Prep volleyball

N.D. polls

Class A

1. Bismarck Century (13 first-place votes) 6-0, 65 points; 2. West Fargo 11-1, 52; 3. Mandan 5-1, 32; 4. Jamestown 5-2, 24; 5. West Fargo Sheyenne 7-4, 17

Others receiving votes: Legacy, Fargo Davies

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Class B

1. Thompson (12) 8-0, 127; 2. Linton-HMB (1) 8-0, 114; 3. Oakes 9-0, 107; 4. Dickinson Trinity 7-0, 91; 5. Northern Cass 7-1, 62; 6. (tie) Rugby 7-2, 52; Langdon-Edmore-Munich 3-2, 52; 8. Carrington 5-2, 43; 9. Flasher 9-0, 33; 10. Beulah 6-1, 16

Others receiving votes: Grafton, North Star, Heart River, Kindred

Tuesday’s results

Park River/F-L over Drayton-V-E 14-25, 25-22, 25-23, 22-25, 15-7

Central Cass over Kindred 25-22, 25-20, 17-25, 25-23

North Star at Nelson County, postponed

Rugby over Drake-Anamoose 25-9, 25-20, 25-19

LaMoure-L-M over Griggs-Midkota 25-10, 25-19, 25-15

Harvey-Wells Co. over Rolette-Wolford 25-12, 25-11, 25-13

Fargo Davies over Wahpeton 25-14, 25-6, 25-14

Bismarck over Williston 25-11, 25-18, 25-13

Bismarck Century over Mandan 25-16, 25-23, 23-25, 25-20

Dickinson at Bismarck St. Mary’s, postponed

GF Red River 25-25-25,

Fargo South 9-12-23

Red River (kills-blocks-service aces) -- Avery Dusterhoft 1-X-X (1 dig), Ashlee Welch X-X-1 (21 assists, 4 digs), Lily Molstad X-X-1 (1 assist, 1 dig), Elly Rustad 1-2-X, Ella Fosse X-X-1 (5 digs), Olivia Lotysz X-1-X (1 assist, 1 dig), Jada Steen 2 digs, Ava Swangstue 4-X-X, Jasmine Sondrol 5-2-X (1 assist, 3 digs), Kaylee Lancaster 1-X-2 (6 digs), Alex Page 13-X-2 (7 digs)

Fargo South -- Laura Green X-X-2 (8 digs), Emma Dalby 6-1-X (6 digs), Lexi Johnson 3-X-X (2 digs), Christina Henry 4-X-X (10 assists, 2 digs), Ruth Deutsch 3-X-1 (4 digs), Marissa Wachala 3 digs, Teigan Malo 2-X-X, Alivia Abel 1 dig, Celia Millar ()5 assists, 3 digs(

Fargo North 25-25-25,

GF Central 21-17-15

GF Central (kills-blocks-service aces) -- Sofia McGee 5-X-3 (1 assist), Lauren Hillman 6-X-X (7 digs), Paige Carlson X-X-1 (8 assists, 2 digs), Maddie Myrold 13 digs, Madelyn Stangl X-X-1 (7 assists, 1 dig), Mackenzie Norlin 2-3-X (1 assist)

Fargo North -- N/A

Thompson 25-25-25,

Hillsboro-CV 19-16-16

Thompson (kills-blocks-service aces) -- Bailey Munson X-X-2 (13 digs), Mya Krogstad 5-X-1 (16 digs), Lexi Telehey 7-1-2 (5 digs), Jada Welke 3-X-X (4 digs), McKenzie Hughes 6-2-5 (11 assists, 8 digs), Madeleine Stefonowicz 4-X-X (2 assists, 4 digs), Alexis Zafke 5-3-X (3 digs), Sydney Schwabe X--X2 (18 assists, 5 digs)

Hillsboro-Central Valley -- Sydney Owens 1-X-X (7 assists, 18 digs), Sydni Culp 4-3-X (5 digs), Anna Spokely 4-1-X (13 digs), Karina Holte 20 digs

Finley-Sharon/H-P 17-25-26-23-15,

Hatton-Northwood 25-16-24-25-13

Finley-Sharon/Hope-Page (kills-blocks-service aces) -- Molly Beckman 10-X-1 (21 digs), Jillian Larson 8-X-1 (6 digs), Kylee Phelps 7-X-X (1 dig), Alli Stromsodt 4-1-3 (6 assists, 12 digs), Beth Mehus 4-X-X (25 assists, 15 digs), Raegan Zerface 3-X-X (8 digs), Marisa Mitchell X-X-2 (3 assists, 41 digs)

Hatton-Northwood -- Megan Larson 16-4-4 (5 digs), Ashlind Feickert 12-X-2 (11 digs), Baylee Lloyd 7-1-1 (32 assists, 7 digs)

Grafton 25-25-25,

Cavalier 12-11-18

Grafton (kills-blocks-service aces) -- Julia Dusek 8-0-1, Walker Demers 7-4-0, Anna Carignan 5-4-0, Signe Ekmarl 1-0-2 (10 assists)

Cavalier -- Kaia Schluchter 8-0-0, Justine Peterson 5-0-0, Chloe Walton 2-1-0, Jade kihne 0-0-1 (6 assists), Laney LeTexier 2-0-0 (5 assists)

West Fargo 25-25-25

Devils Lake 4-16-7

Devils Lake (kills-blocks-service aces) -- Addison Ziegler 1-X-X (2 digs), Jenna Frehlich 1-X-X (6 assists, 7 digs), Karli Krogfoss 4-3-X (2 digs), Laila Gourd 2-X-X, Malayna Barendt 1-X-X (8 digs), Rachel Dahlen 1-1-X (1 dig), Brynn Johnson (3 assists, 6 digs), Katiri Bjornson X-X-2, Danyel Elverud 6 digs, Jailyn Martinson 2 digs, Ellie Volk 6 digs

Fargo North -- N/A

Rolla 25-25-25,

St. John 10-16-18

St. John (kills-blocks-service aces) -- Jayde St. Claire 5-X-3 (8 digs), Kylie Parisien 2-X-X, Jerney Blue X-1-X, Aleigha Lenoir X-X-2 (1 dig), Torance Henry 5 assists, Mia Cavallie 4 assists

Rolla -- Josi Nordmark 9-X-4 (3 digs), Isabella Mears 8-X-X, Jaina Canapi 5-2-X, Morgan Leas X-X-4, Trista Henderson X-X-4, Grace Neameyer (22 assists, 6 digs), Rylee Hanlan 3 digs

Boys soccer

Tuesday’s results

Fargo Davies 3, GF Central 1

GF Red River 3, Fargo Shanley 1

EGF Senior High 6, Detroit Lakes 4

West Fargo 5, Fargo South 0

West Fargo Sheyenne 8, Fargo North 1

EGF Senior High 6,

Detroit Lakes 4

First half -- 1. EGF, Kole Chupka 8:00; 2. DL, Hunter Zempil 8:00; 3. DL, Lucas Schwan 11:00; 4. EGF, Khalid Ismail 31:00

Second half -- 5. EGF, Tanner Lubinski 52:00; 6. DL, Ethan Gjerke 56:00; 7. EGF, Yaya Ismail 57:00; 8. EGF, Hamse Ismail 59:00; 9. EGF, Chupka 60:00; 10. DL, Austin Miller 63:00

Goalie saves -- EGF: Jonah Tollefson 12; DL: Thomas Evan 10

Crookston 3,

Fergus Falls-Hillcrest 0

First half -- 1. CRO, Jacob Miller (Noah Kiel) 10:00

Second half -- 2. CRO, Kiel (Jack Garmen) 53:00; 3. CRO, Kiel 60:00

Goalie saves -- CRO: Kaleb Thingelstad 4-4--8; FFH: Matthew Knutson 2-2--4

Girls soccer

Tuesday’s results

EGF Senior High 1,

Detroit Lakes 1, tie

First half -- 1. DL, Abby Larson 10:30

Second half -- 2. EGF, Macie Stanislawski (Maggey Plante) 78:22

Goalie saves -- EGF: Kadynn Melquist 8; DL: Elle Bettcher 10

Crookston 4,

Walker-Hack.-Ake. 0

First half -- 1. CRO, Makenza Epema 19:00; 2. CRO, Epema 26:00

Second half -- 3. CRO, Olivia Huck free kick; 4. CRO, Cassie Solheim 75:00

Goalie saves -- CRO: Reese Swanson 3-0--3; WHA: Brooke Vinkemeier 7-9--16

Monday’s result

EGF Senior High 7,

Fergus Falls Hillcrest 0

First half -- 1. Mya Langerud (Skyla Rustad) 15:00; 2. Macie Stanislawski 22:00; 3. Brooklyn Sayler (Rilyn Wagner) 29:00;

Second half -- 4. Grace Kronlund (Sayler) 44:00; 5. Stanislawski (Rustad) 51:00; 6. Rustad (Jacelyn Brundin) 55:00; 7. Kara Ellis (Alyssa Brule) 69:00

Goalie saves: EGF: Kadynn Melquist 1-2--3; FFH: Unknown 8-7--15

Girls golf

N.D. East Region

At Grand Forks Country Club

Monday’s results

Team totals

1. Fargo Shanley 347; 2. Fargo Davies 350; 3. Fargo North 370; 4. Fargo South 376; 5. Wahpeton 377; 6. (tie, Red River wins tiebreaker) Grand Forks Red River, Grand Forks Central 380; 8. West Fargo 390; 9. West Fargo Sheyenne 411; 10. Valley City 443

Top 10 individuals

1. Ava Olson, Davies, 81; 2. (tie) Clara Hanson, GFC, 82, Greta McArthur, Shanley, 82; 4. (tie) Madison Bohn, Wahp, Anaka Lysne, Wahp, 84; 6. Lindsey Astrup, Shanley, 85; 7. Taylor Martin, North, 87; 8. (tie) Lauren Lamp, Davies, Sophie Keelin, Shanley, 89; 10. (tie) Mia Aarestad, South, Katie McComb, North, Jaya Grube, Red River, Lexi Bartley, Davies, Rose Solberg, Davies, 90

Other Shanley scorers

Halle Balluff and Krista Kramer 91

Other North scorers

Tonya Berg 93, Mayzie Jenson 100

Other South scorers

Ellie Wilcox 92, Hannah Zimmerman 94, Isabelle Osland 97

Other Wahpeton scorers

McKena Koolmo 103, Scout Woods and Halle Miller, 106

Other GF Red River scorers

Jadyn Arel 94, Brielle Larson 95, Taylor Piepkorn 101

Other GF Central scorers

Sydney Hanson 91, Madelyn Trapnell 94, Lyric McGillicuddy 113

West Fargo scorers

Brylie Peterson 93, Tori Worner 96, Sydney Arnold 98, Abbey Schumacher 103

West Fargo Sheyenne scorers

Emma Wieber 100, Payton Stocker 100, Gracie Voeller 105, Tessa Schons and Emma Peterson 106

Valley City scorers

Emma Mielke 102, Brynn Hagen 107, Katarina Vachal 112, Brinklyn Johnson 122

All-East Region

Jaya Grube, Red River; Clara Hanson, Central; Halle Balluff, Sophie Keelin, Lindsey Astrup, Greta McArthur, Shanley; Tonya Berg, North; Rose Solberg, Lexi Bartley, Ava Olson, Fargo Davies

Senior Athlete of the year -- Greta McArthur, Shanley

Coach of the year -- Sarah Peeters, Fargo South

Prep football

N.D. polls

Class AAA

1. Bismarck Century (10 first-place votes) 3-0, 80; 2. West Fargo Sheyenne (5) 4-0, 77; 3. Bismarck High (4) 4-0, 69; 4. Fargo Davies 4-0, 35; 5. Fargo Shanley 3-1, 15

Others receiving votes: Jamestown

Class AA

1. Bismarck St. Mary’s (19) 4-0, 95; 2. Hillsboro-Central Valley 4-1, 73; 3. Kindred 2-0, 49; 4. Beulah 3-1, 46; 5. Central Cass 3-1, 19

Others receiving votes: Valley City

Boys tennis

N.D. East Region

Monday’s play-in results

No. 8 Fargo North 3, No. 9 Wahpeton 2

No. 7 Valley City 5, No. 10 West Fargo 0

Tuesday’s quarterfinals

No. 4 Fargo Shanley 3, No. 5 West Fargo Sheyenne 2

No. 3 Fargo Davies 5, No. 6 Fargo South 0

GF Central 5,

Fargo North 0

Singles

1. Logan Sandberg, GFC, over Jaron Dufault 6-0, 6-0; 2. Braden Panzer, GFC, over Ryan Kennelly 6-2, 6-0; 3. Cole WIlber, GFC, over Brett Skeldum 6-0, 6-1

Doubles

1. Ryder McDonald/Chase Spicer, GFC, over Mickey Kenney/Ben Moen 6-0, 6-0; 2. Evan Panzer/AJ Spicer, GFC, over Garrett Tostenson/Atticus Baker 4-6, 6-1, 6-2

GF Red River 4,

Valley City 1

Singles

1. Blake Triebold, VC, over Espen Schneider 7-5, 6-1; 2. Saylor Kuenzel, RR, over Seth Zeltinger 6-4, 6-4; 3. Sam Murphy, RR, over Casey Kruger 6-0, 6-0

Doubles

1. Ryan Muizelaar/Karsen Johnson, RR, over Kai Kringle/Derek Bear 6-2, 6-1; 2. Jett Weis/Kellen Johnson, RR, over Ethan Bear/Max Magnuson 6-2, 6-3

Thursday’s games

Semifinals

No. 4 Fargo Shanley at No. 1 GF Central, 4 p.m.

No. Fargo Davies at No. 2 GF Red River, 4:30 p.m.

Consolation semifinals

No. 8 Fargo North at No. 5 West Fargo Sheyenne, 4 p.m.

No. 7 Valley City at No. 6 Fargo South, 4:30 p.m.

Friday’s games

Championship, Semifinals winners at Courts Plus

State-qualifying matches, at Fargo Discovery/West Fargo Sheyenne courts

East Region Individual tournament

Friday-Saturday

At Fargo Courts Plus, Sheyenne High School, Discovery Middle School

Girls tennis

Tuesday’s results

EGF Senior High 6,

Detroit Lakes 1

Singles

1. Maggie Dietrich, EGF, over Siri Vagle 6-2, 6-1; 2. Brynn Havis, EGF, over Mya Anderson 6-1, 6-1; 3. Marit Engum, DL, over Lila Rothenberger 6-4, 6-1; 4. Hanah Jensen-Selnes, EGF, over Anna Askelson 6-1, 6-0

Doubles

1. Kendal Rand/Kenady Burris, EGF, over Ari Leitheiser/Megan Lunde 7-5, 6-1; 2. Katelyn Farder/Emma Farder, EGF, over Harper Bellefeulle/Abby Noll 6-1, 6-2; 3. Thea Haaven-Farstad/Kendra Emery, EGF, over Taylor Winter/Skylar Nelson 6-3, 6-1

EGF Senior High head girls tennis coach Kyle Hanson: “Fun quick day for us today. Our girls handled it well. At doubles we were getting both girls to the net more than usual. And singles we did a great job of spinning the ball to keep it in play. Maggie Dietrich and Brynn Havis also moved the ball around the court which set them up for many winners. Hanah Jensen-Selnes did a great job of getting to the net and finishing points. At singles that isn’t easy.

Our doubles have been working on some different formations and signals. First doubles of Burris and Rand were serving very well and while they had a bit of a lull in the first set, they just buckled down and dominated the second set. Second doubles had the Farder sisters get their first match together and a win so that was cool. And third doubles of Haaven-Farstad and Emery controlled the net to control the match.”

Crookston 4,

Thief River Falls 3

Singles

1. Hayden Winjum, CRO, over Emma Fagerstrom 6-2, 4-6, 6-4; 2. Halle Winjum, CRO, over Brooklyn Broadwell 6-3, 6-4; 3. Brekken Tull, CRO, over Bell Hamre 6-4, 6-4; 4. Avery Skarr, TRF, over Abby Borowicz 6-2, 6-0

Doubles

1. Brooklyn Brouse/Abby Flanagan, TRF, over Catherine Tiedemann/Hannah Lindemoen 6-0, 6-2; 2. Emma Osborn/Emma Gunderson, CRO, over Gabby Steele/Hannah Cleven 2-6, 7-5, 6-1; 3. Avery Malone/Trista Spears, TRF, over Halle Bruggeman/Macy Fee 6-2, 6-1