Men's basketball

6

WDAY logo
listen live
watch live

Tuesday's results

Montana State 81, UND 76

UND 36 40 --76

MSU 34 47 --81

UND-Billy Brown 5-7 3-4 17, Davids Atelbauers 2-5 0-2 5, Cortez Seales 4-13 3-4 14, Kienan Walter 2-4 1-3 6, Conner Avants 1-3 4-4 7, Aanan Moody 4-9 0-0 11, Bentiu Panoam 7-8 0-1 15, Filip Rebraca 1-2 0-0 2, Marco Coudreau 0-1 0-0 0, Jal Bijiek 0-1 0-0 0, Elijah Hazekamp 0-0 0-0 0. Totals 26-53 11-18 76

Montana State-Blevins 8-15 2-2 18, Hall 5-15 4-5 16, Frey 3-7 6-6 13, Ricketts 4-6 3-3 14, Kirby 5-9 4-4 14, Neuman 1-3 0-0 2, Guilford 1-2 0-0 2, Nikkarinen 0-0 0-0 0, Daniels 1-2 0-2 2, Haruna 0-1 0-0 0. Totals 28-60 19-22 81

3-pointers-UND: 13-28 (Brown 4-5, Atelbauers 1-4, Seales 3-7, Walter 1-2, Moody 3-7, Panoam 1-2, Bijiek 0-1), MSU: 6-17 (Blevins 0-1, Hall 2-3, Frey 1-5, Ricketts 3-5, Neumann 0-2, Guliford 0-1); Rebounds-UND 27 (Avants 7), MSU 38 (Kirby 10); Assists-UND: 17 (Moody 5), MSU 12 (Frey 4)

Minn.-Moorhead 94, Mayville State 73

MAY 34 39 --73

MSU 48 46 --94

Mayville State-Daniel Lindgren 12, Max Cooper 9, Jack Turnbull 6, Kobe Critchley 3, Peyton Christman 17, Daymarcco Green 9, Leon Williams 7, Eric Staebler 6, Rene Melendez 2, Jesus Martinez 2, Xavier Towne 2

MSU-Moorhead-Johnny Beeninga 16, Jesse Bergh 12, Addison Park 11, Bryce Irsfeld 10, Gavin Baumgartner 7, Travaun Coad 11, Jake Johnson 9, Wyatt Hanson 7, Joe Sevlie 6, Siman Sem 3, Briton Bussman 2

Women's basketball

6

Tuesday's results

Rhode Island 77, North Dakota 63

UND 8 14 17 24 --63

RHO 12 17 24 24 --77

UND-Lexi Klabo 7-15 15-16 30, Faith Dooley 1-4 2-5 4, Melissa Dailey 1-3 0-0 2, Jill Morton 3-9 2-2 8, Bailey Strand 2-9 2-2 7, Jaclyn Jarnot 1-4 0-0 2, Melissa Leet 0-1 0-0 0, Claire Orth 0-0 0-0 0, Alaina Jarno 2-4 0-0 5, Mikayla Reinke 0-1 1-2 1, Julia Fleecs 1-1 0-0 2, Juliet Gordon 0-0 2-2 2. Totals 18-51 24-29 63

Rhode Island-Erin Jones 0-2 0-0 0, Nicole Jorgensen 5-13 0-0 10, Elemy Colome 5-10 8-9 20, Davida Dale 8-19 5-6 22, Maia Moffitt 4-6 2-2 10, Jalissa Ross 1-3 2-2 4, Marta Vargas 0-1 0- 0, Gabrielle Green 0-0 0-0 0, Abby Streeter 0-0 0-0 0, Meghan Oberg 1-2 6-6 9, Dina Motrechuk 1-2 0-0 2. Totals 25-58 23-25 77.

3-pointers-UND: 3-19 (Klabo 1-3, Dailey 0-2, Morton 0-1, Strand 1-7, J. Jarno 0-3, Leet 0-1, A. Jarnot 1-2), RI: 4-11 (Jones 0-1, Colome 2-4 Dale 1-4, Vargas 0-1, Oberg 1-1); Rebounds-UND: 37 (Klabo 10, Morton 5, J. Jarnot 5), RI: 32 (Jorgensen 10); Assists-UND: 15 (Dailey 4), RU: 11 (Dale 5)

Boys hockey

6

Tuesday's results

Detroit Lakes 6, Grafton/Park River 2

Fargo South-Shanley 4, West Fargo Sheyenne 2

Moorhead 5, Brainerd 1

Wadena-Deer Creek 6, Breckenridge-Wahpeton 3

Alexandria 2, Little Falls 1

St. Cloud Cathedral 9, Fergus Falls 0

EGF Senior High 4,

GF Red River 0

Second period-1. EGF, Cooper Holm (Cole Avery, Mason Poolman) 14:22; 2. EGF, Jake Hjelle (Tanner Mack, Carter Beck) 16:55

Third period-3. EGF, Landon Parker (Josh Nelson, Blake Moen) 8:25; 4. EGF, Nathaniel Emery (Holm) 15:30

Goalie saves-EGF: Tucker Brown 5-7-4-16; RR: Nate Bradbury 12-8-8-28

Devils Lake 4,

Jamestown 3

Second period-1. J: Jace Thompson (Corey Nelson, Thomas Falk) 3:06; 2. DL: Zach Borne (Carter Schwab) 5:36 3. J: Alex Stockert (Nelson, Easton Hagen) 8:58; 4. DL: Blair Martinson (Aaron Johnson) 16:29

Third period-5. J: Thompson 3:25; 6. DL: Hunter Swanson (Schwab) 5:33; 7. DL: Johnson (Martinson) 13:35

Goalie saves-DL: Reegan Reule 19; J: Riley Gerhardt 36

Thief River Falls 2,

Roseau 2, OT

First period-1. R, Gavin Gunderson (Aaron Huglen) 10:28

Second period-2. R, Hanson O'Leary (Taylor Johnson, Judd Ginther) 13:26; 3. TRF, Evan Bushy (Brockston Masseth, Keaden Kempert) 14:07

Third period-4. TRF, Kaleb Flaagen (Hunter Larson) 1:28

Goalie saves-TRF: Josh Berzinski 24; R: Oliver Lee 17

Detroit Lakes 6,

Grafton/Park River 2

First period -- 1. DL, Jackson Fields (Trey Seebold, Braeden Wimmer); 2. DL, Nick Lund

Second period -- 3. GPR, Todd Anderson (Mathew Suda); 4. GPR, Lane Bell; 5. DL, Reed Benson; 6. DL, Alex Bren (Seebold, Wimmer)

Third period -- 7. DL, Seebold (Will Green); 8. DL, Roland Cormier (Fields, Jackson Carlblom)

Bemidji 5, Warroad 1

First period -- 1. B, Gage Mostad (Nathan Mannausau, Casey McNamara) 2:29; 2. B, Mostad (Bjorn Jorgenson, Hunter Olson) 10:05; 3. W, Luke Johnson (Anthony Foster) 11:18

Second period -- 4. B, Jorgenson (Olson, Tate Hammitt) 3:49; 5. B, Olson (Wyatt Halvorson) 14:05

Third period -- 6. B, Halvorson (Zak Justice, Andrew Dondelinger) 3:38

Goalie saves -- W: Max Gausen 18; B: Broc Waldhausen 24

Girls hockey

6

Tuesday's results

Detroit Lakes 4, Park Rapids 0

Sartell/Sauk Rapids 3, Alexandria 1

Brainerd/Little Falls 3, River Lakes 1

Fergus Falls 4, Willmar 1

Grand Forks 4,

Devils Lake 3

First period-1. DL, Kaylie Klemetsrud PP (Abbey Reule) 4:00; 2. DL, Klemetsrud (Elle Black)

Second period-3. GF, Emily Benson 2:05; 4. GF, Abby Schauer (Hannah Gray) 6:43; 5. GF, Katelin petersen (Gray) 9:00; 6. DL, Black (Vivianna Kraft) 14:19

Third period-7. GF, Schauer 5:09

Goalie saves-GF: Kendra Nordick 13-6-10--29; DL: Molly Black 11-13-11--35

EGF Senior High 2,

Moorhead 2, tie

First period-1. M, Hailey Hedlund (Bre Kreije, Drew Syverson) 4:31

Second period-2. EGF, Madison McDonald 0:45; 3. EGF, McDonald (Kendra Emery, Alex Beauchamp) 2:54

Third period-4. M, Ava Kistner (Kayla Keller) 11:49

Goalie saves-EGF: Megan Birkholz 23; M: Emma Kolo 39

Roseau 6,

Thief River Falls 0

First period-1. Veronica Jacques (Olivia Urness, Madicyn Johnson) 14:47; 2. Reese Strand (Kayla Santl, Anika Stoskopf) 5:08

Second period-3. Ella Helgeson (Anika Stoskopf) 7:41; 4. 1 Kate Helgeson (E. Helgeson) 6:23

Third period-5. Brooke Zagone (E. Helgeson, K. Helgeson) 13:04; 6. Stoskopf 7:39

Goalie Saves-R: Kiana Flaig 36; TRF: Faith Porter 9

Warroad 10,

Bemidji 0

First period-1. Hannah Corneliusen (Karlie Meeker) 7:11; 2. Maddie Lavergne (Julz Teske, Tiff Foster) 15:08

Second period-3. Lila Lanctot (Corneliusen) 1:17; Meeker (Sydney Phaneuf) 1:53

Third period-5. Corneliusen from Maddie Lavergne 4:41; 6. Adriana Huerd (Phaneuf) 6:09; 7. Meeker (Adriana Huerd) 6:35; 8. Sydney Phaneuf (Geno Hendrickson) 9:15; 9. Corneliusen (Abbey Hardwick) 11:37; 10. Tiff Foster (Julz Teske, CJ Lanctot) 16:05

Goalie Saves-WAR: Quinn Kuntz 9; BEM: Brooklyn Delap 36

Girls basketball

6

Tuesday's results

Kindred 56, Hillsboro-Central Valley 25

Mayville-Portland-CG 54, Dakota Prairie 48

Velva 78, Carrington 64

Harvey-Wells County 43, Des Lacs-Burlington 36

St. John 69, Warwick 44

Moorhead 82, Dilworth-GF 57

Pequot Lakes 69, Little Falls 22

Red Lake Falls 53, Mahnomen-Waubun 42

Stephen-Argyle 63, Goodridge-Grygla 28

EGF Senior High 78, Bagley 16

EGF 54 21 --78

BAG 6 10 --16

EGF-Chloe Torgerson 12, Macy Skyberg 8, Breanna Olson 7, Mac Aitchison 17, Haley Burger 14, Kadynn Melquist 10, Caitlin Hovde 4, Riley Regorrah 3

Bagley-Kylie Anderson 9, Kelby Fultz 2, Alex Syverson 2, Kara Bowman 3

Crookston 62,

Sacred Heart 52

CRO 34 28 --62

S-H 23 29 --52

Crookston-Emma Borowicz 18, Kylie Solheim 12, Rachel Hefta 12, Hayden Winjum 11, Gretchen Theis 5, Danielle Boyle 4

Sacred Heart-Jessica Remer 12, Ivy Edwards 11, Sydney Lloyd 11, Bella Knudson 11, Madi Mitzel 4, Grace Vonesh 3

Hatton-Northwood 52,

Larimore 27

H-N 12 6 21 13 --52

LAR 9 9 2 7 --27

Hatton-Northwood-Danica Bachmeier 2, Kennedy Foss 4, Thyra Peterick 7, Skylar Carroll 2, Kaitlynn Thompson 4, Cassie Rostvet 15, Kaitlynn Hermanson 1, Olivea Sehrt 15, Skylar Uglem 2

Larimore-Ivy Daws 10, Haylee Klava 11, Macy Yahna 3. Gracie Cole 3

Finley-Sharon/H-P 37,

Midkota 30

MID 6 2 15 7 --30

FIN 7 8 14 8 --37

Midkota-Brenna Anderson 10, Josie Johnson 2, Emma Kollman 5, Tara Otto 4, Nicole Beckley 2, Lauryn Halvorson 2, Hunter Petersen 5

Finley-Sharon/Hope-Page-Makenna Satrom 2, Rian Richards 3, Marissa Mitchell 4, Darby Breckheimer 13, Josie Flaten 15

North Border 39, Midway-Minto 34

NB 7 10 7 15 --39

M-M 9 8 5 12 --34

North Border-Brynn Hartje 4, Kenzie Carson 5, Lexi Irving 21, Jaidyn Volk 9

Midway-Minto-Elizabeth Schanilec 9, April Schmitz 11, Tessa Mattson 1, Jamie Thorvilson 2, Kayla Becker 8, Kenady Slominski 3

North Star 51, Lakota 23

NS 13 11 14 13 --51

LAK 6 6 5 6 --23

North Star-Danielle Hagler 12, Jasmine Heisler 10, Sydney Staus 10, Mya Halverson 8, Madison Peters 4, Lindsey Nyhagen 3, Destiny Sims 2, McKenzie Peters 2

Lakota-Briar Halberg 5, Kylee Baumgarn 7, Macy Herda 5, Emily Bina 4, Nora Johnson 2

New Rockford-Shey. 50,

Rolette-Wolford 24

NRS 10 20 36 50 --50

R-W 2 10 20 24 --24

New Rockford-Sheyenne-Hannah Haley 23 Dani Bjerke 7, Alli Dockter 6, Carli Lies 4, Cassie Longnecker 4, Brianna Price 6

Rolette-Wolford-Sydney Tastad 8, Brenna Boucher 7, Eva Tastad 4, Shelby Johnson 3, Chelsie Mattson 5

Bemidji 70, Thief River Falls 50

BEM 47 33 --70

TRF 23 27 --50

Bemidji-Ashley Hofstad 3, Katie Alto 14, Jackie Johnson 1, Allison Beard 7, Taylor Wade 2, Lindsey Hildenbrand 2, Mackenzie Nicklason 16, Rumer Flatness 17, Macy Flatness 4, Rebecca Matheney 4

Thief River Falls-Carley Johnson 2, Hailey Rosendal 8, Rebecca Leier 10, Brea Prickett 1, Alexa Rogalla 14, Annika Dalager 7, Hannah Mauch 2, Camryn Schwab 4, Jordan Nasland 2.

Roseau 89, Warroad 27

Roseau 70 19 --89

Warroad 16 11 --27

Roseau-Emma Boris 9, Kacie Borowicz 24, Julia Braaten 20, Faith Gerger 4, Hanna Mooney 6, Katie Borowicz 13, Evie Johnson 2, Emma Waling 8, Masynn Janicke 2

Warroad-Anna Holter 1, Laci Kennedy 2, Sky Boucha 2, Lexi Syverson 14, Lydia Tessier 6, Karen Khampanyavong 2

Warren-Alv.-Oslo 44,

Fertile-Beltrami 30

WAO 23 21 --44

F-B 9 21 --30

Warren-Alvarado-Oslo-Rylie Mortimer 21, Shelby Durand 19, Mackenzie Roller 2, Emma Obert 2

Fertile-Beltrami-Shelby Dunbar 9, Bailey Mulcahy 6, Annika Sorenson 6, Aubree Steffes 1, Annika Messick 1, Olivia Ellington 6, Tessa Motteberg 1

Fosston 47,

Northern Freeze 36

N-F 18 18 --36

FOS 20 27 --47

Fosston-Kendra Eckman 2, Taylor Kroening 6, Jaclyn Hubbard 9, Brianna Vig 10, Kora Nordland 13, Katelyn Vesledahl 2, Jamie Carlin 2, Hannah Noel 3

Northern Freeze-Harley Olson 1, Brooke Fredrickson 5, Ashley Olson 2, Keylee Dahl 10, McKenna Scholin 4, Lisa Olson 14

Hawley 67,

Norman Co. East/UH 53

NCE 21 32 --53

HAW 46 21 --67

Norman County East/Ulen-Hitterdal-Macey Gordon 6, Lauren Sather 15, Sage Thompson 2, Alivia Mortenson 19, Brianna Thompson 7, Aspen Thompson 2, Aana Knutson 2

Hawley-Addi Dauner 2, Maria Vetter 2, Kylie Crabtree 11, Kaylie Crabtree 11, Page Thompson 25, Abigail Rux 5, McKenzie Koenig 2, Alex Ellertson 3, Lily Peterson 6

Prep wrestling

6

Tuesday's results

Valley City 57, Fargo North 22

Fargo Davies 47, Fargo South 35

GF Central 63,

Wahpeton 10

106: Evan Ziemer (GFC) over Preston Meyer 1:11; 113: Tyson Gass (GFC) over Hunter Owens 9-7; 120: Cyncere Haskins (GFC) over Bryce Awender 23-15; 126: Braydon Williams (GFC) over Devan Diemert 0:36; 132: Josh Isassi (GFC) over Kaleb Mostoller 1:25; 138: Mike Erickson (GFC) over Shea Truesdell 3:49; 145: Alec Humble (GFC) over Braden LeNoue 11-2; 152: Evan Bridgeford (GFC) over Tanner Thiel 11-0; 160: Ben Stevens (GFC) over Wauker Spanel 0:51; 170: Garrett Lathrop (WAHP) over Alex Lassonde 1:28; 182: Cameran Bridgeford (GFC) over Austin Blair 0:24; 195: Will Rohrich (GFC) over Chase Moderow 1:03; 220: Josh Krump (WAHP) over Grant Sullivan 13-4; 285: Brody DeFoe (GFC) by forfeit;

Devils Lake 63,

GF Red River 9

106: Ethan Sprenger (DELA) by forfeit; 113: Tate Estenson (DELA) over by forfeit; 120: Brant Fisk (DELA) by forfeit; 126: Colton Young (DELA) over Camden Larsen 1:45; 132: Sam Shomento (DELA) over Landon Oster 2-0; 138: Layton Wallace (DELA) over Kaden Rolloff 13-6; 145: Brayden Gerhardt (DELA) over Gage Braswell 11:02; 152: James Fisk (DELA) over Zion Diggs 5:00; 160: Zach Lange (DELA) over Nathaniel Tabor 1:19; 170: Micaiah Peterson (GFRR) over Novell Jackson 9-2; 182: Parker Vilandre (DELA) over Colton Saxon-Peterka 1:34; 195: Colby Rance (DELA) over Gus Welsh 0:16; 220: Trent Herberg (GFRR) over by forfeit; 285: Jack Kuntz (DELA) over Parker Nelson 4-2

Devils Lake 51, Wahpeton 30

106: Ethan Sprenger (DELA) over Preston Meyer 1:39; 113: Hunter Owens (WAHP) over Tate Estenson 0:53; 120: Brant Fisk (DELA) over Bryce Awender 0:18; 126: Colton Young (DELA) over Devan Diemert 1:12; 132: Sam Shomento (DELA) over Kaleb Mostoller 5:02; 138: Taylen Wallace (DELA) over Shea Truesdell 2:53; 145: Braden LeNoue (WAHP) over Brayden Gerhardt 1:37; 152: James Fisk (DELA) over Tanner Thiel 1:30; 160: Wauker Spanel (WAHP) over Novell Jackson 5:09; 170: Parker Vilandre (DELA) over Garrett Lathrop 3:44; 182: Luke Knowski (DELA) over Austin Blair 4-2; 195: Colby Rance (DELA) over by forfeit; 220: Chase Moderow (WAHP) over by forfeit; 285: Josh Krump (WAHP) over Jack Kuntz 3:02

Carrington 55, Hillsboro-CV 24

106: Matthew Duchscherer (CARR) over Coldin Beliles 0:37; 113: Treston Lura (CARR) by forfeit; 120: Kael Kovar (CARR) by forfeit; 126: Brecken Lura (CARR) over Luke Leshuk 7-1; 132: Matt Anderson (H-CV) over Ian Lacina 1:23; 138: Kyle Alfson (H-CV) over Lucas Geiszler 3:19; 145: Austin Hendrickson (CARR) by forfeit; 152: Tate Hoggarth (CARR) over Barrett Willison 0:54; 160: Michael Clifton (CARR) by forfeit; 170: Kaulder Kvamme (CARR) by forfeit; 182: Mark Hastings (H-CV) over Beau Retzlaff 0:46; 195: Colton Buskness (CARR) over Jake Moore 11-3; 220: Kaden Wolsky (CARR) over Jacob Pruneda 2:57; 285: Seth Owens (H-CV) over Hunter Beumer 0:29;