Prep football

Friday’s results

Thompson 50, Oak Grove 26

Finley-Sharon/H-P 44, Richland 18

Northern Cass 26, Hatton-Northwood 0

Bottineau 42, Park River/F-L 16

Carrington 32, Westhope-N-G 12

North Prairie 48, North Star 22

Drake-Anamoose 62, Alexander 18

Central Cass 42, Watford City 6

LaMoure-L-M 72, Hankinson 12

Fargo Davies 36, Fargo North 12

West Fargo Sheyenne 43, Fargo Shanley 38

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Jamestown 21, Bismarck Legacy 20

Bismarck 49, Mandan 21

Minot 23, Dickinson 0

West Fargo 34,

GF Red River 0

First quarter

WF -- Carson Hegerle 24 pass from Peyton Jantzi (Landon Pritchard kick)

Second quarter

WF -- Parker Nelson 59 run (Pritchard kick)

WF -- Carter Birrenkott 70 interception return (kick failed)

Fourth quarter

WF -- Nelson 10 run (Pritchard kick)

WF -- Caden Zepeda 47 pass from Cole Tiedeman (Pritchard kick)

INDIVIDUAL LEADERS

RUSHING -- RR: Carter Sproule 21-77, Justin Wasvick 6-24; WF: Parker Nelson 15-164, Peyton Jantzi 4-29

PASSING -- RR: Wasvick 4-12-2, 46 yards; WF: Jantzi 13-21-1, 203 yards

RECEIVING -- RR: Drew Melland 2-39; WF: Carson Hegerle 11-163, Caden Zepeda 1-47, Carter Birrenkott 2-40

Fargo South 42,

GF Central 15

First quarter

FS -- Enock Sibomana 1 run (Xander Coleman kick)

Second quarter

GFC -- Ty Lorenz 5 pass from Ben Anderson (Tyler Herbeck run)

FS -- Lars Hager 12 pass from Peyton Kessel (Kessel pass to Kameron Arechigo)

Third quarter

FS -- Kessel 9 run (kick blocked)

FS -- Sibomana 8 run (Coleman kick)

GFC -- Jak Urlacher 88 kickoff return (Wyatt Peterson kick)

Fourth quarter

FS -- Kolby Jones 8 run (Coleman kick)

FS -- Kessel 59 run (Coleman kick)

INDIVIDUAL LEADERS

RUSHING -- GFC: Tyler Herbeck 18-45, Jake Hanson 3-10, Cyncere Haskins 3-6, Joe Riskey 5-(-4), Ty Lorenz 2-(-12); FS: Enock Sibomana 18-124 (2 TDs), Bakarr Fullah 15-116, Peyton Kessel 7-95 (2 TDs), Kolby Jones 3-55 (TD), Minh Ngo 2-19

PASSING -- GFC: Lorenz 11-24-1, 142 yards, Ben Anderson 1-1, 5 yards (TD), Herbeck 0-1, 0 yards, Cole Barta 0-3, 0 yards; FS: Kessel 11-16-1, 207 yards (TD)

RECEIVING -- GFC: Sam Strandell 2-67, Anderson 6-56, Ryan Meyer 2-14, Lorenz 1-5, Alex Schill 1-5, Herbeck 0-0, Malachi Beaulieu 0-0; FS: Kameron Arechigo 6-145, Braeden Neumann 2-38, Lars Hager 1-12 (TD), Jack Korbel 2-12

Hillsboro-CV 23,

Beulah 14

First quarter

HCV -- Barrett Wilson 21 interception return (kick)

Second quarter

HCV -- Gavin Mitzel 3 run (kick)

HCV -- Parker Gallagher 33 field goal

B -- Nathan Battest 62 pass from Unknown (kick)

Fourth quarter

B -- Dawson Zuroff 30 run (kick)

HCV -- Sam Preston 42 interception return (kick failed)

May-Port-CG 74,

Tri-State 48

First quarter

MPCG -- Evans 36 pass from Satrom (Satrom run)

TS -- Gruenwald 37 pass from Carl (Carl run)

Second quarter

MPCG -- Satrom 68 run (Satrom run)

TS -- Carl 22 run (run failed)

Third quarter

MPCG -- Bergstrom 41 run (run failed)

TS -- Gruenwald 25 pass from Carl (pass failed)

MPCG -- Satrom 43 run (pass failed)

TS -- Gruenwald 73 kickoff return (run failed)

MPCG -- Bergstrom kickoff return (Satrom run)

MPCG -- Krueger 39 pass from Satrom (pass failed)

TS -- Gruenwald 60 pass from Carl (Carl run)

MPCG -- Satrom 6 run (Satrom run)

TS -- Carl 1 run (Hensch run)

MPCG -- Satrom 50 run (Evans run)

Fourth quarter

MPCG -- Satrom 66 run (Satrom run)

MPCG -- Bergstrom 40 run (Satrom pass to Bergstrom)

Grafton 30, Rugby 8

Second quarter

G -- Esgar Rios 5 run (Damon Reyes run)

RUG -- Cole Slaubaugh 30 pass from Brody Schneilbel (Logan Gronvold run)

Third quarter

G -- Will Jiskra 17 pass from Landon Woinarowicz (Reyes run)

G -- Justin Garza 20 pass from Woinarowicz (Reyes run)

Fourth quarter

G -- Rios 58 run (run failed)

INDIVIDUAL LEADERS

RUSHING -- G: Damon Reyes 11-100, Esgar Rios 10-94 (2 TDs), Anthony Gonzalez 3-7, Luis Balderas 1-1, Kody Keeley 0-0, Landon Woinarowicz 1-(-3); RUG: N/A

PASSING -- G: Woinarowicz 6-14-2, 164 yards (2 TDs); RUG: N/A

RECEIVING -- G: Alex Ibanez 1-60, Stevan Garza 2-58, Justin Garza 1-20 (TD), Will Jiskra 2-26 (TD); RUG: N/A

Wyndmere-Lidgerwood 42,

Larimore 8

First quarter

WL -- Tyler Brandt 7 pass from Preston Bohnenstingl (Bohnenstingl run)

WL -- Bohnenstingl 28 run (Andrew Arth run)

Second quarter

WL -- Arth 11 run (pass failed)

WL -- Bohnenstingl 42 run (pass failed)

L -- Eric Hoffmann 63 run (Hoffman pass to Lane McCoy)

WL -- Mathias Kackman 7 pass from Bohnenstingl (run failed)

Third quarter

WL -- Jake Kuchera 62 pass from Bohnenstingl (Bohnenstingl pass to Arth)

INDIVIDUAL LEADERS

RUSHING -- L: Kolten Moen 24-63, Eric Hoffmann 3-54 (TD), Colter Throsell 5-20, Tysen Landeis 3-14, Bode Gram 2-5, Tristan Thomas 1-1, TEAM 3-(-33); WL: Preston Bohnenstingl 8-133 (2 TDs), Andrew Arth 8-65 (TD), Jake Kuchera 2-42, Matthew Heley 4-12, Tyler Brandt 4-12, Dylan Severson 1-(-1)

PASSING -- L: Hoffman 5-14, 52 yards; WL: Bohnenstingl 7-14, 160 yards (3 TDs), Brandt 1-1, 18 yards

RECEIVING -- L: Gram 1-27, Ryan Sletten 3-23, Moen 1-2; WL: Kuchera 1-62 (TD), Mathias Kackman 2-38 (TD), Johnathan Gutzmer 1-29, Carl Quam 1-18, Heley 1-14, Arth 1-11, Brandt 1-6 (TD)

Langdon-Ed.-Mun. 48,

Harvey-Wells Co. 16

First quarter

LEM -- Simon Romfo 68 run (Grant Romfo run)

Second quarter

LEM -- Cooper Zimmer 6 pass from S. Romfo (pass failed)

HWC -- Madden Thorson 11 pass from Isaac Friese (Thorson run)

LEM -- G. Romfo 39 pass from S. Romfo (S. Romfo pass to Carter Tetrault)

LEM -- Zimmer 23 pass from S. Romfo (run failed)

Third quarter

LEM -- S. Romfo 49 run (S. Romfo pass to Tucker Welsh)

LEM -- Markus Kingzett 33 pass from S. Romfo (kick blocked)

LEM -- G. Romfo 52 pass from S. Romfo (kick failed)

Fourth quarter

HWC -- Carsen Mertz 46 run (Friese pass to Erickson)

Center-Stanton 82,

Drayton-V-E 6

First quarter

CS -- Jayden Hall 25 run (PAT)

CS -- Hall 20 run (kick)

CS -- Ethan Hammons 8 run (kick)

Second quarter

CS -- Hammons 13 run (kick)

CS -- Darin Sailer 12 pass from Hammons (kick)

CS -- Hammons 14 run (kick)

CS -- Cole Nagel 22 pass from Sailer (kick failed)

Third quarter

CS -- Safety

CS -- Mason Olander 16 run (PAT)

Fourth quarter

CS -- Nagel 53 pass from Jarret Henke (PAT)

CS -- Jonathan Russell 14 run (PAT)

CS -- Russell 45 run (run failed)

DVE -- Cameron Walker 3 run (run failed)

Bismarck St. Mary’s 54,

Devils Lake 0

First quarter

BSM -- Reece Barnhardt blocked punt recovery (Nick Schumacher kick)

BSM -- Cullen Curl 30 pass from Jackson Uhler (Schumacher kick)

BSM -- Jackson Roerick 50 pass from Uhler (Schumacher kick)

Second quarter

BSM -- Brit Senftner 6 pass from Uhler (kick failed)

BSM -- Curl 69 run (Schumacher kick)

BSM -- Schumacher 5 run (kick failed)

Third quarter

BSM -- Myles Schafer 73 kickoff return (Schumacher kick)

Fourth quarter

BSM -- Lucas Schmidt 1 run (Caden Willer kick)

INDIVIDUAL LEADERS

RUSHING -- DL: Colton Schneider 15-24, Hayden Hofstad 5-15, Brant Fisk 3-2, Reese Brown 3-1, Caleb Schneider 4-(-2), Jackson Skaar 3-(-31), TEAM 3-(-40); BSM: Cullen Curl 7-88 (TD), Isaac Vandal 8-48, Nick Schumacher 2-24 (TD), Gavin Miller 4-17, Matthew Nathe 2-13, #35 1-13, Paul Vetter 7-12, William Lengenfelder 3-4, Jackson Uhler 1-2, Lucas Schmidt 1-1 (TD), TEAM 1-0, Thomas Jackson 2-(-2)

PASSING -- DL: Ca. Schneider 2-11-1, 9 yards, Skaar 0-3, 0 yards; BSM: Uhler 4-6, 94 yards (3 TDs)

RECEIVING -- DL: Sam Enget 2-9, Hofstad 0-0, Co. Schneider 0-0, Keauno Newton 0-0, Aiden Bryce Volk 0-0, Bradyn Hewson 0-0; BSM: Jackson Roerick 2-58 (TD), Curl 1-30 (TD), Brit Senftner 1-6 (TD), Myles Schafer 0-0

North Border 50,

New Rockford-Shey. 8

First quarter

NB -- Eli Bjornstad 4 run (PAT failed)

NB -- Jayden Lee 34 run (Lee run)

NRS -- Jenson 10 pass from Gran (Gran pass to Jenson)

Second quarter

NB -- Lee 16 run (PAT failed)

NB -- Jaxen Johnson 26 interception return (Lee run)

Third quarter

NB -- Lee 39 run (TJ Cosley run)

NB -- Cosley 25 pass from Unknown (PAT failed)

Fourth quarter

NB -- Carson Brown 6 run (CJ Lafferty run)

St. John 48,

Nelson County 14

First quarter

NC -- Holden Lenz 15 run (Zach Gibson run)

STJ -- Tate LaFloe 39 run (Michael Dunn run)

STJ -- Ethan McGillis 80 run (run failed)

Second quarter

NC -- Garrett Syverson 2 pass from Roman Steffan (run failed)

STJ -- Dunn 5 run (LaFloe run)

Third quarter

STJ -- McGillis 76 run (Dunn pass to LaFloe)

STJ -- Kutter belgarde 15 pass from Dunn (LaFloe run)

STJ -- Safety

STJ -- Brayton Baker 40 kickoff return (McGillis run)

Cavalier 56,

Benson County 6

First quarter

CAV -- Jacob Steele 14 run (Brannin Cleem pass to Steele)

CAV -- Brysen Cleem 6 pass from Bra. Cleem (Bra. Cleem run)

CAV -- Bra. Cleem 21 run (Bra. Cleem pass to Sterling Enerson)

Second quarter

CAV -- Trevor Hinkle 1 run (Bra. Cleem run)

CAV -- Bra. Cleem 2 run (run failed)

CAV -- Hinkle 21 pass from Bra. Cleem (run failed)

CAV -- Bra. Cleem 11 run (run failed)

Third quarter

CAV -- Hinkle 1 run (pass failed)

Fourth quarter

BC -- Aden Jensen 4 run (run failed)

Lisbon 54,

Ellendale-E-K 0

First quarter

L -- Jordan Sours 39 run (Hunter Schultz run)

L -- Schultz 4 run (Sours run)

L -- Sours 86 run (Schultz run)

Second quarter

L -- Schultz 15 run (Schultz run)

L -- Schultz 13 run (Sours run)

Third quarter

L -- Cardenas Sweet 14 run (run failed)

Fourth quarter

L -- Sweet 4 run (Cameron Opp run)

Enderlin-Maple Valley 20,

Griggs-Midkota 0

First quarter

EMV -- Trey Wall 3 run (PAT failed)

EMV -- Wall 12 run (John Gille PAT)

Second quarter

EMV -- Cody Gille 70 run (PAT failed)

Prep volleyball

Saturday’s result

Northern Cass 25-27-25,

Hillsboro-CV 18-25-17

Hillsboro-Central Valley (kills-blocks-service aces) -- Krista Ackerman 6-1-X, Sydni Culp 6-4-X, Korina Hotle 2-0-X (1 assist, 12 digs)

Northern Cass -- N/A

Friday’s result

Bowman County over Killdeer 26-24, 25-17, 25-16

College football

Saturday’s results

Valley City State 17, Waldorf (Iowa) 16

Dickinson State 51,

Mayville State 26

First quarter

MAY -- Creighton Pfau 1 run (kick blocked)

DS -- Alec Lovegren 19 run (Jeremiah Paine kick)

Second quarter

DS -- Jaret Lee 58 pass from Drew Boedecker (Paine kick)

DS -- Conor McCarvel 8 pass from Aaron White (Paine kick)

MAY -- Jacquante Pitts 14 pass from Pfau (Max Cooper kick)

MAY -- Elijah Roundtree 15 pass from Pfau (kick failed)

Third quarter

DS -- Riley Linder 1 run (Paine kick)

MAY -- Pfau 13 run (Cooper kick)

DS -- Lee 31 pass from Boedecker (Paine kick)

Fourth quarter

DS -- Tyger Frye 15 pass from Boedecker (Paine kick)

DS -- Derek Tabor 3 run (Paine kick)

INDIVIDUAL LEADERS

RUSHING -- MAY: Creighton Pfau 8-58, Cole Dukart 14-32, Maalik Flowers 1-14, Jason Nelson 8-2, LaTroy Howard 1-2; DS: Riley Linder 13-83, Drew Boedecker 7-63, Derek Tabor 10-53, Alec Lovegren 6-34, Braden Zuroff 1-9, Aaron White 1-(-1)

PASSING -- MAY: Pfau 23-45, 257 yards (2 TDs); DS: Boedecker 15-23-1, 243 yards (3 TDs), Aaron White 5-8, 56 yards

RECEIVING -- MAY: Flowers 7-76, Jacquante Pitts 6-73, Nelson 2-31, Elijah Roundtree 3-26, Darrel Wilson 1-18, Max Cooper 1-9, Josh Portillo 1-9, Dukart 1-9, Cashid Raymon 1-6; DS: Jaret Lee 6-154, Tyger Frye 6-74, Noah Sickler 2-49, Conor McCarvel 2-11, Linder 1-5, Lovegren 2-4, Tabor 1-2

Auto racing

Devils Lake Speedway

Saturday’s results

Pure Stocks

Feature -- 1. Jason Halverson, 2. Steven Richards, 3. Stoney Kruk, 4. Brian Johanson, 5. A.J. Davenport, 6. Tony Bundy, 7. Jeremy Anderson, 8. Hayden Aberle, 9. Garrett Stambaugh, 10. Hudson Hooker, 11. Preston Swanson

WISSOTA Street Stocks

Feature -- 1. Trey Hess, 2. Tucker Pederson, 3. Royce Jawaski, 4. Dustin Ebensteiner, 5. Seth Klostreich, 6. Ryne Uhrich, 7. Cliff Reeves, 8. Brian Johanson, 9. Chris Smeby

WISSOTA Midwest Mods

Feature -- 1. Troy Nelson, 2. Kyle Lovcik, 3. Jory Berg, 4. Cole Haugland, 5. Jess Brekke, 6. Nate Reynolds, 7. Logan Salazar, 8. Jason Schuh, 9. Jeff Schwind Jr., 10. Tanner Theis, 11. Gary James Nelson, 12. Dustin Burke, 13. Cory Peterson, 14. Chris Vargason

Lightning Sprints

Feature -- 1. Alan Truscinski, 2. Kelsi Pederson, 3. Alex Truscinski, 4. Cody Swenson, 5. Dexter Dvergsten, 6. Jason Berg, 7. Bryce Haugeberg, 8. Corey Olson, 9. Garrison Miller, 10. Patrick Brejcha, 11. Evan Hendrickson, 12. Kate Taves, 13. Ron Morlock

Non-winged sprints

Feature -- 1. Caley Emerson, 2. Rob Caho Jr., 3. Myles Tomlinson, 4. Adam Sobolik, 5. Brandon Palm, 6. Dusty Lawson, 7. Zach Hultstrand, 8. Brody Hutton, 9. Kevin Lawson, 10. Josh Braford, 11. DJ Meidinger, 12. Teal Arnason, 13. Ken Hron, 14. Cory Palm, 15. Joel Larson, 16. Brian Trembath, 17. Joshua Johnson, 18. Brad Larson, 19. Jonathan Schumann, 20. Tom Cummings

River Cities Speedway

Friday’s results

IMCA sport mods

First heat -- 1. Scott Jacobson; 2. Paul Colvin; 3. Andy Wagner

Second heat -- 1. Rick Pavliceck; 2. Kelly Jacobson; 3. Brock Beeter

Feature -- 1. Isaac Sondol; 2. Wagner; 3. Colvin; 4. Beeter; 5. Matt Talley

Lightning sprints

First heat -- 1. Dexter Dvergsten; 2. Bryce Haugeberg; 3. Cody Swenson

Second heat -- 1. Alan Truscinski; 2. Jason Berg; 3. Kelsi Pederson

Third heat - 1. Patrick Brejcha; 2. Garrison Miller; 3. Paul Ericson

Feature -- 1. Dvergsten; 2. Pederson; 3. Alan Truscinski; 4. Swenson; 5. Travis Sureus

IMCA Streets

First heat -- 1. Brennan Borg; 2. Kalvin Kesselberg; 3. Travis Robertson

Second heat -- 1. Aaron Olson; 2. Mike Anderson; 3. Todd Heinrich

Feature -- 1. Robertson; 2. Tyler McDougall; 3. Keaten Froemke; 4. Olson; 5. Heinrich

Non-wing sprints

First heat -- 1. Caley Emerson; 2. Brandon Palm; 3. Matt Knutson

Second heat -- 1. 2. Rob Caho Jr.; 2. Adam Sobolik; 3. Ross Cummings

Feature -- 1. Palm; 2. Emerson; 3. Caho; 4. Cummings; 5. Teal Arneson

IMCA hobby stocks

Heat -- 1. Brodee Eckerdt; 2. Brad Orvedal; 2. Marvin Priem

Feature -- 1. Eckerdt; 2. Caleb Gardner; 3. Orvedal; 4. Priem; 5. Skyla Miller

NOSA Sprints

First heat -- 1. Blake Egeland; 2. Wade Nygaard; 3. Jade Hastings

Second heat -- 1. Jordan Graham; 2. Brendan Mullen; 3. Shane Roemeling

Feature -- 1. Hastings; 2. Mullen; 3. Austin Pierce; 4. Nygaard; 5. Roemeling