Sections

Weather Forecast

Close

THURSDAY'S LOCAL SCOREBOARD

Men’s basketball
6

Thursday’s results

Omaha 92, UND 91

OMA 46 46 --92

UND 50 41 --91

Omaha -- JT Gibson 4-12 4-4 13, KJ Robinson 1-5 1-2 3, Zach Jackson 4-10 5-5 15, Matt Pile 8-14 4-6 20, Mitch Hahn 6-10 4-4 18, Zach Thornhill 3-5 0-0 7, Ayo Akinwold 2-5 2-2 8, Wangjan Tut 1-2 1-1 3, Brett Barney 2-3 1-2 6. Totals 31-66 22-26 92

UND -- Marlon Stewart 3-10 2-2 8, Billy Brown 2-3 2-2 6, Cortez Seales 6-15 4-5 16, Kienan Walter 5-7 2-4 14, Conner Avants 8-12 8-10 24, Aanen Moody 6-13 0-0 18, Filip Rebrach 1-1 0-0 2, Marko Courdrea 1-1 0-0 3, Ethan Igbanugo 0-2 0-0 0. Totals 32-64 18-23 91

Three-points -- Omaha 8-17 (Gibson 1-3, Robinson 0-3, Jackson 2-4, Hanh 1-2, Thornhill 1-1, Aikinwole 2-2, Barney 1-2, UND: 9-26 (Stewart 0-4, Brown 0-1, Seales 0-2, Walter 2-4, Moody 6-12, Coudreau 1-1, Igbanugo 0-2); Rebounds -- Omaha 42 (Hahn 11), UND 31 (Seales 6, Avants 6); Assists -- Omaha 9 (Pile 4), UND 14 (Seales 6)

N.D. State 85, Western Illinois 69

WIL 29 40 --69

NDS 40 45 --85

Western Illinois -- Ben Pyle 5, Brandon Gilbeck 8, Kobe Webster 17, Isaac Johnson 15, CJ Duff 3, Zion Young 8, Jeremiah Usiosefe 9, James Claar 4

N.D. State -- Sam Griesel 12, Rocky Kreuser 13, Vinnie Shahid 13, Jared Samuelson 11, Tyson Ward 17, Tyree Eady 3, Deng Geu 14, Jordan Horn 2

Summit League

Reg. Overall

W L W L

Fort Wayne 4 0 12 7

Oral Roberts 3 1 7 12

Omaha 3 1 9 8

S.D. State 2 1 12 6

N.D. State 2 2 7 11

South Dakota 1 2 7 9

North Dakota 1 3 7 10

Western Ill. 1 3 6 11

Denver 0 4 5 13

Thursday’s games

Omaha 92, North Dakota 91

N.D. State 85, Western Illinois 65

Fort Wayne 94, Oral Roberts 69

Saturday’s games

Western Illinois at North Dakota, 2 p.m.

Oral Roberts at S.D. State

Sunday’s game

Fort Wayne at South Dakota

Boys hockey6

Thursday’s results

Sauk Rapids-Rice 3, Fergus Falls 2

Alexandria 11, Willmar 1

Fargo South-Shanley 3, Fargo Davies 2

Dickinson 7, Hazen-Beulah 4

EGF Senior High 3,

Bemidji 2

First period -- 1. EGF, Tanner Mack (Logan Spencer, Carter Beck) :17; 2. EGF, Josh Nelson (Beck, Cole Avery) 13:54

Second period -- 3. B, Chase Fillipi (Wyatt Halvorson) 8:54

Third period -- 4. EGF, Mack (Avery) 10:53; 5. B, Bjorn Jorgenson (Halvorson) 16:24

Goalie saves -- EGF: Tucker Brown 4-9-8 -- 21; B: Broc Waldhausen 6-6-8 -- 20

Kittson Co. Central 7,

Lake of the Woods 3

First period -- 1. LOW, Jackson Arpin (Gunner Ferrier); 2. KCC, Calvin Hanson; 3. KCC, Adam Gustafson (Hanson)

Second period -- 4. KCC, Luke Misson (Josh Rynning); 5. KCC, Hanson (Aaron Peterson); 6. KCC, Trent Peterson (Gustafson, T. Peterson); 7. KCC, Hanson (Reagan Klein)

Third period -- 8. KCC, Hanson; 9. LOW, Reece Chorney (Arpin); 10. LOW, Zakai Dahl (Arpin, McKale Risser)

Goalie saves -- LOW: Riley Stromlund 28; KCC: Wyatt Olsonawski 12

Crookston 7,

Park Rapids 0

First period -- 1. C, Brock Heppner (Joey Doda) 10:59; 2. C, Ben Andringa (Quinn Westlake) 15:30

Second period -- 3. C, Andringa (Westlake) 1:23; 4. C, Eric Delorme (Joey Doda, Heppner) 2:22; 5. C, Andringa (Ty Hamre, Kaleb Thingelstad) 13:08

Third period -- 6. C, Jack Doda (Westlake, Andringa) 1:18; 7. C, Joey Doda 2:47

Goalie saves -- PR: Logan Arndt 23; C: Noah Dragseth 19

Roseau 5, Warroad 0

First period -- 1. R, Paul Huglen (Aaron Huglen) 3:34; 2. R, Hanson O’Leary (Jordan Moser, Jarrett Nelson) 6:59; 3. R, Josh Olson (P. Huglen) 8:55; 4. R, O’Leary (Taylor Jacobson) 12:37

Second period -- 5. R, Aaron Huglen 10:30

Goalie saves -- R: Oliver Lee 11; W: Max Gausen 8, Zach Foster 5

Mayville-Portland-CG 5, Grafton-PR 1

First period -- 1. MAY, Reece Groth 16:46

Second period -- 2. MAY, Sammy Satrom (Nicholas Dale) 0:33; 3. MAY, Sawyer Satrom PP (Braden Soderberg, Groth) 2:04; 4. MAY, Sam. Satrom (Derek Johnson) 6:42; 5. GPR, Trey Cummings (Weston Sangrait) 8:12

Third period -- 6. MAY, Soderberg PP (Saw. Satrom, Sam. Satrom) 14:26

Goalie saves -- GPR: Jordan Erovich 8-12-9--29; MAY: Kade Susie 9-8-6--23

Girls hockey6

Thursday’s results

Fargo Davies 5, Moorhead 0

Prairie Centre 3, Detroit Lakes 2

Fergus Falls 3, Northern Lakes 0

Alexandria 5, Willmar 0

Bismarck 5, Dickinson 1

Minot 4, Williston 0

West Fargo 5,

Devils Lake 0

First period -- 1. Madison Schoenberg (Kaycee Herring, Erin Nowacki) 1:47

Second period -- 2. Payton Hareland (Morgan Bents) 1:18

Third period -- 3. Herring PP (Madison Hjelden, Madelyn Buchert) 0:34; 4. Hjelden (Schoenberg, Jocelyn Hareland) 11:43; 5. P. Hareland PP (Schoenberg, Bents) 16:51

Goalie saves -- WFU: Brooklyn Myrvik 8-15-8--31; DL: Molly Black 10-12-14--36

Boys basketball6

Thursday’s results

Breckenridge 84, Dilworth-GF 79

Perham 60, Detroit Lakes 58

Bismarck High 65, Dickinson 45.

West Fargo 78, Fargo Davies 72.

Bismarck Century 60, Bismarck Legacy 46.

Garrison 50, Underwood 46.

Kidder Co. 59, Linton-HMB 51.

Mandaree 63, Powers Lake 57.

Napoleon-GS 55, South Border 48.

Stanley 44, Our Redeemer's 43 OT.

New Salem-Almont 50, Mott-Regent 47.

Dickinson Trinity 59, Heart River 42.

Glen Ullin-Heb. 82, Killdeer 42

Grand Forks Central 77,

Grand Forks Red River 66

GFC 36 41 --77

RR 35 31 --66

Grand Forks Central -- Alex Barbot 24, Chris Demuth 23, Mason Gravseth 17, Mason Love 9, Maxx Danks 2, Parker Brown 2

Grand Forks Red River -- Cole Benson 14, William Obioha 14, Brady Dvorak 13, Bryce Enerson 11, Jackson Feller 7, Khamani Steckler 4, Brett Klefstad 3

Sacred Heart 66,

Climax Fisher 43

S-H 33 33 --66

C-F 17 26 --43

Sacred Heart -- Evan Sczepanski 5, Ian Evavold 5, Brenden Bethke 19, Andrew Ogaard 4, Jacob Schepp 2, John Fontaine 14, Sam Gapp 11, John Bergman 3, Kobe Tomkinson 2, Gage Wavra 1

Climax Fisher -- Trae Byklum 5, Brady Klein 11, Gabe Walters 2, Dylan Evitts 9, Hayden Reitmeier 8, Myles Smith 6, J Vosak 2

Roseau 55,

Goodridge-Grygla 35

ROS 30 25 --55

G-G 17 18 --35

Roseau -- Taylor Fluey 3, Nic Johnson 2, Jack Hirst 10, Eric Hoffer 11, Nathan O’Connor 16, Jacob Lindemann 13

Goodridge-Grygla -- Hudson McMillin 9, Jaden Kiesow 2, Jake Tharaldson 7, Peyton Verbout 3, Riley Manderud 4, Kaleb Sjulestad 10

Norman Co. East/U-H 69,

Thief River Falls 51

NCE 39 30 --69

TRF 25 26 --51

Norman Co. East/Ulen-Hitterdal -- Noah Klemetson 6, Ross Jirk 2, Tate Maesse 5, Sunny Resnick 3, Kale McCollum 2, Morgan Stueness 12, Broden Lien 25, Steffan Sather 14

Thief River Falls -- Myles Johnson 2, Gunner Zutz 10, Brevyn Lingen 9, Storm Manning 23, Luke Perkovich 7

Win-E-Mac 56,

Bagley 48

BAG 22 26 --48

WEM 31 25 --56

Bagley -- Kenly Gordon 13, James Hvezda 7, Michael Troxell 3, Alec Norum 9, Cole Derby 16

Win-E-Mac -- Dustin Osland 5, Mason Spry 10, Gavin Walker 13, Zach Simonson 3, Bryer Strom 8, Brekken Lindberg 12, Kobe Hamre 2, Joey Revier 3

Rugby 94,

North Star 40

RUG 20 34 20 20 --94

N-S 8 9 8 15 --40

Rugby -- Trace Goven 22, Jaden Hamilton 16, Isaiah Bundy-Smith 12, Devan Michels 11, Kevin Vetsch 10, Cody Jundt 9, Logan DeMontigny 6, Dawson Schepp 4, Mayson McCabe 2, Cole Wentz 2

North Star -- Ian Knutson 11, Keaton Kvilvang 11, Hunter Borstad 8, Thomas Nikolaisen 3, Ben Wagenman 3, Caleb Svir 2, Hayden Hagler 1, Gavin Miller 1

Enderlin 66,

Griggs Co. Central 54

GCC 17 11 12 14 --54

END 13 19 16 18 --66

Griggs County Central—Hunter Gronneberg 15, Tanner Haguen 12, Isaac Smith 11, Trevor Gravseth 6, Jonah Ringstad 5, Tavon Stadler 5.

Enderlin —Joe Hurlburt 21, Chance Bye 16, Gus Hurlburt 15, Cameron Yantis 9, Austin Glarum 3, Dawson Lemna 2

Maple Valley 66,

Finley-Sharon/H-P 36

MAP 15 28 14 9 --66

FIN 6 12 14 4 --36

Maple Valley—Grady Karges 26, Carson Hovelson 15, Jacob Johnson 13, Evan Richman 7, Adam Punton 3, Cody Gille 2.

Finley-Sharon/Hope-Page—Blake Jacobsen 13, Owen Zerface 8, Colby Dows 8, Tate Zerface 5, Xavier Jacobson 2.

Girls basketball6

Thursday’s results

Clearbrook-Gonvick 67, Laporte 31

Park Rapids 62, Detroit Lakes 39

Pelican Rapids 43, Frazee 28

Menahga 56, Wadena-Deer Creek 40

Crosby-Ironton 71, Staples-Motley 44

Blackduck 61, Bigfork 51

Thompson 45, May-Port-CG 32

Harvey-Wells County 65, New Rockford-Sheyenne 20

Bismarck Century 60, Bismarck Legacy 39

West Fargo 61, Fargo Davies 50

Bismarck High 58, Dickinson 48

Williston 49, Minot 42

Wahpeton 60, Fargo North 51

Kindred 52, Oak Grove 21

Our Redeemers 52, Surrey 39

Mohall-Lansford-Sherwood 64, Bishop Ryan 38

Linton-HMB 74, Wilton-Wing 29

Central Cass 42, Hankinson 35

Mandaree 58, Powers Lake 44

TGU 51, Bottineau 35

Divide County 49, Burke County 36

Des Lacs-Burlington 46, Glenburn 34

Nedrose 58, Drake-Anamoose 30

Center-Stanton 50, Max 11

Berthold 56, South Prairie 38

Oakes 67, Midkota 33

Richland 62, Milnor-North Sargent 52

New England 35, Hazen 25

Velva 72, Westhope-Newburg 23

Northern Cass 48, Wyndmere-Lidgerwood 45

Shiloh Christian 53, Grant County 46

Kenmare 61, New Town 47

Glen Ullin-Hebron 36, Mott-Regent 32 (OT)

Edgeley-Kulm-Montpelier 39, Ellendale 30

Hettinger-Scranton 84, Richardton-Taylor 47

Underwood 50, Garrison 46

Killdeer 43, Beulah 33

Bowman County 60, (RV) Beach 38

Sacred Heart 57,

Win-E-Mac 47

S-H 29 28 --57

WEM 26 21 --47

Sacred Heart -- Grace Miller 2, Sydney Lloyd 18, Madison Steckman 2, Jessica Remer 17, Bella Knudson 8, Grace Vonesh 10

Win-E-Mac -- Elliana Lindberg 6, Madyson Plane 7, Kylie Brekke 16, Paige Breckel 2, Lindsey Espeseth 14, Carli Sander 2

Park River/FL 62,

North Border 29

PR/F 12 21 21 8 --62

N-B 9 6 7 7 --29

Park River/Fordville-Lankin -- Amy Seim 8, Sydney Porter 6, Josie Brodina 18, Gillian Broulliard 9, Sydney Beneda 4, Bailey Schroeder 4, Hannah Gordon 9

North Border -- Brynn Hartje 4, Claire Dummer 6, Kenzie Carson 11, Lexi Irving 2, Alex Schill 6

Stephen Argyle 51,

Grafton 45, OT

S/A 9 9 13 7 13 --51

GRA 4 11 9 14 7 --45

Stephen Argyle -- Annika Carlson 2, Abi McGlynn 26, Savannah Riopelle 16, Riley Mooney 3, Abbey Johnson 2, Mikayla Bolduc 2

Grafton -- Kaleigh DeGeldere 3, Julia Dusek 7, Carlee Sieben 9, Cassie Sieben 9, Meredith Dumas 7, Reagan Hanson 6, Anna Carignan 4

Hillsboro-Central Valley 37,

Midway-Minto 34

HCV 6 15 10 6 --37

M-M 6 5 9 14 --34

HCV -- Abby Magnuson 12, Jess Lazur 6, Sydney Brekken 6, MacKenzie 4, McKenna Bergstrom 4, Saige Forseth 3, Kaitlin Ensign 2

Midway-Minto -- Elizabeth Schanilec 11, Kenady Slominski 8, April Schmitz 7, Tessa Mattson 6, Valerie Kuglin 2

Badger-Greenbush-Middle River 63,

Goodridge-Grygla 32

BGM 24 39 --63

G-G 19 13 --32

Badger-Greenbush-Middle River -- Lexie Benke 17, Makenna Burslie 4, Alyssa Rinde 20, Alyssa Kilen 4, Tessani Peterson 12, Mariah Christian 2, Anissah Novacek 4

Goodridge-Grygla -- Daria Waletzki 2, Amy Wiskow 5, Chloe Kuznia 3, Caitlyn Jacobson 2, Maci Bakken 18, Vivian Coan 2, Libby Johnson 2

North Freeze 62,

Red Lake Falls 42

NOR 34 28 --62

RLF 21 21 --42

Northern Freeze --  Lexi Halvorson 13, Brooke Fredrickson 10, Keylee Dahl  10, Lisa Olson 10, Brooke Olson 7, Ashley Olson 6, Leo Bring 4, Zoey Magner 2

Red Lake Falls -- McKenzie Williams 9, Hollie Knott  9, Katrina Olson 6, Olivia Bulger 8, Sienna Olson 3, Greta Phillip 2, Maisy Hoefer 2, Mya Seeger 2, Brooke Knott 1

Warren-A-O 61,

Red Lake Co. Central 42

WAO 33 28 --61

RED 22 20 --42

Warren-Alvarado-Oslo -- Lily Bayne 7, Rylie Mortimer 10, Emily Pederson 4, Gracie Anderson 2, Shelby Durand 11, Mackenzie Roller 18, Jessica Olson 2, Sarah Haugtvedt 7

Red Lake County Central -- Kia Bachand 5, Cari Bachand 11, Sarah Christianson 2, Brandie DeHate 3, Calyssa Eskeli 8, Jenna Pahlen 13

Benson County 38,

Lakota 37, OT

BEN 7 13 4 9 5 --38

LAK 4 8 9 12 4 --37

Benson County -- Quinn Neppl 17, Katelyn Bingham 9, Camee Wangler 6, Keeryn Nelson 4, McKenna Tofsrud 2

Lakota -- Kylee Baumgarn 20, Aliyah Niedlinger 6, Nora Johnson 4, Alex Anderson 3, Briar Holberg 2, Macy Herda 2

Cavalier 54,

Drayton/V-E 46, 2OT

CAV 6 11 11 9 4 13 --54

DVE 11 8 4 14 4 5 --46

Cavalier -- Jaiden Erlendson 11, Charlee Krieg 8, Alyssa Kemp 18, Peyton LeTexier 2, Alea Manley 4, Jade Nelson 3, Jezimay Watson 8

Drayton/Valley-Edinburg -- Grace Kertz 6, Chloe Germill 2, Emilee Reilly 13, Bailey Phelps 9, Kasey Stegman 14, Madi Hermanson 2

St. John 68, Rolla 48

STJ 17 15 18 18 --68

ROL 16 10 8 14 --48

St. John -- Kendra Prouty 24, Raycee Reed 14, Lashal Bercier 5, Kelsey Fbercier 6, Larissa McKay 11, Kayla Parisien 2, Magan Boe 5, Kaitlyn Poitu 1

Rolla -- Skyler Arnold 1, Jaina Canapi 1, Emma Mitchell 5, Kyleigh Wilkes 4, Maria Breien 2, Morgan Leas 6

Dakota Prairie 44,

Warwick 33

D-P 4 13 12 15 --44

WW 9 2 12 10 --33

Dakota Prairie -- Paige HaaKenson 5, Payton Lippert 8, Shaye Frederick 13, Marit Ellingson 4, Madison Lippert 2, Carly Lippert 8, Erika McPherson 2, Courtney Stein 2

Warwick -- Sydney Tollefson 1, Maddy Leaf 17, Hannah Fassett 3, Kalista Jackson 8, Shaylynn Demarriss 4

Prep wrestling6

Thursday’s results

Blackduck-Cass Lake 38, Fosston-Bagley 35

Detroit Lakes 58, Dilworth-GF 9

GF Central 37, Devils Lake 27

106: Ethan Sprenger (DELA) over Evan Ziemer 1:40; 113: Tyson Gass (GFC) over Kaleb Schwandt 2:57; 120: Brant Fisk (DELA) over Braydon Williams 7-2; 126: Josh Isassi (GFC) over Sam Shomento 8-1; 132: Carter Elde (GFC) over Gavin Hoffart 5:56; 138: Layton Wallace (DELA) over Mike Erickson 14-13; 145: Alec Humble (GFC) over Brayden Gerhardt 13-5; 152: Evan Bridgeford (GFC) over James Fisk 10-6; 160: Parker Vilandre (DELA) over Ben Stevens 8-5; 170: Will Rohrich (GFC) over Colby Rance 5-4; 182: Luke Knowski (DELA) over Austin Bicker 2:35; 195: Cameran Bridgeford (GFC) over Lance Hoffman 3:09; 220: Grant Sullivan (GFC) by forfeit; 285: Jack Kuntz (DELA) over Beau Peterson 2:33

Crookston 36, Roseau 28

113: Ethan Bowman (CROO) over Bodee Hovda 4:52; 120: Nolan Dans (CROO) by forfeit; 126: Zach Brown (CROO) by forfeit; 132: Braxton Volker (CROO) by forfeit; 138: Race Knochenmus (ROSE) over Cameron Weiland 2:40; 145: Hunter Knutson (CROO) over Joe Schneider 3:30; 152: Chandler Mooney (ROSE) over Cade Coauette 0:16; 160: Ben Olson (ROSE) over Lukas Meier; 170: Dale Grindahl (ROSE) over Ethan Boll 16-5; 182: Damian Hodgson (CROO) over Kyle Bliss 0:25; 220: Sawyer Klatt (ROSE) over Blake Fee 2:49

randomness