Sections

Weather Forecast

Close

WEDNESDAY'S LOCAL SCOREBOARD

Women’s basketball
6

Wednesday’s results

UND 68,

Omaha 57

OMA 11 11 21 14 -- 57

UND 14 17 23 14 -- 68

Omaha -- Rayanna Carter 3-9 0-0 6, Elena Pilakouta 5-12 3-4 13, Claire Killian 2-10 5-6 10, Josie Filer 2-5 1-2 5, Sophie Johnston 2-5 3-4 9, Kalen Phillips 2-3 0-0 4, Kylee Coulter 0-2 0-0 0, Romekia Wallace 1-1 2-2 4, Mariah Murdie 2-5 2-5 6. Totals 19-52 16-23 57.

UND -- Jill Morton 3-10 0-0 7, Alaina Jarnot 4-8 2-2 13, Faith Dooley 4-4 0-0 8, Bailey Strand 1-6 1-2 3, Julia Fleecs 4-4 0-0 8, Jaclyn Jarnot 1-3 1-4 3, Melissa Leet 4-8 0-0 9, Claire Orth 2-5 1-1 6, Mikayla Reinke 2-7 1-1 5, Juliet Gordon 0. Totals 27-66 8-13 68.

3-pointers -- UND 6-13 (Morton 1-3, Jarnot 3-4, Strand 0-3, Leet 1-1, Orth 1-1, Reinke 0-1), Omaha 3-17 (Killian 1-6, Filer 0-2, Johnston 2-4, Phillips 0-1, Coulter 0-2, Murdie 0-2). Rebounds -- UND 43 (Reinke 6, Leet 6), Omaha 36 (Pilakouta 8). Assists -- UND 21 (A. Jarnot 5, Reinke 4), Omaha 8 (Filer, Murdie 2).

Northland CTC 67,

Central Lakes 48

CLC 16 10 11 11 --48

NOR 23 12 16 16 --67

Central Lakes College -- Kelsie Weite 3, Lillie Hardee 5, Liz Anderson 3, Maggie Fellerman 3, Sam Schimpp 2, Lindsay Hendrickson 3, Paige Walevand 18, Naomi Lane 8, Kali Mammenga 3

Northland Community Technical College -- Ashley Moe 2, Hannah Dietsch 3, Janie Wunderlich 16, Jozi Halvorson 12, Carly Mekash 21, Brooke Heggie 2

Men’s basketball6

Wednesday’s results

Central Lakes 72,

Northland CTC 60

NOR 27 33 --60

CLC 35 37 --72

Northland Community Technical College -- Z’Mari Minter 11, Nrenson Alteme 2, Ibrahim Nasir 7, Darnell Durgin 2, Bakri Gubara 15, Colin St. Julien 6, Christian Horton 4, Keywan Cody 4, Dalven Clarington 9

Central Lakes College -- Chris Buckley 19, Josh Arnold 7, Malik Kelly 3, Kelvin Harris 4, Al-Jureau Ray 13, Tyree’On Johnson 23, Brandon Burggraff 3

College wrestling6

Wednesday’s result

Iowa St. 29, N.D. State 7

Girls hockey6Minn. Class A poll
  1. Warroad 17-0-0; 2. Breck 11-6-0; 3. Mound Westonka 15-0-2; 4. Proctor-Hermantown 11-6-2; 5. South St. Paul 11-5-2; 6. Thief River Falls 13-4-0; 7. Rochester Lourdes 10-7-1; 8. Cloquet-Esko-Carlton 13-3-0; 9. East Grand Forks 10-5-2; 10. Duluth Marshall 10-6-0; 11. Fergus Falls 12-5-0; 12. St. Paul United 5-9-2; 13. Alexandria 8-11-0; 14. Mahtomedi 8-7-2; 15. Delano-Rockford 10-7-1; 16. Hibbing-Chisholm 8-8-0; 17. Minneapolis 11-6-1; 18. Simley 9-9-1; 19. Hutchinson 7-7-3; 20. Chisago Lakes 8-9-1
Minn. Class AA poll
  1. Blake 16-1-0; 2. Edina 15-3-0; 3. Wayzata 13-2-0; 4. Forest Lake 17-1-0; 5. Andover 14-3-0; 6. Brainerd-Little Falls 14-2-1; 7. Roseau 14-3-0; 8. Eden Prairie 10-4-2; 9. Maple Grove 10-5-1; 10. Hill-Murray 12-4-1; 11. Grand Rapids-Greenway 12-4-1; 12. Eagan 13-3-0; 13. North Wright County 15-4-0; 14. Minnetonka 9-7-1; 15. Elk River 11-5-2; 16. Burnsville 14-3-1; 17. Blaine 7-7-1; 18. Shakopee 9-7-1; 19. Benilde St. Margaret’s 10-5-2; 20. Lakeville North 9-7-1
Boys hockey6Minn. Class A poll
  1. Hermantown 9-3-0; 2. St. Cloud Cathedral 12-1-0; 3. Mahtomedi 10-2-0; 4. East Grand Forks 11-3-0; 5. Thief River Falls 10-4-2; 6. Orono 8-4-0; 7. Sartell-St. Stephen 10-2-0; 8. Alexandria 10-4-0; 9. Warroad 8-5-0; 10. Totino-Grace 9-4-0; 11. Monticello 9-4-1; 12. Greenway 6-10-0; 13. Duluth Denfeld 8-4-1; 14. North Branch 11-2-1; 15. Detroit Lakes 9-1-2; 16. Marshall 12-2-1; 17. Mankato East 7-6-1; 18. Northfield 9-4-0; 19. Mound Westonka 11-4-0; 20. Litchfield-Dassel-Cokato 8-4-1
Minn. Class AA poll
  1. Minnetonka 14-0-0; 2. Andover 12-0-1; 3. Edina 11-1-1; 4. Maple Grove 10-1-1; 5. Duluth East 9-3-1; 6. White Bear Lake 11-1-1; 7. Blaine 7-2-2; 8. Eden Prairie 7-4-2; 9. St. Thomas Academy 10-3-1; 10. Chaska 9-5-0; 11. Benilde St. Margaret’s 10-4-0; 12. Hill-Murray 8-3-1; 13. Rosemount 11-3-0; 14. Wayzata 8-4-2; 15. Moorhead 9-6-0; 16. Blake 8-4-0; 17. Roseau 9-2-1; 18. Cretin-Derham Hall 7-5-1; 19. Stillwater 7-5-0; 20. Lakeville North 8-4-1
Boys basketball6N.D. Class A poll
  1. Fargo Davies (15 first-place votes) 9-0; 2. Jamestown (4) 9-0; 3. West Fargo Sheyenne 8-1; 4. Bismarck Legacy 7-1; 5. Bismarck High 6-2

Others receiving votes: Minot, Mandan

Girls basketball6N.D. Class A poll
  1. Bismarck Century (18 first-place votes) 9-0; 2. Devils Lake (1) 8-0; 3. Mandan 9-1; 4. Fargo Shanley 9-1; 5. Bismarck Legacy 9-1

Others receiving votes: GF Red River

Prep honor roll6Basketball

Double doubles

Julian Benson, EGF Senior High, 31 points, 10 rebounds vs. Henning

Ivy Daws, Larimore, 26 pints, 11 rebounds vs. Lakota

Meredith Dumas, Grafton, 10 points, 12 rebounds vs. Park River/Fordville-Lankin

Chris Demuth, GF Central, 21 points, 14 rebounds vs. Valley City

Shelby Durand, Warren-Alvarado-Oslo, 16 points, 10 rebounds vs. Badger-G-MR

Brekken Lindberg, Win-E-Mac, 10 points, 10 rebounds vs. Fertile-Beltrami

Jacob Lindemann, Roseau, 10 points, 11 rebounds vs. Badger-G-MR

Abi McGlynn, Stephen-Argyle, 25 points, 13 rebounds vs. Badger-G-MR; 16 points, 15 rebounds vs. Red Lake Co. Central

Nathan O’Connor, Roseau, 18 points, 15 rebounds vs. Badger-G-MR

Isiah Olson, Red Lake County, 18 points, 13 rebounds vs. Sacred Heart

Luke Tupa, Larimore, 17 points, 10 rebounds vs. North Star

Grace Vonesh, Sacred Heart, 10 points, 10 rebounds vs. Red Lake Falls

Logan Wakefield, Larimore, 18 points, 11 rebounds vs. North Star

Milestones
  • Sacred Heart’s Brenden Bethke reached the 1,000-point mark for his basketball career Tuesday when the senior scored 14 points against Warren-Alvarado-Oslo.
  • Stephen-Argyle’s Hunter Yutrzenka reached the 1,000-point mark for his basketball career when the senior scored 25 against Roseau on Friday.
  • Northern Freeze senior Keylee Dahl reached the 1,000-point mark for her basketball career Friday. Dahl scored 25 points against Lake of the Woods, giving her a career total of 1,012.
Signings

Jake Potter, a senior at East Grand Forks Senior High, has signed a letter of intent to play lacrosse at Felician University, an NCAA Division II program located in Rutherford, N.J.

randomness