Prep football

Minn. state Class A

At U.S. Bank Stadium

Friday’s championship

Minneota vs. Mayer Lutheran, 10 a.m.

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts



Minn. state Class AA

At U.S. Bank Stadium

Friday’s championship

West Central Area vs. Chatfield, 1 p.m.



Minn. state nine-man

At US Bank Stadium

Saturday’s championship

Fertile-Beltrami vs. LeRoy-Ostrander, 10 a.m.



Minn. state Class AAA

At U.S. Bank Stadium

Saturday’s championship

Plainview-Elgin-Millville vs. Dassel-Cokato, 1 p.m.



Boys hockey

Wednesday’s result

Red Lake Falls 7, Park Rapids 4



Men’s hockey

USCHO.com poll

The USCHO.com Poll consists of 50 voters, including coaches and beat writers and sports professionals from across the country. The weekly poll is a production of USCHO.com.

Ranking, team, first place votes, record, points, last week

1. Minnesota State, (38), 11-3-0, 980, 3

2. Minnesota Duluth, (5), 8-3-1, 908, 4

3. Quinnipiac, (6), 10-1-3, 864, 5

4. Michigan, (1), 10-4-0, 857, 1

5. St. Cloud State, 9-5-0, 762, 2

6. North Dakota, 9-4-0, 756, 6

7. Western Michigan, 8-4-0, 611, 13

8. Notre Dame, 10-3-0, 573, 14

9. Omaha, 11-3-0, 546, 9

10. Cornell, 7-1-0, 518, 10

11. Minnesota, 8-6-0, 499, 7

12. Denver, 8-4-0, 493, 11

13. Massachusetts, 7-4-1, 446, 8

14. Providence, 10-5-0, 429, 12

15. UMass Lowell, 7-2-2, 259, 15

16. Harvard, 4-2-1, 243, 16

17. Ohio State, 7-3-0, 231, 17

18. Northeastern, 9-4-1, 194, 18

19. Boston College, 7-5-2, 88, 19

20. Bemidji State, 7-5-0, 75, 20

Other teams receiving votes: Clarkson 57, Michigan Tech 47, Penn State 26, Bowling Green 11, Canisius 11, RIT 6, Boston University 3, Michigan State 3, Connecticut 2, Colgate 1, Northern Michigan 1

Friday’s games

Minnesota at North Dakota, 7:07 p.m.

Bemidji State at Arizona State, 8 p.m.

Alaska-Fairbanks at Minnesota Duluth, 7:07 p.m.

MSU Mankato at Lake Superior State, 6:07 p.m.

Clarkson at Wisconsin, 7 p.m.

Wednesday’s results

Yale 4, Vermont 2

Penn State 4, St. Thomas 1

Bemidji State 4, Arizona State 3

First period -- 1. BEM, Tyler Kirkup (Elias Rosen) 5:46; 2. BEM, Ross Armour PP (Alex Ierullo) 7:56; 3. ASU, Demetrios Koumontzis (Josh Doan) 12:11; 4. BEM, Owen Sillinger 17:50

Third period -- 5. BEM, Ierullo (Lukas Sillinger, Tyler Jubenville) 6:50; 6. ASU, Matthew Kopperud (Sean Dhooghe, Jack Judson) 8:47; 7. ASU, Christopher Grando (Kopperud, Michael Mancinelli) 19:19

Goalie saves -- BEM: Mattias Sholl 8-7-8--22; ASU: Ben Kraws 15-12-2--29

RELATED:



Women’s hockey

The USCHO.com Poll is compiled weekly and consists of 15 voters, including coaches and women's hockey writers from across the country.

Rank, team, first place votes, record, points, last week

1. Wisconsin, (15), 15-0-1, 150, 1

2. Ohio State, 12-2-0, 135, 2

3. Minnesota, 11-3-0, 115, 3

4. Northeastern, 12-2-1, 102, 4

5. Quinnipiac, 13-1-2, 93, 6

6. Yale, 7-2-1, 63, 9

7. Minnesota Duluth, 6-4-0, 60, 7

8. Colgate, 13-4-1, 49, 5

9. Clarkson, 12-2-2, 33, 7

10. Harvard, 6-3-0, 12, NR

(tie) Princeton, 5-2-1, 12, 10

Other teams receiving votes: Boston College 1

Wednesday’s result

Merrimack 1, Brown 0



Area college football

2021 FCS tournament

Saturday’s first round

Stephen F. Austin at Incarnate Word

UT Martin at Missouri State

Sacred Heart at Holy Cross

UC Davis at S.D. State

Florida A&M at Southeastern Louisiana

UNI at Eastern Washington

Davidson at Kennesaw State

Southern Illinois at South Dakota

Second round

Friday, Dec. 3

Sacred Heart/Holy Cross winner at Villanova

UNI/Eastern Washington winner at Montana

Saturday, Dec. 4

Southern Illinois/South Dakota winner at N.D. State, 2:30 p.m.

SFA/IUW winner at Sam Houston

UT Martin/Missouri State winner at Montana State

UC Davis/S.D. State winner at Sacramento State

Florida A&M/Southeastern Louisiana winner at James Madison

Davidson/Kennesaw State winner at ETSU

Friday, Dec. 10-Saturday, Dec. 11

Quarterfinals

Friday, Dec. 17-Saturday, Dec. 18

Semifinals

Saturday, Jan. 8

Championship at Toyota Stadium in Frisco, Texas, 11 a.m.



Northern Sun

Saturday’s second round

Bemidji State at Colorado Mines



Men’s basketball

Summit League

Wednesday’s results

Eastern Michigan 72,Western Illinois 68

Air Force 66, Denver 65

S.D. State 80, George Mason 76

FIU 65, North Dakota 56

Halftime: North Dakota 30, FIU 24

North Dakota (FG-FT-TP) -- Ethan Igbanugo 3-8 1-2 10, Tsotne Tsartsidze 5-9 0-0 10, Caleb Nero 2-8 0-0 5, Bentiu Panoam 2-5 0-0 5, Mitchell Sueker 1-9 0-0 2, Paul Bruns 6-13 4-4 18, Brendan Howard 2-6 2-2 6, Reid Grant 0-1 0-0 0, Brady Danielson 0-1 0-0 0, Brian Mathews 0-1 0-0 0. Totals 21-61 7-8 56

FIU -- Tevin Brewer 3-5 6-8 12, Isaiah Banks 3-9 2-4 9, Seth Pinkney 3-4 2-2 8, Clevon Brown 2-8 2-4 6, Eric Lovett 1-5 0-0 3, Javaunte Hawkins 3-7 0-0 9, Petar Krivokapic 2-3 2-2 8, Denver Jones 3-5 0-0 6, Dante Wilcox 2-3 0-0 4, Aquan Smart 0-2 0-0 0, Victor Hart 0-1 0-0 0, Mohamed Sanogo 0-0 0-2 0. Totals 22-52 14-22 65

Three-pointers -- UND 7-21 (Igbanugo 3-5, Tsartsidze 0-1, Nero 1-3, Panoam 1-1, Sueker 0-2, Bruns 2-6, Howard 0-2, Grant 0-1), FIU 7-27 (Brewer 0-1, Banks 1-4, Brown 0-5, Lovett 1-3, Hawkins 3-7, Krivokapic 2-3, Jones 0-2, Smart 0-1, Hart 0-1); Rebounds -- UND 31 (Igbanugo 2, Tsartsidze 6, Nero 2, Panoam 2, Bruns 4, Grant 2, Mathew 3, TEAM 10), FIU 42 (Brewer 4, Banks 7, Pinkney 6, Brown 11, Lovett 2, Jones 5, Sanogo 1, TEAM 6); Assists -- UND 16 (Igbanugo 3, Tsartsidze 3, Nero 2, Panoam 2, Sueker 1, Bruns 2, Grant 2, Mathews 1), FIU 17 (Brewer 8, Banks 1, Jones 5, Wilcox 1, Smart 2); Turnovers -- UND 8 (Igbanugo 3, Panoam 1, Howard 2, TEAM 2), FIU 13 (Brewer 2, Pinkney 2, Lovett 2, Hawkins 1, Krivokapic 1, Jones 2, Smart 1, Hart 1, TEAM 1)



Big Ten

Thursday’s results

Michigan State 64, UConn 60

Maryland 86, Richmond 80

Wednesday’s results

Minnesota 55, Jacksonville 44

Michigan 65, Tarleton 54

Florida 71, Ohio State 68

Michigan State 63, Loyola Chicago 61

Wisconsin 61, Saint Mary’s 55



Women’s basketball

Summit League

Thursday’s result

Northwestern 73, South Dakota 57

Wednesday’s result

Kansas City 76, Dixie State 62



Big Ten

Thursday’s results

NC State 78, Maryland 60

De Paul 77, Rutgers 74

Stanford 69, Indiana 66

West Virginia 65, Purdue 57



Northern Sun

Thursday’s result

Lubbock Christian 62, Minn. Crookston 42

Halftime: Lubbock Christian 33, Minn. Crookston 16

Minnesota Crookston -- Bren Fox 14, Abigail Leach 3, Eden Golliher 3, Emma Carpenter 1, Abi Fraaza 11, Lily Orazem 8, Alex Page 2

Lubbock Christian -- Allie Schulte 12, Channing Cunyus 10, Juliana Robertson 8, Laynee Burr 6, Ashton Duncan 5, Grace Foster 8, Audrey Robertson 6, Reese Schumann 3, Maci Maddox 2, Brylee Winfrey 2

Wednesday’s results

Wayne State 68, S.D. Mines 65, OT

Minn. Crookston 56, Chaminade 32

Halftime: Minn. Crookston 25, Chaminade 21

Minnesota Crookston -- Veronica Schwartz 6, Eden Golliher 7, Bren Fox 17, Emma Carpenter 5, Abi Fraaza 14, Alex Page 5, Lily Orazem 2

Chaminade -- Arianna Blowe 2, Sasha Phillip 7, Jordyn Zader 6, Mary-Lee Mitchell 9, Ellyona Bankofier 5, Michaella Dean 2, Paige Relph 1



North Star

Wednesday’s result

Presentation 64, Mount Marty 56