Boys hockey

Monday’s result

Devils Lake 4, Minot 3



Men’s hockey

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Monday’s result

Sacred Heart 4, Air Force 2

Sunday’s result

UConn 2, UMass-Lowell 1

RELATED:



USCHO.com poll

The USCHO.com Poll consists of 50 voters, including coaches and beat writers and sports professionals from across the country. The weekly poll is a production of USCHO.com.

Ranking, team, first place votes, record, points, last week

1. Minnesota State, (38), 11-3-0, 980, 3

2. Minnesota Duluth, (5), 8-3-1, 908, 4

3. Quinnipiac, (6), 10-1-3, 864, 5

4. Michigan, (1), 10-4-0, 857, 1

5. St. Cloud State, 9-5-0, 762, 2

6. North Dakota, 9-4-0, 756, 6

7. Western Michigan, 8-4-0, 611, 13

8. Notre Dame, 10-3-0, 573, 14

9. Omaha, 11-3-0, 546, 9

10. Cornell, 7-1-0, 518, 10

11. Minnesota, 8-6-0, 499, 7

12. Denver, 8-4-0, 493, 11

13. Massachusetts, 7-4-1, 446, 8

14. Providence, 10-5-0, 429, 12

15. UMass Lowell, 7-2-2, 259, 15

16. Harvard, 4-2-1, 243, 16

17. Ohio State, 7-3-0, 231, 17

18. Northeastern, 9-4-1, 194, 18

19. Boston College, 7-5-2, 88, 19

20. Bemidji State, 7-5-0, 75, 20

Others receiving votes: Clarkson 57, Michigan Tech 47, Penn State 26, Bowling Green 11, Canisius 11, RIT 6, Boston University 3, Michigan State 3, Connecticut 2, Colgate 1, Northern Michigan 1



Women’s hockey

The USCHO.com Poll is compiled weekly and consists of 15 voters, including coaches and women's hockey writers from across the country.

Rank, team, first place votes, record, points, last week

1. Wisconsin, (15), 15-0-1, 150, 1

2. Ohio State, 12-2-0, 135, 2

3. Minnesota, 11-3-0, 115, 3

4. Northeastern, 12-2-1, 102, 4

5. Quinnipiac, 13-1-2, 93, 6

6. Yale, 7-2-1, 63, 9

7. Minnesota Duluth, 6-4-0, 60, 7

8. Colgate, 13-4-1, 49, 5

9. Clarkson, 12-2-2, 33, 7

10. Harvard, 6-3-0, 12, NR

(tie) Princeton, 5-2-1, 12, 10

Other(s) receiving votes: Boston College 1



Sunday’s results

Maine 3, Providence 2

Boston 5, Boston College 4

Vermont 5, Merrimack 2

Wisconsin 5, St. Thomas 1



Area college football

2021 FCS tournament

First round

Saturday, Nov. 27

SFA at IUW

UT Martin at Missouri State

Sacred Heart at Holy Cross

UC Davis at S.D. State

Florida A&M at Southeastern Louisiana

UNI at Eastern Washington

Davidson at Kennesaw State

Southern Illinois at South Dakota

Second round

Friday, Dec. 3

Sacred Heart/Holy Cross winner at Villanova

UNI/Eastern Washington winner at Montana

Saturday, Dec. 4

Southern Illinois/South Dakota winner at N.D. State, 2:30 p.m.

SFA/IUW winner at Sam Houston

UT Martin/Missouri State winner at Montana State

UC Davis/S.D. State winner at Sacramento State

Florida A&M/Southeastern Louisiana winner at James Madison

Davidson/Kennesaw State winner at ETSU

Friday, Dec. 10-Saturday, Dec. 11

Quarterfinals

Friday, Dec. 17-Saturday, Dec. 18

Semifinals

Saturday, Jan. 8

Championship at Toyota Stadium in Frisco, Texas, 11 a.m.



Missouri Valley

(FINAL)

League W-L Overall W-L

N.D. State 7-1 10-1

Missouri St. 6-2 7-3

S.D. State 5-3 8-3

South Dakota 5-3 7-4

Southern Ill. 5-3 7-4

Northern Iowa 4-4 6-5

North Dakota 3-5 5-6

Indiana St. 3-5 5-6

Illinois St. 2-6 4-7

Youngstown 2-6 3-7

Western Ill. 2-6 2-9

Saturday’s results

Indiana State 15, Illinois State 10

Youngstown State 35, Southern Illinois 18

Northern Iowa 41, Western Illinois 3

Missouri State 55, Dixie State 24

S.D. State 24, North Dakota 21

Second quarter

SDSU -- Jadon Janke 17 pass from Chris Oladokun (Cole Frahm kick), 14:13 remaining

UND -- Garett Maag 16 pass from Tommy Schuster (Brady Stevens kick), 7:02 remaining

SDSU -- Tucker Kraft 23 pass from Oladokun (Frahm kick), 0:17 remaining

Third quarter

UND -- Quincy Vaughn 1 run (Stevens kick), 9:30 remaining

SDSU -- Jaxon Janke 21 pass from Oladokun (Frahm kick) 0:25 remaining

Fourth quarter

UND -- Otis Weah 7 run (Stevens kick), 9:34 remaining.

SDSU -- Frahm 38 field goal, 5:23 remaining

TEAM STATS

First downs -- UND 21, SDSU 21

Rushing -- UND 36-111, SDSU 28-129

Passing -- UND 22-38-1, 218 yards, SDSU 19-26-0, 239 yards

Total offense -- UND 329, SDSU 368

Punting -- UND 4-38.5, SDSU 3-40.7

Third-down conversions -- UND 13-19, SDSU 3-9

Fourth-conversions UND 2-2, SDSU 0-1

INDIVIDUAL LEADERS

Rushing -- UND: Otis Weah 16-63, Tommy Schuster 10-31, Brock Boltmann 1-8, Quincy Vaughn 6-8, Isaiah Smith 2-2; SDSU: Pierre Strong 12-72, Isaiah Davis 9-64, Chris Oladokun 4-(-2)

Passing -- UND: Tommy Schuster 22-37-1, Quincy Vaughn 0-1-0; SDSU: Oladokun 19-26-0

Receiving -- UND: Bo Belquist 5-62, Jake Richter 3-51, Garett Maag 4-45, Otis Weah 4-15, Marcus Preston 1-5; SDSU: Jaxon Janke 8-103, Jadon Janke 5-50, Tucker Kraft 2-32, Zach Heins 2-29, Canyon Bauer 1-19, Pierre Strong 1-6

DEFENSIVE LEADERS

UND (solo tackles-assists-total-sacks) Jordan Canady 7-1-8-0, Hayden Galvin 6-1-7, Devon Krzanowski 4-2-6-0.5, Jaxson Turner 4-0-4-1, Evan Holm 3-0-3-0, Ty Shannon 3-0-3-0, Kason Kelley 1-2-3-0, Craig Orlando 1-2-3-0, C.J. Siegel 1-1-2-0.5, Caden White 2-0-2-0, Sammy Fort 2-0-2-0, Garett Maag 2-0-2-0; SDSU: Adam Bock 5-7-12-0, Isaiah Stalbird 6-2-8-0, Graham Spalding 1-6-7-0, Chase Norblade 5-2-0-7, Michael Griffin 4-2-6-0, Logan Backhaus 2-3-5-0, Malik Lofton 3-0-3-0, Crockett Krolikowski 2-1-3-, Cade Terveer 2-1-3-2, Caleb Sanders 1-2-3-1.5, Tolu Ogunride 0-2-2-0, Xavier Ward 0-2-2-0.5

RELATED:

N.D. State 52, South Dakota 24

First quarter

NDSU TaMerik Williams 1 run (Jake Reinholz kick)

NDSU -- Phoenix Sproles 75 pass from Cam Miller (Reinholz kick)

NDSU -- Miller 8 run (Reinholz kick)

Second quarter

NDSU -- Christian Watson 43 run (Reinhold kick)

SD -- Mason Lorber 25 field goal

Third quarter

SD -- Carter Bell 47 punt return (Lorber kick)

NDSU -- Reinholz 30 field goals

NDSU -- Williams 8 run (Reinholz kick)

SD -- Mike Mansaray 40 pass from Carson Camp

Fourth quarter

NDSU -- Jalen Bussey 20 run (Reinholz kick)

NDSU -- Kobe Johnson 2 run (Reinholz kick)

SD -- JJ Galbreath 8 pass from Camp (Lorber kick)



Big Ten

Saturday’s result

Minnesota 35, Indiana 14

First quarter

IND -- Donaven McCulley 11 run (Charles Campbell kick)

Second quarter

MIN -- Ky Thomas 2 run (Matthew Trickett kick)

MIN -- Thomas 1 run (Trickett kick)

MIN -- Chris Autman-Bell 14 pass from Tanner Morgan (Trickett kick)

Third quarter

MIN -- Autman-Bell 9 pass from Morgan (Trickett kick)

Fourth quarter

MIN -- Mar’Keise Irving 3 run (Trickett kick)

IND -- Malachi Holt-Bennett 29 pass from Grant Gremel (Campbell kick)



Northern Sun

Saturday’s games

NCAA Division II playoffs

Angelo State 48, Minnesota Duluth 14

Bemidji State 28, Augustana 24

First quarter

BSU -- Beaulieu 23-yard catch from Alt (Hoffer PAT)

AU -- Limburg 20 field goal

BSU -- Williams 67-yard pass from Alt (Hoffer PAT),

AU -- Jones 11-yard pass from Saddler (Limburg PAT)

Second quarter

BSU -- Williams 19 pass from Alt (Hoffer PAT)

Third quarter

AU -- Uttecht 5 pass from Sddler (Limburg PTA)

Fourth quarter

BSU -- McGrath 2 run (Hoffer PAT)

Saturday, Nov. 27

Second round

Bemidji State at Colorado Mines



North Star

Saturday’s NAIA playoff

Grand View 38, Dickinson State 13

NSAA all-conference first team

Offense

Mayville State -- Javeion Davison; Valley City State -- Justice Bice, Sammy Trejo, Nick Radunz, Troy Dietz, Jorun Hamre; Dickinson State -- Drew Boedecker, Matt Dey, Brandon Bennick, Tyger Frye; Presentation -- Innocent Okoh; Waldorf -- Dominick Watt

Defense

Mayville State -- Josiah Walker; Valley City State -- Marshaun Jones, Riley Gerhardt, Jahidi West, Jerrod Williamson; Dickinson State -- Krew Mathern, Nick Miller; Dakota State -- Devonte Murphy, Marcus Vanden Bosch, Noah Guse; Waldorf -- James Jackson Jr., MaCoy Yeakel

Special teams

Mayville State -- Javeion Davison; Dickinson State -- Jace Johnson; Dakota State -- Caleb Nielsen

NSAA all-conference second team

Offense

Valley City State -- Jalen Pfeifer, Benjamin Dumond, Michael Cornelious; Dickinson State -- Riley Linder, Nathaniel Woodruff, Conor McCarvel; Waldorf -- Jatoviay Hill, Kade Kloster-Hodak, PJ Patterson; Dakota State -- Mose Timteo, Zach Rohrbach; Presentation -- Riggs Tann

Defense

Valley City State -- Garrett Pemelton, Sal Avila, Martin Jones; Dickinson State -- Robbie Kindle, Keaton Meschke, Dawson McGlothlin, Jayden Hertwell; Dakota State -- Connor Tordsen, Gustavo Bonilla, Jay Skogerboe; Waldorf -- Deqwunn McCobb, Thomas Edwards

Special teams

Dickinson State -- Jeremiah Paine, Isaiah Kludt; Waldorf -- Slater Gifford

Awards

Offensive most valuable player -- Tyger Frye, Dickinson State

Defensive most valuable player -- Noah Guse, Dakota State

Coach of the year -- Pete Stanton, Dickinson State



Prep football

Minn. state nine-man

At US Bank Stadium

Saturday, Nov. 27

Championship, Fertile-Beltrami vs. LeRoy-Ostrander, 10 a.m.



Minn. state Class A

At U.S. Bank Stadium

Friday, Nov. 26

Championship, Minneota vs. Mayer Lutheran, 10 a.m.



Minn. state Class AA

At U.S. Bank Stadium

Friday, Nov. 26

Championship, West Central Area vs. Chatfield, 1 p.m.



Minn. state Class AAA

At U.S. Bank Stadium

Saturday, Nov. 27

Championship, Plainview-Elgin-Millville vs. Dassel-Cokato, 1 p.m.



Men’s basketball

Summit League

Monday’s results

N.D. State 54, Tarleton 53

Western Illinois 69, Northern Kentucky 67

S.D. State 102, Nevada 75

Kansas City 74, Idaho State 58

Sunday’s results

St. Thomas 86, SIUE 73

South Dakota 83, Tennessee State 66

Denver 74, Houston Baptist 61

UT Martin 77, UND 72

Halftime: UT Martin 35, UND 33

UT Martin (FG-FT-TP) -- KK Curry 8-15 7-9 24, KJ Simon 9-13 1-1 21, Mikel Henderson 3-7 0-1 9, Koby Jeffries 3-3 0-0 6, Chris Nix 2-6 0-0 4, Darius Simmons 2-5 2-2 7, Josiah Morris 2-2 0-0 6, David Kamwanga 0-1 0-0 0, Grant Hurst 0-1 0-0 0. Totals 29-53 10-13 77

UND -- Caleb Nero 9-16 0-0 20, Tsotne Tsartsidze 6-7 1-2 13, Mitchell Sueker 4-9 3-3 11, Matt Norman 2-8 0-0 5, Bentiu Panoam 0-3 3-6 3, Brendan Howard 3-6 2-2 8, Paul Bruns 3-9 1-3 7, Brady Danielson 1-2 0-0 3, Ethan Igbanugo 1-7 0-4 2, Brian Mathews 0-1 0-0 0, Reid Grant 0-0 0-0 0. Totals 29-68 1-16 72

Three-pointers -- UTM 9-15 (Curry 1-1, Simon 2-3, Henderson 3-6, Simmons 1-3, Morris 2-2), UND 4-26 (Nero 2-8, Sueker 0-1, Norman 1-6, Panoam 0-1, Howard 0-1, Bruns 0-3, Danielson 1-2, Ugbanugo 0-4); Rebounds -- UTM 30 (Curry 9, Simon 2, Henderson 2, Jeffries 3, Nix 6, Simmons 2, Kamwanga 3, Hurst 1, TEAM 2), UND 36 (Nero 5, Tsartsidze 9, Sueker 1, Norman 2, Howard 6, Bruns 4, Igbanugo 3, Grant 1, TEAM 5); Assists -- UTM 12 (Curry 1, Simon 2, Henderson 1, Jeffries 7, Nix 1), UND 11 (Nero 3, Tsartsidze 1, Sueker 2, Norman 1, Howard 1, Danielson 1, Igbanugo 2); Turnovers -- UTM 15 (Curry 2, Simon 3, Henderson 3, Jeffries 2, Morris 1, Kamwanga 1), UND 13 (Nero 2, Tsartsidze 2, Norman 2, Howard 1, Bruns 1, Igbanugo 2, Mathews 1, Grant 2)



Big Ten

Monday’s results

Cincinnati 71, Illinois 51

Wisconsin 69, Texas A&M 58

Penn State 85, Cornell 74

Lafayette 53, Rutgers 51

Iowa 109, Western Michigan 61

Ohio State 79, Seton Hall 76

Providence 77, Northwestern 72

Sunday’s results

Purdue 80, Villanova 74

Nebraska 82, Southern 59

Indiana 76, Louisiana 44



Northern Sun

NSIC players of the week

North division -- Sam Masten, Northern State

South division -- Jake Phipps, Southwest Minnesota State



Women’s basketball

Summit League

Sunday’s results

Weber State 59, Omaha 45

Tulsa 69, Oral Roberts 55

Creighton 67, S.D. State 55



Big Ten

Monday’s result

Oklahoma 88, Minnesota 69

Sunday’s results

Minnesota 70, Syracuse 63

Maryland 79, Baylor 76

Fordham 71, Michigan State 68

Clemson 67, Penn State 64

Illinois 86, UC Riverside 82

DePaul 78, Northwestern 75

Drake at Iowa, canceled



Northern Sun

NSIC players of the week

North division -- Brooke Olson, Minnesota Duluth

South division -- Meghan DuBois, Concordia-St. Paul



North Star

Monday’s result

Central Missouri 94, Bellevue 59

NSAA player of the week

Mackenzie Hughes, Mayville State



College volleyball

Sunday’s result

Wisconsin def. Minnesota 24-26, 25-19, 25-27, 28-26, 15-12