Prep football

6

N.D. polls

Class AAA

1. Bismarck Century (13 first-place votes) 2-0, 73 points; 2. West Fargo Sheyenne (2) 3-0, 58; 3. Bismarck High 2-0, 45; 4. Fargo Shanley 3-0, 29; 5. Fargo Davies 3-0, 30

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Class AA

1. Bismarck St. Mary’s (14 first-place votes) 3-0, 70; 2. Beulah 3-0, 55; 3. Kindred 2-0, 36; 4. Hillsboro-Central Valley 2-1, 32; 5. Valley City 1-1, 17



Prep cross country

6

Warroad Invitational

Monday’s results

Boys team totals

East Grand Forks 38, Roseau 64, Warroad 89, Thief River Falls 92, Bagley-Fosston 95, International Falls 132, Lake of the Woods 169

Top 5 individuals

1. Tyson Mahar, EGF, 16:27.0; 2. Jonathan Krueger, EGF, 16:42.1; 3. Sean O’Connor, Ros, 17:38.4; 4. Jack Goulet, War, 17:48.4; 5. Boysen Olson, B-F, 17:51.9

Other EGF scorers

9. Jace Fore 18:11.1; 10. Dawson McDonald 18:21.4; 16. Hunter Jordheim 19:12.8

Girls team totals

International Falls 54, East Grand Forks 56, Warroad 59, Thief River Falls 99, West Marshall 107, Roseau 116

Top 5 individuals

1. Ryan Ford, IF, 20:49.8; 2. Lydia Floden, EGF, 20:58.7; 3. Abbi Hutchinson, IF, 21:04.0; 4. Dru Harbott, TRF, 21:07.8; 5. Lelia Johnson, Ros, 21:12.7

Other EGF scorers

9. Quincie Floden 21:58.0 11. Kassidy Allard 22:05.9; 14. Mikila Gudajtes 23:01.1; 23. Katie Allard 24:51.9



Girls Golf

6

WF Sheyenne Invite

Monday, at Village Green

Team totals

Fargo Shanley 340, Fargo Davies 347, Fargo South 353, GF Red River 375, Wahpeton 381, Fargo North 381, Fargo North 390, GF Central 398, West Fargo 403, West Fargo Sheyenne 422, Valley City 477

Top 5 individuals

1. Jaya Grube, Red River, 80; 2. (tie) Greta McArthur, Shanley, 81; Clara Hanson, GFC, 81; 4. Ava Olson, Davies, 82; 5. Adie Wagner, South 83

GFC scorers

Sydney Hanson 91, Riley Carriere 112, Avery Whiteside 114

Red River scorers

Jayden Arel 88; Sophie Brakke 101, Brielle Larson 107



Boys soccer

6

Monday’s result

East Grand Forks 5, Hillcrest 1