Sections

Weather Forecast

Close

Flyers fire head coach Dave Hakstol

Tuesday's local scoreboard

Men's basketball

6

Tuesday's results

UND 89, Concordia, Neb., 56

CON 32 24 --56

UND 59 40 --89

Concordia—Brevin Sloup 5-9 0-0 13, Carter Kent 3-8 0-0 8, Zach Auguste 0-3 0-0 0, Tanner Shuck 2-8 0-0 6, Ryan Holt 3-8 0-0 8, Chance Sterling 0-1 0-0 0, Nick Cito 1-3 0-0 2, Justin Wiersema 0-3 0-0 0, Grant Wragge 1-1 0-0 2, Nate Middleton 0-2 0-0 0, Tanner Wubbels 0-2 0-0 0, Chuci Biel 3-5 0-0 6, Gate Smith 2-10 0-0 5, Klay Uher 1-1 0-0 3, Logan Eaker 2-5 0-0 4. Totals 23-67 0-0 56

UND—Billy Brown 6-7 1-1 14, Davids Atelbauers 1-2 0-0 3, Filip Rebraca 4-7 4-6 12, Cortez Seales 7-12 1-2 15, Conner Avants 9-12 4-6 22, Zac Saddler 1-1 0-0 2, Aanen Moody 2-4 0-0 6, Bentiu Panoam 3-6 0-0 6, Marko Coudreau 0-5 0-0 0, Jal Bijiek 1-2 0-0 2, Ethan Igbanugo 0-0 0-0 0, Carter Brooks 2-3 0-0 5, Elijah Hazekamp 1-4 0-0 2. Totals 37-65 10-15 89.

3-point attempts—Con: Sloup 3-5, Kent 1-3, Shuck 2-7, Holt 2-5, City 0-2, Wiersema 0-1, Middleton 0-2, Smith 1-4, Uher 1-1), UND: 5-17 (Brown 1-2, Atelbauers 1-2, Seales 0-1, Moody 2-4, Panoam 0-1, Coudreau 0-2, Bijiek 0-1, Brooks 1-2, Hazekamp 0-2); Rebounds—Con: 28 (Auguste 5), UND 45 (Rebraca 12, Avants 8, Brooks 6); Assists—Con: 11 (Cito 3), UND: 13 (Avants 4)

Mayville State 86,

Minn.-Morris 64

MAY 49 37 --86

MOR 29 35 --64

Mayville—Daniel Lindgren 19, Kobe Critchley 7, Jack Turnbull 9, Gorg Alhag 13, Max Copper 6, Michael Slaba 2, Rene Melendez 2, Leon Williams 5, Creighton Pfau 8, Eric Staebler 15

Minn.-Morris—Isaiah Lemke 2, Jeremy Halverson 5, Noah Grove 18, James Pendleton 6, Jeffrey Haverson 18, Kenneth Riley 2, Nick Peterson 4, Trent Jerome 9

Women's basketball

6

Tuesday's results

Valley City State 67, Bemidji State 61

Minn.-Morris 62,

Mayville State 43

MAY 12 13 2 16 --43

MOR 10 11 16 25 --62

Mayville State—Joelle Ertl 16, Cyan Hale 7, Nicole Bunting 5, Claire Blascziek 9, Taylor Skjordal 4, Taylor Reilly 2

Minn.-Morris—Ellie Stevenson 17, Becca Holland 5, Lexus Eagle Chasing 3, Kendra Raths 17, Abby Van Kempen 9, Lexie Winter 8, Grace Olson 3

Prep football

6

N.D. Class A all-state

First team offense

Quarterback—Simon Romfo, Langdon-Edmore-Munich; Ben Bohl, Minot Bishop Ryan; running back—Oscar Benson, Hillsboro-Central Valley; Drew Page, Carrington; Kaden Kuntz, Dickinson Trinity; Kelly Eggen, Nedrose; wide receiver—Josh Martinson, Milnor-North Sargent; tight end—Trey Rosenau, Carrington; offensive line—Seth Owens, Hillsboro-Central Valley; Easton Rindy, Carrington; Adam Neustel, Milnor-North Sargent; Dakotah Aaseth, Velva; Beau Jeffers, Bowman County; Korey Rueb, Beulah.

First team defense

Defensive line—Carter Currey, Langdon-Edmore-Munich; Charlie Rieger, Kindred; Isaac Fridrich, Dickinson Trinity; Kaleb Beeter, Minot Bishop Ryan; Kaden Sago, Hazen; linebacker—Mark Hastings and Isaac Luithle, Hillsboro-Central Valley; Kaden Wolsky, Carrington; Hayden Lee, Velva; defensive back—Adam Zavalney, Park River Area; Michael Hall, Kindred.

Second team

No positions designated

Langdon-Edmore-Munich—Jackson Delvo, Grant Romfo; Hillsboro-Central Valley—Landen Reed; Milnor-North Sargent—T.J. Johnson; Ellendale-Edgeley-Kulm—Phillip Hagen, Ethan Carruth; Carrington—Seth Nelson; Rugby—Devan Michels, D.J. Schneibel; Bottineau—Austin Tonneson; Des Lacs-Burlington—Scott Drovdal, Caleb Bonness; Minot Bishop Ryan—Logan Merck, Keegan Henjum, Chinaza Udekwe; Beulah—Kaleb McGraw; Bowman County—Jacob Svihovec, Adam Powell, Corban Massey; Lisbon—Sam Rieger; Fargo Oak Grove—Isaac Olson; Northern Cass—Wrigley Elston; Harvey-Wells County—Jude Lawson; Velva—Gage Florence; Dickinson Trinity—Aric Knopik, Seth Herner.

Girls hockey

6

Tuesday's results

Warroad 5,

EGF Senior High 0

Second period—1. Hannah Corneliusen 9:53

Third period—2. Cahlilah Lindquist (Sydney Phaneuf) 1:38; 3. Tiffani Foster (Madison Lavergne) 5:50; 4. Corneliusen (Kaitlyn Kotlowski) 12:55; 5. Tahra Johnson (Abbey Hardwick, Corneliusen) 15:30

Goalie saves—W: Quinn Kuntz 19; EGF: Megan Birkholz 31

Fargo Davies 6,

Grand Forks 0

First period—1. Ali Matter (Paige Hanson) 4:40; 2. Josie Froslie (Katie Matter) 8:47; 3. Alexis Sampson (A. Matter) 10:11

Second period—4. A. Matter (Faith Morris, Sampson) 3:00; 5. Sampson (Olivia Opheim, A. Matter) 15:32

Third period—6. Lauren Hanson (Sasha Durand, Froslie) 5:50

Goalie Saves—GF: Emilee Ziegler 29; FD: Kennedy Cook 12

Roseau 6, Bemidji 2

First period—1. R, Anika Stoskopf (Kayla Santl, Reese Strand) 1:38;

Second period—2. B, Gracie Fisher 0:50; 3. B, Alexis Leitner (Maggie Marcotte) 10:57; 4. R, Santi (Stoskopf) 11:07; 5. R, Kate Helgeson (Kate Huglen) 12:28;

Third period—6. R: Santl (Strand) 1:15; 7. R, K. Helgeson (Ella Helgeson) 8:41; 8. R, Strand (Ellie Hedlund) 9:20

Goalie saves—B: Nettie Kimble 49; R: Josie Johnson 0

Jamestown 2, Crookston 2

First period—1. J, Abby Grounds (Alexis Kirkaby) 1:47

Second period—2. J, Ella Roaldson (Grounds) 11:30; 3. C, Catherine Tiedemann 3:42

Third period—4. C, MacKenze Epema 16:00

Goalie saves—J: Erin Anderson 35; C: Grace Koshney 17

Monday's result

Alexandria 5,

Thief River Falls 1

First period—1. TRF, Shelby Breiland (Khloe Lund) 10:58

Second period—2. A, Marki Oberg (Micah Summer) 4:19; 3. A, Oberg (Makenna Aure) 5:11; 4. A, McKenna Elllingson (Mayson Toft) 14:15

Third period—5. A, Ali Castle (Aure) 4:45; 6. A, Aure (Ellingson, Oberg) 9:16

Goalie saves—TRF: Gabby Steele 31; A: Hailee Bailey 12

Boys hockey

6

Devils Lake 5,

Bottineau-Rugby 0

First period—1. Blair Martinson (Camden Schwab) 6:58

Second period—2. Carter Schaw (Zach Bore, Hunter Swanson) 1:35; 3. Aaron Johnson (Martinson) 4:47; 4. Schwab (Swanson) 5:14

Third period—5. Aaron Johnson (Austin Devier, Martinson) 5:14

Goalie Saves—DL: Reegan Reule 20; B-R: Adam Lorenz 42

Grafton-Park River 2,

Jamestown 0

First period -- 1. GPR, Lane Bell (Caden Seim) :47; 2. GPR, Riley Eide (Matthew Suda) 11:41

Goalie saves -- GPR: Billy Laaveg 18; J: Riley Gerhardt 30.

Prep wrestling

6

N.D. Class A coaches' poll

State team

1, Bismarck. 2, Minot. 3, Dickinson. 4, Mandan. 5, Valley City. 6, Bismarck Century. 7, Jamestown. 8, West Fargo. 9, Bismarck St. Mary's. 10, Williston.

East Region

1, West Fargo. 2, Valley City. 3, Fargo Davies. 4, Devils Lake. 5, Grand Forks Central.

Top six individuals

106: 1, Christian Tanefeu, B. 2, Aden Brau, BC. 3, Jacob Ersland, BC. 4, Tyson Gass, GFC. 5, Tyler Porter, WF. 6, Koye Grebel, Valley City.

113: 1, Neal Bohrer, BC. 2, Kaleb Porter, WF. 3, Henry Nelson, D. 4, Ben Kleinknecht, Ma. 5, Ashise Gurung, FS. 6, Joel Bowman, J.

120: 1, Reece Barnhardt, BSM. 2, Kelby Armstrong, Mi. 3, Hayden Johnsrud, BC. 4, Brock Fettig, B. 5, Kaden Renner, B. 6, Tim Kadrmas, BL.

126: 1, Corey Hooker, MI. 2, Laken Boese, B. 3, Clay Radenz, BC. 4, Jacob Thomas, FS. 5, Brendan Johnson, D. 6, Josh Isassi, GFC.

132: 1, Ethan Bowman, J. 2, Drew Steidler, BSM. 3, Dalton McKenzie, W. 4, Jaren Berger, D. 5, Preston Fettig, B. 6, Ben Weigum, BC.

138: 1, Ryan Ripplinger, B. 2, Will Kleinknecht, Ma. 3, Devin Schulz, BC. 4, Tate Laducer, TM. 5, Braden Hatcher, J. 6, Troy Berg, D.

145: 1, Trevon McClaanahan, Mi. 2, Parker Larson, VC. 3, Matthew Rader, BC. 4, Alec Humble, GFC. 5, Matthew Meschke, D. 6, Chase Burke, Mi.

152: 1, Raif Horswill, W. 2, Ethan Fleck, Ma. 3, Noah Braun, J. 4, James Fisk, DL. 5, Brandt Kringlie, B. 6, Evan Bridgeford, GFC.

160: 1, Tate Nordby, D. 2, Gage Roaldson, B. 3, Parker Vilandre, DL. 4, Bryant Nelson, BC. 5, Lanier Karpeh, WF. 6, Johnny Browning, J.

170: 1, David Peterson, VC. 2, Jaden Mairs, FD. 3, Caleb Usher, D. 4, Nolan Demery, TM. 5, Jake Pulkabrek, Ma. 6, Luke Knowski, DL.

182: 1, Cade Pederson, WF. 2, Levi LaFountain, TM. 3, Will Rohrich, GFC. 4, Colby Rance, DL. 5, Conner McGregor, B. 6, Aaron Mack, J.

195: 1, Matt Kaylor, BL. 2, Cameron Clark, D. 3, Robert Serumgard, DL. 4, Louis DeCouteau, TM. 5, Houston Visto, WF. 6, Samuel Krebs, J.

220: 1, Jacob Boehm, Ma. 2, Riely Kringlie, WF. 3, Grant Sullivan, GFC. 4, Paul Vandal, J. 5, Josh Krump, Wah. 6, Truman Werremeyer, FD.

285: 1, Chase Dockter, B. 2, Jaden Oestern, VC. 3, Konnor Stordalen, BC. 4, Levi Haugen, Ma. 5, Isaiah Gates, FS. 6, Preston Jones, Mi.

Tuesday's results

Valley City 38,

GF Central 26

106: Koye Grebel (VC) over Tyson Gass 6-3; 113: Bennett Rogelstad (VC) over Amelia Foltz 14-4; 120: Espen Kunze (VC) over Cyncere Haskins 1:14; 126: Braydon Williams (GFC) over Austin Rogelstad 11-3; 132: Josh Isassi (GFC) over Nic Pfeifer 13-0; 138: Evan Mielke (VC) over Michael Sharp 14-1; 145: Parker Larson (VC) over Aaron Waterman 0:25; 152: Tyson Hovland (VC) over Evan Bridgeford 9-3; 160: Alec Humble (GFC) over Ezra Hanse 8-1; 170: Ben Stevens (GFC) over Jonah Schuldheisz 4-2; 182: David Peterson (VC) over Alex Lassonde 0:45; 195: Cameran Bridgeford (GFC) over Cade Powers 0:48; 220: Austin Bicker (GFC) over Ethan Langemo 3:02; 285: Jaden Oestern (VC) over Brody DeFoe 0:17

Fargo Davies 50,

Devils Lake 27

106: Abdi Nuur (FD) over Ethan Sprenger :20; 113: Tate Estenson (DL) over Avery Mohr 1:03; 120: Brant Fisk (DL) over Clayton Nissko :49; 126: Jeame Thomas (FD) over Colton Young 19-5; 132: Sam Shomento (DL) over Hunter Barth 11-4; 138: Ryan Barth (FD) over Gavin Hoffart 3:43; 145: Ty Weber (FD) over Layton Wallace 16-2; 152: James Fisk (DL) over Faustin Ndikumwenayo 1:22; 160: Connor Chloupek (FD) over Novell Jackson 2:49; 170: Jaden Mairs (FD) over Parker Vilandre 3:30; 182: Moctar Diop (FD) over Cody Johnston, DQ; 195: Colby Rance (DL) over Firas Omar 1:30; 220: Truman Werremeyer, FD, won by forfeit; 285: Andrew Teigen (FD) over Jack Kuntz 2:00

Local curling

6

GF leagues

Monday men—Lindgren 2-0, Bugliosi 1-0, Schuster 1-0, Marto 1-1, Whalen 1-1, Skavlem 1-1, Swanson 1-1, Sande 1-1, Jordet 1-1, Klein 1-1, Crystal Sugar 1-1, Bina 1-1, Schmidt 1-1, Bushee 1-1, Hunter 0-1, Kempenich 0-2

Tuesday women—Lindgren 2-0, Jaster 2-0, Bushaw 1-0, Bohlman 1-0, Nordstog 1-1, Thompson 0-1, Pearson 0-1, McKewin 0-2, Hovland 0-2

Tuesday novice—Gilbraith 2-0, Johnson 1-1, Marhula 1-1, Snustad 0-2

Wednesday afternoon—Whalen 1-0, Bina 1-0, Keifenheim 1-0, Zavoral 1-0, Lindgren 0-1, Wall 0-1, Botsford 0-1, Klein 0-1, Staveteig 0-0

Bowling

6

Women

High week game—Becky Evenson 254, Amy Stromsodt 224, Alicia Johnson 215, Jael Towers 201, Michelle Harlow 200, Cheryl Seydel 200

High week series—Michelle Harlow 581, Amy Stromsodt 579, Alicia Johnson 569, Becky Evenson 538, Ashley Hayes 523, High season game—Tari Mitzel 254, Becky Evenson 254, Tiana Delzer 236, Amy Stromsodt 224

High season series—Tari Mitzel 650, Tiana Delzer 620, Alicia Johnson 611, Michelle Harlow 605, Alicia Johnson 587

Men

High week game—Jake Dinkle 286, Ron Nikle 280, Mike Longoria 278, Larry Sloan 267, Kris Scott 266

High week series—Mike Longoria 730, Albert Austin 716, Tyler Meyer 701, Phil Johnson 691, JT Sorrentino 681

High season game—Tyler Meyer 300, Jeff Peterson 299, Tyler Meyer 290, JT Sorrentino 289, Jake Dinkle 286

High season series—Doug Diedrich 763, Matt Benjamin 755, Joel Galle 750, Steve Berry 742, Tyler Meyer 736

GF Leagues

Hi-Lo—Michelle Harlow 200-581, Kitty Carberry 181-510, Kristi Litzinger 181-510

1st Niters—Carolyn Homstad 186-498, Nikke Blilie 175-475

Double R—Becky Evenson 254-538, Amy Stromsodt 224-579

Six Pack—Cheryl Seydel 200-495, Schawnn Decker 163-450

High Flyers Senior—Judy Johnson 177-483, Mary Freije 171, Robby Zick 422

Red Ray Runners—Jennifer Kovar 172-466, Nancy Lurwig 166-462

J.S. Sundowners—Jon Zimbelman 218, Blake Johnson 182, Ryan Kaste 402, Perry Bouldin 345; Pam Zimbelman 191, Emily Kersten 182, Mary Ellen Russell 424, Roberta Middagh 326

XYZ Doubles—Kris Scott 266-656, Albert Austin 265-716, Lori Hennessy 186-511, Ashley Hayes 185-523

Southside—Mike Longoria 278-730, Jake Kowalski 249, Tyler Meyer 701, Alicia Johnson 215-569

Big Dogz—Tad Schmidt 258, Bernie Carberry 241, Derrick Stallman 646, Phil Johnson 618, Jael Towers 201-485, Nikki Blilie 180, Lori Helle 485

Tuesday Night Church—Ron Nikle 280, Rob Pinard 256, JT Sorrentino 681, Dan Hennessy 631

Miracle Mile—Jake Dinkle 286, Larry Sloan 267, Phil Johnson 691, Tyler Meyer 680

Bantam-Prep—Levi Warnke 127-306, Eliot Miller 111, Sam Benjamin 302, Shenkinah Rolla 122-359, Allie Grotte 109-264

Junior-Senior—Dylan Galle 236-626, Nic Heilman 232-626, Madisan Klotz 178-502, Sarah Mord 176-487

randomness