Prep football

Friday’s results

Devils Lake 41, Turtle Mountain 14

May-Port-CG 36, Finley-Sharon/Hope-Page 20

Cavalier 68, Larimore 6

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Grafton 46, Northern Cass 34

Hillsboro-Central Valley 44, Park River 0

New Rockford-Sheyenne 28, Four Winds-Minnewaukan 20

Velva-Garrison 14, Rugby 6

Harvey-Wells County 34, Carrington 6

Oakes 41, Ellendale-Edgeley-Kulm 6

North Star 52, Benson County 12

Enderlin-Maple Valley 24, Hankinson 6

Lisbon 52, Oak Grove 7

LaMoure-Litchville-Marion 59, Richland 0

New Salem 48, Napoleon-Gackle-Streeter 28

Mandaree at North Border, postponed due to COVID-19

West Fargo 42, Fargo Davies 6

West Fargo Sheyenne 37, Bismarck 0

Bismarck St. Mary’s 28, Fargo Shanley 21

Mandan 35, Minot 21

Wahpeton 35, Valley City 14

Jamestown 41, Watford City 0

Bismarck Century 15, Dickinson 12

Bismarck Legacy 63, Williston 7

Dickinson Trinity 31, Heart River 0

Detroit Lakes 28, Thief River Falls 0

Parkers Prairie 32, Roseau 6

Badger-Greenbush-Middle River 30, Lake of the Woods 14

Kittson County Central 33, Northern Freeze 0

Norman County East/UH 68, Laporte 0

Fertile-Beltrami 49, Park Christian 7

Goodridge-Grygla 28, Win-E-Mac 22

Dilworth-Gylndon-Felton 48, Perham 0

Ada-Borup/West 39, Walker-Hackensack-Akeley 0

Lake Park-Audubon 51, Red Lake 0

Fergus Falls 13, Pequot Lakes 6

Barnesville 28, Pelican Rapids 14

Nevis 34, Blackduck 18

Bemidji at Moorhead, canceled due to COVID-19

GF Red River 12, Fargo South 9

Second quarter

RR -- Carter Byron 35 field goal

FS -- Landon Docken 30 field goal

RR -- Paine Parks 97 kick return (kick failed)

Fourth quarter

FS -- Jack Korbel 17 pass from Kolby Nissen (kick failed)

RR -- Byron 27 field goal

INDIVIDUAL LEADERS

RUSHING -- RR: Garrin Sattler 16-100, Logan Okstad 14-72; FS: Dorian Sandness 16-123, Kolby Nissen 9-65

PASSING -- RR: Gunnar Heuchert 7-15-0, 100 yards; FS: Nissen 5-15-0, 50 yards

RECEIVING -- RR: Brady McQuillan 3-67, Logan Arason 3-28, Drew Boen 1-5; FS: Reis Kessel 1-18, Jack Korbel 4-32

RELATED:

Fargo North 50, GF Central 0

First quarter

FN -- Mason Lockwood 10 run (Max Watson kick)

FN -- Carson Shoultis 20 pass from Daniel Boutain (Watson kick)

FN -- Nathaniel Fritel 46 pass from Boutain (Watson kick)

Second quarter

FN -- Lockwood 15 run (Watson kick)

FN -- Shultis 5 pass from Boutain (Watson kick)

Third quarter

FN -- Peder Haugo 1 run (Watson kick)

Fourth quarter

FN -- Carter Kiedrowski 3 run (Kiedrowski run)

INDIVIDUAL LEADERS

PASSING -- GFC: Dylan LaMont 16-26-1, 122 yards. Noah Morkve 2-3, 27 yards; FN: Daniel Boutain 5-8, 108 yards (3 TDs), Ethan Welk 1-1, 14 yards

RUSHING -- GFC: Jack Simmers 9-60, Isaac Hoverson 3-4, Cyncere Haskins 1-3, Hayden Haake 1-1, LaMont 1-(-6); FN: Mason Lockwood 13-194 (2 TDs), Peder Haugo 7-79 (TD), Carter Kiedrowski 9-47 (TD), Jim Miller 2-15, Levi Syverson-Ness 1-8, Ethan Latterner 2-6, Jeremiah Sem 1-5, Boutain 2-0

RECEIVING -- GFC: Sam Strandell 8-59, Malachi Beaulieu 4-29, Bryce Griffore 1-21, Leo Strandell 1-16, Bryce Philpot 2-13, Simmers 1-8, Tristan Raymond 1-3; FN: Nathaniel Fritel 2-66 (TD), Carson Shultis 3-42 (2 TDs), Isaiah Enger 1-14

EGF Senior High 27, Park Rapids 0

First quarter

EGF -- Tanner Campos 1 run (Justin Overgaard kick)

EGF -- Overgaard 2 run (Overgaard kick)

Second quarter

EGF -- Sam Schumacher 4 pass from Campos (kick failed)

Fourth quarter

EGF -- Landon Woidtke 5 run (Overgaard kick)

INDIVIDUAL LEADERS

PASSING -- EGF: Tanner Campos 6-8, 61 yards (TD); PR: Noah Morris 10-19, 61 yards

RUSHING -- EGF: Justin Overgaard 8-37 (TD), Campos 9-27 (TD), Caleb Schmiedeberg 6-26, Joey Votava 9-16, Carter Vasek 4-13, Landon Wodtke 1-5 (TD); PR: Tristan Hill 6-29, Josiah May 3-15, Jaydon Walen 2-10, Kaleb Stearns 2-2, Morris 4-0

RECEIVING -- EGF: Cooper Smith 1-19, Sam Schumacher 2-17 (TD), Vasek 1-16, Overgaard 1-8, Schmiedeberg 1-1; PR: Logan Jackson 5-25, Stearns 2-11, Nick Michaelson 1-9, May 1-8, Luke Hartung 1-8

RELATED:

Polk County West 42, Fosston 6

First quarter

PCW -- Mike Gapp 3 run (Cullen Rohrich kick)

PCW -- Rohrich 3 pass from Isaac Zavoral (C. Rohrich kick)

PCW -- Sam Gapp 17 run (C. Rohrich kick)

Second quarter

PCW -- S. Gapp 85 run (C. Rohrich kick)

PCW -- C. Rohrich 26 pass from I. Zavoral (C. Rohrich kick)

PCW -- Mantana Jorgenson 3 run (C. Rohrich kick)

Fourth quarter

FOS -- Thatcher Palubicki 4 run (pass failed)

INDIVIDUAL LEADERS

PASSING -- FOS: Thatcher Palubicki 3-8-1, 39 yards; PCW: Isaac Zavoral 5-6, 65 yards (2 TDs)

RUSHING -- FOS: Palubicki 3-8 (TD), Ethan Gray 5-2, Ryne Duppong 3-0, #58 1-(-2), Robby Olson 20-(-5); PCW: Sam Gapp 8-180 (2 TDs), Kaven Rohrich 2-30, Mike Gapp (TD), David Larson 7-12, Mantana Jorgenson 2-5 (TD), Jon Prosje 2-5, Isaac Zavoral 3-2, TEAM 2-0, Will Zavoral 2-(-1), Sawyer Horken 2-(-1)

RECEIVING -- FOS: Aaron Norland 3-39, Robby Olson 0-0; PCW: Cullen Rohrich 2-29 (2 TDs), Landon Denney 1-20, M. Gapp 1-11, K. Rohrich 1-5

Langdon-Edmore-Munich 38, Thompson 18

First quarter

LEM -- Connor Tetrault 23 pass from Rayce Worley (Worley pass to Tucker Welsh)

LEM -- Worley 9 run (run failed)

Second quarter

LEM -- Markus Kingzett 15 pass from Worley (pass failed)

T -- Tyler Cunningham 32 pass from Kyle Odenbach (pass failed)

Third quarter

LEM -- Tetrault 32 pass from Worley (run failed)

T -- Jake Starcevic 19 pass from Odenbach (run failed)

LEM -- Tetrault 62 run (pass failed)

Fourth quarter

T -- Odenbach 1 run (pass failed)

Thompson's Tyler Cunningham is wrapped up by Langdon Area/Edmore/Munich defenders Mason Romfo, Tucker Welsh and Carter Tetrault in the first quarter Friday, Sept. 17, 2021 at Thompson. Photo by Eric Hylden/Grand Forks Herald
Thompson's Tyler Cunningham is wrapped up by Langdon Area/Edmore/Munich defenders Mason Romfo, Tucker Welsh and Carter Tetrault in the first quarter Friday, Sept. 17, 2021 at Thompson. Photo by Eric Hylden/Grand Forks Herald

Hatton-Northwood 52, Griggs-Midkota 0

First quarter

HN -- Kelby Azure 17 pass from Derek Carpenter (pass failed)

HN -- Hunter Twete 1 run (pass failed)

HN -- Ander Thorsgard 22 pass from Carpenter (Carpenter pass to Azure)

Second quarter

HN -- Carpenter 35 run (pass failed)

HN -- Ryan Verke 4 pass from Carpenter (Carpenter pass to Azure)

HN -- Azure 3 run (pass failed)

Third quarter

HN -- Hunter Frederick 3 run (run failed)

Kindred 37, Central Cass 0

First quarter

KIN -- Trey Heinrich 1 run (Charlie Biewer run)

Third quarter

KIN -- Heinrich 1 run (Jordyn Sunram kick)

Fourth quarter

KIN -- Heinrich 2 run (Sunram kick)

KIN -- Heinrich 10 run (Lukas Klabunde run)

KIN -- Kylan Swenson 72 run (Sunram kick)

INDIVIDUAL LEADERS

PASSING -- KIN: Max McQuillan 2-8-1, 60 yards

RUSHING -- KIN: Trey Heinrich 24-133 (4 TDs), McQuillan 6-73, Kylan Swenson 1-72 (TD), Jacob Hiatt 1-10, Caleb Klabunde 2-9, Charlie Biewer 1-4

RECEIVING -- KIN: Heinrich 1-48, Connor Rolland 1-12; CC: Will Ellison 3-12

St. John 26, Dunseith 20

First quarter

D -- Ethan Morin 1 run (Morin pass to Jason Davis)

STJ -- Cashmyn Belgarde 15 run (run failed)

STJ -- Jaylon Slater safety

STJ -- Tuff Longie 1 run (pass failed)

D -- Boston Davis 89 kickoff return (run failed)

STJ -- Belgarde 26 run (pass failed)

Third quarter

STJ -- Longie 5 run (run failed)

D -- Jacob Thiefox 50 run (run failed)

Nelson County 36, North Prairie 14

First quarter

NC -- Garret Syverson 46 pass from Cade Stein (PAT failed)

NP -- Blake Mattson 43 pass from Nicholas Mears (PAT failed)

Second quarter

NC -- Holden Lenz 90 pass from Stein (PAT)

NC -- Garret Haakenson 57 run (PAT)

NP -- Nicholas Mears 2 run (PAT)

Third quarter

NC -- Zachary Gibson 51 run (PAT)

Fourth quarter

NC -- Lenz 43 run (PAT failed)

Hawley 48, Crookston 18

First quarter

CRO -- George Widman 57 interception return (run failed)

HAW -- Samuel Burkel 75 kickoff return (Burkel kick)

Second quarter

CRO -- Ethan Boll 18 pass from Jack Doda (run failed)

HAW -- John Vetter 15 run (Burkel kick)

Third quarter

HAW -- Burkel 24 run (kick failed)

HAW -- Ethan Magnusson 20 pass from Hayden Grani (Burkel kick)

HAW -- Grani 1 run (Burkel kick)

Fourth quarter

HAW -- Lucas Schenck 5 run (Burkel kick)

CRO -- Cade DeLeon 6 pass from Jake Erickson (pass failed)

INDIVIDUAL LEADERS

RUSHING -- CRO: Ethan Boll 8-56, Jack Doda 8-30, Jack Erickson 2-14, Antonio Romero 8-1; HAW: Sam Burkel 11-77, John Vetter 9-67, Derek Tibbetts 8-62, Davaun Stock 6-39, Benjamin Geeslin 3-5, Karson Kopacek 1-18, Lucas Schenck 1-5, Hayden Grani 1-5, Carson Brew 1-4

PASSING -- CRO: Doda 4-8-1, 43 yards, Erickson 1-1, 6 yards; HAW: Brew 1-4-1, 32 yards

RECEIVING -- CRO: Cade DeLeon 3-30, Boll 2-19; HAW: Joey Aakre 1-32

Mahnomen-Waubun 41, Warroad 6

First quarter

MW -- Tanner Pazdernik 27 run (Pazdernik run)

MW -- Justin Littlewolf 1 run (Pazdernik run)

Second quarter

MW -- Dennis Ashley 27 run (pass failed)

MW -- Pazdernik 1 run (Pazdernik run)

Third quarter

WAR -- #34 1 run (run failed)

MW -- Pazdernik 6 run (Joe Slette kick)

MW -- Loden Clark 3 run (kick failed)

INDIVIDUAL LEADERS

PASSING -- WAR: Jack Jones 7-39-1, Gaabi Boucha 3-0; MW: Tanner Pazdernik 1-4-1, 10 yards

RUSHING -- WAR: Boucha 10-50, Cullen Poole 2-28, Matthew Hard 5-23 (TD), #25 7-12, Jones 2-(-2); MW: Pazdernik 12-124 (3 TDs), Dennis Ashley 11-117 (TD), Curt Bellefuille 11-54, John Refshaw 3-25, Joe Slette 3-8, Carter Clark 1-7, Jameson Donner 1-6, Loden Clark 1-3, Justin Littlewolf 1-1

RECEIVING -- WAR: Hard 4-34, Boucha 1-5; MW: Braxton Qual 1-10

Red Lake County Central 46, Bagley 22

First quarter

RLCC -- Blane Schmitz 16 run (run failed)

RLCC -- Schmitz 9 run (run failed)

Second quarter

RLCC -- Schmitz 1 run (Schmitz pass to Ashtin Fredrickson)

BAG -- Noah Nelson 75 kickoff return (Isaac Schermerhorn pass to Logan Merschman)

RLCC -- Brock Seeger 14 run (Paul DeHate run)

BAG -- Alexander Jobe 23 run (Schermerhorn pass to Jobe)

Third quarter

RLCC -- DeHate 3 run (Schmitz run)

Fourth quarter

RLCC -- Gerald Melin 16 pass from Schmitz (DeHate run)

BAG -- Chaz O’Beirne 66 pass from Schermerhorn (run failed)

INDIVIDUAL LEADERS

PASSING -- BAG: Isaac Schermerhorn 1-10-1, 66 yards (TD); RLCC: Blane Schmitz 3-5, 38 yards (TD)

RUSHING -- BAG: Alexander Jobe 9-52 (TD), Mason Erickson 2-39, Noah Nelson 6-31, Logan Merschman 5-18, Schermerhorn 2-2, Jayce Thompson 1-0, Zachary Thompson 1-0; RLCC: Brock Seeger 19-129 (TD), Schmitz 20-82 (3 TDs), Carson Erickson 12-45, Paul DeHate 8-28 (TD), John Powers 2-5, Ethan Majeres 1-1

RECEIVING -- BAG: Chaz O’Beirne 1-66 (TD); RLCC: Gerald Melin 3-38 (TD)

Kittson County Central 33, Northern Freeze 0

First quarter

KCC -- Frank Finney 4 run (Finney run)

Second quarter

KCC -- Chisum Schmiedeberg 15 run (pass failed)

Third quarter

KCC -- Finney 62 run (run failed)

KCC -- Braden Faken 1 run (Isaac Folland kick)

Fourth quarter

KCC -- Schmiedeberg 33 run (run failed)

Warren-Alvarado-Oslo 18, Stephen-Argyle 13

Second quarter

WAO -- Conner Mercil 41 run (kick failed)

Third quarter

WAO -- Jacob Rodriguez 83 run (run failed)

SA -- Nick Winge 6 run (Thomas McGlynn kick)

Fourth quarter

SA -- Demetrius Oberg 2 run (kick blocked)

WAO -- #80 22 pass from Kaden Pierce (kick failed)

INDIVIDUAL LEADERS

PASSING -- WAO: Kaden Pierce 5-7-1, 67 yards (TD), Tyson Mortimer 1-1, 13 yards, Adam McIntyre 0-2, 0 yards; SA: Ty Winge 7-10, 118 yards

RUSHING -- WAO: Conner Mercil 15-122 (TD), Jacob Rodriguez 2-80 (TD), Mortimer 9-50, Pierce 4-6, Kobe Otero 1-(-2); SA: Cooper Clausen 10-70, Demetrius Oberg 17-62 (TD), Nick Winge 13-42 (TD), Ty Winge 4-(-6), Aiden Anderson 2-(-8)

RECEIVING -- WAO: Mortimer 1-26, #80 1-22 (TD), McIntyre 1-15, #8 1-13, Colton Otero 1-9, Mercil 1-(-5); SA: Colten Pagnac 2-57, N. Winge 2-27, Oberg 1-18, Anderson 1-9, Clausen 1-7

N.D. EDC Class A

Fargo North 2-1, 2-1, Wahpeton 2-1, 2-1, Devils Lake 2-0, 2-1, GF Central 1-1, 1-2, GF Red River 1-2, 1-2, Fargo South 1-2, 1-2, Valley City 0-3, 0-3

N.D. EDC Class AA

WF Sheyenne 2-0, 3-0, Fargo Shanley 2-1, 2-1, Fargo Davies 2-1, 2-1, West Fargo 1-2, 1-2

N.D. Class 11AA poll

1. Bismarck Century (14 first-place votes), 3-0, 70 points; 2. West Fargo Sheyenne 3-0, 56; 3. Fargo Shanley 2-1, 42; 4. Fargo Davies 2-1, 25; 5. West Fargo 1-2, 8

Others receiving votes: Minot, Bismarck High, Bismarck Legacy, Mandan

N.D. Class A poll

1. Jamestown (14 first-place votes) 3-0, 70; 2. Bismarck St. Mary’s 2-1, 56; 3. (tie) Devils Lake 2-1, 26; Fargo North 2-1, 26; 5. Dickinson 1-2, 19

Others receiving votes: Wahpeton, Fargo South

N.D. Class 9B

1. Lamoure-L-M (14 first-place votes) 4-0, 70; 2. New Salem 4-0, 52; 3. Cavalier 4-0, 41; 4. Ray/PL 4-0, 19; 5. Napoleon-G-S 4-0, 18

Others receiving votes: North Prairie (3-0), Nelson Cty (4-0), Mayport CG (4-0), Surrey (2-1)

N.D. Class 11B

1. Beulah (9 first-place votes) 4-0, 59; 2. Central Cass (4 first-place votes) 4-0, 58; 3. Langdon-Edmore-Munich (1 first-place votes) 4-0, 52; 4. Hillsboro-Central Valley 3-1, 23; 5. Velva-Garrison 3-0, 15

Others: Harvey/Wells County (3-1), Bowman County (4-0)

N.D. 6-Man League

Coaches poll

1. North Border, 2. Center-Stanton, 3. Midway-Minto



Auto racing

River Cities Speedway

Friday’s season finale

IMCA Hobby Stocks

First heat -- 1. Brad Orvedal, 2. Hudson Hooker, 3. Brodee Eckerdt, 4. Skyla Miller, 5. Jay Loughman, 6. Andrea Jacobson

Feature -- 1. Loughman, 2. Orvedal, 3. Eckerdt, 4. Hooker, 5. Jacobson

IMCA Northern Sports Mod

First heat -- 1. Rich Pavlicke, 2. Christopher Zenz, 3. Justin Jones, 4. Brandon Tendeland, 5. Andy Wagner, 6. Torey Fischer, 7. Thomas Sandvig

Second heat -- 1. Scott Jacobson, 2. Kelly Jacobson, 4. Matthew Clark, 4. Tim Veralrud, 5. Landon Maatz, 6. Dean Precht

Feature -- 1. Jones, 2. Pavlicek, 3. Clark, 4. Wagner, 5. Zenz, 6. K. Jacobson, 7. Veralrud, 8. Tendeland, 9. Maatz, 10. Sandvig, 11. Precht

IMCA Stock Car

First heat -- 1. Travis Robertson, 2. Adam Goff, 3. Dustin Bluhm, 4. Tyler McDougall, 5. Brandon Schmidt, 6. Chad Hunteman, 7. Thomas Ahrndt

Second heat -- 1. Brody Carlsrud, 2. Brennan Borg, 3. Rob VanMil, 4. Rick Schulz, 5. Billy Preston, 6. Mike Anderson

Feature -- 1. McDougall, 2. Carlsrud, 3. Robertson, 4. Borg, 5. Schmidt, 6. Preston, 7. Anderson, 8. Ahrndt

Lighting Sprints

First heat -- 1. Alex Truscinski, 2. Garrison Miller, 3. Dexter Dvergsten, 4. Alan Truscinski, 5. Wesley Van Drunen, 6. Bryce Haugeberg, 7. Travis Surerus

Second heat -- 1. Jason Berg, 2. Dylan Langevin, 3. Weston Olson, 4. Lawrence Veralrud, 5. Kate Taves, 6. Paul Ericson

Feature -- 1. Dvergsten, 2. Haugeberg, 3. Ala. Truscinski, 4. Olson, 5. Miller, 6. Berg, 7. Taves, 8. Van Drunen, 9. Surerus, 10. Veralrud, 11. Mark Willliams, 12. Langevin, 13. Ericson

Northern Renegade Wingless Sprints

First heat -- 1. Adam Sobolik, 2. Ken Hron, 3. Joshua Johnson, 4. Doug Mccambridge, 5. Tom Cummings, 6. Nolan Olmstead

Second heat -- 1. Steve Nordrum, 2. Ross Cummings, 3. Chris Lewis, 4. Myles Tomlinson, 5. Nathan Sletto, 6. Matt Knudson

Feature -- 1. Hron, 2. Sobolik, 3. R. Cummings, 4. Lewis, 5. Nordrum, 6. Tomlinson, 7. Johnson, 8. Mccambridge, 9. Knudson, 10. Sletto

NOSA Sprints

First heat -- 1. Brendan Mullen, 2. Jade Hastings, 3. Jordan Graham, 4. Nick Ranten, 5. Shane Roemeling, 6. Tom Egeland, 7. Bob Martin, 8. Zach Omdahl

Second heat -- 1. Mark Dobmeier, 2. Tim Estenson, 3. Austin Pierce, 4. Nick Omdahl, 5. Jack Croaker, 6. Jordan Adams, 7. Rick Bates, 8. Wade Nygaard

Feature -- 1. Pierce, 2. Hastings, 3. Dobmeier, 4. Martin, 5. Mullen, 6. Ranten, 7. N. Omdahl, 8. Roemeling, 9. Graham, 10. Blake Egeland, 11. Estenson, 12. Croaker, 13. Adams, 14. Zach Wilde, 15. Travis Strandell, 16. Z. Omdahl, 17. Bates

RELATED:

NOSA

Season points leaders

Brendan Mullen 1332, Wade Nygaard 1319, Jade Hastings 1284, Jack Croaker 1044, Zach Omdahl 1036, Jordan Graham 1001, Tim Estenson 917, Nick Omdahl 916, Blake Egeland 913, Jordan Adams 885, Nick Ranten 875, Shane Roemeling 795, Austin Pierce 776, Tom Egeland 732, Bob Martin 617, Mark Dobmeier 594, Travis Standell 520, Colton Young 516, Riley Goodno 390

Wayne Anderson Cup

Final standings

Brendan Mullen 203, Austin Pierce 197, Mark Dobmeier 197, Wade Nygaard 193, Jade Hastings 192, Jack Croaker 178, Nick Ranten 174, Blake Egeland 169, Tim Estenson 166



Boys tennis

Friday’s results

GF Central 7, Minot 2

Singles

1. Logan Sandberg, GFC, over Zach Biehl 6-2, 6-2; 2. Cole Wilber, GFC, over Hunter Rice 6-3, 6-2; 3. Ryder McDonald, GFC, over Colby Opp 6-4, 6-3; 4. Brad Flaten, GFC, over Rylan Thompson 6-1, 6-0; 5. Logan Nielsen, GFC, over Parker Vigestad 6-4, 6-2; 6. Monet Thompson, GFC, over Nolan Callaton 6-2, 7-6(7-2)

Doubles

1. Evan Panzer-A.J. Spicer, GFC, over Aidan Biehl-Grayson Schaeffer 6-3, 6-4; 2. Brayden McLean-Sam Griffith, M, over Will Johnson-Tyson Sporbert 6-4, 6-0; 3. Josh Hegstad-Thomas Griffith, M, over Rylan Spicer-Mack Blue 5-7, 6-4, 10-7

Red River 7, Minot 2

Singles

1. Espen Schneider, RR, over Aidan Diehl 6-0, 6-1; 2. Kellen Johnson, RR, over Grayson Schaeffer 6-3, 6-4; 3. Asher Green, RR, over Hunter Rice 6-4, 6-2; 4. Brayden McLean, M, over Rylan Brown 4-6, 7-6, 6-4; 5. Kyedehl Hultberg, RR, over Josh Hegstad 6-4, 6-4; 6. Hudson Kilgore, RR ,over Sam Griffith 6-3, 7-5

Doubles

1. Zach Biehl-Colby Opp, M, over Saylor Kuenzel-Bydal 6-3, 6-4; 2. Jadon Tang-Mason Barrett, RR, over Parker Vigested-Thomas Griffith 6-2, 6-4; 3. Keegan Buckley-Julian Mallory, RR, over Rylan Thompson-Nolan Callahan 6-3, 7-5

Red River 7, Bismarck Century 2

Singles

1. Jared Pitcher, BC, over Saylor Kuenzel 7-6, 6-4; 2. Kellen Johnson, RR, over Beau Zander 6-2, 6-0; 3. Brody Clarke, BC, over Mason Barrett 6-1, 6-1; 4. Jadon Tang, RR ,over Sri Kandooru 6-2, 6-0; 5. Julian Mallory, RR, over Austin Walth 6-2, 6-2; 6. Nolan Lapp, RR, over Bridger Sorenson 6-3, 6-0

Doubles

1. Espen Schneider-Archer Green, RR, over Taylor Puliafico-Travis Metzger 6-0, 6-0; 2. Rylan Brown-Kyedehl Hultberg, R, over Alek Fosland-Eric Bender 7-5, 6-4; 3. Rylan Bydal-Hudson Kilgore, RR, over Mitch Dienstmann-Ben Satrom 6-1, 6-2

GF Central 9, Bismarck Century 0

Singles

1. Logan Sandberg, GFC, over Jared Pitcher 6-0, 6-4; 2. Cole Wilber, GFC, over Beau Zander 6-1, 6-1; 3. Evan Panzer, GFC, over Travis Metzger 6-1, 6-0; 4. Rylan Spicer, GFC, over Sri Kandroo 6-2, 7-5; 5. Mack Blue, GFC, over Austin Walth 6-1, 6-1; 6. Monet Thompson, GFC, over Bridger Sorenson 6-0, 6-1

Doubles

1. Ryder McDonald/Brad Flaten, GFC, over Brody Clarke/Eric Bender 6-2, 6-0; 2. AJ Spicer/Tyson Sporbert, GFC, over Taylor Puliafico/Alek Fosland 6-3, 6-2; 3. Will Johnson/Logan Nielsen, GFC, over Ben Satrom/Mitch Pienstmann 6-1, 6-1



Thursday’s results

Fargo Shanley 9, West Fargo 0

Fargo South 9, Wahpeton 0

Fargo Davies 6, Fargo North 3

Jamestown 7, Bismarck 2

Minot 5, Bismarck Legacy 2

GF Central 9, Valley City

Singles

1. Logan Sandberg, GFC, over Seth Zeltinger 6-3, 6-1; 2. Cole Wilber, GFC, over Kai Kringle by default; 3. Evan Panzer, GFC, over Treylan Cope 6-1, 6-1; 4. Ryder McDonald, GFC, over Alex Rogelstad 6-0, 6-2; 5. Logan Nielson, GFC, over Casey Kruger 4-6, 7-6 (8-6), 11-9; 6. Will Johnson, GFC, over Emmett Olson 6-4, 6-1

Doubles

1. Sandberg/Wilber, GFC, over Zeltinger/Kringle 6-2, 6-2; 2. Panzer/Brad Flaten, GFC, over Cope/Miles Taylor 6-1, 6-0; 3. AJ Spicer/Tyson Sporbert, GFC, over Kruger/Rogelstad 6-4, 6-1

Red River 8, West Fargo Sheyenne 1

Singles

1. Espen Schneider, RR, over Ethan Raan 6-3, 6-3; 2. Saylor Kuenzel, RR, over Kasen Baer 6-0, 6-1; 3. Kellen Johnson, RR, over Noah Christsensen 6-1, 6-3; 4. Mason Christensen, WFS, over Lucas Bydal 7-6, 4-6, 10-6; 5. Casen Skarperud, RR, over Drew Sperle 6-2, 6-1; 6. Asher Green, RR, over Nate Angus 7-5, 6-3

Doubles

1. Kuenzel/Johnson, RR, over Raan/N/ Christensen 6-3, 4-6, 6-2; 2. Schneider/Bydal, RR, over M. Christensen/Will Solberg 2-6, 6-4, 7-6 (6); 3. Skarperud/Mason Barrett, RR, over Baer/Connor Cook 7-6 (5), 6-1



Girls tennis

Thursday’s result

Thief River Falls 7, Detroit Lakes 0

Singles

1. Brooklyn Broadwell, TRF, over Marit Engum 6-1, 6-0; 2. Avery Skaar, TRF, over Anna Askelson 6-2, 6-1; 3. Braylee Wienen, TRF, over Amaya Lecleir 6-2, 6-2; 4. Stephanie Dagg, TRF, over Jaden Mercil 7-5, 6-1

Doubles

1. Abby Flaagan/Bell Hamre, TRF, over Siri Vagle/Mya Anderson 6-4, 6-4; 2. Emma Christianson.Jacey Novak, TRF, over Harper Bellefeuille/Ari Leitheiser 4-6, 6-1, 6-2; 3. Jenae Johnson/Paige Weets, TRF, over Abby Noll/Skylar Nelson 6-3, 6-4; 4. Katheryn Melby/Ingrid Anderson, TRF, over Claire Dazernik/Julia Lacher 8-4; 5. Dani Niebuhr/Alaina Lunsetter, TRF, over Julia Lacher/Avery Klabunde 5-8



Girls golf

N.D. Region 2

In Carrington, Friday

Team totals

Kindred 365, Oak Grove 374, Carrington 375, Central Cass 493



Prep volleyball

Thursday’s results

Kindred def. Sargent County 25-21, 25-19, 26-28, 23-25, 15-13

Carrington def. New Rockford-Sheyenne 25-12, 25-21, 25-18

West Fargo Sheyenne def. Fargo Davies 25-8, 25-18, 25-10

Fargo South def. Wahpeton 25-9, 25-15, 25-13

Richland def. Lisbon 25-10, 25-16, 25-22

Bowman County def. Killdeer 25-18, 25-20, 25-16

Bismarck St. Mary’s def. Turtle Mountain 25-14, 25-12, 25-21

Bismarck Century def. Jamestown 3-1

Mandan def. Williston 3-0

Bismarck def. Bismarck Legacy 3-0

Dickinson def. Minot 3-2

Thief River Falls def. Win-E-Mac 25-7, 25-14, 25-15

Perham def. Pelican Rapids 25-23, 25-14, 25-9

Red Lake Falls def. Clearbrook-Gonvick 25-20, 11-25, 25-22, 23-25, 15-12

Mahnomen-Waubun def. Cass Lake-Bena 25-14, 25-20, 25-16

Dilworth-Glyndon-Felton def. Frazee 26-24, 25-22, 25-18

Nevis def. Pine River-Backus 16-25, 25-14, 25-16, 25-16

Pequot Lakes def. Staples-Motley 25-10, 25-11, 25-7

Moorhead def. Bemidji 25-21, 25-15, 25-16

West Fargo 25-25-25, Red River 16-10-18

Red River (kills-blocks-aces) -- Kelsey Towers 3-1-0 (2 digs), Taylor Heid (1 assist, 3 digs), Farrah Spicer 2-1-0 (2 digs), Cynara Rydell 0-1-0, Ava Swangstue 4-1-0 (2 digs), Lily Costello 5 digs, Emily Robson 1-0-0 (4 assists, 12 digs), Emma Storstad (1 assist, 5 digs), Hannah Litzinger 4-1-0 (7 digs), Hope Gaddie 8 digs, Haley Johnson 1 dig

West Fargo -- Nadia Chwialkowski 15-0-1 (17 digs), Mary Sonnell 14-0-2 (7 digs), Chloe Pfau 10-0-1 (4 digs), Raina Chwialkowski 0-0-3 (1 assist, 12 digs), Olivia Soine (44 assists, 4 digs)

Fargo North 25-25-25, GF Central 18-18-22

GF Central (kills-blocks-aces) -- Lilly Hodgson 3-0-1 (1 assist, 3 digs), Karlee Anderson (4 assists, 1 dig), Emma Haskamp 3-0-0 (1 dig), Katelyn Gass 0-0-1 (6 digs), Madeline Stangl (6 assists, 3 digs), Jessica Talley 2-0-0, Avery Peterson 1-0-0 (2 digs), Kenzie Norlin 4-0-3 (1 dig), Lauren Reardon 1-0-0, Rylee Watson 1 dig, Emma Jackson 1 dig

Fargo North -- Emily Skalicky 9-0-2 (33 assists, 6 digs), Rylee Bartz 0-0-2 (7 assists, 10 digs), Reagan Carlson 17-1-2 (2 assists, 7 digs), Meghan Dirk 5-2-0 (4 digs), Grace Miller 1-0-0, Evy Berg 1-0-0 (2 assists, 6 digs), Haidyn Tollefson 12-1-0 (2 digs), Emma Thomasson 3-0-0 (1 assist, 2 digs), Taylor Tedford 7 digs, Ambree Hansen 0-0-2 (3 assists, 3 digs), Jocelyn Sveet 3-1-0

EGF Senior High 20-25-25-25, Red Lake Co. Central 25-19-17-19

EGF Senior High (kills-blocks-aces) -- Kendra Emery 15-0-2 (13 digs), Ava Penas 9-0-7 (13 digs), Hayli Robertson 6-1-0, Addi Kujawa 4-0-1, Mya Garrett 0-0-3 (20 assists), Morgan Kovar 0-0-2 (29 digs)

Red Lake County Central -- Shawna Majeres 7-0-4, Cari Bachand 6-1-5, Leah Peterson 6-1-2, Sydney Fougner 5-0-0, Ella Moen 1-1-0 (23 assists)

Badger-Greenbush-MR 25-25-25, Sacred Heart 17-11-19

Sacred Heart (kills-blocks-aces) -- Avery Horken 6-0-0, Audrey Zavoral 3 digs, Emma Anvinson 3-0-0, Grace Miller (15 assists, 1 dig), Grave Vonesh 6-0-0 (1 dig), Grace Loeslie 0-0-1 (5 digs), Haley Vonasek 2 digs, Rylee Chwialkowski 1 dig, Sophie Evavold 3-0-0

Badger-Greenbush-Middle River -- Riley Gust 12-1-2 (1 assist), Jade Reese 8-3-3, Avlona Jasiqi 7-0-0 (1 assist), Jacey Wojchowski 3-3-0 (2 assists), Kinsley Hanson 2-0-1, Kenzie Dahl 2-0-0, Cassie Dahl 0-0-1 (27 assists), Greta Lee 0-0-1, Keyasha Housker 0-0-1

Thompson 25-25-25, Drayton-V-E 10-10-6

Drayton-Valley-Edinburg (kills-blocks-aces) -- Easton Larson 2-0-1 (2 digs), Ella Kittelson 2-0-0 (2 digs), Aleah Pokrzywinski 0-0-1, Claire Thompson 2 assists, Gwyneth Wieler 2 assists, Emily Gonzalez 4 digs

Thompson -- N/A

Valley City 25-25-25, Devils Lake 17-11-5

Devils Lake (kills-blocks-aces) -- Rachel Dahlen 9-X-1 (3 digs), Genna Fee (12 assists, 5 digs), Jenna Gerhardt 20 digs, Brynn Johnson (9 assists, 5 digs), Lainey Hall 5-X-X (5 digs), Vivianna Kraft 1-X-X (2 digs), Rebekah Widmer 5-X-X, Claire Heilman 2-X-X

Valley City -- N/A

Park River/F-L 25-25-25, Midway-Minto 19-12-23

Park River/Fordville-Lankin (kills-blocks-aces) -- Ella Johnson 10-5-0 (2 digs), Addi Skibicki 1-0-2 (1 assist, 21 digs), Maci McMillan 5-1-3 (15 assists, 10 digs), Greta Wharam 8-1-2 (2 assists, 5 digs), Dani Thompson 6-1-0 (1 dig), Emma Markusen 1-2-0 (7 digs), Clover Gillespie 4-1-0 (1 assist, 1 dig)

Midway-Minto -- Sophie Schuster (15 assists, 9 digs), Elyse McMillan 6-0-0, Cassie Severson 4-0-2 (8 digs), Emma McMillan 0-2-0, Geanna Meade 8 digs, Kassity Meade 8 digs

Langdon-E-M 25-25-25, North Border 8-19-23

Langdon-Edmore-Munich (kills-blocks-aces) -- Jalynn Swanson 1-0-5 (32 assists, 15 digs), Cora Badding 21-0-0 (12 digs), Morgan Freije 14-1-3 (2 assists, 15 digs), Morgan Thielbar 6-0-1 (3 digs), Marlee Hetletved 3-0-1 (1 assist, 5 digs), Taryn Amble 1-0-1 (5 assists, 7 digs), Meredith Romfo 3 digs, Halle Jabs 5 digs, McKenna Schneider 1 dig

North Border -- Addi Brown 0-0-1 (10 digs), Keira Moore 6-0-3 (10 digs), Megan Misson 0-2-0

North Star 25-25-25, Four Winds-Minn. 8-9-10

North Star (kills-blocks-aces) -- Payton Harpestad 4-2-5 (2 digs), Jorie Ahlberg 6 digs, Lindsey Nyhagen (25 assists, 1 dig), Danielle Hagler 20-1-6 (10 digs), Gracie Miller 0-0-7 (1 assist, 14 digs), Ava Teubner 1-0-1 (1 assist), Kaitlyn Erickstad 1 dig, Gianna Ahlberg 3-0-0 (1 dig), Isabel Nevland 1 dig, McKenna Wilke 2 digs, Jaelyn Buckman 1-0-0 (6 digs)

Four Winds-Minnewaukan -- DaNesha Leaf 1-X-1 (2 digs), Myona Dauphinais 4-X-X (9 digs), Jaela Yankton 1-X-X, Lanehya Malnourie 3-X-X

Rolla 25-25-25, Bottineau 17-12-17

Rolla (kills-blocks-aces) -- Carmen Elick 3-2-3 (17 assists, 11 digs), Madison Samuelson 4-0-1 (8 digs), Jaina Canapi 9-1-3 (1 assist, 5 digs), Marti Moberg 2-0-3 (4 digs), Morgan Leas 6-1-1 (7 digs), Trista Henderson 2-0-1, Rylee Hanlan 2-0-1 (1 assist, 24 digs), Hannah Neameyer 5 digs, Kate Munro 2-0-0 (3 digs)

Bottineau -- Kyra Beckman 3-0-0, Becca Benson 3-2-0, Serenity Soland 0-0-2, Maddie Sampson 6 assists, Morgan Schweitzer 7 digs, Kylie Simpson 5 digs, Emma Haberman 3 digs

Crookston 25-24-25-25, Norman Co. East/UH 21-26-15-21

Crookston (kills-blocks-aces) -- Ally Perreault 12-0-3, Mallorie Sundeen 10-0-0, Libby Salentine 3-0-2 (13 assists), Anna Funk 11 assists, Breanna Kressin 0-0-3 (11 digs), Bailey Cameron 0-0-2

Norman County East/UH -- Rylie Theis 5-0-0, Izzy Klemetson 4-1-0, Reagan Oberg 3-0-0 (10 assists), Jocelyn Braseth 3-1-3, Payton Haspel 7 assists, Adi Klemetson 0-0-1 (32 digs)

Roseau 25-25-25, Goodridge-Grygla 22-21-23

Roseau (kills-blocks-aces) -- Memphis Mertens 0-0-1 (18 assists, 12 digs), Hanna Mooney 0-0-2 (23 digs), Anya Severson 14-0-1, Rebecca Wensloff 2-0-2 (7 assists), Molly Jensen 3-1-1, Aubrey Waage 4-0-0, Abby Cobb 5-0-0

Goodridge-Grygla -- Chesney Salo 0-1-1 (25 assists, 6 digs), Caitlyn Jacobson 14-2-1 (18 digs), Sadie Anderson 0-0-2 (15 digs)

Warren-A-O 25-25-25, Climax-Fisher 23-14-11

Warren-Alvarado-Oslo (kills-blocks-aces) -- Gracie Anderson 16-, Lily Bayne 14-0-3 (18 digs), Elise Oberg (29 assists, 10 digs), Annika Magnusson 10 digs, Lindsey Bring 0-0-3, Aaliyah Johnson 0-3-0

Climax-Fisher -- Trinity Erickson 8-0-1, Ava Larson 5-0-0 (18 assists, 7 digs), Sarah Thoreson 18 digs

Kittson Co. Central 25-28-25, Warroad 16-26-23

Warroad (kills-blocks-aces) -- Saige Lund 12-0-1 (8 digs), Adrianna Huerd 8-0-0 (10 digs), Caitlyn Corteau 6-2-2 (3 digs), Aura Moyer 7-0-0 (3 digs), Kitana Keovilay 1-0-0 (31 assists, 7 digs)

Kittson County Central -- Cheyanne Scalese 18-4-1 (1 assist), Kira Whitlock 7-0-2 (16 assists), Morgan Turn 5-1-2 (21 assists), Jenna Davis 6-0-1, Megan Larson 5-0-0, Elsa Steen 3-0-0 (1 assist)



Girls soccer

Thursday’s result

EGF Senior High 4, Detroit Lakes 1

First half -- 1. EGF, Brooklyn Sayler (Kara Ellis) 9:00; 2. EGF, Macie Stanislawski penalty kick 19:00

Second half -- 3. EGF, Sophia Lukach (Lauren Kronlund) 50:00; 4. DL, Kate Stearns 60:00; 5. EGF, Camryn Adams (Sayler) 65:00

Goalie saves -- EGF: Skyla Rustad 2-5--7; DL: Elle Bettcher 5-5--10

EGF Senior High assistant coach Tom Piche: “Green Wave girls played a very complete game with outstanding play by all our lineup. We started out well and finished strong. Great to have four different goal scores.”



Boys soccer

Thursday’s results

Red River 3, Fargo South 0

Fargo Shanley 6, GF Central 2

West Fargo 1, Fargo North 0

Fargo Davies 3, West Fargo Sheyenne 0

Bismarck Legacy 3, Dickinson 1

Bismarck Century 1, Jamestown 0

Minot 3, Williston 1

Bismarck 3, Mandan 2



College volleyball

Friday’s results

Portland State def. N.D. State 25-14, 25-19, 25-21

Upper Iowa def. MSU Moorhead 25-20, 25-15, 25-18

Jamestown def. Valley City State 25-17, 25-22, 25-12

Concordia-St. Paul def. Minot State 25-15, 25-12, 25-23

Bradley 25-25-25, North Dakota 16-14-14

North Dakota (kills-blocks-aces) -- Maddy Hornyak 0-1-1 (1 assist, 9 digs), Peyton Sewell (8 assists, 3 digs), Lexi Ahrens 5-6-0 (2 digs), Ashlyn Olson 2-2-0, Taylor Pribyl 6-1-1 (2 digs), Kelly Wahl 3-1-0 (1 dig), Kortney Carney 0-0-2 (5 assists, 7 digs), McCallister Gayle 3-2-0 (1 assist), Madi Hart (3 assists, 4 digs), Sierra Ellett (1 assist, 2 digs), Abi McGlynn 2 digs, Julz Carlat 2 digs

Bradley -- Karagan Coggin 6-4-0 (3 digs), Hannah Thompson 12-2-0 (5 digs), Abby Johnson 5-2-0 (1 dig), Doga Topcicek 9-0-3 (10 digs), Raeann Bergman 1-2-0 (1 assist), Serena Sparks 0-0-1 (5 assists, 12 digs), Kora Kauling 9-1-1 (22 assists, 4 digs), Rachel Pranger 0-0-1 (7 assists, 13 digs), Carlee Camlin (4 assists, 1 dig)

Saint Louis 25-25-25, North Dakota 10-22-21

Saint Louis (kills-blocks-aces) -- Maya Taylor 11-1-2 (10 digs), Kate Aupperle 0-0-2 (17 assists, 12 digs), Giovanna Charles 6-2-0, Sara Daniels 6-1-0 (1 dig), Emily Imo 0-0-2 (8 digs), Abby Lynn (17 assists, 4 digs), Delaney Rice 7-0-0, Carlie Rodgers 0-0-3 (6 assists, 12 digs), CeCe Fitz 5-3-0 (1 dig), Lily Welti 2-1-0, Emma Comparato 1 dig, Emily Henken 2-1-0 (2 digs), Jillian Mattingly 2-1-0, Cayce Chaykowsky 2 digs

North Dakota -- Ahrens 6-5-1, Olson 2-3-0, Wahl 4-1-0, Carney 0-0-1 (9 assists), gayle 5-1-0 (1 dig), Hart 14 digs, Sewell (4 assists, 2 digs), Elizabeth Norris (9 assists, 2 digs), McGlynn 4-1-0 (9 digs), Sofia Hedqvist 3-0-1 (10 digs), Hornyak 3 digs, Pribyl 0-0-1 (1 dig)

Sioux Falls 25-25-25, Minnesota Crookston 19-13-12

Sioux Falls (kills-blocks-aces) -- Krista Goerger 3-2-0 (38 assists, 8 digs), Averey Yaksich 17-1-0 (10 digs), Tiarose Nagami (1 assist, 9 digs), Brooklyn Albrecht 6-0-0, Nicole Jacobson 7-1-2 (7 digs), Marlee Schneider 0-0-4, Jordyn Hamm 7-2-0 (1 assist, 2 digs), Jordan Kuper 7-3-0 (1 dig), Madison Wassink 0-0-2 (2 assists, 5 digs)

Minnesota Crookston -- Lauren Wallace 4-0-0 (1 assist, 2 digs), Natalie Koke 4-1-0 (15 assists, 4 digs), Bailey Mulcahy (2 assists, 6 digs), Charlee Krieg 4-0-0 (4 digs), Mara Weisensel 5-2-0 (1 assist, 1 dig), Bailey Schaefer 5-1-1 (1 assist, 4 digs), Maria Jose Bustos Garcia 0-1-0, Layne Whaley 0-0-2 (2 digs), Madison Klimek 1 dig, Grace Arndorfer 0-1-0

Mayville State 25-25-25, Concordia-Moorhead 20-17-12

Concordia-Moorhead (kills-blocks-aces) -- Chloe Markovic (3 assists, 16 digs), Anna Brakke 4-0-0 (1 assist, 13 digs), Maria Watt 5-0-0, Brook Carney 9-0-0 (3 digs), Karlie Goschen 0-0-1 (7 digs), Kenzie Urbanec 2-0-0 (31 assists, 10 digs), Regan Anderson 4 digs, Hannah Keil 7-0-0 (5 digs), Kendra Wiggs 11-0-0 (2 assists, 1 dig)

Mayville State -- Samantha Passa 8-0-0 (1 assist, 5 digs), Jordyn Lucas 0-0-1 (12 digs), Payton Richter (2 assists, 13 digs), Cora Johnson 3-3-0 (2 digs), Lily Pyle 11-5-0 (1 dig), Rachel Hill 0-0-1 (15 assists, 5 digs), Rian Richards 2-2-0 (2 digs), Elora Passa 14-0-1 (25 assists, 9 digs), Ashley Pyburn 11-6-0 (4 digs), Natalie Hadrava 0-0-1 (17 digs), Emily Kaasa 1-0-0

Thursday’s results

Minnesota def. St. Thomas 25-14, 25-8, 25-7

Valley City State def. Dickinson State 21-25, 25-21, 25-20, 20-25, 15-12



College soccer

Friday’s results

Marquette 1, N.D. State, 2 OT

Minot State 2, Minnesota Duluth 0

Oregon State 3, North Dakota 2

First half -- No scoring.

Second half -- 1. OSU, McKenna Martinez (Helena Brown) 54:26; 2. UND, Hannah Olson 55:45; 3. OSU, Mylene Gorzynski 78:48; 4. OSU, Martinez 83:28; 5. UND, Bailey McNitt 85:02

Goalie saves -- UND: Madi Livingston 7-1--8; OSU: Bridgette Skiba 0-5--5

Cautions/ejections -- Alliston Tschetter, UND yellow card 63:35

Minnesota Crookston 1, MSU-Moorhead 0

First half -- No scoring.

Second half -- 1. UMC, Abby Fettinger (Inanna Hauger) 56:44

Goalie saves -- UMC: Abby Olson 2-5--7; MSUM: Kayleigh Sedlacek 0-3--3

Cautions/ejections -- Jalyn Bauer, MSUM yellow card 15:09; Kathryn Brainerd, UMC, yellow card 36:33

Thursday’s result

Jamestown 2, Midland University 1, 2 OT



College baseball

Friday’s results

Dickinson State 5-5, Jamestown 3-9

JAM 001 200 0 --3 6 3

D-S 000 230 X --5 7 0

WP: N Soltero; LP: C Multer

Highlights -- JAM: A Kupec RBI, T Shepard 2x3, N Ford R, T Peters R, J Sansores 1x1, 2 RBI, T Madison 1x3, R, K Yackley 7 SO; DS: A Faras 2x3, R, R Encinas 1x3, R, RBI, C Kohlman R, J Scully 1x3, RBI, J Clinton R, A Nieto 1x2, R

JAM 000 010 440 --9 9 3

D-S 102 002 000 --5 8 0

WP: T Evans; LP: J Lerma

Highlights -- JAM: Kupec 1x3, R, T Cullen 1x3, 2R, Shepard 1x3, R, 3 RBI, Peters 2x3, R, RBI, Yackley 2x3, R, RBI, B Arritola R, A Shirley 1x1, R, RBI, R muizelaar 1x1, R, 3 RBI; DS: Clinton R, C Ostenson R, D Calvillo 2x5, RBI, M Dufner 1x4, R, 2 RBI, D Cortese 2x4, RBI



Women’s golf

Minnesota Crookston 356, MSU Moorhead 364

Minnesota Crookston -- Abby Stender 84, Ellen Solem 88, Clare Hanson 88, Tiffany Kozojed 96, Denali Johnson 102

MSU Moorhead -- Erin Summerbell 89, Olivia Koskela 90, Callie Krause 92, Madison Braun 93, Meghan McBride 97



College football

Stats FCS Top 25

1. Sam Houston (33 first-place votes) 2-0, 1,214 points

2. S.D. State (9) 2-0, 1,190

3. James Madison (5) 2-0, 1,158

4. Montana (3) 2-0, 1,110

5. N.D. State 2-0, 1,066

6. Delaware 2-0, 949

7. Eastern Washington 2-0, 889

8. Southern Illinois 1-1, 814

9. Weber State 1-1, 771

10. Jacksonville State 1-1, 751

11. North Dakota 1-1, 710

12. Villanova 2-0, 674

13. Montana State 1-1, 664

14. UC Davis 2-0, 661

15. Southeastern Louisiana 1-1, 511

16. Eastern Tennessee 2-0, 497

17. Missouri State 1-1, 377

18. Northern Iowa 1-1, 364

19. Austin Peay 1-1, 336

20. Monmouth 1-1, 297

21. Richmond 2-0, 261

22. VMI 1-1, 146

23. New Hampshire 2-0, 127

24. Kennesaw State 1-1, 121

25. Central Arkansas 0-2 105

Others receiving votes: Furman, Chattanooga, Rhode Island, Murray State, Alabama A&M, Jackson State, Duquesne, Nicholls, Stephen F. Sutin, Samford, Merrimack, Sacramento State, Holy Cross

MVFC

League W-L Overall W-L

S.D. State 0-0 2-0

N.D. State 0-0 2-0

Southern Ill. 0-0 1-1

Missouri St. 0-0 1-1

North Dakota 0-0 1-1

Youngstown 0-0 1-1

Illinois St. 0-0 1-1

South Dakota 0-0 1-1

Northern Iowa 0-0 1-1

Indiana St. 0-0 1-1

Western Ill. 0-0 0-2

Saturday’s games

Drake at North Dakota, 4 p.m.

N.D. State at Towson University, 5 p.m.

Eastern Washington at Western Illinois

St. Thomas at Northern Iowa

Illinois State at Eastern Illinois

Dayton at Southern Illinois

Indiana State at Eastern Kentucky

South Dakota at Cal Poly