Girls golf

N.D. East Region

Monday’s team totals

Fargo Davies 317, Fargo Shanley 337, GF Red River 348, Fargo North 355, Wahpeton 358, West Fargo Sheyenne 367, West Fargo 367, Fargo South 370, GF Central 390, Valley City 441

Top 10 individuals

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

1. Rose Solberg, FD, 73; 2. Lexi Bartley, FD, 76; 3. Jaya Grube, RR, 36; 4. Sydney Hanson, GFC, 78; 5. (tie) Anaka Lysne, Wah, 79; Lindsey Astrup, Shanley, 79; Taylor Martin, North, 79; 8. Sophie Keelin, Shanley, 81; 9. Ava Olson, FD, 83; 10. (tie) Abby Voeller, FD, 85; Nora Benson, FD, 85; Payton Stocker, WF Sheyenne, 85

Other GFRR scorers

Jadyn Arel 87. Taylor Piepkorn 92; Lauren Soholt 93

Other GFC scorers

Madelyn Trapnell 94, Ella Peters 107, Laynee Erickson 111

All-EDC

Jaya Grube, GFRR; Sydney Hanson, GFC; Anaka Lysne, Wah; Rose Solberg, Ava Olson, Lexi Bartley, FD; Lindsey Astrup, Sophie Keelin, Halle Balluff, Shanley; Taylor Martin, FN

Outstanding Senior Athlete

Anaka Lysne, Wahpeton

Coach of the year

Lisa Schwinden, Davies

N.D. Class B tournament

Monday’s first round

In Carrington

Team totals

Heart River 325, Napoleon-G-S 347, Linton-HMB 355, Lindred 356, Oak Grove 363, Grafton 378, Rugby 389, Stanley 394, Carrington 396, Des Lacs-Burlington 401, New Town 411, Western Morton 418, Hatton-Northwood 422, Velva 426, Langdon 429, Hazen 443, Edgeley-Kulm 450, Northern Lights 452

Top 20 individuals

1. Ainsley McLean, Grafton, 73; 2. Avery Bartels, Kindred 74; 3. Elle Nicholas, North star, 77; 4. (tie) Libby Dulmage, Rugby 79; Madisen Jarrett, Heart River, 79; 6. (tie) Kathleen Vetter, Linton, 80; Mackenzee Schneider, Heart River, 80; Sophie Brantner, Oak Grove, 80; Lauryn Keller, DLB, 80; 10. Grace Nantt, Heart River, 82; 11. Erin Keisch, Linton, 83; 12. (tie) Molly Robb, Heart River, 84; Mackenzie Haas, Napoleon-G-S, 84; 14. Sydney Carlson, Edgeley-Kulm, 85; 15. Sophie Ketterling, Napoleon-G-S, 86; 16. (tie) Kayla Hoyme, Kindred, 87; Winter Oldrock, New Town, 87; 18. Ashley Schmitt, Napoleon-G-S, 88; 19. (tie) Megan Robb, Heart River, 89; Caiti Hennessy, Stanley, 89; Riele Shaw, Kindred, 89; Emma Ketterline, Napoleon-G-S, 89



Prep volleyball

Monday’s results

New York Mills def. Norman County East/UH 25-19, 26-24, 25-22

Sebeka def. Pelican Rapids 25-20, 25-18, 25-16

Thompson 25-25-25, Oak Grove 13-14-15

Thompson (kills-blocks-aces) -- Bailey Munson (1 assist, 16 digs), Jordan West 3 digs, Sydney Schwabe (17 assists, 5 digs), Mya Korgstad 12-X-3 (6 digs), Libby Koerber 4-0.5-4 (22 assists, 14 digs), Jasmine Welke 7 digs, Summer Hegg 13-2-X (3 digs), Clara Stevens 5-1-X (3 assists, 1 dig), Brenna Martin 2-0.5-X (1 dig), Alexis Zafke 9-2-X (1 assist, 4 digs)

Oak Grove -- Sophie Pundsack 6-X-X, Ella Olson 5-1-X, Isabel Anderson 23 digs, Claire Peterson 9 assists, Paightyn Downs X-1-2 (8 digs), Taylor Christenson 5 assists, Remi Johnson 2-X-X, Azahna Luschon 5 digs

Cavalier 23-25-25-25, North Border 25-19-20-19

North Border (kills-blocks-aces) -- Keira Moore 9-X-X (15 digs), Addi Brown 8-X-X, Lauren Carrier 17 digs, Kiera Helland X-X-2 (11 digs), Jenna Fraser X-X-3 (11 assists), Nicole Berg 7 assists

Cavalier -- Carmyn LeTexier 6-X-2 (14 assists, 3 digs), Jade Kihne 8-X-6 (20 assists, 5 digs), Eden Carrier 16-3-3 (8 digs), Lily Crosby 6-X-2 (14 digs), Tia Jensen 6-X-5 (6 digs), Kaylee Kemp 5-2-3 (14 digs)

Northern Cass 25-25-25, Hillsboro-CV 14-14-16

Hillsboro-Central Valley (kills-blocks-aces) -- Stella Benson 4-X-1 (17 digs), Sydni Culp 6-2-1 (7 digs), Krista Ackerman 4-X-X (4 digs)

Northern Cass -- N/A



Prep football

N.D. Class AA poll

1. Bismarck Century (11 first-place votes) 5-0, 71 points; 2. West Fargo Sheyenne (4) 5-0, 64; 3. Fargo Shanley 3-2, 39; 4. West Fargo 3-2, 36; 5. Fargo Davies 3-2, 12

Others receiving votes: Mandan

N.D. Class A poll

1. Jamestown (13.5 first-place votes) 4-1m 73.5 points; 2. Bismarck St. Mary’s (1.5) 4-1, 61.5; 3. Fargo North 4-1, 40; 4. Devils Lake 4-1, 29; 5. Dickinson 2-3, 16

Others receiving votes: Wahpeton



Boys tennis

EDC tournament

Play-in games, Monday

Fargo North 4, Wahpeton 1

Valley City 4, West Fargo 1

Quarterfinals

In Fargo and West Fargo, Thursday at 10 a.m.

No. 1 GF Central vs. No. 8 Fargo North

No. 4 WF Sheyenne vs. No. 5 Fargo Davies

No. 2 GF Red River vs. No. 7 Valley City

No. 3 Fargo South vs. No 6 Fargo Shanley



Girls tennis

Monday’s results

EGF Senior High 6, Fergus Falls 1

Singles

1. Maggie Dietrich, EGF, over Madison Anderson 6-2, 6-1; 2. Brynn Havis, EGF, over Leila Nasri 6-1, 6-2; 3. Ruby Leach, EGF, over Amber Anderson 6-0, 6-1; 4. Lila Rothenberger, EGF, over Hannah Anderson 6-1, 6-3

Doubles

1. Katelyn Farder/Kenady Burris, EGF, over Isabella Abrahams/Ashlyn Lill 5-7, 6-1, 10-6; 2. Mia Marsh/MacKenzie Krara, FF, over Aleah Oshie/Trinity D’Heilly 6-1, 6-2; 3. Erin Bowman/Emma Farder, EGF, over Cyntreya Lockett/Karley Braeger 6-4, 7-6 (7-5)

EGF Senior High 7, Alexandria 0

Singles

1. Maggie Dietrich, EGF, over Marisa Rousu 6-3, 1-6, 10-3; 2. Brynn Havis, EGF, over Rachel Wegner 6-2, 6-1; 3. Ruby Leach, EGF, over Jalyn Halverson 6-0, 6-1; 4. Emma Farder, EGF, over Teresa Bitzan 6-2, 6-2

Doubles

1. Kenady Burris/Katelyn Farder, EGF, over Ayla Rolin/Kyle Lattiner 6-3, 6-1; 2. Aleah Oshie/Lila Rothenberger, EGF, over Chelby Range/Isabella Hagen 6-2, 6-1; 3. Erin Bowman/Ty Garcia, EGF, over Trista Craig/Riley Nyberg 6-4, 3-6, 10-5

EGF Senior High head coach Kyle Hanson: “Really great day of tennis by the girls. We needed these two wins to finish off our 8AA section matches. So this sets us up well for seeding. Throughout the lineup the girls played at a high level. The singles were really on today. They didn’t have to be fancy, but they made plays when they needed to.

Maggie Dietrich picked up two wins today to earn her 100th career win! Congrats to her! It’s not

easy having to always play first singles, but she wants to compete and this accomplishment is well deserved.”



Boys soccer

Monday’s result

GF Central 5, Crookston 1

First half -- 1. GFC, Hayden Mack (Edem Akohin) 15:23

Second half -- 2. CRO, Jack Garmen (Evan Christensen) 40:17; 3. GFC, Ross Wilber (Brody Kendall) 56:34; 4. GFC, Owen Fields (Zakeriya Mahamud) 58:52; 5. GFC, Ryaan Aishami 65:26; 6. GFC, Fields 66:45

Goalie saves -- CRO: Caden Boike 6-3--9; GFC: John Vandeberg 2-1--3



Girls soccer

Monday’s result

Crookston 3, Pelican Rapids 2

First half -- 1. PR, Arianna Vallagomez 9:00; 2. CRO, Cassie Solheim 13:00; 3. CRO, Kailee Magsam 25:00

Second half -- 4. PR, Sadie Funk 41:00; 5. CRO, Katelyn Christensen 49:00

Goalie saves -- CRO: Tessa Weber 2-2--4; PR: Eveli Nolgun 5-6--11



Prep cross country

Minnesota Class A

Cross country coaches poll

Boys

Team totals

1. Perham, 2. Parnassus Prep School, 3. Heritage Christian Academy, 4. Nova Classic Academy, 5. West Central Area, 6. Minnehaha Academy, 7. NW Nighthawks, 8. Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, 9. St. Cloud Cathedral, 10. Park Rapids, 11. Greenway/N-K, 12. Staples-Motley

Top individuals

1. Finn McCormick, Nova; 2. Jacob McCleary, Perham; 3. Noah Foster, Cromwell-Wright; 4. Reese Anderson, Lake City; 5. Henry Karelitz, Nova; 6. Brandon Kampsen, Sauk Centre; 7. Alex Salwasser, West Central Area; 8. Kevin Turlington, Rochester Lourdes; 9. Kade Runge, West Central Area; 10. Luke Swanson, NW Nighthawks; 11. Isak Nightingale, Mound Park Academy; 12. Luke Seutjen, Minnehaha Academy

Girls

Team totals

1. Luverne, 2. Murray County Central, 3. St. Cloud Cathedral, 4. Perham, 5. Staples-Motley, 6. Minnewaska Area, 7. Howard Lake-Waverly, 8. Hawley, 9. Canby, 10. Lake City, 11. Minnehaha Academy, 12. Wadena-Deer Creek

Top individuals

1. Jade Rypkema, Nevis; 2. Amanda Overgaauw, Murray County Central; 3. Teneley Nelson, Luverne; 4. Grace Drietz, Canby-Minneota; 5. Jenna Debates, Luverne; 6. Addison Hoof, Lester Prairie; 7. Claire Fisher, Sleepy Eye/St. Mary’s; 8. Madison LeSage, Howard Lake-Waverly; 9. Kyanna Burton, Staples-Motley; 10. Aften Robinson, Staples-Motley; 11. Grace Moeller, Lake Crystal/WM-N; 12. Caroline Kuehne, Long Prairie-Grey Eagle



Men’s hockey

USCHO.com poll

The USCHO.com Poll consists of 50 voters, including coaches and beat writers and sports professionals from across the country. The weekly poll is a production of USCHO.com.

Ranking, team, first place votes, record, points, last week

1. Massachusetts, (19), 0-0-0, 909, 1

2. St. Cloud St. (13), 0-0-0, 902, 2

3. Michigan (11), 0-0-0, 861, 9

4. Minnesota (2), 0-0-0, 802, 7

5. Minnesota State (1), 0-0-0, 779, 4

6. Minnesota Duluth (1), 0-0-0, 741, 3

7. Boston College, 0-0-0, 709, 6

8. North Dakota (2), 0-0-0, 652, 5

9. Quinnipiac, 0-0-0, 498, 12

10. Boston University, 0-0-0, 452, 11

11. Wisconsin, 0-0-0, 443, 8

12. Providence, 0-0-0, 320, 16

13. Denver (1), 0-0-0, 309, NR

14. Bemidji State, 0-0-0, 293, 10

15. Cornell, 0-0-0, 264, NR

16. Harvard, 0-0-0, 254, NR

17. Omaha, 0-0-0, 240, 13

18. Notre Dame, 0-0-0, 234, 17

19. Clarkson, 0-0-0, 216, 20

20. American International, 0-0-0, 147, 15

Others receiving votes: Northeastern 111, UMass Lowell 59, Michigan Tech 54, Western Michigan 54, Lake Superior 40, Bowling Green 34, Penn State 23, Arizona State 21, Connecticut 20, Sacred Heart 17, Army 12, Canisius 12, St. Lawrence 6, Colgate 5, Northern Michigan 5, Brown 2



Area college football

STATS Top 25 poll

1. Sam Houston State (32 first-place votes) 3-0, 1208 points

2. S.D. State (10) 3-0, 1195

3. James Madison (5) 3-0, 1162

4. Montana (3) 3-0, 1089

5. N.D. State 3-0, 1070

6. Eastern Washington 4-0, 964

7. Southern Illinois 3-1, 909

8. UC Davis 4-0, 859

9. Delaware 2-1 842

10. North Dakota 2-1, 785

11. Montana State 3-1, 757

12. Villanvova 3-1, 692

13. Eastern Tennessee 4-0, 637

14. Southeastern Louisiana 2-1, 574

15. Northern Iowa 2-1, 528

16. Missouri State 2-1, 527

17. Jacksonville State 2-2 352

18. VMI 3-1, 338

19. Weber State 1-3, 319

20. Kennesaw State 2-1, 225

21. Rhode Island 3-0, 184

22. Richmond 2-2, 130

23. Tenn.-Martin 3-1, 124

24. Incarnate Word 3-1, 120

25. New Hampshire 3-1, 116

Others receiving votes: Austin Peay 86, Alabama A&M 85, Holy Cross 74, Stephen F. Austin 71, Monmouth 35, Central Arkansas 33, Nicholls 33, Murray State 26, Jackson State 22, Chattanooga 20, Duquesne 13, Mercer 11, Princeton 11, Samford 7, South Dakota 6, Eastern Kentucky 4

Missouri Valley

League W-L Overall W-L

S.D. State 1-0 3-0

Southern Ill. 1-0 3-1

Missouri St. 1-0 2-1

Western Ill. 1-0 1-3

N.D. State 0-0 3-0

North Dakota 0-0 2-1

Northern Iowa 0-0 2-1

Illinois St. 0-1 2-2

Indiana St. 0-1 2-2

South Dakota 0-1 2-2

Youngstown 0-1 1-2

Saturday’s games

N.D. State at North Dakota, 2 p.m.

Missouri State at Illinois State

Indiana State at South Dakota

Southern Illinois at Western Illinois

Youngstown State at Northern iowa

Dixie State at S.D. State

RELATED:

North Star

League W-L Overall W-L

Valley City State 2-0 4-0

Dakota St 2-0 3-1

Dickinson State 1-0 1-2

Waldorf 1-1 3-1

Ia. Wesleyan. 0-1 0-5

Mayville State 0-2 0-5

Presentation 0-2 0-5

Saturday’s games

Mayville State at Valley City State, 2 p.m.

Crown at Iowa Wesleyan

Dakota State at Waldorf

Presentation at Dickinson State



Men’s golf

Zach Johnson Invitational

At Glen Oaks Country Club, Des Moines, Iowa

Monday’s results

Team totals

1. N.D. State 285-282 -- 567 (-1), 2. Loyola Chicago 284-285 -- 569 (+1), 3. Drake 291-279 -- 570 (+2), 4. Valparaiso 285-286 -- 571 (+3), 5. HBU 294-278 -- 572 (+4), 6. Southern Illinois 290-289 -- 579 (+11), 7. Northern Iowa 292-296 -- 588 (+20), 8. Eastern Kentucky 298-291 -- 589 (+21), 9. DePaul 305-285 -- 590 (+22), 10. St. Thomas 294-299 -- 593 (+25), 11. Creighton 299-295 -- 594 (+26), 12. Butler 302-293 -- 595 (+27), 13. Western Illinois 307-294 -- 601 (+33), 14. IUPUI 300-305 -- 605 (+37), 15. North Dakota 300-306 -- 606 (+38)

North Dakota placers

T27. Lucas Feterl 70-76 -- 146 (+4), T46. Zach Hinschberger 74-76 -- 150 (+8), T69. Brandon McGarry 78-76 -- 154 (+12), T76. Grayson Wetch 78-78 -- 156 (+14), T83. Seth Badolato 83-79 -- 162 (+20)



Women’s golf

Mustang Invite

At Marshall (Minn.) Golf Club

Sunday’s finals results

Team totals

1. Augustana 299-304 -- 603 (+27), 2. Gustavus Adolphus 309-311 -- 620 (+44), 3. Wayne State 314-310 -- 624 (+48), 4. Chadron State 320-306 -- 626 (+50), 5. Concordia-St. Paul 316-316 -- 632 (+56), 6. MSU Mankato 319-314 -- 633 (+57), 7. Southwest Minnesota State 314-325 -- 639 (+63), 8. Bemidji State 337-329 -- 666 (+90), 9. Minnesota Crookston 356-350 -- 706 (+130), 10. MSU Moorhead 361-353 -- 714 (+138)

Medalist: Moly Stevens, Augustana, 69-73 -- 142 (-2)

Minnesota Crookston placers

T35. Clara Hanson 84-81 -- 165 (+21), T37. Abby Stender 87-80 -- 167 (+23), T55. Ellen Solem 94-86 -- 180 (+36), 62. Tiffany Kozojed 91-105 -- 196 (+52), 63. Denali Johnson 96-103 -- 199 (+55)



College soccer

Sunday’s results

Michigan State 2, Minnesota 1

Wayne State 3, MSU Moorhead 0

Minot State 2, Sioux Falls 1

MSU Mankato 5, Minnesota Crookston 0

First half -- 1. MAN, Maille Mathis (Shelby Lund) 37:46

Second half -- 2. MAN, Ashlyn Watt (Claire Cater) 48:25; 3. MAN, Cater (Caitlyn Brown) 58:03; 4. MAN, Jenny Vetter (Allie Williams) 59:02; 5. MAN, Rachel Luedtke (Louisa Shromoff, Sydney Deprenger) 89:54

Goalie saves -- UMC: Abby Olsen 8-10--18; MAN: Ava Blackney 0-1--1, Clare Longueville 0-1--1

Northern Sun Intercollegiate Conference

NSIC soccer players of the week

Offensive -- Nicole Friis, St. Cloud State

Defensive -- Cassidy Pierce, UMary

Goalie -- Madisyn Waltman, UMary



College volleyball

Sunday’s results

Minnesota def. Maryland 25-13, 25-12, 25-16

Morningside def. Valley City State 25-18, 26-24, 25-17

Northern Sun Intercollegiate Conference

NSIC volleyball players of the week

Offensive -- Phebie Rossi, St. Cloud State

Defensive -- Taya Beller, Wayne State

Setter -- Maddy Torve, St. Cloud State

North Star Athletic Association

NSAA volleyball players of the week

Offensive -- Eve Fountain, Bellevue

Defensive -- Eve Fountain, Bellevue

Setter -- Olivia Galas, Bellevue



Auto racing

NOSA

Sunday, in Sioux Falls

Feature -- 1. Ryan Timms; 2. Brooke Tatnel; 3. Justin Henderson; 4. Mark Dobmeier; 5. Jack Dover; 6. Matt Juhl; 7. Riley Goodno; 8. Carson McCarl; 9. Brendan Mullen; 10. Jade Hastings