Area college football

6



Saturday’s results

Missouri Valley

WDAY logo
listen live
watch live

Southern Illinois 45, UMass 20

Colorado State 35, Western Illinois 6

Dayton 42, Indiana State 35

Youngstown 54, Howard 28

Northern Iowa 34, Southern Utah 14

Oklahoma 70, South Dakota 14

S.D. State 38, Long Island 3e

Illinois State 42, Morehead State 14

N.D. State 38, UND 7

First quarter

NDSU -- Dimitri Williams 1 run (Griffin Crosa kick), 11:14 remaining. Drive: 9 plays, 68 yards, 3:40

NDSU -- Trey Lance 8 run (Crosa kick), 0:34 remaining. Drive: 10 plays, 80 yards, 5:39.

Second quarter

UND -- James Johannesson 3 run (Brady Stevens kick), 9:20 remaining. Drive: 13 plays, 75 yards, 6:14

NDSU -- Ben Ellefson 2 pass from Lance (Crosa kick), 4:30 remaining. Drive: 8 plays, 73 yards, 4:30

Third quarter

NDSU -- Crosa 27 field goal, 10:38 remaining. Drive: 7 plays, 19 yards, 3:36

NDSU -- Noah Gindorff 34 pass from Lance (Crosa kick), 4:56 remaining. Drive: 7 plays, 78 yards, 3:39

Fourth quarter

NDSU -- Lance 14 run (Crosa kick), 9:23 remaining. Drive: 14 plays, 80 yards, 7:06

INDIVIDUAL LEADERS

Rushing -- UND: James Johannesson 7-21, Dalton Gee 6-19, Brock Boltmann 1-14, Cam McKinney 4-7; NDSU: Trey Lance 16-95, Adam Cofield 9-40, Ty Brooks 13-37, Kobe Johnson 4-30

Passing -- UND: Andrew Zimmerman 16-27-2, 150 yards; Noah Grover 1-1-0, 8 yards; NDSU: Lance 11-15-0, 162 yards

Receiving -- UND: Garett Maag 6-76, Noah Wanzek 6-46, Travis Toivonen 2-15, Cochran 2-12; NDSU: Ben Ellefson 2-22, Malstrom 2-12, Zach Mathis 1-41, Gindorff 1-34

TEAM TOTALS

Rushing -- UND 26-68; NDSU 50-266

Passing -- UND 18-29-2, 162; NDSU 11-15-0, 162 yards

First downs -- UND 14; NDSU 20

Punts -- UND 6-39.3; NDSU 3-46

Third down conversion -- UND 5-12; NDSU 9-14

DEFENSIVE LEADERS

UND -- Donnell Rodgers 16 tackles, Jordan Canady 14, CJ Siegel 7, Hayden Blubaugh 5, Hayden Galvin 5, Cam Hunt 5, Mason Bennett 5; NDSU -- Michael Tutsie 7, Jabril Cox 7, Josh Hayes 5, Dawson Weber 5



NSIC

Augustana 52, Upper Iowa 0

Winona State 37, Wayne State 20

Minn.-Mankato at SW Minn. State, (n)

North Star Athletic Association

Northwestern Iowa 47, Valley City 7

Dickinson State 34, Jamestown 0

St. Scholastica 42, Mayville State 35, OT

First quarter

M -- Gino Musick 4 run (Josh Portillo kick)

Second quarter

M -- Darrel Wilson 25 pass from Creigton Pfau (kick failed)

M -- Jacquante Pitts 14 pass from Pfau (kick failed)

SS -- Zach Edwards 4 run (Jacob Carter kick)

SS -- Eddie Lee 10 pass from Edwards (Carter kick)

Third quarter

SS -- Edwards 1 run (Carter kick)

M -- Pitts 23 pass from Pfau (Portillo kick)

Fourth quarter

M -- Portillo 24 field goal

M -- Pitts 23 pass from Pfau (Portillo kick)

SS -- Mitchell Adrian 14 pass from Edwards (Carter kick)

SS -- Lee 8 pass from Edwards (Carter kick)

SS -- Lee 8 pass from Edwards (Carter kick)

Overtime

SS -- Reese Jansen 25 pass from Edwards (Carter kick)



Big Ten

Minnesota at Fresno State, 9:30 p.m.

Iowa 30, Rutgers 0

Maryland 63, Syracuse 20

Michigan 24, Army 21, 2 OT

Ohio State 42, Cincinnati 0

Purdue 42, Vanderbilt 24

Indiana 52, Eastern Illinois 0

Wisconsin 61, Central Michigan 0

Illinois 31, UConn 23

Colorado 34, Nebraska 31, OT

Michigan State 51, Western Michigan 17

Penn State 45, Buffalo 13

Prep football

6

Friday's results

North Dakota

Bismarck Century 31, West Fargo 0

West Fargo Sheyenne 28, Minot 14

Fargo South 39, Bismarck Legacy 21

Fargo Davies 36, Mandan 26

Fargo Shanley 44, Jamestown 27

Dickinson 12, Fargo North 0

Hillsboro-Central Valley 46, Watford City 6

Bismarck St. Mary's 41, Valley City 10

Hazen 41, Wahpeton 12

Kindred 30, Turtle Mountain 14

Central Cass 17, Stanley 0

Lisbon 44, Fargo Oak Grove 0

Northern Cass 18, Sargent County 14

Westhope-Newburg-Glenburn 36, Bottineau 12

Minot Ryan 63, Kenmare-B-BC 6

Velva 40, South Prairie 0

Des Lacs-Burlington 45, Tioga 0

Garrison-Max 40, Nedrose 32

Bismarck Shiloh Christian 39, Richardton-Taylor-Hebron 14

Bowman County 35, Dickinson Trinity 7

New Salem-Glen Ullin 43, Heart River 6

Finley-Sharon/Hope-Page 46, Tri-State 20

LaMoure-L-M 50, Griggs County 26

Richland 26, Wyndmere-Lidgerwood 24

Central McLean 24, Surrey 12

Ray/Powers Lake 62, Trenton 16

Towner-G-U 48, Lewis & Clark 0

Divide County 59, Parshall/White Shield 8

Linton-HMB 34, Kidder County 14

Beach 36, Strasburg-Zeeland 6

Grant County-Flasher 48, Mott-Regent/New England 6

South Border 22, Napoleon/Gackle-Streeter 6

Lemmon, S.D., 48, Hettinger-Scranton 0

Center-Stanton 83, Mon-Dak JV 30

Drake-Anamoose 61, Mandaree 20

Minnesota

Lake of the Woods 42, Northeast Range 8

Dilworth-G-F 40, Fergus Falls 0

Detroit Lakes 48, Park Rapids 6

Ada-Borup West 42, Lake Park-Audubon 6

Blackduck 20, Norman Co. East/U-H 8

Underwood 44, Frazee 18

Pelican Rapids 32, New York Mills 26

Wheaton/Herman-Norcross 59, United North Central 16

North Central 54, Ely 0

Staples-Motley 20, Ottertail Central 16

Alexandria 35, Moorhead 13

Bemidji 23, Brainerd 0

GF Red River 44,

Bismarck High 35

First quarter

RR -- Bryce Enerson 15 pass from Parker Monette (Logan Huus kick)

B -- Lucas Miller 43 run (Ethan Stotz kick)

B -- Miller 11 run (Stotz kick)

Second quarter

RR -- Cole Benson 13 pass from Monette (Huus kick)

RR -- Brady Dvorak 18 pass from Monette (kick blocked)

B -- Nick Hinsz 22 pass from Kade Rohlfs (Stotz kick)

RR -- Dvorak 90 kickoff return (Monette run)

B -- Jack Steckler 33 pass from Rohlfs (Stotz kick)

RR -- Connor Arel 3 run (Huus kick)

Third quarter

RR -- Safety

Fourth quarter

B -- Hinsz 16 pass from Rohlfs (Stotz kick)

RR -- Enerson 22 pass fro Monette (Huus kick)

Individual leaders

RUSHING -- B: Lucas Miller 10-89, Jayden Kivisto 4-43, Jared Hager 5-29; RR: Connor Arel 18-94, Parker Monette 8-48, Brady Lewandowski 3-27

PASSING -- B: Kade Rohlfs 17-31, 230; RR: Monette 18-25, 244

RECEIVING -- B: Jack Steckler 8-120, Nick Hinsz 3-52, Cade Kivisto 4-42, Max Tschosik 1-16; RR: Bryce Enerson 8-112, Cole Benson 4-59, Brady Dvorak 4-55, Tanner Bernardson 1-15, Justin Erickson 1-3

Williston 33,

GF Central 8

First quarter

WHS -- Kyle Miller 29 pass from Charlie Whitlock (kick failed)

Second quarter

WHS -- J.J. Williams 17 pass from Whitlock (Whitlock kick)

WHS -- Williams 35 run (Whitlock kick)

GFC -- Sam Strandell 15 pass from Ty Lorenz (Tyler Herbeck run)

Third quarter

WHS -- Kyle Miller 23 run (kick failed)

Fourth quarter

WHS -- Whitlock 4 run (Whitlock kick)

INDIVIDUAL LEADERS

RUSHING -- GFC: Jake Hanson 1-10; W: Kyle Miller 2-18

PASSING -- GFC: Ty Lorenz 7-10-1, 52 yards, Dillon Kuntz 5-11-1, 68 yards; WHS: Charlie Whitlock 21-28-0, 282 yards

RECEIVING -- GFC: Sam Strandell 3-55, Caden Dahl 1-25, Ben Anderson 4-19; WHS: Kyle Miller 4-100, Jericho Burbank 6-98

Polk Co. West 32,

Red Lake County 8

First quarter

PCW -- Gage Wavra 22 run (Dawson Willits kick)

Second quarter

PCW -- Wavra 2 run (Willits kick)

RLC -- Derek Peterson 1 run (Peterson run)

Third quarter

PCW -- Josh Wagner 40 run (kick failed)

Fourth quarter

PCW -- John Fontaine 63 run (kick failed)

PCW -- Fontaine 29 run (kick failed)

Individual leaders

RUSHING -- RLC: Derek Peterson 14-32, Zak Kennett 14-27, Chris Longtin 12-18; PCW: John Fontaine 16-179, Josh Wagner 3-89, Gage Wavra 13-59, Sam Gapp 7-36

PASSING -- RLC: Peterson 3-9-0, 37 yards; PCW: Sam Modeen 1-4-0, 9 yards

RECEIVING -- RLC: Zach Benson 3-37; PCW: Gapp 1-9

Pequot Lakes 47,

EGF Senior High 34

First quarter

PL -- Bode Magnuson 42 pass from Cale Wolf (Dalton Ackerman good)

EGF -- Sam Votava interception (Justin Overgaard kick)

PL -- Zach Jorgens 64 run (kick failed)

PL -- Nick Kotaska 83 pass from Wolf (Ackerman kick)

Second quarter

EGF -- Nathan Willett 27 pass from Votava

PL -- Magnuson 45 pass from Wolf (Ackerman kick)

EGF -- Benson 9 pass from Votava (Overgaard kick)

PL -- Kotaska 1 run (pass failed)

EGF -- Carter Vasek 22 run (kick failed)

EGF -- Julian Benson 5 run (Votava pass to Willett)

Third quarter

PL -- Kotaska 6 run (Ackerman kick)

Fourth quarter

PL -- Magnuson 80 pass from Wolf (pass failed)

INDIVIDUAL LEADERS

RUSHING -- EGF: Sam Votava 17-127, Carter Vasek 14-96 (1 TD), Micaiah Peterson 16-67, Julian Benson 8-32 (1 TD), Schulz 4-19, Nick Vargas 3-(-3); PL: Zach Jorgens 27-205, Nick Kotaska 8-29, Cale Wolf 4-18, Bode Magnuson 2-4

PASSING -- EGF: Votava 12-21, 173 yards, Vargas 4-7, 17 yards; PL: Wolf 12-18, 376 yards

RECEIVING -- EGF: Nathan Willett 4-91, Benson 5-50, Tyler Aamodt 3-45, Brody Schulz 1-2, Peterson 1-1, Kaden Robinson 1-1; PL: Magnuson 6-202, Kotaska 3-125, Alex Morgan 2-47, Jorgens 1-2

Thompson 34,

Ellendale-E-K 9

First quarter

EEK -- Kodie Slivosky 29 field goal

T -- Ryan Juve 4 run (pass failed)

T -- Sam Roller 2 run (Roller pass from Clay Odenbach)

Second quarter

T -- Roller 3 run (pass failed)

T -- Roller 2 pass from Odenbach (pass failed)

Fourth quarter

EEK -- Cole Mathern 1 run (run failed)

T -- Safety

T -- Roller 30 run (run failed)

Individual highlights

RUSHING -- T: Sam Roller 29-159

PASSING -- T: Clay Odenbach 14-22, 198

Beulah 36,

Devils Lake 6

First quarter

B -- Tryston Miller 31 run (Elijah Barbot kick

Second quarter

B -- Nathan Battest 15 run (Barbot kick)

DL -- Ben Heilman 5 run (kick failed)

Third quarter

B -- Trapper Skalsky 15 run (Barbot kick)

Fourth quarter

B -- Skalsky 7 run (Barbot kick)

B -- Skalsky 18 run (run good)

Individual leaders

RUSHING -- DL: Heilman 5-27, Joey Frelich 9-19; B: Miller 18-158, Skalsky 13-113, Battest 14-101

PASSING -- DL: Heilman 7-17, 81; B: Brandt 3-4, 21

RECEIVING -- DL: Austin Devier 4-68, Keauno Newton 3-13; B: Miller 2-12

Langdon-Ed.-Mun. 65,

Park River/F-L 6

First quarter

LEM -- Grant Romfo 18 pass from Simon Romfo (S. Romfo kick)

LEM -- Sean Gette 38 pass from S. Romfo (kick failed)

LEM -- Gette 15 pass from S. Romfo (kick failed)

LEM -- G. Romfo 23 run

LEM -- Gette 52 pass from S. Romfo (S. Romfo kick)

Second quarter

LEM -- Noah Anderson 1 run (S. Romfo kick)

LEM -- Gage Goodman 12 run (kick failed)

LEM -- Drew Simpson 2 run (kick failed)

Fourth quarter

LEM -- Brady Regner 1 run (Goodman to Kingzett)

PRFL -- Avery Rosinski 59 run (run failed)

LEM -- Brady Regner 60 run (run failed)

Oakes 43,

Hatton-Northwood 14

First quarter

O -- Logan Sell 7 run (kick failed)

O -- Sell 6 run (Garret Meehl kick)

Second quarter

O -- Sell 2 run (Meehl kick)

O -- Ashton Biesterfeld 35 interception return (Meehl kick)

O -- Meehl 1 run (Meehl kick)

H-N -- Avery Thorsgard 80 run (pass failed)

Third quarter

O -- Meehl 67 interception return (kick failed)

Fourth quarter

O -- Meehl 36 field goal

H-N -- Parker Vaagene 18 run (Thorsgard run)

Grafton 6,

Carrington 0

Fourth quarter

G -- Riley Eide 8 run (run failed)

May-Port-CG 54,

Hankinson 36

First quarter

MPCG -- Sammy Satrom 68 run (Sawyer Satrom pass to Jacob Strand)

H -- Skylar Keller 70 run (Noah Falk run)

MPCG -- Sam. Satrom 21 run (pass failed)

Second quarter

H -- Chase Evans 10 run (run failed)

MPCG -- Sam. Satrom 64 run (Sam. Satrom run)

MPCG -- Saw. Satrom 53 run (Saw. Satrom pass to Jordan Sherva)

H -- Falk 5 run (Falk run)

Third quarter

H -- Keller 20 run (Keller run)

MPCG -- Sam. Satrom 57 run (Sam. Satrom run)

H -- Keller 22 run (run failed)

Fourth quarter

MPCG -- Sam. Satrom 2 run (Sam. Satrom run)

MPCG -- Saw. Satrom 22 run (Saw. Satrom pass to Strand)

North Prairie 38,

Mohall-Lan.-Sher. 6

First quarter

MLS -- Henry Savelkoul 16 pass from Nate Beha (pass failed)

Second quarter

NP -- Xavier Mitchell 2 run (Mitchell run)

Third quarter

NP -- X. Mitchell 5 run (Andre Elick pass to Jacob Mitchell)

Fourth quarter

NP -- J. Mitchell 2 pass from Andre Elick (X. Mitchell run)

NP -- X. Mitchell 26 run (Elick run)

NP -- X. Mitchell 23 run (pass failed)

Cavalier 40,

Dunseith 14

First quarter

CAV -- Landon Carter 55 run (Brannin Cleem run)

CAV -- Carter 20 run (Andre Carrier pass from Colton Ratchenski)

CAV -- Cleem 8 run (Cleem pass from Ratchenski)

CAV -- Carrier 52 pass from Ratchenski

CAV -- Cleem 25 run (run failed)

Second quarter

CAV -- Carrier 59 pass from Ratchenski

Fourth quarter

DUN -- Teagyn Azure 28 pass from Gabe Davis (Williams pass from Davis)

DUN -- Davis 8 run (run failed)

North Border 36,

North Star 22

First quarter

NS -- Hayden Hagler 40 pass from Jayce Thomas (pass failed)

NB -- Will Haldorson 28 pass from Jacob Johnson (run failed)

Second quarter

NB -- Jaden Lee 97 run (run failed)

NB -- Lee 2 run (Jayce Horgan pass from Johnson)

NB -- Johnson interception return (Logan Nupdal pass from Johnson)

Third quarter

NS -- Jeremiah Hill 4 run (Hagler pass from Hill)

NB -- Lee 60 pass from Johnson (Kyler Moore run)

NS -- Hill tackle for safety

Fourth quarter

NS -- Thomas 2 run (run failed)

Individual leaders

RUSHING -- NB: Jaden Lee 11-152; NS: Jeremiah Hill 20-141, Jayce Thomas 16-67

PASSING -- NB: Jacob Johnson 7-15, 176; NS: Thomas 8-29, 178

RECEIVING -- NB:Lee 1-60, Jaxen Johnson 1-52, Matt Greendahl 3-35, Will Haldorson 3-29; NS: Hayden Hager 4-117, Hill 3-48

Nelson County 52,

Benson County 44

First quarter

BCO -- John Fischer 37 pass from Blayne Anderson (Anderson pass to Fischer)

NEL -- Dalton Hassel 49 run (run failed)

BCO -- Fischer 10 pass from Anderson (pass failed)

NEL -- Garrett Haakenson 16 pass from Roman Steffan (run failed)

NEL -- Haakenson 10 pass from Steffan (Hassel run)

Second quarter

BCO -- Fischer 75 pass from Anderson (pass failed)

BCO -- Fischer 25 pass from Anderson (pass failed)

BCO -- Anderson 9 run (pass failed)

Third quarter

NEL -- Hassel 5 run (Haakenson run)

BCO -- Fischer 55 run (run failed)

Fourth quarter

NEL -- Steffan 11 (Hassel run)

NEL -- Hassel 10 run (Hassel run)

NEL -- Hassel 30 run (Gabe Lee run)

BCO -- Fischer 10 pass from Anderson (pass failed)

New Rock.-Shey. 42,

St. John 18

First quarter

New Rockford-Sheyenne -- Bo Belquist 60 run (Johnny Grann run)

STJ -- Bradley Defender 5 run (pass failed)

NRS -- Belquist 18 run (pass failed)

Second quarter

STJ -- Defender 3 run (run failed)

NRS -- Belquist 56 run (pass failed)

STJ -- Adam Jollie 1 run (run failed)

Fourth quarter

NRS -- Hunter Thompson 29 pass from Grann (Nathan Holzwarth pass from Grann)

NRS -- Belquist 5 run (Holzwarth pass from Grann)

NRS -- Belquist 27 run (pass failed)

Enderlin-MV 61,

Larimore 6

First quarter

EMV -- John Gille 4 run (Ty Combs kick)

EMV -- Ty Fountain 3 run (Combs kick)

EMV -- Zane Gruba 40 run (Combs kick)

EMV -- J. Gille 15 run (Combs kick)

Second quarter

EMV -- Gruba 26 run (Combs kick)

EMV -- Carson Hovelson 1 run (kick failed)

Third quarter

EMV -- Fountain 9 kick

Fourth quarter

EMV -- Gille 36 run (Combs kick)

EMV -- Gille 36 run (kick failed)

L -- Skyler Fincher 1 run (run failed)

Alexander 34,

Drayton 0

First quarter

A -- Jayden Ybarra 55 punt return (Ybarra run)

A -- Ybarra 3 run (Ybarra run)

A -- Cole Graham fumble recovery (Graham pass from Breadyn Modine)

A -- Ybarra 53 run (Zayden Stanton run)

A -- Ybarra 68 run (pass failed)

Harvey-Wells Co. 8,

Rugby 6

Third quarter

HWC -- Carsen Mertz 16 run (Isac Friese pass to Madden Thorson)

RUG -- Corey Mattern 3 run (pass failed)

Fertile-Beltrami 43,

Laporte 0

First quarter

F-B -- Micah Tollefson 56 run (Hunter Hitchen run)

Second quarter

F-B -- Everett Balstad 55 interception return (Riley Petry kick)

F-B -- Tollefson 18 run (Addison McCollum run)

F-B -- Soren Larson 31 run (Petry kick)

F-B -- Tollefson 14 run (kick failed)

Third quarter

F-B -- Hitchen 34 run (Petry kick)

Individual highlights

RUSHING -- F-B: Hunter Hitchen 8-122, Micah Tollefson 4-90

Breckenridge 39,

Roseau 0

First quarter

B -- Jack Aigner 3 run (Cooper Yaggie kick)

Second quarter

B -- Tyson Piechowski 8 pass from Yaggie (Yaggie kick)

Third quarter

B -- Piechowski 4 pass (Yaggie kick)

Fourth quarter

B -- Jack Aigner 38 pass from Yaggie (PAT failed)

B -- Emmit Vig 16 run (PAT failed)

B -- James Mertes 86 run (run failed)

Pillager 43,

Crookston 6

First quarter

PIL -- Jack Bentson 1 run (Erik Peterson run)

PIL -- Tucker Peterson 66 run (A.J. Gratke pass from E. Peterson)

Second quarter

PIL -- Bentson 15 run (Luke Widyla pass from E. Peterson)

PIL -- Jimmy Winkelman 24 blocked punt return (run failed)

PIL -- Griffin Decker 29 pass from E. Peterson (run failed)

Fourth quarter

PIL -- Decker 8 run (Judah Beard kick)

CRO -- Jacob Miller 25 pass from Easton Tangquist (kick failed)

Individual leaders

RUSHING -- C: Joe Doda -40, Ethan Boll 14-36; P: Tucker Peterson 10-127

PASSING -- C: Easton Tangquist 5-8, 47; P: Erik Peterson 6-10, 109

RECEIVING -- C: Jacob Miller 1-25, Ty Hamre 3-23; P: Luke Woidyla 2-34

Warroad 24,

Bagley 8

First quarter

W -- Jeremy Cole 4 run (kick blocked)

B -- Kenly Gordon 60 pass from Justus Brtek (Chase LaVine pass from Alec Norum)

Second quarter

W -- J. Cole 1 run (run failed)

Third quarter

W -- Jacob Hagen 16 pass from Cooper Cole (run failed)

Fourth quarter

W -- Virgil Laznicka interception return (run failed)

Barnesville 45,

Hawley 7

First quarter

H -- Wyatt Dunham 7 run (Sam Burkel kick)

B -- Cameron Heng 1 run (Adam Tonsfeldt run)

Second quarter

B -- Tonsfeldt 45 run (pass failed)

B -- Hunter Anderson 10 run (pass failed)

Third quarter

B -- Tonsfeldt 42 run (run failed)

B -- Tonsfeldt 60 punt return (Nolan Rick kick)

B -- Tonsfeldt 13 run (kick failed)

Fourth quarter

B -- Wyatt Roller 14 run (kick failed)

Mahnomen-Waubun 40,

Fosston 0

First quarter

MW -- Brodie Bement 49 run (Roy Bjorge kick)

MW -- Bement 3 run (Bjorge kick)

Second quarter

MW -- Tanner Pazdernik 4 run (Bjorge kick)

MW -- Nikkiah Liebl 44 run (kick failed)

MW -- Tanner Pazdernik 10 run (Bjorge kick)

Fourth quarter

MW -- Dustin Rock 6 run (kick failed)

Individual leaders

RUSHING -- F: Dane Schoenborn 11-39; MW: Jack Miller 9-81, Tanner Pazdernik 10-79, Brodie Bement 7-64

PASSING -- F: Kyle Jacobson 1-8, 8; MW: Pazdernik 3-3, 62

RECEIVING -- F: Schoenborn 1-8; MW: Jason Lyons 2-37

Badger-G-MR 44,

Northern Freeze 8

First quarter

BGMR -- Kaden Opdahl interception (Andy Dostal run)

Second quarter

BGMR -- Gage Creekmore 37 pass from Kasen Swenson (Opdahl pass from Swenson)

BGMR -- Kobe Dallager 39 pass from Swenson (Dade Melby run)

BGMR -- Dostal 25 run (Zach Evans kick)

Third quarter

BGMR -- Garrett Undeberg 80 kickoff return (Evans kick)

NF -- Ty Anderson 6 run (Eli Grove run)

Fourth quarter

BGMR -- Dallager 27 run (kick failed)

Individual leaders

RUSHING -- BGMR: Andy Dostal 8-83, Dade Melby 11-47; NF: Ty Anderson 20-49

PASSING -- BGMR: Kasen Swenson 5-6, 98; NF: Hayden Bakke 4-8, 13

RECEIVING -- BGMR: Kobe Dallager 3-44, Gage Creekmore 1-38; NF: Gage Skadsem 1-7

Warren-Alv.-Oslo 24,

Stephen-Argyle 6

First quarter

Warren-Alvarado-Oslo -- Brandon Miller interception return (kick failed)

WAO -- Miller 17 run (run failed)

Second quarter

WAO -- Miller 50 run (pass failed)

Third quarter

STA -- Michael Jacobson 13 run (pass failed)

Fourth quarter

WAO -- Blaise Potucek 4 run (run failed)

Individual leaders

RUSHING -- SA: Mike Jacobson 18-47; WAO: Brandon Miller 14-91

PASSING -- SA: Brody Pietruszewski 4-14, 52; WAO: Miller 2-3, 61

RECEIVING -- SA: Mason Mock 2-33; WAO: Blaise Potucek 1-34, Connor Narlock 1-27

Kittson Co. Central 25,

Goodridge-Grygla 16

First quarter

GG -- Riley Manderud 4 run (Mudson McMillin run)

KCC -- Zach Vig 30 pass from Kaleb Whitlock (kick failed)

Third quarter

KCC -- Whitlock 6 run (kick failed)

KCC -- Adam Gustafson 43 run (pass failed)

Fourth quarter

GG -- Manderud 6 run (McMillin pass from Manderud)

KCC -- Gustafson 17 run (Whitlock kick)

Individual leaders

RUSHING -- KCC: Adam Gustafson 15-100, Daniel Gonzalez 10-82; GG: Andrew Loken 30-207, Riley Manderud 12-49

PASSING -- KCC: Kaleb Whitlock 7-10, 80; GG: Manderud 4-13, 25; Hudson McMillin 1-2, 9

RECEIVING -- KCC: Zach Vig 4-42, Gustafson 2-23; GG: McMillin 3-18

Win-E-Mac 26,

Nevis 12

First quarter

WEM -- Gavin Walker interception (Walker kick)

WEM -- Kobe Hamre interception (Walker kick)

Second quarter

Walker 10 run (kick failed)

Third quarter

NEV -- Derek Lindow 5 run (run failed)

Fourth quarter

WEM -- Nathan Fortman 12 run (pass failed)

NEV -- Ian Ahrendt 10 run (pass failed)

Win-E-Mac leaders

RUSHING -- Nathan Fortman 20-94, Bryer Strom 14-79

PASSING -- Cavin Walker 3-8, 16

RECEIVING -- Strom 1-12

Park Christian 42,

Clearbrook-Gonvick 14

First quarter

PC -- Payton Spaeth 1 run (Riley Erkenbrack kick)

PC -- Isaac Janssen 23 run (Erkenbrack kick)

Second quarter

PC -- Ethan Jorgensen 48 run (Erkenbrack kick)

PC -- Jack Weinberger 20 pass from Spaeth (Erkenbrack kick)

CG -- Alex Dawson 7 pass from Kyle Gerlofs (Kolten Shultz pass from Gerlofs)

Third quarter

PC -- Jonah Williams 19 pass from Spaeth (Erkenbrack kick)

PC -- Spaeth 2 run (Erkenbrack kick)

Fourth quarter

CG -- Dawson 15 pass from Gerlofs (pass failed)

Individual leaders

RUSHING -- CG: Jonny Hamnes 21-122; PC: Ethan Jorgensen 13-123

PASSING -- CG: Kyle Gerlofs 9-17, 105; PC: Payton Spaeth 9-15, 80

RECEIVING -- CG: Alex Dawson 7-92; PC: Jack Weinberger 4-44

Perham 61,

Thief River Falls 6

First quarter

P -- Dawson Kellogg 5 run (Noah Rooney pass from Colton Hackel)

P -- Hackel 5 run (run failed)

Second quarter

P -- Finn Diggins 16 run (Diggins run)

P -- Maddux Kovash 33 pass from Hackel (Rooney pass from Hackel)

Third quarter

P -- Diggins 2 run (Kellogg run)

P -- Hackel 10 run (Hackel kick)

Fourth quarter

TRF -- Aaron Bruggeman 23 pass from Brevyn Lingen (Simon Thoemke kick)

P -- Josh Peterson 20 run (Brian Ramos run)

P -- Jordan Muench 4 run (Muench run)

Individual leaders

RUSHING -- TRF: Cole Johnson 11-63; P: Colton Hackel 14-156, Josh Peterson 5-99

PASSING -- TRF: Grant Hartmann 9-21, 91; Brevyn Lingen 6-9, 74; P: Colton Hackel 12-17, 163

RECEIVING -- TRF: Aaron Bruggeman 4-71, Blake Biermaier 4-30; P: Finn Diggins 4-60, Noah Rooney 5-57

Prep cross country

6

West Fargo Invitational

In Moorhead, Saturday

Boys

Team totals

GF Red River 25, West Fargo 69, GF Central 79, Devils Lake 89, Fargo Davies 128, Fargo North 146

Top 5 individuals

1. Matthew Rongitsch, RR, 17:85.52; 2. Hunter McHenry, RR, 17:11.52; 3. Noah Vaagene, WF, 17:14.23; 4. Quinn Roehl, GFC, 17:19.37; 5. Damon Zenawick, RR, 17:36.73

Other Red River scorers

7. Broden Diederich 17:37.81; 10. Ryan Prusak 17:58.82

Other Central scorers

15. Zach Martin18:15.76; 19. Cade Halverson 18:30.75; 20. Adam Arnold 18:34.59; 21. Carter Elde 18:39.01

Girls

Team totals

Fargo Davies 40, Fargo North 67, West Fargo 69, GF Central 70, Red River 146, Devils Lake 186

Top 5 individuals

1. Hope Pringle, WF, 19:20.10; 2. Anna Lien, FN, 19:30.83; 3. Mikayla Weiss, GFC, 20:10.65; 4. Payton Lane, FD, 20:11.31; 5. Claire Hynek 20:11.76

Other Central scorers

17. Aria Kindseth 21:23.94; 19. Sierra Heyd 21:30.62; 26. Annika Prestreng 21:48.96

Red River scorers

16. Emily Nelson 21:20.41; 21. Campbell Dorsey 21:32.02; 24. Gracia Larsen-Schmidt 21:39.74; 41. Claire Lapp 22:38.21; 44. Narria Neuberg 23:08.12

MSUM Dragon Twilight run

In Moorhead, Friday

Boys

Team totals

Perham 62, Bemidji 76, West Central 87, Staples-Motley 99, West Fargo Sheyenne 126, Moorhead 139, EGF Senior High 146, Bismarck Legacy 166, Bagley-Fosston 271, Lisbon 294, Ada-Borup/Norman County 323

Top 5 individuals

1.Emmet Anderson, S-M, 15:09.4; 2. Jacob Bright, WC, 15:27.5; 3. Hunter Klimek, S-M, 15:29.9; 4. Brandon O’Hara, Per, 15:37.8; 5. Tyson Mahar, EGF, 15:48.5

Other EGF scorers

13.Cole Nowacki 16:18.3; 18. Jonathan Krueger 16:33.7; 62. Dawson McDonald 18:28.5; 72. Adam Johnson 19:36.0

Girls

Team totals

Staples-Motley 52, Perham 56, Moorhead 87, Bemidji 93, EGF Senior High 131, West Fargo Sheyenne 135, West Central 154, Fargo South 184, Northern Cass 253

Top 5 individuals

1.Kyanna Burton, S-M, 19:01.7; 2. Aspen Rohde, Per, 19:15.9; 3. Taylor Melton, Moor, 19:17.5; 4. Jadyn Guidinger, Bismarck Legacy, 19:24.8; 5. Onnica Stansbury, Shey, 19:27.7

EGF Senior High scorers

8. Lydia Floden 19:34.7; 22. Marin Garrett 20:42.0; 37. Kassidy Allard 22:01.6; 38. Quincie Floden 22:07.4; 41. Mikila Gudajtes 22:17.2

Prep volleyball

6

Friday’s result

May-Port-CG 25-19-29-17-15,

Central Cass 21-25-27-25-7

May-Port-C-G (kills-blocks-aces) -- Taylor Garrett 14 assists, Hanna McIntyre 7-2.5-0, Grace Koshney 0-0-3 (20 digs), Nora Peterson 5-2-0, Cora McClenahen 10-2-1 (14 assists), Ellie Bergstrom 1-0-1 (40 digs), Hannah Ust 2-0-3 (19 digs), Addison Domier 11-2.5-1

Central Cass -- N/A

Boys tennis

6

Friday’s results

GF Central 5, Bismarck Century 2

Singles

1. Mason Pitcher, BC, over Logan Sandberg 6-2, 6-1; 2. Gary Wu, GFC, over Jarod Pitcher 6-0, 6-1; 3. Evan Panzer, GFC, over Beau Zander 6-0, 6-0

Doubles

1. Braden Panzer-Chase Spicer, GFC, over Kory Rennich-Jaxon Weitzel 6-1, 6-1; 2. Kyle Stauss-Brad Flaten, GFC, over Caleb Wanner-Connor Stocken 6-0, 6-1; 3. Gabe Elharde-Brody Clarke, BC, over Kyle Fulton-Will Johnson 5-7, 7-6(7-5), 11-9; 4. Jake Ritterman-Tyson Sporbert, GFC, over Jacob Lundsmon-Krisha Kandooru 7-6(7-2), 6-3

GF Central 7, Minot 0

Singles

1. Logan Sandberg over Hunter Rice 6-0, 6-0; 2. Gary Wu over Zach Renaud 6-0, 6-0; 3. Evan Panzer over Aidan Diehl 7-5, 6-2

Doubles

1. Braden Panzer-Chase Spicer over Zach Diehl-Jack Wolsky 6-0, 6-3; 2. Brad Flaten-Kyle Stauss over Colby Opp 6-4, 6-2; 3. Tyson Sporbert-Kyle Fulton over Cole Murray-Grayson Schaeffer 6-3, 3-6, 10-3; 4. Jake Ritterman-Will Johnson over Sam Griffith-Josh Hegstad 6-0, 7-5

Red River 7,

Bismarck Century 0

Singles

1. Kaden Johnson, RR, over Mason Pitcher 6-4, 6-1; 2. Espen Schneider, RR, over Korey Rennich 6-1, 6-1; 3. Ryan Muizelaar, RR, over Jared Pitcher; 4. Karsen Johnson, RR, over Travis Metzger 8-6

Doubles

1. Koby Kuenzel-Sam Murphy, RR, over Jaxon Wetzel-Gabe Erherdt 6-0, 6-4; 2. Saylor Kuenzel-Jett Weis, RR, over Caleb Wanner-Connor Stockert 6-1, 6-0; 3. Kellen Johnson-Carson Skarperud, RR, over Beau Zander-Brody Clarke 6-2, 6-1; 4. Asher Green-Marson Barrett, RR, over Jacob Lundstrom-Krishna Kandooru 6-4, 6-4

GF Red River 7, Minot 0

Singles

1. Kad. Johnson over Zach Diel 6-2, 6-0; 2. Schneider over Jack Walsky 6-3, 6-3; 3. Muizelaar over Hunter Rice 6-3, 3-6, 10-3

Doubles

1. K. Kuenzel-Murphy over Ridge Jaeger-Zac Zach Renaud 6-3, 6-2; 2. S. Kuenzel-Weis over Aiden Diehl-Colby Opp 6-2, 6-4; 3. Kel. Johnson-Skarperud over Cole Murray-Grayson Schaeffer 6-2, 6-2; 4. Kar. Johnson-Barrett over Sam Griffith-Josh Hegstad

Girls tennis

6

Saturday’s results

Alexandria Quadrangular -- cancelled, rain

Auto racing

6

River Cities Speedway

Seitz Memorial

Friday’s results

NOSA sprints

First heat -- 1. Jordan Adams, 2. Shane Roemeling, 3. Wade Nygaard,

Second heat -- 1. Chris Ranten, 2. Austin Pierce, 3. Jordan Graham

Feature -- 1. Pierce, 2. C. Ranten, 3. Hastings, 4. Omdahl, 5. N. Ranten,

Late models

First heat -- 1. Dustin Strand, 2. Shane Edginton, 3. AJ Diemel

Second heat -- 1. Brad Seng, 2. Brody Troftgruben, 3. Ryan Corbett

Third heat -- 1. Pat Doar, 2. Cole Schill, 3. Trent Grager

Fourth heat -- 1. Turnbull, 2. Tom Corcoran, 3. Shawn Meyer

Fifth heat -- 1. Thomas Weisgram, 2. Jeffrey Massingill, 3. Mike Balcaen

Pole dash -- 1. Seng, 2. Strand, 3. Weisgram, 4. Edginton, 5. Turnbull, 6. Doar, 7. Corcoran, 8. Balcaen

Midwest modifieds

First heat -- 1. Hunter Hougard,2. Victoria Stutsky, 3. Matt Schow

Second heat -- 1. Preston Carr, 2. Lance Schill, 3. Austin Hunter

Third heat -- 1. Jeff Reed, 2. Blake Higganbotham, 3. Zach LaQua

Fourth heat -- 1. Brandon Rehill, 2. Jamie Dietzler, 3. Brock Gronwold

Fifth heat -- 1. Jory Berg, 2. Tanner Theis, 3. Jaden Varnson

Sixth heat -- 1. Reise Stenberg, 2. Nate Reynolds, 3. Ryan Schow

Modifieds

First heat -- 1. Shawn Teumis, 2. David McDonald, 3. Mike Stearns

Second heat -- 1. Dustin Strand, 2. Tyler Peterson, 3. Ward Imrie

Third heat -- 1. Mike Greseth, 2. Zach Johnson, 3. Clayton Wagamon

A Feature -- 1. Peterson, 2. Strand, 3. Imrie

B Feature -- 1. Guthmiller, 2. Duttenhofer, 3. M. Schow

Street stocks

First heat -- 1. Zach Lee, 2. Greg Jose, 3. Daniel Aberle

Second heat -- 1. Doug VanMill, 2. Ryan Johnson, 3. Parker Anderson

Third heat -- 1. John Halvorson, 2. Bradon Miller, 3. Dan McNamee

College volleyball

6

Saturday’s results

N.D. State def. Eastern Illinois 21-25, 25-13, 25-20, 22-25, 15-12

Michigan Tech def. Minn.-Crookston 25-10, 25-12, 25-19

MSU Moorhead def. Glenville State 25-9, 21-25, 25-13, 25-16

MSU Moorhead def. Lock Haven 25-16, 25-18, 25-16

UND 23-7-25-25-15,

Marist 25-25-15-23-13

UND (kills-blocks-aces) -- Lydia Rutten 10-0-1, Ashley Brueggeman 17-0-1, Abi McGlynn 6-0-2, Lexi Ahrens 5-2-0, Peyton Sewell (19 assists), Julia Vetter (19 assists)

Marist -- Megan Fergus 16-1-0, Stephanie Stone 8-0-3, Halle Carter (44 assists)

Friday’s results

Central Michigan def. North Dakota State 25-22, 19-25, 25-22, 14-25, 15-12

MSU Moorhead def. WV Wesleyan 25-17, 25-10, 25-20

MSU Moorhead def. Edinboro 18-25, 25-20, 25-22, 25-20

Bryant 25-25-25,

North Dakota 21-16-13

UND (kills-blocks-aces) -- Ashley Brueggeman 9-0-1, Lydia Rutten 7-2-0, Sara Antic 4-0-0, Peyton Sewell 15 assists

Bryant -- Caroline Kennedy 11-0-0, Emma McGovern 10-1-1, Alisi Motu-apuaka 17 assists, Mia Cergol 14 assists

College soccer

6

Friday’s results

N.D. State 1, Hawaii 0

MSU Moorhead 0, Nebraska Kearney 0, tie