Men’s basketball

Wednesday’s results

Miami (Ohio) 81, UND 67

UND 28 39 --67

MIA 34 47 --81

UND -- Filip Rebraca 4-8 6-8 15, De’Sean Allen-Eikens 3-9 3-3 9, Ethan Igbanugo 3-4 0-1 8, Mitchell Sueker 0-5 0-0 0, Bentiu Panoam 0-2 0-0 0, Caleb Nero 4-11 6-8 16, Getautas Urbonavicius 3-4 1-2 7, Nate Shockey 2-3 0-0 5, Seybian Sims 1-5 2-2 4, Brady Danielson 1-3 0-0 3. Totals 21-54 18-24 67

Miami (Ohio) -- Dae Dae Grant 8-15 2-2 21, James Beck 4-8 6-10 14, Mekhi Lairy 2-4 10-10 14, Precious Ayah 4-8 0-0 8, Dalonte Brown 3-6 0-0 6, Javin Etzler 3-3 0-0 8, Isaiah Coleman-Lands 2-5 0-0 4, Elijah McNamara 2-6 0-0 4, Josh Brewer 1-1 0-0 2, Myja White 0-1 0-0 0, Jackson Ames 0-0 0-0 0. Totals 29-57 18-22 81

Three-pointers -- UND 7-27 (Rebraca 1-1, Allen-Eikens 0-4, Igbanugo 2-3, Sueker 0-2, Panoam 0-2, Nero 2-5, Urbonavicius 0-1, Shockey 1-2, Sims 0-4, Danielson 1-3), Miami 5-14 (Grant 3-7, Brown 0-2, Etzler 2-2, Coleman-Lands 0-2, White 0-1); Rebounds -- UND 33 (Rebraca 7, Allen-Eikens 2, Sueker 3, Panoam 2, Nero 2, Urbonavicius 7, Shockey 1, Sims 3, Danielson 5, TEAM 1), Miami 32 (Grant 3, Beck 10, Lairy 1, Ayah 4, Brown 3, Etzler 1, Coleman-Lands 2, McNamara 2, Brewer 1, TEAM 5); Assists -- UND 8 (Allen-Eikens 1, Igbanugo 1, Sueker 1, Nero 2, Shockey 1, Danielson 2), Miami 10 (Grant 4, Brown 1, Coleman-Lands 5).

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts



Nevada 62, N.D. State 48

Nevada -- Milling 3-5 1-2 7, Sherfield 5-14 3-34 14, Cambridge 3-8 0-0 8, Hymes 4-6 2-2 11, Washington 1-4 0-0 2, Robinson 1-7 2-2 4, Coleman 5-5 3-3 13, Meeks 1-8 0-2 3, Huseinovic 0-3 0-0 0. Totals: 23-60 8-13 62.

NDSU -- Cook 3-6 2-2 9, Harden-Hayes 1-5 3-4 5, Eady 4-10 0-0 11, Kreuser 2-9 1-2 6, McKinny 0-3 0-0 0, Skunberg 3-8 1-4 7, Nelson 0-4 0-0 0, Witz 0-4 1-2 1. Totals: 16-55 10-14 48.

Halftime: UN 20, NDSU 20. Total fouls: UN 12, NDSU 17. Fouled out: none. Rebounds: UN 38 (Robinson 10); NDSU 40 (Kreuser 10). 3-point goals: UN 8-17 (Milling 0-1, Sherfield 1-2, Cambridge 2-5, Hymes 1-1, Coleman 3-3, Meeks 1-2, Huseinovic 0-3); NDSU 6-21 (Cook 1-3, Harden-Hayes 0-2, Eady 3-5, Kreuser 1-3, Griesel 0-2, McKinny 0-1, Skunberg 1-4, Nelson 0-1). Assists: UN 13 (Milling, Sherfield 4); NDSU 9 (three with 2). Turnovers: UN 10 (Cambridge 3); NDSU 16 (Eady, Nelson 3).



Minnesota 99, Green Bay 69

GB 22 47 --69

MIN 53 46 --99

Green Bay -- Amari Davis 17, Josh Jefferson 14, PJ Pipes 13, Paris Taylor 10, Japannah Kellogg III 4, Cem Kirciman 5, Terrance Thompson 3, Jacob Jones 2, Lucas Stieber 1,

Minnesota -- Marcus Carr 35, Gabe Kalscheur 17, Both Gach 14, Liam Robbins 10, Eric Curry 4, Isaiah Ihnen 6, Jamal Mashburn Jr. 5, Brandon Johnson 4, Jarvis Omersa 2, Sam Freeman 2



Tuesday’s result

Dickinson State 93, Mayville State 87

DST 39 54 --93

MAY 41 46 --87

Dickinson State -- John Evans 23, Nashiem Lozier 19, Trey Hladky 15, Bryce Knox 14, Ajdin Toskic 9, Stephen Steinbron 8, Tyce Dahlberg 5

Mayville State -- Cameron Fisher 17, Keiron Goodwin 10, Carl Snyder 10, Iker Cruz 4, John Ketchel 2, Thomas Gieske 17, Latrelle Franklin 16, Xavier Towne 5, Leon Williams 4, Paul MacSteves 2



Women’s basketball

Wednesday’s results

UND at Chicago State, canceled due to COVID-19

N.D. State at Nebraska, canceled



Men’s hockey

Tuesday’s results

Wisconsin 7, Penn State 3

Minnesota 2, Ohio State 0

First period -- 1. MIN, Scott Reedy (Brannon McManus, Ryan Johnson) 1:53

Third period -- 2. MIN, Nathan Burke (Ben Meyers, Jackson LaCombe) 11:54

Goalie saves -- OSU: Tommy Nappier 14-10-9--33; MIN: Jack LaFontaine 6-9-7--22



Monday’s results

Wisconsin 6, Penn State 3

Minnesota 4, Ohio State 1

First period -- 1. MIN, Brock Faber (Ryan Johnson, Jaxon Nelson) 11:22; 2. MIN, Sammy Walker (Sampo Ranta, Brannon McManus) 18:54

Second period -- 3. OSU, Gustaf Westlund (Ryan O’Connell) 12:56; 4. MIN, Bryce Brodzinski PP (Mike Koster, Johnson) 15:54

Third period -- 5. MIN, Ben Meyers SH empty net 19:04

Goalie saves -- OSU: Tommy Nappier 11-7-5--23; MIN: Jack LaFontaine 1-7-8--16



Prep wrestling

N.D. Class A poll

State

1. Bismarck High; 2. Dickinson; 3. Bismarck Century; 4. Jamestown; 5. Valley City; 6. Minot; 7. St. Mary’s; 8. Fargo Davies; 9. Fargo South; 10. West Fargo

East Region

1. Valley City; 2. Fargo Davies; 3. Fargo South; 4. West Fargo; 5. Devils Lake

West Region

1. Bismarck High; 2. Dickinson; 3. Century; 4. Jamestown; 5. Minot

East Region Individual

106 -- 1. Sawyer Carr, WF Sheyenne; 2. Kolt Grebel, VC; 3. Owen Magnell, West Fargo; 4. Will Sprenger, Devils Lake

113 -- 1. Koye Grebel, VC; 2. Carter Zink, WFS; 3. Lee Billings, GF Central; 4. Jenna Gerhardt, DL

120 -- 1. Eloy Flores, WFS; 2. Owen Lindstrom, DL; 3. Tucker Johnson, VC; 4. Camden Larson, GF Red River

126 -- 1. Marcus Johnson, WFS; 2. Gus Maughan, Fargo North; 3. Alex Rogelstad, VC; 4. David Gallegos, GFC

132 -- 1. Danny Monatukwa, North; 2. Ethan Miller, VC; 3. Hunter Owent; 4. Malachi Werremeyer, FD

138 -- 1. Jacob Thomas, South; 2. Brandt Fisk, DL; 3. Connor Manske, WFS; 4. Clayto Nissko, Davies

145 -- 1. Tyler Porter, WF; 2. Chase Hansen, FN; 3. Kellen Hoornaert, WFS; 4. Sawyer Frie, Davies

152 -- 1. Braydon Williams, GFC; 2. Ezra Hanse, VS; 3. Ryan Barth, Davies; 4. Mekhi Dennis, WFS

160 -- 1. Joshua Worral, FN; 2. Kaleb Porter, WF; 3. Tyson Hovland, C; 4. Nathan Worrel, Wahpeton

170 -- 1. Broden Muske, VC; 2. Ryder Weigel, WFS; 3. Cyncere Haskins, GFC; 4. Jordan Miller, Wahpeton

182 -- 1. Jonathan Redfearn, VC; 2. Austin Bicker, GFC; 3. Tanner Thiel, Wahpeton; 4. Logan Wickenheiser, WFS

195 -- 1. Jonah Schuldheisz, VC; 2. Rylen Reid, Davies; 3. Jackson Burchill, Wahpeton; 4. Owen Fields, GFC

220 -- 1. Truman Werremeyer, Davies; 2. Carson McGough, VC; 3. Gunner Caderau, FN; 4. Justin Kerr, GFC

285 -- 1. Isaiah Gates, South; 2. Josh Krump, Wahpeton; 3. KC Ortiz, WF; 4. Dylan Carquist, Davies



Prep honor roll

Football

100-yard rushing games

Gavin Walker, Win-E-Mac, 14 carries, 153 yards, 3 TDs vs. South Ridge

Sam Gapp, Polk County West, 18 carries, 123 yards, 3 TDs vs. EGF Senior High

100-yard passing games

Kasen Swenson, Badger-Greenbush-Middle River, 15-21, 148 yards, 2 TDs vs.

Goodridge-Grygla

Gavin Walker, Win-E-Mac, 7-15, 115 yards, TD vs. South Ridge



Volleyball

Double-doubles

Kendra Emery, EGF Senior High, 12 kills, 27 digs vs. Red Lake Falls

Ella Eggers, EGF Senior High, 14 assists, 11 digs vs. Sacred Heart

Caitlin Hovde, EGF Senior High, 12 assists, 19 digs vs. Sacred Heart

Mackenzie Hughes, Thompson, 17 assists, 11 digs vs. Langdon-Edmore-Munich and 10 kills, 34 assists vs. Northern Cass

Alexis Telehey, Thompson, 13 kills, 20 digs vs. Northern Cass

Lexis Olson, Langdon-Edmore-Munich, 14 kills, 16 digs vs. Kenmare; 13 kills, 12 digs vs. Thompson; 11 kills, 24 digs vs. Linton/HMB

Morgan Freije, Langdon-Edmore-Munich, 10 kills, 15 digs vs. Thompson

Katie Borowicz, Roseau, 14 kills, 18 digs vs. Sacred Heart

Kora Norland, Fosston, 31 assists, 10 digs vs. Roseau

Taylor Kroening, Fosston, 11 kills, 12 digs vs. Roseau and 12 kills, 10 digs vs. Fertile-Beltrami

Chloe Kuznia, Goodridge-Grygla, 16 assists, 15 digs vs. Roseau

Gracie Schumacher, Linton/HMB, 37 assists, 14 digs vs. Langdon-Edmore-Munich

Teegan Scherr, Linton/HMB, 20 kills, 18 digs vs. Langdon-Edmore-Munich

Kali Kubas, Northern Cass, 19 assists, 13 digs vs. Dickinson Trinity

Halle Crockett, Northern Cass, 16 kills, 32 digs vs. Thompson

Emma Lucas, Northern Cass, 12 kills, 19 digs vs. Thompson

Megan Zimmer, Kenmare, 10 kills, 10 digs vs. Langdon-Edmore-Munich



Triple-doubles

Mackenzie Hughes, Thompson, 10 kills, 21 assists, 13 digs vs. Flasher



MILESTONES:

Taylor Kroening, Fosston, earned 1,000th career dig vs. Fertile-Beltrami on Thursday, Nov. 19.