Boys hockey6

Tuesday’s results

Detroit Lakes 10, Park Rapids 0



WDAY logo
listen live
watch live

First period -- 1. EGF, Jackson Galstad (Mason Poolman) 3:58; 2. EGF, Poolman (Galstad) 13:53

Second period -- 3. C, Eric Delorme 3:54; 4. EGF, Carter Beck PP (Logan Spencer, Luke Vonesh) 9:45; 5. EGF, Landon Parker PP (Trey Ausmus, Poolman) 13:01; 6. EGF, Tanner Mack (Beck) 16:05

Third period -- 7. EGF, Mack PP (Beck); 8. Poolman PP (Josh Nelson) 8:34; 9. EGF, Cole Avery (Mack) 14:49

Goalie saves -- EGF: Tucker Brown 8; C: Jack Ricord 31



Second period -- 1. GFC, Tucker Hodgson (Cole Hanson, Lucas Kanta) :25; 2. GFC, Braden Panzer (William Lawson-Body, Cole Wigestrand) 4:50; 3. GFC, Hanson (Kanta) 10:09; 4. GFC, Brenden White (Brandon Holt, Hunter Bjorge) 11:24; 5. GFC, Hanson (Lawson-Body, Kanta) 12:09; 6. GFC, Hanson (Bjorge) 16:03

Third period -- 7. GFC, Kyler Briske (Cole Spicer, Hodgson) :35; 2. FS, Sebastien Zasada (Dane Sturlaugson) 11:03

Goalie saves -- FS: Zach Sandy 7-13-9 -- 29; GFC: Aaron Nielson 5-3-3 -- 11



First period -- 1. Zach Hinschberger 6:18; 2. Tyler Savage (Maxx Andrade)

Second period -- 3. Connor Arel (Noah Bradbury, Zach Hinschberger) 4:43; 4. Mason Thingvold (Tyler Savage) 8:58; 5. Tyler Savage (Drew Montgomery)

Goalie saves -- GFRR: Nate Bradbury 17, FN: Luke Olson 34

First period -- No scoring

Second period -- 1. WF, Nathan Tangen SH (Chase Forthun, Jackson Prochnow) 1:38; 2. Tanner Nelson (Zayne Brunette, Alex Sauter) 11:01; 3. Tangen (Prochnow, Caleb Roehrich) 16:04

Third period -- 4. Devin Wolf (Cody Dow, Nelson) 3:43; 5. Dow (Jacob Ruona) 6:10; 6. Tangen PP (Dalton Bossert, Prochnow) 14:31

Goalie saves -- WF: Gabe Pederson 7-4-6--17; DL: Reegan Reule 12-7-10--29



First period -- 1. WFS, Preston Anderson (Kade Peterson) 3:57; 2. WFS, Kamden Coles (Kai Trudeau) 6:12; 3. WFS, Jack Belisle PP (Trudeau) 15:30

Second period -- 4. GPR, Nick Thompson (Austin Branvold, Lane Bell) 7:12; 5. GPR, Kody Keeley 14:10; 6. GPR Caden Seim PP 16:59

Third period -- 7. GPR, Nathan Gilleshammer (Landon Woinarowicz) 1:41; 8. WFS, Trudeau (Peterson) 2:17; 9. GPR, Bell (Thompson) 8:36; 10. WFS, Peterson 12:02

Overtime -- 11. GPR, Gilleshammer (Keeley) 0:50

Goalie saves -- WFS: Cole Nissen 8-7-6-0--21; GPR: Bennett Carter 4-2-1-0--7



First period -- 1. B, Gage Mostad (Nathan Mannausau) 11:06; 2. B, Andrew Dondelinger (Tate Hammitt) 14:16

Second period -- 3. TRF, Tucker Skime (Evan Bushy) 3:33

Third period -- 4. TRF, Brockston Masseth (Skime) 13:49; 5. TRF, Skime (Bushy, Tylan Johnson) 14:10

Goalie saves -- B: Broc Waldhausen 15; TRF: Noah Rupprecht 30

First period -- 1. R, Gavin Gunderson (Aaron Huglen, Josh Olson) 3:15; 2. R, Taylor Johnson (Daniel Wensloff, Jordan Moser) 6:35; 3. R, Gunderson (Huglen, Olson) 8:04; 4. R, Olson (Hunter McFarlane, Hanson O’Leary) 11:15

Second period -- 5. R, Gunderson (Huglen) 6:29; 6. R, Huglen (Taylor Johnson) 12:56

Third period -- 6. M, Carter Johnson 4:43; 7. M, Nolan Westra (Kyler Kleven, Isaac Henkemeyer-Howe) 11:49

Goalie saves -- M: Hudson Hodges 9, Ethan Miller 11; R: Oliver Lee 23

First period -- 1. KC Calvin Hanson (Adam Gustafson) NA; 2. RLF, Zak Kennett (Hunter Schmitz, Brayden Swendra) NA; 3. KC, Gustafson (Aaron Peterson, Hayden Hennen) NA; 4. RLF, Fred Landman (Kennett) NA

Second period -- 5. RLF, Kennett (Nathan Huot, Logan Klipping) NA

Third period -- 6. KCC, Calvin Hanson (Landon Sugden) NA; 7. KCC, Hennen (Hanson NA

Goalie saves -- KCC: Wyatt Olsonawski 16; RLF: Andrew Johnson 39

First period -- 1. W: Jack Rittenour (Bjorn Birkelo) 14:18; 2. Isaac Wohlers (Jase Jenson, Dawson Hofman) 16:50;

Second period -- 3. MP: Braden Soderberg (Reece Groth) 13:02;

Third period -- 4. W: Jase Jensen (Jesse Kruse, Avery Rugland) 5:15; 5. MP: Braden Soderberg (Derek Johnson, Reece Groth) 7:58;

Goalie saves -- W: 21 25, MP: Kade Susie 15

Tuesday’s results

Minot 4, Williston 1

Detroit Lakes 9, Park Rapids 2

Alexandria 4, River Lakes 0

First period -- 1. Bella Amiot (Khloe Lund, Hannah Magnusson) 9:32; 2. Shelby Breiland 10:05; 3. Breiland (Lund, Ava Sturgeon) 16:26

Second period -- 4. Breiland (Sturgeon) 0:19; 5. Breiland 8:34

Goalie saves -- TRF: Faith Porter 20; GF: Kendra Nordick 31



First period -- 1. War, Madison Lavergne (Karlie Meeker) 7:31; 2. War, McKenzie Oelkers (Hannah Corneliusen) 8:43

Second period -- 3. EGF, Kate Johnson 4:20; 4. War, Corneliusen PP (Meeker, Oelkers) 10:50; 5. War, Lavergne (Cahlilah Lindquist, Lila Lanctot) 12:52

Third period -- 6. War, Corneliusen (Oelkers, Katie Kotlowski) 2:38; 7. War, Kotlowski (Marlie Johnston, Abbey Hardwick) 7:15; 8. War, Corneliusen PP (Kotlowski) 9:44; 9. War, Sydney Phaneuf (Kotlowski, Johnston) 16:40

Goalie saves -- EGF: Megan Birkholz 15-14-10--39; WAR: Quinn Kuntz 4-8-2--14

Second period -- 1. Ella Helgeson (Brooke Zagone, Kate Helgeson) 3:40; 2. Reese Strand (Anika Stoskopf, Kayla Santl) 5:35; 3. Helgeson 8:27; 4. Zagone (K. Helgeson, E. Helgeson) 14:06

Third period -- 5. K. Helgeson (Memphis Mertens); 6. Ginevra Johnson (Jordyn Bergstrom, Mariah Huglen) 10:56

Goalie saves -- R: Kiana Flaig 7; M: Paige Schmidt 51

First period -- No scoring

Second period -- 1. BEM, Maggie Marcotte (Alexis Leitner) 0:27; 2. C, Catherine Tiedemann PP (Nora Peterson) 4:23; 3. BEM, Austyn Tobey (Olivia Johnson) 5:14; 4. BEM, Johnson (Tobey) 12:11; 5. BEM, Marcotte PP (Gracie Fisher) 15:26

Third period -- 6. BEM, Johnson (Tobey) 10:26

Goalie saves -- BEM: Brooklyn Delap 11; C: Grace Koshney 33

Tuesday’s results

GFC 28 27 --55

FAR 35 43 --78

GF Central -- Chris Demuth 18, Mason Gravseth 10, Caden Fultz 7, Alex Barbot 6, Maxx Danks 6, Xavier Thompson 3, Carsen Thompson 2, Paul Grainger 2, Mason Love 1

Fargo North -- Keaton Hoeg 21, Carson Critchley 18, Cayden Rickard 10, Carter Peratt 8, Jonas geston 6, Joseph Boutain 5, Peyton Amundson 3, Blayne Anderson 2, Jake Loberg 2, Aaron Belby 2



GFR 38 37 -- 75

FAR 57 42 -- 99

Red River -- Brady Dvorak 20, William Obioha 19, Bryce Enerson 9, Paine Parks 9, Matt Trader 6, Jackson Feller 5, Brett Klefstad 4, Cole Benson 3

Fargo Davies -- Cole Hage 25, Braeton Motschenbacher 21, Jaden Klabo 17, Cameron Van Dam 15, Ty Satter 6, Nate Hensel 4, Mason Bitz 2, Jake Graf 2

EGF 36 39 --75

RLC 35 26 --61

East Grand Forks Senior High -- Nathan Willett 21, Maguire Stanislawski 3, Colton Dauksavage 3, Sam Votava 15, Tanner Compos 13, Tyler Aamodt 8, Julian Benson 5, Jacob Anderson 5, Bryson Stastny 2

Red Lake County Central -- Derek Peterson 17, Ben Cardinal 2, Eric Gieseke 2, Adrien Verbout 11, Brandon Wiskow 5, Isiah Olson 22, Hayden Cardinal

SAC 35 51 --86

STE 34 23 --57

Stephen-Argyle -- Hunter Yutrzenka 25, Dawson Fuellerat 6, Jason Lindgren 8, Jason Lindgren 8, Isaac Durand 4, Zach McGlynn 1, Brandon Kroll 2, Colton Pagnac 2, Collin Neuschwander 4, Cole Sczepanski 2, Jesse Clark 3

Sacred Heart -- Evan Sczepanski 12, James Votava 2, Ian Evavold 16, Oscar Ortiz 6, Jacob Schepp 3, John Fontaine 16, James Fontaine 2, Sam Gapp 12, John Bergman 2, Sam Modeen 3, Beau Votava 2



SHA 18 31 2 --51

DEV 26 23 10 --59

Fargo Shanley -- Talon Hoffer 12, Brayden Bares 3, Braden DeKeyser 2, Owen Mears 21, Luke Beiswenger 2, Daniel Wanner 4, Isaac Klava 7

Devils Lake -- Luke Aanstad 9, Joey Frelich 4, Josh Dahlen 8, Grant Nelson 19, Michael Widmer 6, Chris Shepherd 3, Leif Nelson 12

BGM 33 34 --67

WAR 31 29 --60

Badger Greenbush-Middle River-- Adam Benke 3, Kaden Opdahl 6,  Jake Taggart 26, Kobey Dallager 16, 22 Dylan Heggedal 5, Gage Creekmore 11

Warroad --Evan Grover 3, 4 Tyler Fox 18, Jeremy Cole 9, Jett Shoen 6, Isaac Falk-Stoskopf 18, Virgil Laznicka 2, Keagan Lunos 4

KCC 13 18 --31

ROS 27 42 --69

Kittson County Central -- Travis Rich 1, Jarrett Kujava 13, Tucker Nelson 5, Zach Vig 2, Mitchell Doken 10

Roseau -- Taylor Fluey 2, Nic Johnson 5, Jack Hirst 9, David Nelson 7, Jerry Bender 5, Eric Hoffer 6, Eric Laznicka 2, Jed Dunham 2, Jace Hulst 11, Tyson Monsrud 4, Nathan O’Connor 16

A-B 34 31 --65

FOS 23 27 --50

Ada-Borup -- Colby Stevenson 3, Jennings lee 4, Jared Brainard 16, Presten Gwin 9, Tommy Stewart 11, Carlos Medina 4, Avery Okroi 3, Verdis 5, Mason Miller 10

Fosston -- Logan Hemberger 4, Treydon Boushee 6, Lance Badstad 2, Kyle Jacobson 3, Austin Schmidt 19, Treydan Carlson 6, Isaac Oryburgh 8, Tristan Gustatson 2



M-M 20 12 15 16 --63

LEM 19 20 23 15 --77

Midway-Minto -- William Schuster 6, Jason Dombrowski 2, Seth Robinson 11, Weston Napier 16, John Juarez 14, Jamison Irwin 2, Ogden Wasylow 12

Langdon-Edmore-Munich -- Dylan Fetsch, Blaine Perry 13, Sean Gette 12, Simon Romfo 12, Grant Romfo 20, Jagger Worley 4, Noah Anderson 4



H-N 23 23 21 15 --82

DAK 23 12 16 18 --69

Hatton Northwood  -- Parker Vaagene 1, Avery Thorsgaard 23, Alex Wolfe 11, Caleb Claxton 6, Brett Foss 6, Colton Konschak 26, Kelby Azure

Dakota Prairie -- Bryce Trenda, Dayton Miles 3, Tyler Loe 26, Cade Stein 10, Jake Avdem 15, Parker Frederick 3

Tuesday’s results

Devils Lake 73, Fargo Shanley 55



F-D 41 31 --72

GFR 41 34 --75

Fargo Davies -- Julia Schock 19, Alyssa Paper 16, Brooklynn Koenig 14, Ryleigh Wacha 11, Taylor Fey 8, Ava Wild 4

GF Red River -- Jadyn Sondrol 19, Kenady Steffan 17, SHelby Frank 13, Alex Page 10, Jordan Burris 7, Jasmine Sondrol 6, Karlie Robson 3

F-N 25 31 --56

GFC 22 23 --45

Fargo North -- Greta Rehder 22, Maddy England 2, Lexi Smith 3, Anna Benson 1, Morgan Kommer 4, Jennie Sem 13, Sophia Cody 11

GF Central -- Lauren Hillman 16, Maddie Myrold 4, Haley Gereau 10, Ashley Gereau 4, Sophia Roehl 4, Grace Foltz 1, Megan Peck 2, Isabella Whiteside 2, Kadja Traore 2

EGF 29 26 --55

CRO 19 14 --33

East Grand Forks Senior High -- Chloe Torgerson 11, Macy Skyberg 10, Breanna Olson 8, Mac Aitchison 4, Haley Burger 11, Brynn Hillman 3, Emmy Heisler 8

Crookston -- Emma Boll 2, Dani Boyle 6, Emma Borowicz 8, Hyder Winjum 7, Rachel Hefta 2, Kasey Cwikla 3, Gretchen Theis 5



DEV 31 42 --73

SHA 28 27 --55

Devils Lake -- Jes Mertens 21, Abby Johnson 5, Taylor Windjue 6, Mattea Vetsch 23, Chiara Olson 9, Ramsey Brown 8, Averi Ziegler 1

Fargo Shanley -- Hadley Huber 17, Reile Payne 17, Kate Busek 15, Liz Dabbert 2, Emily Sremja 2, Kelly Christmann 2

DVE 13 11 5 6 --35

NOR 14 13 10 10 --47

Drayton/Valley-Edinburg -- Grace Kertz 4, Kaylee Pastorek 4, Chloe Gemmill 3, Emilee Reilly 6, Bailey Phelps 8, Kasey Stegman 10

North Border -- Brynn Hartje 10, Kenzie Carson 11, Lexi Irving 17, Jaiden Volk 9



CAV 5 10 6 4 --25

PAR 21 19 11 6 --57

Cavalier -- Jade Nelson 2, Charlee Krieg 10, Jaiden Erlendson 4, Chloe Walton 2, Alyssa Kemp 7

Park River/Fordville-Lankin -- Amy Seim 12, Sydney Porter 4, Josie Brodina 8, Jaylie Woods 3, Julia Sveen 2, Gillian Brouillard 12, Bailey Schroeder 6, Sydney Beneda 2, Hannah Gordon 8

CAR 17 15 13 13 --68

NRS 12 5 11 12 --42

Carrington -- Amanda Jarrett 3, Marah Schmitz 6, McKenzie Johnson 17, Addison hoornaert 8, Kiera Eli 10, Kady Mehring 8, Sydnie Grager 2, Hannah Hagel 14

New Rockford-Sheyenne -- Brianna Price 7, Hannah Haley 12, Cassie Longnecker 9, Kenna Munson 3, Carli Lies 8, Alli Dockter 1, Kindra Jacobson 2

TGU -- Shayden Lung 19, Hunter Miller 13, Garrett Bailey 11, Cy Lung 9, Matt Dickinson 6, Tanner Schoclc 4, Jared Louro 2, Cody Frounfelter 2

Rolette/Wolford -- Cole Slaubaugh 12, Jake Boucher 11, Copper Medrud 8, Connor Beck 4, Ben Kraft 3

GRA 25 18 22 9 --74

FIN 8 4 6 12 --30

Grafton -- Julia Dusek 13, Carlee Sieben 18, Reagan 4, Cassie Sieben 11, Anna Carignan 6, Walker Demers 5, Meredith Dumas 17

Finley-Sharon/Hope-Page -- Phallyn Haugaard 3, Kayla Hiam 3, Marissa Mitchell 8, Darby Breckheimer 6, Kaden Goughnour 2, Payton Braun 2, Josie Flaten 6

RUG 9 9 12 9 --39

HWC 6 9 3 8 --26

Rugby -- Brooke Blessum 8, Sarah Blessum 2, Maria Blessum 2, Karsyn Hager 4, Anni Stier 22, Jordan Senger 1

Harvey-Wells County -- Kalyn Keller 7, Jaye Fike 8, Jasmine Ripplinger 1, McKayla Jones 10



FWM 12 23 18 18 --71

NOR 9 12 8 10 --39

Four Winds-Minnewaukan -- Riah Littleghost 29, Myona Dayphinaii 18, Latasha Belliele 13, Ezura Rainbow 6, Jasmine Lohnes 3, Julie Ann Santos 2

North Star -- Danielle Hagler 24, Mya Halverson 8, McKenzie Peters 5, Sydney Staus 2



ROS 35 42 --77

NOR 25 22 --47

Roseau -- Kacie Borowicz 31, Katie Borowicz 23, Julia Braaten 13, Masynn Janicke 6, Faith Berger

Northern Freeze -- Keylee Dahl 21, Lisa Olson 9, Zoey Magner 4, Lexi Halvorson 4, Brooke Fredrickson 4, Brooke Olson 3, Ashley Olson 2

First round



C-G 25 30 --55

S-A 42 29 --71

Clearbrook-Gonvick -- Maci Wagner 2, Rachel Lavin 5, Kaylee Faldet 9, Jackie Lynn Taflin 12, Annabell Philips 2, Dana Melby 2, Kaylee Westrum 7, MyKenzie Larson 4, Danae Stenzel 9, Ella Engen 3

Stephen-Argyle -- Annika Carlson 2, Abi McGlynn 21, Savannah Riopelle 13, Greta Weberg 2, Leah Johnson 2, Riley Mooney 15, MariAna Kazmierczak 4, Grace Carlson 4, Abbey Johnson 6, Mikayla Bolduc 2

BAD 26 17 --43

RED 33 30 --63

Badger-Greenbush-Middle River -- Kianna Novacek 8, Alyssa Rinde 10, Alyssa Kilen 8, Tessani Peterson 1, Mariah Christian 4, Anisah Novacek 2, Kjerstie Lieberg 8, Abigail Wagner 2

Red Lake -- Lashaun Roy 2, Angel McClaine 18, Gerika Kingbird 12, Autumn Holthusen 24, Daisey Nelson 3, Kelanna McClain 4

CLB 29 31 --60

RLC 35 36 --71

Cass Lake-Bena -- Mya Reys 2, Taryn Frazer 20, Serayah Drouillard 5, Amira LaDuke 2, Kailee Fineday 11, Jessica Brunelle 2, Trina Headbird 12, Mariah Ortiz 7

Red Lake County Central -- Kai Bachand 11, Cari Bachand 16, Brandi DeHate 8, Calyssa Eskeli 16, Jenna Phalen 18, Marie Johnson 2

G-G 15 28 --43

SAC 33 34 -- 67

Goodridge-Grygla -- Daria Waletzki 2, Chloe Kuznia 2, Trinity Walseth 9, Maci Bakken 8, Vivian Coan 10, Mercedes Coan 4, Liberty Johnson 8

Sacred Heart -- Grace Miller 10, Sydney Lloyd 19, Sophie Evavold 1, Jessica Remer 11, Madison Steckman 2, Bella Knudson 16, Grace Vonseh 8

Tuesday’s results

113: Trevor Hinkle (PCN) by forfeit; 120: Carson Brown (PCN) over Bodee Hovda 3:31; 126: Matthew Keena (PCN) by forfeit; 132: Preston Litton by forfeit; 138: Race Knochenmus (ROSE) over Cooper White 14-1; 145: Demetrius Avela (PCN) by forfeit; 152: Chandler Mooney (ROSE) over Ashton Johnson 0:15; 160: Brutus Grindahl (ROSE) over Brycen Ouellette 0:23; 170: Ben Olson (ROSE) over Dominic Calvillo 2:43; 182: Dale Grindahl (ROSE) over Gavin Hornung 1:05; 220: Sawyer Klatt (ROSE) by forfeit; 285: Eli Bjornstad (PCN) by forfeit

106: Ethan Bowman (CRO) over Kale Geiser 9-0;  113: Ethan Lane (TRF) over Jake Erickson 8-0; 120: Zach Brown (CRO) over Griffin Lundeen 9-1; 126: Cody Wienen (TRF) over Nolan Dans 2:20; 132: Cameron Wieland (CRO) over Cody Sele 3:43; 138: Brady Kasprick (TRF) over Braxtor Volker :28; 145: Cade Lundeen (TRF) overHunter Knutson .59; 152: Jake Davis (TRF) over Cade Coauette 1:50; 160: Cole Johnson (TRF) over Ethan Boll 2:50; 170: Kyle Miller (TRF) by forfeit; 182: Kevin Jenson (TRF) over Cade DeLeon; 195: Damian Hodgson (CRO) over Mason Iverson 4-2; 285: Tyce McElrath (TRF) over Blake Fee 1:21