College volleyball

6

Summit League

Preseason poll

1. Denver 61 points (5 first-place votes); 2. South Dakota 59 (4); 3. Omaha 51; 4. (tie) Purdue Fort Wayne 35, Oral Roberts 35; 6. UND 31; 7. North Dakota State 29; 8. South Dakota State 13; 9. Western Illinois 10

WDAY logo
listen live
watch live



Prep football

6

Class A

Preseason poll

1. Langdon-Munich-Edmore 54 points (10 first-place votes); 2. Oakes 27; 3. Thompson 25 (2); 4. Velva 18; 5. (tie) Bishop Ryan, Bowman County 16

Others receiving votes: Dickinson Trinity, Carrington, New Salem, Shiloh Christian

9-man

1. New Rockford-Sheyenne 43 points (6 first-place votes); 2. Napoleon-G-S 41 (3); 3. Ray-Powers Lake 38 (2); 4. Richland 31 (1); 5. Cavalier 14

Others receiving votes: St. John, May-Port-C-G, Mohall-Lansford-Sherwood.

Golf

6

Lincoln Golf Course

First place -- Barry Peterson, Don Flaagan, Keith Petterson, Dennis Schiller

Second place -- Sam Criswell, Dean Kirkeby, John Herz, Paul Toutges

Third place -- Steve Johnson, Larry Roch, Gene Soleim, Mike Schumacher

Closest to the pin -- Carter Smith

Longest putt -- Gene Soleim

In the circle -- Harley Leake, Marlan Helgeson, Brian Buchholtz

Cross country

6

North Dakota

Preseason polls

Boys

Class A

Teams

1. Williston; 2. Bismarck Century; 3. Bismarck Legacy; 4. Bismarck High; 5. Jamestown

Individuals

1. Sean Korsmo, BHS; 2. Brady Yoder, DHS; 3. Micade Shumway, WHS; 4. Austin Wald, BC; 5. Jacob Knodle, WFS; 6. Gunner Alvarado, WHS; 7. Caleb Yokum, FN; 8. Rynn Krenz, WHS; 9. Aiden Jung, DHS; 10. Gavin Hunt, JHS

Class B

Teams

1. New Town; 2. Hillsboro-Central Valley; 3. Griggs County Central; 4. Bowman County; 5. Grafton

Others receiving votes: Thompson

Individuals

1. Robert White, NT; 2. Noah Rolfe, Stanley; 3. Jacob Henderickson, HNT; 4. Patrick Wrigley, Shiloh Christian; 5. Chase Fossum, HCV; 6. Hunter Denault, PCN; 7. Jackson Anderson, HVC; 8. Pierce Cooper, Thompson; 9. Ian Busche, Beulah-Hazen; 10. Cole Horner, Surrey

Girls

Class A

Teams

1. Minot; 2. Fargo Davies; 3. GF Central; 4. Bismarck Century; 5. West Fargo

Others receiving votes: Mandan

Individuals

1. Meghan Ford, Jamestown; 2. Hayley Ogle, Watford City; 3. Erin Palmer, BC; 4. Kelby Rinas, Mandan; 5. Mikayla Weiss, GFC; 6. Eleni Lovgren, Williston; 7. Hope Pringle, WF; 8. Jaelyn Ogle, WC; 9. Emily Goldade, BC; 10. Anna Bernhardt, Shanley/OG

Class B

Teams

1. Hillsboro-Central Valley; 2. Rugby; 3. May-Port-C-G; 4. New Town; 5. Bowman County

Individuals

1. Reagan Baesler, HCV; 2. Dreah Frolek, Sargent Central/Lidgerwood; 3. Jensyn Zink, HCV; 4. Elise Ramberg, Langdon; 5. Quinn Nepp, Rugby; 6. Hannah Westin, Shiloh; 7. Jakkia Duffy, LaMoure; 8. Jenna Soine, Hatton-Northwood-Larimore; 9. Emma Wheeling, New Town; 10. Peyton Gette, Kindred

Hole in one

6

Cavalier Country Club

Rick Kemnitz aced the 142-yard Hole No. 9 with a six-iron. Witnessed by Bob Fontaine, Gary Brevik, Steven P. Holm and Mike Jeffords.