2, Storm Manning 6, Gunnar Aune 2, Luke Perkovich 5

LAN 16 7 13 9 --45

DAK 28 19 11 14 --72

Langdon-Edmore-Munich -- Simon Romfo 8, Sean Gette 3, Ordale Morstad 2, Alex Lowery 6, Grant Romfo 6, Jackson Delvo 14, Jagger Worley 6

Dakota Prairie -- Bryce Trenda 9, Tyler Loe 9, Colby Hovdeness 3, Jake Avdem 20, Parker Frederick 16

 



MNS 16 12 13 17 --58

GCC 16 16 19 10 --61

Milnor-NS-Matt Asche 15, Ben Waswick 12, Reed Nelson 11, Josh Martinson 7, TJ Johnson 6, Mason Bogart 5, Dawson McKeever 2.

Griggs Co. Central-Hunter Gronneberg 21, Tanner Haugen 17, Isaac Smith 11, Jonah Ringstad 9, Trevor Gravseth 2, Tavon Stadler 1.



SAR 19 10 4 11 --44

FIN 12 15 7 8 --42

Sargent Central -Dillon Schreiner 10, Logan Wyum 9, Austin Willprecht 8, Jayden Hajek 8, Tyler Wittich 4, Fletcher Willprecht 4, Tanner Peterson 1.

Finley-Sharon/Hope-Page-Tate Zerface 18, Owen Zerface 9, Colby Dows 8, Xavier Jacobson 3, Logan Rayner 3, Blake Jacobsen 1

In Devils Lake, Saturday

ROL 14 9 16 15 --54

M-M 15 10 19 15 --59

Rolla -- Trevor DeCoteau 16, Weston Martell 15, Grant Munro 10, Xavier Mitchell 8, Kody Schlenvogt 5

Midway-Minto -- William Schuster 22, Seth Robinson 13, Weston Napier 7, John Juarez 4, Ogden Wasylow 13

NOR 10 24 15 4 --53

R-W 11 8 6 6 --31

North Border -- Trenton Cosley 7, Jaxen Johnson 12, Jaden Lee 8, Cole Hipsher 5, Jacob Johnson 6, Kyler Moore 2, Matthew Greendahl 13

Rolette-Wolford -- Tyrel Yoder 2, Cole Slaubaugh 12, Cooper Medrud 4, Connor Beck 5, Jake Boucher 8



STJ 14 21 10 7 --52

MAY 11 7 12 15 --45

St. John -- Drayton Poitra 2, Adam Jollie 4, Tyreeco Gunville 4, Zach Anderson 18, Evan Herman 2, Bradley Defender 16, Koltyn Prouty 6

Mayville-Portland-Clifford-Galesburg -- Jackson Braaten 8, Reese Hanson 29, Logan Vaagene 8



H-N 16 13 19 12 --70

BEN 15 17 3 16 --51

Hatton-Northwood -- Parker Vaagene 4, Avery Thorsgard 8, Alex Wolfe 8, Brett Foss 6, Colton Konschak 20, Kelby Azure 21, Carter Myron 3

Benson County -- Keaton Nelsen 33, Kadin Neppl 2, Carter Tandeski 12, Chase Benson 1, Ashton King 3



PAR 14 17 7 9 --47

NRS 17 26 20 14 --77

Park River/Fordville-Lankin -- Bryce Wood 9, Jayse Fontaine 6, Nathan Zavalney 7, Josh Ham 9, Jack Whaley 4, Austin Kratochvil 4, Sam Hagen 8

New Rockford-Sheyenne -- Bo Belquist 22, Nathan Holzwarth 6, Theodore Allmaras 19, Hunter Thompson 9, Tucker Longnecker 10, Johnny Grann 3, Parker Granger 4

Saturday’s results

RED 36 27 --63

WAH 15 21 --36

Red River -- Shelby Frank 18, Kenady Steffan 12, Jadyn Sondrol 9, Jasmine Sondrol 8, Alex Page 7, Karlie Robson 4, Jordan Burris 2, Ashlea Lindseth 2, Claire Leach 1

Wahpeton -- Jordyn Kahler 12, Tyleigh Brady 8, Emily DeVries 6, Haley Kjar 6, Cassie DeVillers 2, Kateleigh Brady 2, Sidnie Pulskamp 1

GFC 19 20 --39

WES 23 48 --71

GF Central -- Aubrea Lommen 9, Haley Gereau 7, Grace Foltz 6, Isabella Whiteside 5, Lauren Hillman 4, Bailey Jaeger 3, Sophia Roehl 3, Maddie Myrold 2

West Fargo -- Brynn Giesen 16, McKenna Becher 12, Grace Faiman 12, Chloe Pfau 10, Taylor Giesen 6, Courtney Boll 5, Callyn Johnson 5, Katelyn Tvieto 3, Abby Donarski 2

EGF 36 21 --57

VIR 11 12 --23

EGF Senior High -- Chloe Torerson 11, Macy Skyberg 7, Kadynn Melquist 9, Breanna Olson 9, Mac Aitchison 10, Brynn Hillman 4, Caitlin Hovde 3, Anina Gehrls 2, Chelsey Afshari 2

Virginia -- Anne Fink 2, Rian Aune 4, Lexi Trygg 2, Kelsey Knutson 1, Sophie Christofferson 8, Erin Haerer 2, Janie Potts 2, Kylee Kelly 2

THO 18 11 11 20 18 --78

KIN 21 16 6 17 16 --76

Thompson -- Kai Sorby 8, Mackenzie Hughes 29, Macy Jordheim 19, Cayla Herbert 12, Ali Ness 4, Taylor Zak 6

Kindred -- Alexi Foss 1, Jordyn Burner 5, Abigail Duchscherer 39, Kacie Burner 3, Kirstina Freier 7, MaKayla Heinrich 7, Terryn Johnson 14

ROS 58 32 --90

BIG 28 27 --55

Roseau -- Kacie Borowicz 35, Julia Braaten 7, Morgan Boroos 4, Katie Borowicz 25, Emma Waling 10, Shavonda Bender 8, Masynn Janicke 1

Bigfork -- Kia Tower 26, Kristen Grover 12, Natalie Haley 3, Brianna Haley 14

RUG 18 9 12 18 --57

FWM 13 14 19 17 --63

Rugby -- Brooke Blessum 6, Sarah Blessum 15, Maria Blessum 12, Karsyn Hager 8, Anni Stier 12, Ella McGabe 4

Four Winds-Minnewaukan -- Myona Dauphinais 24, Jasmine Lohnes 9, Ezura Rainbow 13, Riah Littleghost 11, Latasha Bellile 4, Louelle Deng 2



RIC 19 15 14 13 --61

FIN 4 9 5 11 --29

Richland -- Megan Roob 23, Katie Erickson 8, Katelyn Wagner 2, Mckenzie Johnson 10, Rylee Hendrickson 5, Paige Hasbargen 3, Ellie Storbakken 1, Samantha Hendrickson 2, Ava Aigner 4, Kennedy Wagner 1, Tegan Amundson 2

Finley-Sharon/Hope-Page -- Reagan Zerface 2, Kayla Hiam 5, Marissa Mitchell 4, Darby Breckheimer 8, Payton Braun 3, Josie Flaten 7

TRF 12 15 --27

PEQ 26 33 --59

Thief River Falls -- Ava Yuska 4, Rebecca Leier 3, Alexa Rogalla 9, Ani Dalager 7, Olivia Hawkins 4

Pequot Lakes -- Carly Chaney 5, Afton Crocker 2, Olivia Lane 18, Kenzie Nelson 2, Rachel Voges 2, Maci Martini 8, Cloey Traxie 5, Emma Benson 8, Erika Lane 7, Lola Rysavy 2

CRO 17 13 --30

HIB 23 23 --46

Crookston -- Emma Borowicz 11, Kasey Cwikla 8, Hayden Winjum 4, Gretchen Theis 4, Rachel Hefta 2, Dani Boyle 1

Hibbing -- Abbey McDonald 14, Mckenzie Maki 12, Eve Turner 7, Haley Hawkinson 6, Jacie Clusiau 3, Macie Pierson 2, Lizzy Tuomi 2

In Devils Lake, Saturday

M-M 15 18 10 12 --55

ROL 8 9 10 4 -- 31

Midway-Minto -- Elizabeth Schanilec 12, Valerie Kuglin 5, April Schmitz 10, Tessa Mattson 2, Jamie Thorvilson 2, Avery Moen 4, Kayla Becker 2, Olivia Wasylow 2, Kenady Slominski 16

Rolla -- Grace Neameyer 3, Skylar Arnold 6, Jaina Canali 2, Emma Mitchell 2, Sara Kurtti 3, Morgan Leas 10, Isabelle Mears 6



BEN 6 6 5 3 --20

MAY 10 22 13 8 -- 53

Benson County -- McKenna Tofsrud 5, Reganne Ritterman 2, Quinn Neppl 6, Katlyn Bingham 4, Jaylen Anderson 3

Mayville-Portland-CG -- Julia Kohls 6, Addison Domier 6, Brianna Hutter 6, Hanna McIntyre 2, Cora McClenahen 10, Ellie Bergstrom 9, Hannah Ust 2, Olivia Gapp 2, Madison Knudsvig 10

 



H-N 16 10 17 9 --52

LAK 10 5 14 14 --43

Hatton-Northwood -- Danica Bachmeier 2, Kennedy Foss 4, Lauralee Thompson 1, Thyra Peterick 9, Kaitlynn Thompson 16, Cassie Rostvet 15, Destinee Korsmo 5

Lakota -- Alex Anderson 5, Nora Johnson 13, Emily Bina 10, Aliya Neidinger 4, Cadence Schwind 2, Kylie Baumbarn 7

NRS 12 9 15 16 --52

CAV 6 15 11 11 --43

New Rockford-Sheyenne -- Brianna Price 6, Hanna Haley 6, Chloe Heinz 6, Cassie Longnecker 11, Carli Lies 9, Allison Dockter 11

Cavalier -- Charlee Kreig 12, Petton LeTexier 5, Alea Manley 4, Jaiden Erlendson 6, Jezimay Watson 6, Alyssa Kemp 10

STJ 23 22 25 8 --78

MID 14 20 7 6 --47

St. John -- Kendra Prouty 40, Raycee Reed 13, LaShai Bercier 4, Kelsey Bercier 8, Larissa McKay 9, Megan Boe 2, Kaitlyn Poitra 2

Midkota -- Brenna Anderson 17, Emma Kollman 3, Brianna Grandalen 6, Meanda Rickford 4, Tara Otto 4, Nicole Berkley 4, Hunter Peterson 9

Late Thursday

GFC 14 16 --30

RED 31 30 --61

GF Central -- Haley Gereau 7, Maddie Myrold 6, Ashley Gereau 5, Lauren Hillman 4, Megan Peck 4, Bailey Jaeger 2, Isabella Whiteside 2

Red River -- Jadyn Sondrol 12, Alex Page 11, Shelby Frank 9, Kenady Steffan 7, Claire Leach 6, Jasmine Sondrol 6, Jade Azure 3, Karlie Robson 2, Jordan Burris 2, Ella Fosse 2, Lexi Belgarde 1

Saturday’s results

Fargo Davies 6, Minot 1

Duluth East 1, Eden Prairie 1, tie

Hutchinson 7, Fergus Falls 6, OT

Moorhead 2, Bloomington Jefferson 2, tie



Second period -- 1. E, Landon Parker (Cooper Holm) 4:18; 2. E, Cole Avery (Tanner Mack, Logan Spencer) 8:07; 3. E, Mack 9:23; 4. E, Tanner Lubinski (Trey Ausmus, Mack (14:49)

Third period -- 5. E, Brandon Anderson (Cooper Holm, Parker) 5:27

Goalie saves -- DL: Blake Itzen 29; EGF: Tucker Brown 18

First period -- 1. W, Grant Slukynsky (Sky Solig, Owen Meeker) 10:23; 2. C, Jack Doda (Ty Hamre, Brock Heppner) 9:40

Second period -- 3. W, Slukynsky 12:10

Third period -- 4. W, Slukynsky (Hunter Pelland, Meeker) 9:36; 5. W, Meeker 0:29

Goalie saves -- W: Zach Foster 11; C: Jack Ricord 29



First period -- 1. RLF, Brayden Swendra (Fred Landman, Zak Kennett) 10:06; 2. PR, Nolan Pederson (Jack Slagle, Carter Opheim) 13:23; 3. RLF, Kennett 14:19; 4. RLF, Landman 16:12

Second period -- 5. PR, Alec Nordin (Cameron Hoyt) 11:32; 6. PR, Hoyt (Joshua Crandall, Caden Opheim) 14:32

Third period -- 7. RLF, Hunter Pahlen (Kennett) 1:04; 8. PR, Opheim 10:08

Overtime -- 9. PR, Opheim (Slagle, Pederson) 6:25

Goalie saves -- RLF: Brenden Larson 44; PR: Logan Arndt 11

First period -- 1. DL, Camden Schwab (Hunter Swanson, Quenten Stubbe) 6:11; 2. DL, Aaron Johnson (Zach Boren) 7:39

Second period -- 3. DL, Austin Devier; 4. DL, Schwab (Blair Martinson) 4:37; 5. DL, Martinson (Braden Abrahamson) 5:03; 6. DL, Abrahamson (Martinson, Riley Roed) 8:09; 7. DL, Devier (Jeremiah Hill, Boren) 10:57; 8. DL, Boren (Devier, Johnson) 15:14

Third period -- DL, Stubbe (Schwab, Roed) 15:56

Goalie saves -- DL: Reegan Reule 15; M: Zane Clausen 37



First period -- 1. KCC, Hayden Hennen

Second period -- 2. KCC, Adam Gustafson (Calvin Hanson); 3. WDC, Kade Woods (Logan Robinson); 4. KCC, Gustafson

Third period -- 5. KCC, Hanson (Gustafson, Hennen)

Goalie saves -- WDC: Josh Dykhoff 25; KCC: Wyatt Olsonawski 18

Saturday’s results

Fargo Davies 5, Devils Lake 1

Dickinson 4, Minot 0

Fargo North-South 13, Jamestown 1

Fergus Falls 6, Detroit Lakes 1

First period -- 1. GF, Jessica Lee (Shaley Richards) 3:07; 2. B, Madison Brown (Riley Ball) 5:20

Second period -- 3. B, Brown (Ball) 5:10; 4. B, Ball (Paige Hanson) 6:09; 5. B, Hanson (Kenley Anderson) 8:49

Third period -- 6. B, Jordyn Kisse (Kennedy Delap, Anderson) 11:47; 7. B, Taylor Lenertz (Brown, Ball) 15:57

Goalie saves -- GF: Emilee Ziegler 11-13-12--36; B: Skylar Ackerman 6-4-2--12



First period -- 1. ROS, Kayla Santl (Reese Strand, Ella Helgeson) 0:22; 2. ROS, Anika Stoskopf PP (E. Helgeson, Mariah Huglen) 3:52; 3. ROS, Santl 9:17; 4. HC, Allie Bossey (Emma Lundell, Maria Gherardi) PP 16:40

Third period -- 5. HC, Maddie Rewertz (Julia Gherardi, Lundell) PP 15:10

Goalie saves -- ROS: Kiana Flaig 4-5-5--14; HC: Abby Edstrom 8-13-16--37

Saturday’s results

In Moorhead, Saturday

Team results

GF Central 186, Jamestown 184.5, Fargo Davies 172.5, Moorhead 158.5, Fargo South 100.0, Fargo North 91.0, GF Red River 8.0

GF top-4 placers

106 -- 2. Evan Ziemer, GFC; 113 -- 2. Tyson Gass, GFC; 4. Cyncere Haskins, GFC; 120 -- 2. Braydon Williams, GFC; 126 -- 2. Josh Isassi, GFC; 138 -- 4. Chris Rivera, GFC; 160 -- 2. Ben Stevens, GFC; 170 --3. Will Rohrich, GFC; 182 -- 3.Cameran Bridgeford, GFC; 195 -- 4. Austin Bicker, GFC; 220 -- 1. Grant Sullivan, GFC; 285 -- 4. Beau Peterson, GFC

In Rugby, N.D., Saturday

Team totals

New Salem 233.5, Central Cass 211.5, Velva 177, Turtle Mountain 155.5, Napoleon 139, Minot Bishop Ryan 117, Devils Lake 112.5, Linton-HMB 98, Rugby 90.5, Pembina County North 88.5, Killdeer 85, Watford City 81.5, Northern Lights 80.5, Des Lacs-Burlington 78, Kindred 70, Williams County 70, Harvey-WC 67, Stanley 59, Grafton 53, MonDak 44, Kenmare 39, Beulah-Hazen 36

Area top-6 placers

106 -- 3. Trevor Hinkle, PCN; 113 -- 2. Ethan Stremick, PCN; 3. Jakob Hudson, NL; 4. Chance Burns, Graf; 120 -- 3. Brant Fisk, DL; 126 -- 4. Sam Shomento, DL; 132 -- 5. Alex Ibanez, Graf;

152 -- 5. James Fisk, DL; 160 -- 4. Parker Vilandre, DL; 182 -- 4. Alex Charette, NL; 285 -- 2. Max Defender, NL; 6. Tristin Lopez, Graf

Saturday’s result

Pitt 22, N.D. State 11