College hockey

Saturday’s results

Boston College 4, American International 1

RPI 5, Union 2

Providence 7, Army 0

St. Cloud State 12, St. Thomas 2

UConn 6, Sacred Heart 3

Miami 7, Ferris State 4

Northeastern 4, Bentley 0

Lake Superior State 4, Omaha 3

Colgate 5, RIT 2

MSU Mankato 2, UMass 0

Arizona State 5, UMass Lowell 3

Quinnipiac 7, Maine 0

Boston 6, Holy Cross 1

Vermont 4, Mercyhurst 2

Air Force 2, Colorado College 1

Michigan 7, Bowling Green 1

St. Lawrence 3, Clarkson 0

Minnesota vs. Alaska-Fairbanks, postponed to Jan. 14-15, 2022

UND 2, Bemidji State 1

First period -- No scoring.

Second period -- 1. UND, Riese Gaber 1 PP (Jake Sanderson 1, Ashton Calder 1) 2:30; 2. BEM, Alex Ierullo 1 (Owen Sillinger 1, Lukas Sillinger 1) 4:13

Third period -- 3. UND, Jake Sanderson 1 11:02

Penalties -- Brent Johnson, UND, tripping 17:47 first; Ross Armour, BEM, hooking 1:20 second; Ethan Frisch, UND, tripping 7:59 second; Brad Johnson, BEM, cross-checking 13:53 second; Matteo Costantini, UND, interference 16:34 second; Frisch, UND, roughing 9:26 third; Alex Ierullo, BEM, elbowing 9:26 third; Tyler Kleven, UND, cross-checking 20:00 third

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Goalie saves -- BEM: Mattias Sholl 0-6-0--6, Michael Carr 8-0-0--8, Gavin Enright 0-0-5--5; UND: Zach Driscoll 5-4-7--16

Penalties-minutes -- BEM 3-6, UND 5-10

Power plays -- BEM 0-3, UND 1-2

Referees -- Bobby Lukkason and Brandon Schmitt

Linesmen -- Andy Dokken and Tyler Landman

Attendance -- 11,812

RELATED:



Area college football

Missouri Valley

League W-L Overall W-L

Southern Ill. 2-0 4-1

Missouri St. 2-0 3-1

N.D. State 1-0 4-0

S.D. State 1-0 3-0

Northern Iowa 1-0 3-1

South Dakota 1-1 3-2

Western Ill. 1-1 1-4

North Dakota 0-1 2-2

Illinois St. 0-2 2-3

Indiana St. 0-2 2-3

Youngstown 0-2 1-3

Saturday’s results

Missouri State 41, Illinois State 20

South Dakota 38, Indiana State 10

Southern Illinois 31, Western Illinois 30, OT

Northern Iowa 34, Youngstown State 7

S.D. State 55, Dixie State 7

N.D. State 16, North Dakota 10

First quarter

NDSU -- Jake Reinholz 45 field goal, 4:55 remaining. Drive: 10 plays, 38 yards, 4:07

UND -- Bo Belquist 30 pass from Tommy Schuster (Adam Stage kick), 1:34. Drive: 8 plays, 73 yards, 3:16

Second quarter

NDSU -- Reinholz 34 field goal, 13:48 remaining. Drive: 7 plays, 32 yards, 2:38

Third quarter

NDSU -- Reinholz 30 field goal, 4:34 remaining. Drive: 4 plays, 8 yards, 2:20

Fourth quarter

NDSU -- Quincy Patterson 3 run (Reinholz kick), 1:13 remaining. Drive: 8 plays, 58 yards, 4:34

UND -- Adam Stage 46 field goal, 0:16 remaining. Drive: 6 plays, 29 yards, 0:51

INDIVIDUAL STATISTICS

PASSING -- NDSU: Quincy Patterson 4-10, 48 yards, Cam Miller 1-1, 9 yards; UND: Tommy Schuster 18-32-1, 176 yards (TD)

RUSHING -- NDSU: Patterson 19-92 (TD), Hunter Luepke 9-51, Dominic Gonnella 7-37, Kobe Johnson 10-31, Noah Gindorff 1-15, TEAM 1-(-3); UND: Otis Weah 19-85, Isaiah Smith 2-28, Luke Skokna 4-8, Quincy Vaughn 2-4, Bo Belquist 1-1, Schuster 1-(-13)

RECEIVING -- NDSU: Gindorff 4-58, RaJa Nelson 1-(-1); UND: Skokna 6-50, Belquist 3-45 (TD), Jack Wright 5-43, Jacob Richter 2-23, Adam Zavalney 1-11, Garett Maag 1-4

TEAM STATS

Total yards -- NDSU 280, UND 289

Passing yards -- NDSU 57, UND 176

Rushing yards -- NDSU 223, UND 113

Penalties -- NDSU 3-30, UND 5-29

First downs -- NDSU 13, UND 13

Third-down conversions -- NDSU 3-13, UND 5-15

Fourth down conversions -- NDSU 1-1, UND 0-2

Total plays -- NDSU 58, UND 61

Average yards/play -- NDSU 4.8, UND 4.7

Time of possession -- NDSU 33:01, UND 26:59

Fumbles-lost -- NDSU 0-0, UND 0-0

Sacks -- NDSU 1-13, UND 1-7

Defensive leaders

Total tackles-solo-sacks -- N.D. State: Michael Tutsie 7-4-0, Jackson Hankey 7-6-0, James Kaczor 6-3-1, Dawson Weber 5-4-0, Eli Mostaert 5-3-0, Courtney Eubanks 4-4-0, Tony Pierce 4-2-0, Jasir Cox 3-0-0, Cole Wisniewski 6-2-0, Lane Tucker 3-1-0, Logan McCormick 3-0-0, Costner Ching 3-2-0, Julian Wlodarczyk 2-2-0, Jayden Price 2-2-0, Jake Klava 2-1-0, Brayden Thomas 2-1-0, Sam Jung 1-1-0; UND: Noah Larson 10-2-0, Dev Krzanowski 10-5-1, Jordan Canady 6-4-0, Evan Holm 5-1-0, Ty Shannon 5-2-0, CJ Siegel 4-2-0, Hayden Galvin 4-1-0, Kado Kauppinen 4-0-0, Quentin Segiun 4-3-0, Jaelen Johnson 4-2-0, Jalen Morrison 3-1-0, Caden White 2-1-0, Caleb Nelson 2-2-0, Ted Mullin 2-1-0, Grif Lickfeldt 2-1-0, Jayson Coley 1-1-0, Jaxson Turner 1-0-0, Josh Navratil 1-0-0, Ben McNaboe 1-0-0, Chandon Pierre 1-1-0

RELATED:

Big Ten

Saturday’s results

Illinois 24, Charlotte 14

Michigan 38, Wisconsin 17

Ohio State 52, Rutgers 13

Penn State 24, Indiana 0

Nebraska 56, Northwestern 7

Michigan State 48, Western Kentucky 31

Iowa 51, Maryland 14

Minnesota 20, Purdue 13

First quarter

MIN -- Chris Autman-Bell 32 pass from Tanner Morgan (Matthew Trickett kick)

PUR -- Mitchell Fineran 36 field goal

Second quarter

PUR -- Milton Wright 7 pass from Aidan O’Connell (Fineran kick)

MIN -- Trickett 42 field goal

PUR -- Fineran 24 field goal

Third quarter

MIN -- Trey Potts 4 run (Trickett kick)

Fourth quarter

MIN -- Trickett 38 field goal

Northern Sun

Con. W-L Overall W-L

Minn. Duluth 4-1 4-1

Wayne St. 4-1 4-1

Augustana 4-1 4-1

MSU Mankato 4-1 4-1

Bemidji St. 3-2 3-2

Sioux Falls 3-2 3-2

Northern St. 3-2 3-2

Winona St. 3-2 3-2

UMary 2-3 2-3

SW Minn. St. 2-3 2-3

MSU Moorhead 2-3 2-3

Concordia St. Paul 1-4 1-4

Minot St. 0-5 0-5

Upper Iowa 0-5 0-5

Saturday’s results

Bemidji State 43, Minot State 28

Wayne State 38, Winona State 21

Sioux Falls 28, Augustana 26

UMary 49, Northern State 42

MSU Mankato 58, Concordia-St. Paul 10

Southwest Minnesota State 20, Upper Iowa 14

Minnesota Duluth 26, MSU Moorhead 21

Second quarter

MSUM -- Ryan Bieberdorf 29 pass from Tommy Falk (Garret Meehl kick)

Third quarter

UMD -- Armani Carmickle 28 pass from Garrett Olson (PAT failed)

MSUM -- Hayden Boll 2 run (Meehl kick)

UMD -- Chamere Thomas 38 run (Olson pass to Carmickle)

Fourth quarter

UMD -- Byron Bynum 10 pass from Olson (PAT failed)

MSUM -- Grady Bresnahan 46 pass from Falk (Meehl kick)

UMD -- Carmickle 8 pass from Logan Graetz (PAT failed)

North Star

League W-L Overall W-L

Valley City St. 3-0 5-0

Dickinson St. 2-0 2-2

Waldorf 2-1 4-1

Dakota St. 2-1 3-2

Ia. Wesleyan. 0-1 1-5

Mayville St. 0-3 0-6

Presentation 0-3 0-6

Saturday’s results

Iowa Wesleyan 69, Crown 28

Waldorf 26, Dakota State 21

Dickinson 70, Presentation 14

Valley City State 49, Mayville State 0

First quarter

VCSU -- Justice Bice 6 run (Nico Magana kick)

VCSU -- Jorun Hamre 12 pass from Jalen Pfeifer (Magan kick)

Second quarter

VCSU -- Mack Jones 3 pass from Pfeifer (Magana kick)

VCSU -- Bice 90 pass from Pfeifer (Magana kick)

Third quarter

VCSU -- Michael Cornelious 20 pass from Pfeifer (Magana kick)

Fourth quarter

VCSU -- Pfeifer 26 run (Magana kick)

VCSU -- James Nyanforh 7 run (Magana kick)

Great Plains

Saturday’s result

Doane 44, Jamestown 20

Second quarter

D -- Andre Norman 27 pass from Vaughn Martinez (Caden Theis kick)

D -- Mason Krause 30 interception return (Theis kick)

D -- Jeremy Henning 32 field goal

JAM -- Isaiah Roebuck 17 pass from Cade Torgerson (Izaak Myles kick)

Third quarter

Steve Justice 22 pass from Torgerson (PAT failed)

D -- Martinez 1 run (Theis kick)

Fourth quarter

D -- Martinez 1 run (kick failed)

D -- Jeremiah Payne 25 pass from Martinez (Theis kick)

D -- LJ Butler 3 run (Henning kick)

JAM -- Roebuck 29 pass from Christian Owens (Myles kick)



Prep cross country

Grand Forks Invite

At Lincoln Park, Saturday

Girls

Team totals

1. Red River 44, 2. West Fargo 58, 3. Fargo Shanley 111, 4. GF Central 128, 5. Kindred 147, 6. West Fargo Sheyenne 155, 7. Devils Lake 168, 8. Valley City 194, 9. Fargo South 218

Top 20 placers

1. Jocelyn Schiller, RR, 19:37.2; 2. Kaelyn Berg, WF, 19:47.1; 3. Greta Goven, VC, 19:50.1; 4. Anna Bernhardt, FSH, 19:58.7; 5. Jordan Knudsvig, WF, 20:04.5; 6. Lauren Dosch, RR, 20:06.5; 7. Olivia Beschorner, WFS, 20:07.8; 8. Annika Prestreng, GFC, 20:12.6; 9. Reagan Berg, VC, 20:18.2; 10. Campbell Dorsey, RR, 20:23.4; 11. Hannah Shern, WF, 20:27.8; 12. Mya Mannausau, RR, 20:35.7; 13. Peyton Gette, KIN, 20:45.3; 14. Allyson Goodmanson, KIN, 20:50.2; 15. Jocelynne Hoefs, RR, 21:04.0; 16. Morgan Hartze, RR, 21:06.2; 17. Gabrielle McLaurin, DL, 21:07.5; 18. Alice Bauroth, FS, 21:07.8; 19. Alexis Lindgren, WF, 21:09.0; 20. Madeline Abbott, FSH, 21:15.5

Other GF Central placers -- 23. Marie Derenne 21:23.95, 27. Katie Uhlir 21:36.69, 33. Aria Kindseth 21:42.99, 37. Hannah Nynek 21:53.04, 44. Claire Fiala 22:19.13, 45. Emma Brown 22:19.22, 48. Sierra Heyd 22:29.91, 51. Katelyn Stern 22:34.14, 55. Claire Hynek 22:39.94

Other Red River placers -- 34. Rylie Lelm 21:43.94, 35. Emily Nelson 21:50.56, 39. Brooke Dorsey 22:00.44

Grand Forks Central's Hannah Hynek (929) sprints down a straightaway at Lincoln Park during the girls 5K race of the Grand Forks Invite on Saturday, October 2, 2021. Nick Nelson / Grand Forks Herald
Grand Forks Central's Hannah Hynek (929) sprints down a straightaway at Lincoln Park during the girls 5K race of the Grand Forks Invite on Saturday, October 2, 2021. Nick Nelson / Grand Forks HeraldNick Nelson / Grand Forks Herald

Boys

Team totals

1. Red River 35, 2. West Fargo Sheyenne 68, 3. GF Central 90, 4. Kindred 110, 5. West Fargo 111, 6. Devils Lake 148, 7. Fargo Shanley 149, 8. Fargo South 226, 9. Valley City 249, 10. Northern Cass 290

Top 20 placers

1. Aiden Johnson, WFS, 15:43.6; 2. Hunter McHenry, RR, 15:50.5; 3. Caeden Johnson, WFS, 16:06.8; 4. Brady Goss, DL, 16:15.0; 5. Dameon Zenawick, RR, 16:19.0; 6. Quinn Roehl, GFC, 16:21.4; 7. Matthew Rongitsch, RR, 16:34.5; 8. Justin Smith, WF, 16:46.5; 9. Tyler Goss, DL, 17:01.8; 10. Tanner Schiller, RR, 17:05.9; 11. Elijah Dafoe, RR, 17:07.3; 12. Cole Campbell, KIN, 17:10.4; 13. Zach Martin, GFC, 17:20.2; 14. Carter Ferber, WFS, 17:24.4; 15. Ethan Schaffer, KIN, 17:25.2; 16. Matthew Evans, RR, 17:34.5; 17. Jonathon Asche, WFS, 17:40.7; 18. Curtis Sande, GFC, 17:43.5; 19. Keaton Olson, KIN, 17:47.9; 20. Landon Troftgruben, WF, 17:56.9

Other GF Central placers -- 26. Preston Diederich 18:13.21, 27. Avery Harsell 18:20.66, 34. Aidan Fiala 18:33.34

Other Red River placers -- 23. Jake Jenkins 18:00.43

Red River's Hunter McHenry approaches the finish line of the varsity boys 5K race during the Grand Forks Invite at Lincoln Park on Saturday, October 2, 2021. Nick Nelson / Grand Forks Herald
Red River's Hunter McHenry approaches the finish line of the varsity boys 5K race during the Grand Forks Invite at Lincoln Park on Saturday, October 2, 2021. Nick Nelson / Grand Forks HeraldNick Nelson / Grand Forks Herald



Prep football

Saturday’s result

North Border 64, Center-Stanton 19

Friday’s results

GF Central 48, Turtle Mountain 6

EGF Senior High 28, Thief River Falls 14

Cavalier 42, May-Port-CG 20

Harvey-Wells County 45, Grafton 14

Carrington 44, Northern Cass 12

New Rockford-Sheyenne 53, TGU 14

Nedrose 19, Rugby 14

Enderlin-Maple Valley 42, Tri-State 0

Fargo North 34, Devils Lake 14

West Fargo Sheyenne 37, Minot 0

Fargo South 7, Wahpeton 0

Fargo Davies 27, Mandan 21

West Fargo 41, Bismarck Legacy 25

Bismarck Century 49, Fargo Shanley 7

Jamestown 32, Valley City 13

Bismarck 35, Dickinson 6

Bismarck St. Mary's 41, Williston 13

Hazen 40, Dickinson Trinity 13

Bottineau 62, Dunseith 15

New York Mills 46, Bagley 0

Fergus Falls 13, Perham 7

Detroit Lakes 32, Pequot Lakes 6

Dilworth-Glyndon-Felton 34, Park Rapids 7

Menahga 72, Red Lake 0

Hawley 55, Staples-Motley 20

Moorhead 36, Sartell 8

Nevis at Laporte, Nevis win by forfeit

Fosston at Red Lake County, canceled due to COVID-19

GF Red River 24, Watford City 13

First quarter

RR -- Gunnar Heuchert 1 run (kick failed)

RR -- Carter Byron 29 field goal

Third quarter

WC -- Levi Musser 93 pass from Izaak Boekelman (kick failed)

Fourth quarter

RR -- Heuchert 10 run (Heuchert run)

RR -- Heuchert 31 run (Byron kick)

WC -- Kanyon Tschetter 17 pass from Boekelman (kick good)

Ada-Borup/West 12, Polk County West 7

First quarter

ABW -- Beau Fetting 5 run (PAT failed)

Second quarter

ABW -- Aiden Marcussen 1 run (PAT failed)

Third quarter

PCW -- Sam Gapp 47 run (Cullen Rohrich kick)

INDIVIDUAL STATISTICS

Rushing -– PCW: Sam Gapp 20-171-1, Mike Gapp 4-19, Isaac Zavoral 2-2, Cullen Rohrich 1-2; ABW: Beau Fetting 29-122-1, Oliver Kritzberger 4-7, Aiden Marcussen 5-10-1

Passing -- PCW: Zavoral 2-8-0-1 40 yards, Gapp 1-1-0-0 18 yards; ABW: Marcussen 4-5-0-0 32 yards, Fetting 1-1-0-0 21 yards

Receiving -- PCW: Kaven Rohrich 2-21, Isaac Zavarol 1-18; ABW: Lance Kritzberger 1-24, Fetting 2-7, Marcussen 1-21, Cameron Spaeth 1-2

Thompson 32, Park River/Fordville-Lankin 0

Second quarter

THO -- Reece Berberich 31 run (Berberich run)

Third quarter

THO -- Tyler Cunningham 11 pass from berberich (Kyle Odenbach pass to Cunningham)

Fourth quarter

THO -- Odenbach 24 pass from Jacob Starcevic (Odenbach pass to Starcevic)

THO -- Connor Welsh 62 punt return (Odenbach pass to Cunningham)

Hillsboro-Central Valley 28, Langdon-Edmore-Munich 13

First quarter

LEM - Carter Tetrault 2 run (Alex Gellner kick)

Second quarter

HCV - Gavin Mitzel 2 run (Parker Gallagher kick)

HCV - Riley Olsen 17 run (Gallagher kick)

Third quarter

HCV - Mitzel 10 run (Gallagher kick)

Fourth quarter

LEM - Markus Kingzett 40 pass from Rayce Worley (conversion failed)

HCV - Jace Leshuk 15 run (Gallagher kick)

Hatton-Northwood 28, Larimore 24

First quarter

LAR -- Jacob Warnke 3 run (Eric Hoffman run)

HN -- Hunter Twete 75 kickoff return (pass failed)

Second quarter

LAR -- Hoffman 6 run (Hoffman run)

HN -- Preston Beaudin end zone fumble recovery (Austin Rygg run)

Third quarter

HN -- Derek Carpenter 29 run (run failed)

Fourth quarter

LAR -- Warne 15 pass from Hoffman (Hoffman pass to Warnke)

HN -- Rygg 3 run (Rygg run)

Kindred 41, Milnor-North Sargent 6

First quarter

KIN -- Trey Heinrich 5 run (Jordyn Sunram kick)

KIN -- Chase Miller 40 pass from Jorgen Swenson (Sunram kick)

KIN -- Jacob Hiatt 26 pass from Swenson (kick failed)

Third quarter

KIN -- Heinrich 53 run (Lukas Klabunde run)

KIN -- Swenson 7 run (Sunram kick)

Fourth quarter

MNS -- Unknown 71 pass

KIN -- Hunter Bindas 24 run (kick failed)

INDIVIDUAL LEADERS

PASSING -- KIN: Jorgen Swenson 3-6, 71 yards (2 TDs)

RUSHING -- KIN: Trey Heinrich 15-168 (2 TDs), Hunter Bindas 2-28 (TD), Jacob Hiatt 3-25, Jack McDonald 3-24, J. Swenson 12-19 (TD), Kylan Swenson 5-13, Charlie Biewer 1-7, Lukas Klabunde 0-0; MNS: Howie Neustel 9-10, Michael Hoistad 1-2, Payton Bergh 2-(-3)

RECEIVING -- KIN: Chase Miller 1-40 (TD), Hiatt 1-26 (TD), Heinrich 1-5; MNS: Neustel 1-6

St. John 54, North Prairie 42

First quarter

STJ -- Zavier Parisien 1 run (Parisien pass to Kutter Belgarde)

Second quarter

STJ -- Parisien 4 run (run failed)

STJ -- Parisien 1 run (Parisien pass to Isaac Charbonneau)

NP -- Blake Mattson 12 pass from Rosinski (run failed)

Third quarter

NP -- Rosinski 2 run (Rosinski pass to Thomas)

NP -- Tyrel Yoder 49 run (pass failed)

Fourth quarter

NP -- Deryk Thomas 38 pass from Rosinski (Yoder run)

STJ -- Ethan Decoteau 3 pass from Parisien (Parisien run)

NP -- Yoder 19 run (Rosinski pass to Mattson)

STJ -- Cashmyn Belgarde 53 run (pass failed)

STJ -- Parisien 2 run (run failed)

STJ -- Parisien 1 run (run failed)

STJ -- Belgarde 2 fumble recovery (PAT failed)

Finley-Sharon/Hope-Page 46, Griggs-Midkota 0

First quarter

FS -- Jacobson 62 run (Carlson run)

FS -- Reamer 69 pass from Satrom (Jacobson run)

FS -- Carlson 66 blocked punt return (Jacobson run)

Second quarter

FS -- Carlson 9 pass from Liam Satrom (PAT failed)

FS -- Jacobson 37 run (C. Satrom run)

Third quarter

FS -- Carlson 40 pass from Satrom (Jacobson run)

Central Cass 42, Ellendale-Edgeley-Kulm 22

First quarter

CC -- Jaiten Michaels 30 pass from Brendan Maasjo (Carter Vrchota kick)

EEK -- Dalton Madcke 1 run (run failed)

CC -- Owen Wiersma 49 run (Vrchota kick)

Second quarter

CC -- Wiersma 27 run (Vrchota kick)

CC -- Wiersma 12 run (Vrchota kick)

CC -- Jake Deutsch 6 pass from Maasjo (Vrchota kick)

Third quarter

CC -- Wiersma 61 run (Vrchota kick)

Fourth quarter

EEK -- Anton Geller 3 run (Geller run)

EEK -- Geller 27 pass from Jacob Nitschke (Nitschke run)

Nelson County 57, Benson County 8

First quarter

NC -- Isaak Anthony 3 run (Garrett Haakenson run)

NC -- Haakenson 2 run (pass failed)

NC -- Haakenson 83 interception return (Haakenson run)

Second quarter

NC -- Haakenson 42 pass from Cade Stein (pass failed)

NC -- Anthony 26 interception return (Haakenson run)

Third quarter

NC -- Haakenson 8 run (Stein run)

NC -- Cristian Fougner 51 interception return (Ander Azaola kick)

Fourth quarter

NC -- Anthony 10 run (run failed)

BCO -- Logan Maddock 2 run (Maddock run)

West Central Area 45, Crookston 6

First quarter

WCA -- Hunter Norby 5 run (pass failed)

WCA -- Mattson Hoff 1 run (run failed)

Second quarter

WCA -- Torin Olson 46 punt return (pass failed)

WCA -- Anthony Sykora 34 run (pass failed)

Third quarter

WCA -- Hoff 25 pass from Evan Paulson (Sykora run)

WCA -- Sykora 20 run (pass failed)

Fourth quarter

WCA -- Cole Anderson 74 pass from Sykora (Paulson kick)

CRO -- Ethan Boll 82 kickoff return (pass failed)

Stephen-Argyle 34, Lake of the Woods 30

First quarter

LOW -- Seth Mikel 8 run (run failed)

Second quarter

SA -- Ty Winge 1 run (run failed)

Third quarter

SA -- Aidan Trueblood 2 run (Demetrius Oberg run)

Fourth quarter

LOW -- Mikel 75 run (Evan Paschke run)

SA -- Cooper Clausen 60 run (pass failed)

SA -- Colten Pagnac 62 pass from T. Winge (Clausen run)

LOW -- Mikel 56 pass from Paschke (Paschke run)

SA -- Clausen 20 run (run failed)

LOW -- Anson Haack 82 kickoff return (Paschke run)

INDIVIDUAL LEADERS

PASSING -- LOW: Evan Paschke 3-6, 102 yards (TD); SA: Ty Winge 2-4, 97 yards (TD)

RUSHING -- LOW: Seth Mikel 11-92 (2 TDs), Anson Haack 9-34, Paschke 8-16, Logan Sathre 4-5, Gabe Krause 1-3, Cole Cook 1-0; SA: Cooper Clausen 11-119 (2 TDs), Aidan Trueblood 16-76 (TD), Demetrius Oberg 5-26, Nick Winge 7-22, Colin McGregor 2-9, Colten Pagnac 1-(-5), T. Winge 4-(-8)

RECEIVING -- LOW: Mikel 1-56 (TD), Haack 1-28, Riley Stromlund 1-18; SA: Pagnac 2-97 (TD)

Kittson County Central 40, Win-E-Mac 12

First quarter

KCC -- Braden Faken 2 run (kick failed)

KCC -- Chisum Schmiedeberg 26 run (Ozzie Meyer-Rice run)

Second quarter

WEM -- Chase Shear 1 run (pass failed)

KCC -- Schmiedeberg 18 run (Isaac Folland kick)

KCC -- Meyer-Rice 1 run (kick failed)

Third quarter

WEM -- Jonas Spry 10 run (run failed)

KCC -- Meyer-Rice 13 run (Folland kick)

Fourth quarter

KCC -- Meyer-Rice 41 run (PAT failed)

INDIVIDUAL LEADERS

PASSING -- WEM: Jonas Spry 14-20, 138 yards; KCC: Bradek Faken 2-3-1, 11 yards

RUSHING -- WEM: Ryan Kangas 4-53, Spry 19-14 (TD), Braylong Hamre 1-5, Justin Cournyea 1-4, Chase Shear 3-2 (TD), Bergan Howard 2-1; KCC: Ozzie Meyer-Rice 18-184 (3 TDs), Chisum Schmiedeberg 21-156 (2 TDs), Frank Finney 7-25, Faken 4-25 (TD)

RECEIVING -- WEM: Kangas 4-53, Cournyea 3-53, Shear 2-15, Kolten Cherf 3-12, Alec Haskett 1-5, Caden Shaver 1-0; KCC: Kaden Vig 2-11, Evan Austad 0-0

Badger-Greenbush-Middle River 26, Warren-Alvarado-Oslo 14

Second quarter

WAO -- Jackson Woinarowicz 76 pass from Kaden Pierce (Tyson Mortimer to Conner Mercil)

BGMR -- Kobey Dallager 11 pass from Gabe Warne (pass failed)

WAO -- Woinarowicz 20 pass from Mortimer (pass failed)

Third quarter

BGMR -- Dallager 14 run (pass failed)

Fourth quarter

BGMR -- Dylan VonEnde 10 run (Dallager pass to VonEnde)

BGMR -- Ethan Waage 50 interception return (kick failed)

INDIVIDUAL LEADERS

PASSING -- WAO: Pierce 6-14, 123 yards (TD), Mortimer 1-2, 20 yards (TD); BGMR: Dallager 6-13, 86 yards, Warne 1-2, 11 yards (TD)

RUSHING -- WAO: Mortimer 12-42, Mercil 11-41; BGMR: VonEnde 16-55 (TD), Dallager 11-54 (TD), Waage 10-48

RECEIVING -- WAO: Woinarowicz 2-96 (2 TDS), Mortimer 2-30, Conner Mercil 2-12; BGMR: Jaxon Janousek 2-47, Aven Augustson 1-20, VonEnde 2-16, Dallager 1-11 (TD)

Fertile-Beltrami 49, Clearbrook-Gonvick 6

First quarter

FB -- Everett Balstad 1 run (Rylin Petry pass to Balstad)

Second quarter

FB -- Bolstad 18 pass from Petry (run failed)

FB -- Bolstad 7 run (Petry kick)

FB -- Petry 1 run (Petry kick)

Third quarter

FB -- Brody Raaen end zone fumble recovery (Petry kick)

Fourth quarter

FB -- Ethan Finseth 2 run (Isaiah Wright run)

CG -- Aiden Churness 8 run (run failed)

FB -- Wright 92 kickoff return (run failed)

Pine River-Backus 39, Warroad 30

PRB -- Owen Carlson 35 pass from Irvin Tulenchik (Connor Tulenchik run)

PRB -- Tulenchik 2 run (Tulenchik run)

W -- Gaabi Boucha 2 run (Boucha run)

PRB -- Safety

PRB -- Tulenchik 4 run (Tulenchik pass to Rian Struss)

W -- Carter Gillete 50 pass from Jack Jones (Boucha run)

PRB -- Tulenchik 40 run (run failed)

W -- Cole Spenst 70 kickoff return (Jones pass to Matthew Hard)

PRB -- Tulenchik 15 yard run (Owen Carlson kick good)

W -- Boucha 4 run (Boucha run)

Mahnomen-Waubun 46, Walker-Hackensack-Akeley 7

First quarter

MW -- Tanner Pazdernik 52 run (run failed)

MW -- Curtis Bellefuille 3 run (run failed)

Second quarter

MW -- Pazdernik 50 run (Dennis Ashley run)

MW -- Will Olson 23 pass from Pazdernik (run failed)

WHA -- #15 22 run (#77 kick)

MW -- Pazdernik 4 run (Pazdernik pass to Loden Clark)

Fourth quarter

MW -- Rolando Ellis 2 run (kick failed)

MW -- Seth Hlubek 16 run (kick failed)

INDIVIDUAL LEADERS

PASSING -- MW: Tanner Pazdernik 5-9-1, 93 yards (TD); WHA: #10 3-12-1, 32 yards

RUSHING -- MW: Pazdernik 8-129 (3 TDs), Dennis Ashley 9-46, Curtis Mehr 5-31, Curtis Bellefuille 7-28 (TD), Seth Hlubek 1-16 (TD), Rolando Ellis 2-11 (TD), Loden Clark 2-8, TEAM 3-5, Dominick Neisen 4-5; WHA: #15 8-66 (TD), #10 15-45, #32 4-19, #31 4-13, #16 2-9, #23 1-1, #2 1-(-2)

RECEIVING -- MW: Tyson McArthur 2-42, Will Olson2-40 (TD), Braxton Qual 1-11, Clark 0-0; WHA: #15 3-32



Girls soccer

Saturday’s results

St. Cloud Tech 2, Detroit Lakes 0

EGF Senior High 2, Hibbing-Chisholm 0

First half -- 1. EGF, Brooklyn Sayler (Skyla Rustad) 20:00

Second half -- 2. EGF, Macie Stanislawski (Lauren Kronlund) 56:00

Goalie saves -- EGF: Shali Anderson 2; HC: Unknown 12

EGF Senior High head coach Jessica Bina: “We had a slow start and weathered a pretty good push by Hibbing. We came back out in the second half with a much better effort. We controlled play, and played hard. We weren't as sharp on the finishing side of things today, but we generated a lot of scoring chances. Hibbing played with a lot of numbers in the back which made it hard to find space in the final third.”



Friday’s results

Hibbing-Chisholm 2, Crookston 0

EGF Senior High 4, Fergus Falls 1

First half -- 1. FF, Piper Andrews 7:00; 2. EGF, Macie Stanislawski (Skyla Rustad) 15:00; 3. EGF, Brooklyn Sayler (Camryn Adams) 28:00; 4. EGF, Kara Ellis (Sayler) 34:00

Second half -- 5. EGF, Sayler (Adams) 44:00

Goalie saves -- EGF: Shali Anderson 2; FF: Kelsi Davis Beck 12

EGF Senior High head coach Jessica Bina: “Our girls answered well after conceding a goal early on. We worked the ball well and were quick all over the field. It was a very physical game, and I'm proud of how our girls battled through it.”



Boys soccer

Saturday’s results

Hibbing-Chisholm 3, EGF Senior High 0

St. Cloud Cathedral 5, Fergus Falls 1

Friday’s result

Hibbing-Chisholm 9, Crookston 0



Boys tennis

East Region tournament

Saturday’s results, in Fargo, West Fargo

Individual

(GF Central, GF Red River results)

Championship

Logan Sandberg, GFC, over Kai Pierce, Shanley, 7-6(7-5), 6-1

Third place

Ryder McDonald, GFC, over Ethan Raan, WF Sheyenne, 6-3, 7-6(7-5)

Semifinals

Sandberg over raan 6-1, 6-1; Pierce over McDonald 6-2, 6-3

Fifth place

Jake McCormick, Davies, over Kellen Johnson, GFRR, 4-6, 6-4, 6-1

State-qualifiers

Johnson over Ethan Heiden, WF, 7-6(7-1), 6-0

Doubles

Championship

Wilber-Panzer, GFC, over Schneider-Kuenzel, GFRR, 7-6(7-6), 7-6(7-3)

Fifth place

M. Christensen-Solberg, WF Sheyenne, over Johnson-Flaten, GFC, 6-0, 6-3

State qualifier

Johnson-Flaten, GFC, over Anderson-Salonen, Shanley, 7-5, 0-6, 6-4

Friday’s results, in Fargo and West Fargo

Individual

Singles

First round

(GF Central, GF Red River results)

Kason Baer, WF Sheyenne, over Tyson Sporbert, GFC, 7-6(7-2), 3-6, 6-0; Asher Green, RR, over Benji trumbo, Fargo North, 6-0, 6-2; Ryder McDonald, GFC, over Matthew Comings, Wahpeton, 6-0, 6-1; Mason Barrett, GFRR, over Eric Chen, Wahpeton, 6-0, 6-0; Kellen Johnson, GFRR, over Trey Cope, VC, 6-0, 6-2

Second round

Logan Sandberg, GFC, over Noah Christensen, WF Sheyenne, 6-0, 6-0; Jake McCormick, Davies, over asher Green, RR, 6-2, 6-2; Ryder McDonald, GFC, over Aaron Wilkinson, South, 6-3, 6-1; Ethan Heiden, WF, over Mason Barrett, RR, 6-3, 7-5; Kellen Johnson, RR, over Jarson Dufault, North 6-2, 6-2

Quarterfinals

Sandberg over Baer 6-2, 6-2; McDonald over Heiden, WF, 6-2, 6-2; Kai Pierce, Shanley, over Johnson, 6-0, 4-6, 6-2

Doubles

Johnson-Flaten, GFC, over A. Comings-Withuski, Wahpeton, 6-0, 6-1

Second round

Schneider-Kuenzel, RR, over Cook-Sperle, WF Sheyenne, 6-1, 6-1; Sullivan-Simle-Askew, Davies, voer Johnson-Flaten, GFC, 6-4, 6-2; Skarperud-Bydal, RR, over Anderson-St. Aubin, Wahpeton, 6-0, 6-0; Wilber-Panzer, GFC, over Baker-Hardie, North, 6-1, 6-1

Quarterfinals

Schnider-Kuenzel over Bourke-Bry, South, 6-0, 6-0; Wilber-Panzer over Beyer-Erickson, South, 6-1, 6-1



N.D. State Team Dual tournament

At Choice Health & Fitness

Thursday, October 7, 2021

Quarterfinals, 10 a.m.

West No. 1 Minot vs. East No. 4 West Fargo Sheyenne

East No. 2 GF Red River vs. West No. 3 Mandan

East No. 1 GF Central vs. West No. 4 Bismarck Century

West No. 2 Bismarck Legacy vs. East No. 3 Fargo South

Friday, October 8, 2021

Singles, doubles play begins at 10 a.m.

Saturday, October 9, 2021

Consolation, semifinal and championship play begins at 10 a.m.



College volleyball

Saturday’s results

N.D. State def. St. Thomas 25-23, 25-18, 25-18

Minnesota def. Northwestern 24-26, 19-25, 25-18, 31-29, 15-7

Sioux Falls def. MSU Moorhead 26-28, 25-17, 25-15, 25-19

Bellevue def. Valley City State 25-21, 25-16, 25-19

Jamestown def. Briar Cliff 25-16, 25-10, 25-14

Western Illinois 25-23-25-25, UND 17-25-20-17

North Dakota (kills-blocks-aces) -- Lexi Ahrens 8-5-0 (2 digs), Madi Hart (5 assists, 37 digs), Taylor Pribyl 7-1-0 (7 digs), Abi McGlynn 6-0-1 (14 digs), Peyton Sewell 2-0-1 (16 assists, 3 digs), McCallister Gayle 5-4-0, Elizabeth Norris 2-0-0 (15 assists, 6 digs), Alexa Albinson 5-3-0 (1 dig), Ashlyn Olson 7-1-0 (1 assist), Sofia Hedqvist 3-0-0 (2 digs)

Western Illinois -- Emma Norris 1-0-2 (9 digs), Erika Moore 10 digs, Gabby DePersio 10 digs, Aubrey Putman 14-1-1 (11 digs), Peyton Bowman 9-8-0 (1 dig), Kennedy Davis 12-2-1 (6 digs), Kalynn Davis 9-3-1 (1 assist, 4 digs), Maggie Craker 4-2-1 (39 assists, 8 digs), Karli Wenzel 0-0-1 (4 assists, 21 digs), Brittany Wulf 5-0-0 (1 dig), Isabella Biesterfield 1-0-0

Upper Iowa 25-25-25, Minnesota Crookston 12-14-20

Upper Iowa (kills-blocks-aces) -- Kaitlin Niedert 9-0-0 (1 dig), Maggie Streightiff 3-1-0 (1 assist), Charisma Herr 0-0-2 (4 assists, 10 digs), Kylie Willis 5-2-1, Sarah Stevelinck 0-0-2, Madelyn Rettler 6-2-1, Nicole Pozorski1-0-0 (22 assists), Jaime Tonne0-0-2 (7 assists, 2 digs), Zoe Semelroth 6-0-0, Kaitlyn Mohwinkle 6-0-0 (1 dig), Sarah Johnson 2-1-0 (1 dig)

Minnesota Crookston -- Lauren Wallace 3-0-0 (5 digs), Natalie koke 1-0-0 (15 assists, 6 digs), Charlee Krieg 2-1-0 (4 digs), Mara Weisensel 9-2-0 (1 dig), Bailey Schaefer 5-0-0 (1 assist, 7 digs), Layne Whaley 0-0-1 (2 assists, 7 digs), Maria Jose Bustos Garcia 1 dig, Grace Arndorfer 0-1-0



Friday’s results

Wisconsin def. Minnesota 25-17, 25-22, 25-17

Southwest Minnesota State def. MSU Moorhead 25-17, 25-15, 25-16

Jamestown def. Dordt 15-25, 25-16, 25-15, 25-11

Augustana def. Minot State 25-18, 8-4, 25-12

Winona State 25-25-25, Minnesota Crookston 11-9-18

Winona State (kills-blocks-aces) -- Becca Pagel 0-0-2 (4 assists, 18 digs), Casey Volkmann 0-0-2 (6 digs), Lydia Lange 5-3-0 (2 digs), Megan Flom 9-3-0 (2 assists, 1 dig), Bre Maloney 3-0-0 (20 assists, 7 digs), Kaleigh Beehler 4-2-0, Cori Meyers 0-0-2, Madison Larson 4-2-0 (1 dig), Sidney Paulson 8-2-0 (1 dig), Madison Rizner 2-1-0, Kami Knutsen 1-0-0 (8 digs), Caleigh Jensen 3-1-0, Rylee Vaughn (1 assist, 1 dig), Ray Joens 1-0-0 (2 digs), Olivia Jost (1 assist, 1 dig)

Minnesota Crookston -- Lauren Wallace 3-1-0 (1 assist, 5 digs), Natalie Koke 3-0-1 (11 assists, 1 dig), Maria Jose Bustos Garcia 0-1-0 (1 dig), Charlee Krieg 2-0-1 (3 digs), Mara Weisensel 2-2-0, Bailey Schaefer 4-0-0 (1 assist, 5 digs), Layne Whaley 0-0-1 (1 assist, 7 digs), Bailey Mulcahy 4 digs

Viterbo 25-25-25, Mayville State 13-19-13

Mayville State (kills-blocks-aces) -- Samantha Passa 2-2-1 (3 digs), Jordyn Lucas 11 digs, Payton Richter 4 digs, Cora Johnson 3-1-0, Lily Pyle 6-1-0, Rachel Hill (9 assists, 2 digs), Rian Richards 4-1-0 (3 digs), Elora Passa 5-0-0 (14 assists, 6 digs), Ashley Pyburn 4-3-0 (1 assist, 1 dig), Natalie Hadrava 12 digs

Viterbo -- Lauryn Sobasky 1-0-0 (17 assists, 4 digs), Cassidy Spies 0-0-2 (1 dig), Kenzie Winkler 9-0-0 (6 digs), Adrianna Reinhart (5 assists, 12 digs), Miah Garant 8-3-0 (2 digs), Maya Roberts 15-2-0 (4 digs), Cailie Kowal (2 assists, 3 digs), Grace Rohde 3-1-0 (1 assist, 3 digs), Kenidi McCabe 0-0-3 (8 digs), Katrie Frohmader 10-1-0 (4 digs), Abbey Johnson (21 assists, 5 digs), Mariah Calkins 1-3-0 (1 dig)



College soccer

Saturday’s result

Jamestown 3, Northwestern (Iowa) College 0

Friday’s results

N.D. State 3, Oral Roberts 2

Wayne State 2, Minnesota Crookston 0

MSU Mankato 1, MSU Moorhead 0

Minot State 1, Winona State 0

Kansas City 1, North Dakota 0

First half -- 1. KC, Emma Wilson (Anna Jennings) 19:01

Second half -- No scoring.

Goalie saves -- KC: Mackenzie Caldwell 4-1--5; UND: Madi Livingston 4-2--6

Cautions/ejections: Emma Wilson, KC, yellow card 87:05



Auto racing

Devils Lake Speedway

Saturday’s results

Late models

Feature -- 1. Dustin Strand; 2. Brad Seng; 3. Brody Troftgruben; 4. Steffen Snare; 56. Brandon Fuller; 6. M. Johnson; 7. Steve Anderson; 8. Blake Anderson; 9. K. Kasin

Midwest modifieds

Feature -- 1. Jamie Dietzler; 2. J. Schwind; 3. Logan Salazar; 4. J. Lizakowski; 5. T. Theis; 6. J. Olson; 7. M. Duchscherer; 8. Ryan Schroeder; 9. J. Schuh; 10. Chris Edmonds; 11. B. Jawaski; 12. Preston Carr; 13. Nate Reynolds; 14. Aaron Blacklance

Streets

Feature -- 1. D. Ebensteiner; 2. Seth Klostreich; 3. J. Castro; 4. Stony Kruk; 5. B. Corbett; 6. T. Cepak; 7. J. Deede; 8. W. Ramsrud; 9. C. Hagen; 10. C. Hess; 11. D. Peterson; 12. J. Barker

Lightning sprints

Feature -- 1. Bryce Haugeberg; 2. Jason Berg; 3. K. Taves; 4. W. Van Drunen; 5. D. Langevin; 6. M. Williams; 7. P. Ericson