Men’s hockey

Sunday’s results

Robert Morris 6, Niagara 2

Army 5, American International 3

Quinnipiac 1, Clarkson 0

Colgate 1, St. Lawrence 1, tie

Northeastern 3, Merrimack 2

Boston College 3, New Hampshire 2, OT

Arizona State 5, Notre Dame 3

Bentley at Sacred Heart, postponed

RIT at Canisius, postponed

UND 3, Colorado College 0

First period -- 1. UND, Tyler Kleven 2 (Judd Caulfield 1, Matt Kiersted 8) 9:43

Second period -- 2. UND, Grant Mismash 5 (Collin Adams 6, Jordan Kawaguchi 11) 5:52; 3. UND, Adams 5 PP (Riese Gaber 3, Kiersted 9) 13:20

Third period -- No scoring.

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Penalties -- Marc Pasemko, CC, high sticking 9:43 first; Shane Pinto, UND, slashing 14:21 first; Zach Berzolla, CC, roughing 14:21 first; Jacob Bernard-Docker, UND, tripping 18:12 first; Collin Adams, UND, hooking 1:03 second; Bench, UND, too many players 3:04 second; Hugo Blixt, CC, holding 12:12 second; Tyler Kleven, UND, interference 4:51 third; Blixt, CC, interference 12:46 third.

Goalie saves -- UND: Adam Scheel 9-8-10--27; CC: Matt Vernon 4-7-4--15

Penalties-minutes -- UND 5-10, CC 4-8

Power plays -- UND 1-3, CC 0-4

Attendance -- 0

Referees -- Matt Sheehan and Dan Dreger

Linesmen -- Luke Bisbee and Chase McGee

RELATED:



Minnesota 5, Wisconsin 3

First period -- 1. MIN, Sammy Walker (Brock Faber, Blake McLaughlin) 1:21; 2. W, Sam Stange (Roman Ahcan, Jesper Peltonen) 13:41

Second period -- 3. W, Brock Caufield (Ahcan, Peltonen) 11:58; 4. MIN, McLaughlin (Walker, Ryan Johnson) 14:00; 5. MIN, Jonny Sorenson (Johnson, Bryce Brodzinski) 17:02

Third period -- 6. MIN, Ben Meyers PP (Jackson LaCombe, Brannon McManus) 2:35; 7. W, Cole Caufield (Ty Pelton-Byce, Linus Weissbach) 4:12; 8. MIN, Brodzinski (Jaxon Nelson) 17:43

Goalie saves -- MIN: Jack LaFontaine 11-6-12--29; W: Robbie Beydoun 7-7-5--19



ACHA DII

Sunday’s result

Jamestown 7, Minn. Crookston 4

First period -- 1. UMC, Brandon Boetcher (Gunner Ferrier, Zach Larson) 0:21; 2. UMC, Tyler Zahradka (Ben Trostad) 2:05; 3. UJ, Lukas Brockman 4:55; 4. UJ, Braeden Thomas (Christian Jarmusz) 6:37; 5. UJ, Jarmusz 10:24

Second period -- UJ, Thomas (Jarmusz, Keaton Cline) 10:00; 7. UJ, Casey Noyes PP (Brockman) 10:23; 8. UJ, Braxton Neas (Graham Day) 19:27

Third period -- 9. UMC, Cam Olstad (Tristan Morneault) 1:18; 10. UJ, Josh Hoffman (Brockman) 16:44; 11. UMC, Brian Bekkala (Casey Kallock) 19:28

Goalie saves -- UJ: Samuel Potter 21; UMC: Jake Sumner 25



Saturday’s result

Minn. Crookston 5, Jamestown 3

First period -- No scoring.

Second period -- 1. UJ, Braeden Thomas (Keaton Cline, Gunnar Gibbs) 1:21; 2. UMC, Cam Olstad PP (Josh Nelson, Casey Kallock) 8:00; 3. UMC, Brandon Boetcher (Nelson) 8:27; 4. UJ, Gibbs PP (Cline, Thomas) 9:14; 5. UMC, Casey Kallock PP (Olstad) 19:40

Third period -- 6. UMC, Kallock 3:49; 7. UMC, Tyler Zahradka (Kallock) 9:11; 8. UJ, Chris Wracker (Cline, Thomas) 13:07

Goalie saves -- UJ: Chase Engebretson 13, Jimmy Grosklaus 5; UMC: Jake Sumner 26



Saturday’s results

Mercyhurst 6, Air Force 3

Michigan State 3, Michigan 2

Penn State 5, Ohio State 2

Colgate 4, St. Lawrence 2

Maine 4, Vermont 3

Western Michigan 3, Miami 3, tie

Lake Superior State 3, Northern Michigan 2, OT

Notre Dame 5, Arizona State 4

St. Cloud State 1, Minnesota Duluth 0, OT

Alabama Huntsville 2, Ferris State 0

Boston University 6, Providence 4

Robert Morris 5, Niagara 4, OT

Quinnipiac 4, Clarkson 3, OT

Northeastern 3, Merrimack 2, OT

Sacred Heart at Bentley, postponed

Denver at Colorado College, postponed

Michigan Tech at MSU Mankato, postponed

Long Island at Sacred Heart, postponed

Wisconsin 3, Minnesota 1

First period -- No scoring.

Second period -- 1. W, Linus Weissbach (Tarek Baker, Cole Caufield) 5:13

Third period -- 2. W, Baker (Sam Stange, Ty Emberson) 1:59; 3. MIN, Sampo Ranta PP (Ben Meyers, Mike Koster) 7:50; 4. W, Owen Lindmark SH empty net 19:06

Goalie saves -- MIN: Jack LaFontaine 8-9-2--19; W: Robbie Beydoun 11-8-16--35



Men’s basketball

Summit League

Saturday’s results

S.D. State 92, Western Illinois 63

South Dakota 68, Kansas City 62

Oral Roberts 74, UND 57

Halftime: Oral Roberts 44, UND 27

UND -- Caleb Nero 6-14 2-3 17, Filip Rebraca 5-13 1-4 11, Ethan Igbanugo 3-6 4-4 11, Seybian Sims 2-5 0-0 5, Mitchell Sueker 0-4 0-0 0, Bentiu Panoam 4-10 1-1 11, Gertautas Urbonavicius 1-2 0-0 2, Brady Danielson 0-2 0-0 0. Totals 21-56 8-12 57.

Oral Roberts -- Max Abmas 6-12 0-0 16, Kevin Obanor 5-12 3-3 14, RJ Glasper 5-11 0-0 14, Kareem Thompson 1-7 0-0 3, Francis Lucis 1-2 0-1 3, DeShang Weaver 5-10 2-2 15, Carlos Jurgens 1-2 1-2 3, Sheldon Stevens 1-2 0-0 3, Jonathan Alexandre 1-1 1-1 3, Justin Lovvorn 0-1 0-0 0, D’Mauria Jones 0-0 0-1 0. Totals 26-60 7-10 74.

3-pointers -- UND 7-23 (Nero 3-8, Rebraca 0-2, Igbanugo 1-2, Sims 1-3, Sueker 0-1, Panoam 2-6, Danielson 0-1), Oral Roberts 15-29 (Abmas 4-6, Obanor 1-3, Glasper 4-6, Thompson 1-3, Lucis 1-2, Weaver 3-7, Stevens 1-1, Lovvorn 0-1); Rebounds -- UND 32 (Rebraca 7, Sims 6), Oral Roberts 38 (Obanor 10); Assists -- UND 10 (Nero 3, Rebraca 3), Oral Roberts 13 (Thompson 4)

RELATED:



N.D. State 80, Omaha 66

Halftime: N.D. State 41, Omaha 34

Omaha -- Marlon Ruffin 14, Matt Pile 11, Wanjang Tut 5, Ayo Akinwole 5, Sam’i Roe 2, La’Mel Robinson 13, Devin Evans 7, Jadin Booth 7, Kyle Luedtke 2

N.D. State -- Rocky Kreuser 19, Sam Griesel 18, Maleeck Harden-Hayes 14, Jarius Cook 5, Tyree Eady 4, Grant Nelson 11, Boden Skunberg 4, Dezmond McKinney 3, Odell Wilson IV 2



Big Ten

Sunday’s result

Iowa 86, Minnesota 71

Halftime: Iowa 39, Minnesota 37

Minnesota -- Marcus Carr 13, Both Gach 13, Brandon Johnson 12, Liam Robbins 10, Gabe Kalscheur 7, Jamal Mashburn Jr. 7, Tre’ Williams 7, Isaiah Ihnen 2

Iowa -- Luka Garza 33, Joe Wieskamp 20, Jordan Bohannon 19, Connor McCaffery 3, CJ Fredrick 2, Patrick McCaffery 4, Jack Nunge 3, Joe Toussaint 2



NSIC

Saturday’s results

MSU Mankato 79, Augustana 70

Wayne State 82, Concordia-St. Paul 60

Minot State 82, Southwest Minnesota State 65

Northern State 100, Bemidji State 63

UMary 85, St. Cloud State 79

Sioux Falls 87, Upper Iowa 76

MSU Moorhead 78, Minn. Crookston 62

Halftime: MSU Moorhead 43, Minn. Crookston 28

MSU Moorhead -- Gatdoar Kueth 20, Bryce Irsfeld 14, Lorenzo McGhee 11, Dane Zimmer 11, Gavin Baumgarten 3, Joe Sevlie 8, Jacob Beeninga 5, Siman Sem 4, Gabe Myren 2

Minnesota Crookston -- Ethan Channel 17, Leonard Dixon 13, Georges Darwiche 6, Brain Sitzmann 5, Ibu Jassey-Demba 4, Quintin Winterfeldt 7, Josh Dilling 6, Morgan Carter 2, Zach Westphal 2



North Star

Saturday’s result

Mayville State 87, Viterbo 77

Halftime: Mayville State 41, Viterbo 36

Mayville State -- Keiron Goodwin 19, Latrelle Franklin 15, John Ketchel 8, Iker Cruz 6, Xavier Towne 2, Carl Snyder 12, Thomas Gieske 11, Winder Joseph 7, Emmanuel Akot 4, Sami Logoro 3

Viterbo -- Jack Monis 25, Lowden Rockweiler 16, Brady Polk 10, Nicholas Malovrh 8, Robert Cunitz 7, Noah Fredrickson 8, Nolan Martin 3



Women’s basketball

Summit League

Saturday’s results

South Dakota 80, Kansas City 53

S.D. State 87, Western Illinois 66

Oral Roberts 90, UND 82

Halftime: UND 34, Oral Roberts 34

UND -- Claire Orth 1-3 0-0 2, Mikayla Reinke 4-13 0-1 9, Megan Zander 5-7 0-2 12, Julia Fleecs 2-8 8-8 12, Juliet Gordon 2-3 0-0 5, Jaclyn Jarnot 5-11 2-3 14, Maggie Manson 6-15 1-2 17, Rachel Garvey 1-1 2-2 5, Olivia Lane 3-5 0-3 6. Totals 29-66 13-21 82.

Oral Roberts -- Tyaija Coleman 1-2 0-0 3, Ariel Walker 2-8 2-2 7, Tierney Coleman 2-8 10-13 15, Regan Schumacher 0-2 4-4 4, Keni Jo Lippe 3-11 13-16 22, Gem Summers 10-17 6-6 31, Faith Paramore 2-3 1-2 5, Addisyn Moore 1-1 1-2 3. Totals 21-55 37-45 90.

3-pointers -- UND 11-27 (Orth 0-1, Reinke 1-2, Zander 2-3, Fleecs 0-3, Gordon 1-2, Jarnot 2-5, Manson 4-10, Garvey 1-1), ORU (Ty. Coleman 1-1, Walker 1-4, Ti. Coleman 1-4, Lippe 3-7, Summers 5-8, Paramore 0-1). Rebounds -- UND 33 (Lane 10), ORU 42 (Schumacher 7, Lippe 7). Assists -- UND 14 (Reinke 6), ORU 9 (Lippe 3).

RELATED:



N.D. State 66, Omaha 55

Halftime: N.D. State 30, Omaha 20

Omaha -- Elena Pilakouta 16, Ella Ogier 13, Claire Killian 2, Lauren Frost 2, Sarah Schmitt 7, Mariah Murdie 6, Akili Felici 3, Sophie Johnston 2, Abby Johnson 2, Mikaela Ekdahl 2, Kia Wilson 2

N.D. State -- Heaven Hamling 21, Abby Schulte 9, Reneya Hopkins 5, Ryan Cobbins 4, Emily Dietz 2, Kadie Deaton 7, Michelle Gaislerova 7, Emily Behnke 5, Marie Olson 3, Kylie Strop 2, Olivia Skibiel 1



Big Ten

Sunday’s result

Penn State 69, Minnesota 60

Halftime: Minnesota 34, Penn State 33

Penn State -- Kelly Jekot 15, Johnasia Cash 14, Makenna Marisa 9, Shay Hagans 4, Anna Camden 3, Maddie Burke 13, Niya Beverley 7, Tova Sabel 4

Minnesota -- Jasmine Powell 19, Gadiva Hubbard 8, Kayla Mershon 6, Alexia Smith 4, Kadiatou Sissoko 2, Laura Bagwell Katalinich 12, Klarke Sconiers 7, Katie Borowicz 2



NSIC

Sunday’s results

MSU Mankato 87, Augustana 82

Sioux Falls 86, Upper Iowa 78

Saturday’s results

Minnesota Duluth 72, Minot State 57

Concordia-St. Paul 93, Wayne State 86

UMary 70, St. Cloud State 67

Sioux Falls 86, Upper Iowa 66

Augustana 80, MSU-Mankato 72

Bemidji State at Northern State, canceled

Southwest Minnesota State at Winona State, canceled

MSU Moorhead 83, Minn. Crookston 64

Halftime: MSU Moorhead 41, Minn. Crookston 32

Minnesota Crookston -- Kylie Post 17, Bren Fox 13, Jes Mertens 10, Alyssa Peterson 3, Emma Carpenter 2, Mary Burke 12, Eden Golliher 7

MSU Moorhead -- Peyton Boom 27, Sarah Jacobson 15, Mariah McKeever 14, Natalie Steichen 4, Nicole Brown 4, Karley Motschenbacher 8, Paige Thompson 6, Emma Thuringer 2, Lydia Hay 2, Rylie Polomny 1



North Star

Saturday’s result

Viterbo 72, Mayville State 60

Halftime: Mayville State 35, Viterbo 32

Mayville State -- Jordan Zrust 17, Danneka Voegeli 8, Erin Walcker 7, CJ Decker 3, Taylor Reilly 12, Heather Elfering 9, Grace Gerads 2, Sarah Bickford 2

Viterbo -- Kacie Gross 16, Kaitlyn Kennedy 15, Madison Lindauer 13, Allie Wojtysiak 9, Sophie Leinfelder 11, Ellie Hoesley 4, Brook Becker 3, Emma Wagner 1



Boys hockey

Saturday’s results

Bottineau-Rugby 5, Mandan 4

Jamestown 6, Dickinson 2

GF Central 3, West Fargo Sheyenne 0

First period -- 1. Brendan White (Braden Panzer, Chase Spicer) 2:22; 2. Joseph Kennelly (Panzer, Spicer) 3:31; 3. Panzer (Spicer, Carson Caulfield) 6:22

Goalie saves -- WFS: Peyton Buchholz 13-10-12--35; GFC: Kolby Elseth 1-7-2--10



Girls hockey

Saturday’s results

Fargo North-South 5, Minot 1

West Fargo 4, Williston 0

Fargo Davies 3, Mandan 1

Dickinson 5, Jamestown 4



Boys basketball

Saturday’s results

Midway-Minto 80, Northern Cass 73, OT

Four Winds-Minn. 88, North Star 52

Carrington 49, Griggs-Midkota 44

Devils Lake JV 53, Lakota 43

Napoleon-G-S 53, Medina-P-B 45

Fargo Shanley 76, Fargo North 72

West Fargo Sheyenne 88, Wahpeton 36

Jamestown 86, Dickinson 55

Mandan 88, Williston 44

Bismarck Century 63, Bismarck St. Mary’s 60

May-Port-CG 56, Cavalier 48

Halftime: May-Port-CG 30, Cavalier 17

May-Port-CG -- Josh Evans 11, Jordan Evans 6, Ethan Bergstrom 6, Gavin Mewes 5, Jack Bradner 7, Logan Krueger 3, Marshall Judish 12

Cavalier -- Ty Holmquist 2, Brodie Cluchie 16, Brysen Cleem 12, Brannin Cleem 7, Caden DeMars 2, Dan Hinkle 9



Benson County 55, Larimore 43

Halftime: Larimore 29, Benson County 28

Benson County -- Blayne Anderson 26, John Fischer 14, Cole Wentz 8, Macyn Olson 2, Chas Bisbee 5

Larimore -- Levi Murphy 2, Ryan Sletten 23, Avery Gratton 4, Allen Farrell 2, Bo Salander 12



North Border 56, Rolla 46

Halftime: Rolla 30, North Border 29

North Border -- TJ Cosley 9, Jaxen Johnson 16, Jaden Lee 8, Kyler Moore 2, Ayden Stainbrook 17, Loghan Nupdal 4

Rolla -- Xavier Mitchell 12, Logan Elick 2, Deryk Thomas 7, Andre Elick 4,

Mitchell Leas 19, Zane Wuori 2



Midway-Minto 80, Northern Cass 73

Halftime: Midway-Minto 34, Northern Cass 28

Midway-Minto -- Riley Robinson 6, William Schuster 28, Josh Anderson 11, Seth Robinson 22, Jamison Irwin 13

Northern Cass -- Kolby VanderWal 13, Jace Crockett 39, Hunter Almaras 14, Leighton Shromnen 3, Carter Osland 3, Brock Carpenter 5



Four Winds-Minn. 88, North Star 52

Halftime: Four Winds-Minn. 49, North Star 25

North Star -- Ben Wagenman 6, Karson Simon 2, Parker Simon 9, Dane Hagler 21, Hayden Hagler 6, Tommy Nikolaisen 6, Caleb Svir 2

Four Winds-Minnewaukan -- Keldon Keja 4, Jayden Yankton 22, Jacob LaRock 8, Deng Deng 3, JaeShaun Shaw 19, Caelen Lohnes 6, Jonah Jackson 12, Bronson Walter 14



Girls basketball

Saturday’s results

North Star 55, Nelson County 36

Hankinson 45, Griggs-Midkota 42

Linton-HMB 71, Dickinson Trinity 49

Fargo Shanley 86, Fargo North 38

West Fargo Sheyenne 71, Wahpeton 53

Mandan 92, Williston 46

Bismarck 66, Minot 42

Jamestown 64, Dickinson 44

Thompson 66, Hillsboro-CV 41

Halftime: Thompson 41, Hillsboro-CV 5

Hillsboro-Central Valley -- Korina Holte 2, Stella Benson 2, Anna Spokely 5, Megan Ensign 3

Thompson -- Olivia Dick 16, Sydney Schwabe 3, Libby Koerber 6, Bailey Munson 8, Mackenzie Hughes 15, Mya Krogstad 2, Madeleine Stefonowicz 8, Clara Stevens 6, Brenna Martin 2



Midway-Minto 60, North Border 25

Halftime: Midway-Minto 38, North Border 9

North Border -- Addi Brown 10, Kierra Helland 3, Jenna Fraser 7, Taelyn Dunnigan 5

Midway-Minto -- Elizabeth Schanilec 22, April Schmitz 16, Elyse McMillan 6, Kenady Slominski 12, Sophie Schuster 4



St. John 62, Rolette 48

Halftime: St. John 26, Rolette 26

Rolette -- Brenna Boucher 15, Eva Tastad 5, Hailey Peltier 5, Elizabeth Smith 12, Sierra Heinz 7

St. John -- Raycee Reed 10, Kadence Decoteau 4, Kelsey Bercier 8, Siarch Laroque 3, Natalie Decoteau 19, Kylie Parisien 3, Alani Morin 4, Megan Boe 8, Kaycee Dejarlais 3



Prep wrestling

Saturday’s results

West Fargo Sheyenne 45, GF Central 29

106: Carter Zink (WFS) over Braxton Boushey 0:26; 113: Morgan Strandberg (WFS) over Anton Perales 0:56; 120: Mason Johnson (WFS) over Gabe Tande 3:15; 126: Marcus Johnson (WFS) over Mason Williams 1:06; 132: Alexander Spray (WFS) over Noah Morkve 1:48; 138: Connor Manske (WFS) over Hayden Mack 3:49; 145: Kellen Hoornaert (WFS) over Jayden Haake Dec 5-2; 152: Braydon Williams (GFC) over Mekhi Dennis Dec 8-2; 160: Mike Erickson (GFC) over Ashton Schaff 2:40; 170: Cyncere Haskins (GFC) over Ryder Weigel Dec 11-4; 182: Will Post (WFS) over Gavin Pihlgren 4:28; 195: Austin Bicker (GFC) over Logan Wickenheiser 3:49; 220: Justin Kerr (GFC) bye; 285: Dongyu Jin (GFC) over Dawson Galde 4:49 (GFC misconduct 2.0) (GFC misconduct -3.0).



GF Central 60, Grafton 22

106: Kruiser Burns (GRAF) over Braxton Boushey 0:44; 113: Jason Briones (GRAF) over Anton Perales MD 13-0; 120: Gabe Tande (GFC) over Anthony Gonzalez 2:37; 126: Chance Burns (GRAF) over Mason Williams 0:48; 132: Noah Morkve (GFC) over Benicio Sauceda 4:00; 138: Hayden Mack (GFC) by forfeit; 145: Alex Ibanez (GRAF) over Allyssa Johnson 2:47; 152: Braydon Williams (GFC) over Jose Rodriguez 1:16; 160: Nick Armendariz-Lotito (GFC) over by forfeit; 170: Mike Erickson (GFC) over Reynaldo Mendez-Rios 3:34; 182: Cyncere Haskins (GFC) by forfeit; 195: Austin Bicker (GFC) over Dustyn Gravelin 1:31; 220: Justin Kerr (GFC) over Felipe Garcia 1:30; 285: Dongyu Jin (GFC) by forfeit.

GF Central coach Jeff Welsh: "We dug ourselves a hole against Sheyenne that we just couldn’t climb out of. We came back and wrestled technically sound against Grafton to finish the day on a high note.”

GF Central, now 2-3 in the EDC and 4-5 overall, wrestles at Fargo South on Tuesday night.