Boys basketball

Minn. Class A tournament

At Target Center

Wednesday’s semifinals

No. 4 North Hancock 65, No. 3 South Sleepy Eye/St. Mary’s 53

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

South No. 4 Hayfield 79, North No. 3 Badger-Greenbush-MR 53

Halftime: Hayfield 38, Badger-Greenbush-MR 26

Badger-Greenbush-Middle River -- Adam Benke 13, Kobey Dallager 14, Aaron westling 12, Zach Blawat 4, Aven Augustson 9, Ty Christian 1

Hayfield -- Easton Fritcher 5, Isaac Matti 22, Ethan Pack 11, Ethan Slaathaug 34, Erik Bungum 2, Lucas Hanson 2, Isaiah Tempel 3

Saturday’s championship

Hancock vs. Hayfield, 1 p.m.

RELATED:



Minn. Class AA

At Target Center

Wednesday’s semifinals

South No. 2 Caledonia 60, North No. 1 Minneapolis North 55

South No. 1 Waseca 72, North No. 3 Fergus Falls 58

Saturday’s championship

South No. 2 Caledonia vs. South No. 1 Waseca, 3 p.m.



Girls basketball

Minn. Class A tournament

At Target Center

Saturday’s championship

North No. 1 Belgrade Brooten Elrosa vs. South No. 1 Minneota, 1 p.m.



Minn. Class AA

At Target Center

Saturday’s championship

North No. 1 Albany vs. North No. 2 Providence Academy, 3 p.m.



Prep softball

Tuesday’s results

Fargo South 10, GF Central 2

Fargo Davies 17, GF Red River 6

West Fargo Sheyenne 19, Devils Lake 1

Bismarck Century 12-7, Bismarck Legacy 2-2

Watford City 17-5, Williston 12-21

Dickinson 13-15, Jamestown 1-1

Bismarck 18-16, Mandan 1-6

Hankinson/Tri-State/Lidgerwood 14, Hillsboro-Central Valley 11

HCV 022 402 1 --11 12 2

HTL 010 049 X --14 4 1

WP: Madi Steffens; LP: Noella Kritzberger

Highlights -- HCV: Tatiana Egan 4x5, 3B, 3 RBI, Kritzberger 2x4, 2B, 2 RBI, Carsi Hatlestad 2x5, 2 RBI; HTSL: Savannah Falk 2x3, 4 RBI, Steffens 11 SO



May-Port-CG 23, Larimore 2

LAR 011 0 --2 3 4

MPC 2(15)6 X --23 12 0

WP: Ilanora Peterson; LP: Dietzler

Highlights -- L: Mercedes Hoverson R, Porter 1x2, R, Larson RBI, McCoy RBI; MPCG: Rylee Satrom 1x1, 3R, 2 RBI, Kylie Carpenter 3x3, 4R, 5 RBI, Raina Satrom 1x1, 3R, RBI, Danica Hanson 1x3, 2R, Harley Parrow RBI, Peterson 1x2, 2R, 2 RBI, 5 SO, Kora Gensrich 1x1, 2R, RBI, Maysa Larson 1x1, 2R, RBI, Kendall Nelson 1x1, R, 2 RBI, Marit Judisch R, Sophie Kloster R, Ali Moen R, RBI, Hannah Edinger 2x2, R



Grafton 17, Pembina Co. North 12

PCN 000 804 0 --12 12 3

GRA 338 003 X --17 15 2

WP: Kylie Hartje; LP: Chloe Walton

Highlights -- GRA: Kasey Stegman 4x5, 4R, 7 RBI, HR, Hannah Larson 2x2, 4R, Kiara Aasand 2x4, 2R, RBI, Clover Gillespie 2x4, R, RBI; PCN: Laney Letexier 2x3, 2R, K. Albrecht 2x3, R, Jezimay Watson 2x4, 2R, RBI, Walton 2x4, R, 2 RBI



N.D. Class A poll

1. West Fargo; 2. Bismarck Century; 3. Bismarck; 4. Dickinson; 5. Minot; 6. Valley City; 7. West Fargo Sheyenne; 8. Fargo North; 9. Shanley; 10. Jamestown



N.D. Class B poll

1. Central Cass; 2. Kindred-Richland; 3. Des Lacs-Burlington/Lewis & Clark; 4. Thompson; 5. Hillsboro-Central Valley; 6. Heart River; 7. Bishop Ryan; 8. (tie) Velva-Drake/Anamoose, Hankinson-Fairmount-Rosholt-Campbell/Tintah-Lidgerwood; 10. (tie) Wilton-Wing and Beulah



Prep baseball

Tuesday’s results

Fargo Davies 6, GF Red River 0

Fargo South 12-11, Devils Lake 2-5

Wahpeton 6-0, Fargo North 2-8

Langdon-E-M 11, May-Port-CG 1

WP: Simon Romfo; LP: N/A

Highlights -- LEM: Grant Romfo 2x5, Carter Tate 3x4; MPCG: Ethan Bergstrom 1x3, Sawyer Satrom 2x3



College football

Missouri Valley standings

Conference-Overall

N.D. State 4-1 5-1

North Dakota 4-1 4-1

S.D. State 4-1 4-1

Missouri State 4-1 4-4

Southern Illinois 3-3 4-3

Northern Iowa 3-3 3-3

Illinois State 1-3 1-3

South Dakota 1-3 1-3

Western Illinois 1-5 1-5

Youngstown State 1-5 1-5

Saturday, April 10 games

UND at Illinois State, canceled (Illinois State opts out of season)

N.D. State at Northern Iowa, 4 p.m.

Youngstown State at Missouri State

South Dakota at S.D. State, canceled due to COVID-19

Western Illinois at Southern Illinois, canceled (Western Illinois opts out of season)



College hockey

NCAA tournament

At PPG Paints Arena, Pittsburgh

Thursday’s semifinals

MSU Mankato vs. St. Cloud State, 4 p.m.

Minnesota Duluth vs. UMass, 8 p.m.

Saturday, April 10

Championship, 6 p.m.

RELATED:



College softball

NSIC

Wednesday’s results

Minot State 10-5, MSU Moorhead 1-0

Southwest Minnesota State DH at Augustana, postponed

Tuesday’s results

St. Cloud State 13-4, Bemidji State 0-0

MSU Mankato 3-11, Winona State 1-2

Sioux Falls 8-5, Wayne State 6-2

Concordia-St. Paul 5-8, Upper Iowa 4-1

Minnesota Duluth 9-10, Minnesota Crookston 1-0

UMC 000 10 --1 4 0

UMD 302 04 --9 10 0

WP: Lauren Dixon; LP: Sofia Gombos

Highlights -- UMC: Dana Zarn 1x2, R, RBI, Hannah Macias 2x2; UMD: Lauren Oberle 2x3, 2R, Kiana Bender 2x2, 3R, 2 RBI, Jordyn Thomas 3x3, 2R, 2 RBI, Paige Meyer R, Jessica Bren 3x3, R, 4 RBI, Taylor Koehnen RBI, Dixon 6 SO

UMC 000 00 --0 0 1

UMD 002 8X --10 13 1

WP: Sam Pederson; LP: Gombos

Highlights -- UMC: Gombos 2 SO; UMD: Oberle 2x3, 2R, RBI, Bender 2x2, 2R, 4 RBI, Dea Deleon R, Bren 1x3, R, Koehnen 2x2, R, RBI, Kelly Swank 1x1, R, Emma Frost 1x1, 2 RBI, Julia Gronholz 1x3, R, RBI, Makenna Burslie 1x2, R



North Star

Conference-Overall

Valley City State 7-1 14-4

Bellevue 8-2 22-13

Viterbo 5-3 5-17

Dickinson State 6-4 17-9

Dakota State 4-6 10-18

Mayville State 3-5 7-13

Presentation 2-8 3-19

Waldorf 1-7 3-15

Wednesday’s results

Bellevue 9-10, Dakota State 1-2

Tuesday’s results

Bellevue 9-10, Dakota State 1-2



College baseball

NSIC

Wednesday’s results

Minot State 5-10, Concordia-St. Paul 3-16

UMary 4-3, Upper Iowa 0-4

Tuesday’s results

Augustana 10-13, Minnesota Duluth 2-4

Bemidji State 11-0, Wayne State 9-1

MSU Mankato 4-4, Southwest Minnesota State 2-0

St. Cloud State 8-1, Winona State 3-5

Northern State 7, Sioux Falls 3 (second game canceled)



North Star

Conference-Overall

Bellevue 8-2 26-10

Mayville State 7-3 18-9

Valley City State 6-4 13-18

Dakota State 5-5 12-13

Waldorf 5-5 11-18

Viterbo 4-6 9-14

Dickinson State 4-6 6-16

Presentation 1-9 5-27

Wednesday’s results

Dickinson State 7-9, Presentation 4-4

Tuesday’s results

Waldorf 17-5, Viterbo 9-7

Bellevue 17-3, Dakota State 7-2

Valley City State 10-3, Mayville State 1-8

MAY 001 000 000 --1 5 4

VCS 000 152 02X --10 10 3

WP: Matthew Suda; LP: Preston Edinger

Highlights -- MAY: Bordey Rocholl R, Anthony Villanueva RBI, Brett Christopherson; VCSU: Gedeon Ellis 2x3, R, Carter Dodd R, JT Reed R, David Demeter 1x3, 2R, RBI, Dalton Rambow 1x1, R, Jorun Hamre 1x4, 2R, RBI, Dustin Mertz 3x5, 2R, 7 RBI, Ryan Reynolds RBI

MAY 500 011 1 --8 9 2

VCS 020 001 0 --3 6 2

WP: Calvin Watkins; LP: Chase Feller

Highlights -- MAY: Marcus Wohl 1x4, 2R, RBI, Marcus Hughes 2x4, 2R, Jared McCorrister 1x4, RBI, Villanueva R, Skylar Forst 2x4, R, RBI, Gunner Garpestad 1x2, 2R, Tyler Ferrera 1x2, 2 RBI, Sammy Satrom RBI; VCSU: Hamre 2x3, R, Mertz 2x2, 2R, Reynolds 1x3, 2 RBI, Drew Nixon RBI



College volleyball

North Star

NSAA tournament

Tuesday’s semifinals

Bellevue def. Dakota State 25-20, 23-25, 25-19, 25-11

Viterbo 25-25-17-25-18, Mayville State 27-22-25-21-16

Viterbo (kills-blocks-service aces) -- Lauryn Sobasky 1-0-0 (40 assists, 15 digs), Cassidy Spies 1-0-0 (5 digs), Kenzie Winker 14-1-0 (20 digs), Adrianna Reinhart 0-0-2 (4 assists, 36 digs), Maya Roberts 14-0-0 (9 digs), Cailie Kowal 1-0-1 (1 assist, 4 digs), Chloe Jakscht (2 assists, 15 digs), Grace Rohde 18-0-0 (3 digs), Katie Frohmader 11-0-0 (5 digs), Jade Putz 0-0-1 (13 digs), Abbey Johnson (26 assists, 13 digs), Mariah Calkins 9-1-0 (1 dig), Rekha Drevlow 6-1-0 (2 digs)

Mayville State -- Amy Seim (1 assist, 14 digs), Jordyn Lucas 24 digs, Mason Hart 51 digs, Kaitlin Leier 7-0-0 (4 digs), Lily Pyle 17-1-0 (4 digs), Rachel Hill (23 assists, 12 digs), Elora Passa 15-0-1 (39 assists, 13 digs), Ashley Pyburn 9-2-0 (2 digs), Natalie Hadrava (1 assist, 6 digs), Victoria Johnson 18-2-0 (2 digs)

Saturday’s championship

Viterbo vs. Bellevue, 2 p.m.



Men’s golf

Summit League

North Dakota State sophomore golfer Nate Deziel, a former East Grand Forks standout, has been named the Summit League Men's Golfer of the Week for his performance at the Golfweek Spring Invitational.

Deziel helped the Bison claim the team title at the Golfweek Spring Invitational after posting the best 54-hole score of his career. The sophomore broke par in each of his rounds en route to a 210 (-6), which was the 11th-best three-round score in program history.



Men’s basketball

Summit League

UND junior Filip Rebraca has been selected to the 2020-21 Summit League Academic All-League Team as voted by the league's faculty athletic representatives and sports information directors.

Joining Rebraca on the team was Omaha's Matt Pile, North Dakota State's Rocky Krueser, South Dakota State's Matt Dentlinger and Oral Roberts' Max Abmas. The players were chosen for the honor based on their academic and athletic performances during this past season.

Rebraca holds a 3.48 GPA in economics and is on track to graduate this summer in just three years. He was seventh in the league in scoring at 17.3 ppg and fourth in rebounding at 8.2 rpg in league play en route to earning all-league second team honors.



Women’s basketball

Summit League

UND senior Julia Fleecs has earned her second career Academic All-Summit League honor. The biology major with an emphasis in pre-health is set to earn her degree this May and pursue a medical degree.

Fleecs, a product of Glidden, Iowa, was the 10th leading scorer in The Summit League in 2020-21 and finished fourth in rebounding, averaging 13.3 points and 7.8 rebounds per game.

Others on the all-Summit League team include Myah Selland, S.D. State; Michelle Gaislerova, N.D. State; Naomie Alnatas, Kansas City; and Chloe Lam, South Dakota



Prep honor roll

Boys hockey

Hat tricks

Jaksen Panzer, EGF Senior High, hat trick vs. Litchfield/Dassel-Cokato