Sections

Weather Forecast

Close

Friday's local scoreboard

College hockey

6

Friday's results

American Int'l 5, Air Force 0

Army 3, Bentley 2

Mercyhurst 4, Sacred Heart 3, OT

Notre Dame 3, Michigan St. 1

Ohio St. 4, Wisconsin 0

Michigan 6, Penn St. 4

Colgate 2, Princeton 1

Quinnipiac 4, Cornell 2

New Hampshire 2, Boston College 2, tie

Providence 7, Merrimack 2

UMass Lowell 5, UConn 2

Northeastern 1, Vermont 0

Boston U 3, Maine 2

Denver 2, Minn. Duluth 0

Miami vs Colorado College

Northern Michigan 3, Alaska-Anch. 0

Lake Superior St. 5, Bowling Green 0

MSU Mankato 7, Ferris St. 1

Clarkson 3, Michigan Tech 1

UMass 3, Holy Cross 1

Harvard 4, Arizona St. 1

Ala.-Huntsville vs Alaska-Fair., late

Western Michigan 2,

UND 0

First period—No scoring

Second period—No scoring

Third period—1. Josh Passolt 5 (Hugh McGing 4, Kale Bennett 2) 12:24; 2. Colt Conrad 4 empty net (McGing 4, Passolt 6) 18:23

Goalie saves—UND: Peter Thome 4-4-9--17; WMU: Trevor Gorsuch 16-12-4--32

Penalties—Paul Washe, WMU, tripping, 0:46 first; Dawson DiPietro, WMU, boarding, 3:38 first; Bench minor, UND, too many on ice, 11:30 first; Lawton Courtnall, WMU, hooking 17:19 first; Zach Yon, UND, tripping, 14:26 third

Penalties-minutes—UND 2-4, WMU 3-6

Power plays—UND 0-3, WMU 0-2

Attendance—11,097

Referees—Nick Krebsbach and Nathan Wieler

St. Lawrence 4,

Minnesota 3, OT

First period—1. SLU, Alex Gilmour PP (Michael Ederer, Michael Laidley) 15:31; 2. M, Rem Pitlick (Brent Gates, Sammy Walker) 17:26

Second period—3. SLU, Carson Dimoff (Ted McGreen, Laidley) 13:22; 4. SLU, David Jankowski PP (Laidley, Gilmour) 15:41

Third period—5. M, Tyler Nanne SH (Gates, Pitlick) 6:21; 6. M, Jack Sadek (Gates, Pitlick) 15:22

Overtime—7. SLU, Ederer (Jankowski, Carson Gicewicz) 3:19

Goalie saves—M: Mat Robson 10-18-7--35; SLU: Emil Zetterquist 11-14-10--35

St. Cloud St. 2,

Bemidji St. 0

First period—1. SCSU, Easton Brodzinski PP (Ryan Poehling, Blake Lizotte) 11:46

Second period—No scoring

Third period—2. SCSU, Kevin Fitzgerald empty net (Jeff Smith) 18:49

Goalie saves—BEM: Henry Johnson 6-6-7--19; SCSU: Jeff Smith 12-11-9--32

Prep volleyball

6

N.D. Class B tournament

In Minot

Friday's semifinals

Thompson 8-25-25-25,

Northern Cass 25-16-14-23

Thompson (kills-blocks-service aces)—Lauren Cunningham 0-0-4 (23 digs), Kaia Sorby 0-0-3 (17 assists), Carrie Nistler 3-1.5-1, Allie Ness 2-1-0, Izzy Shirek 10-0-4, Mackenzie Hughes 3-1-0 (22 assists), Macy Jordheim 15-2.5-0, Taylor Zak 10-2-0 (18 digs)

Northern Cass—Bailey Ness 14-1-0, Liberty Fix 0-0-1 (35 assists), Josephine Ebert 3-1-0, Sarah Yoney 1-0-2, Allison Hildega 2-0-0, Morgan Nelson 1-1-0, Faith Aasen 11-1-0, Sydney Anderson 6-0-1, Samantha Spiesz 18 digs

Oakes 17-25-25-25,

Langdon-Edm.-Mun. 25-16-19-19

Oakes (kills-blocks-service aces)—Claire Wagner 0-0-1 (19 digs), Shayla Novak 5-.5-0, Nicole Schmitz 18-0-0 (10 digs), Abigail Cox 8-2.5-1, Marisa Garza 14-1.5-1, Jaida Seyer 5-0-1, Sadie Hansen 5-.5-0 (42 assists, 15 digs).

Langdon-Edmore-Munich—Lexi Olson 10-2-1 (13 digs), Madi Pritchard 3-0-0 (36 assists, 13 digs), Kaitlynn Scherr 1-0-0 (27 digs), Morgan Freije 6-3-0, Callie Ronningen 24-1-1 (28 digs), Brooke Bakke 1-0-1, Kaylee Lowery 3-0-0.

Consolation semifinals

Center-Stanton 25-26-25,

Our Redeemer's 23-24-18

Minot Our Redeemer's (kills-blocks-service aces)—Tea Boeckel 0-0-1, Cheyenne Lang 16-0-1, Macy Lindquist 7-0-0, Sydney Popinga 0-0-0, Eden Olson 1-0-1 (39 assists, 19 digs), Allison Girard 0-0-1, Annie Folden 15-1-0, Tessa Olson 4-0-0 (31 digs)

Center-Stanton—Karyn Haag 0-0-2 (12 assists, 12 digs), Teanna Hintz 3-0-0, Kathryn Kraft 5-1-0, Morgan Vitek 18-0-1 (24 digs), Ashley Frank 7-0-2 (15 assists, 16 digs), Amber Frank 6-0-0, Teegan Henke 2-0-0

Dickinson Trinity 25-25-25,

Kenmare 11-12-19

Dickinson Trinity (kills-blocks-service aces)—Bre Tessier 7-0-4, Macy Kuntz 12-0-8 (9 digs), Farrah Zeller 4-0-1, Amaya Willer 9-1-0, Macy Gress 1-0-0, Abbey Kubas 5-0-0, Alexa Walby 1-0-1 (33 assists)

Kenmare—Taylor Schoemer 3-2-2, Jordan Rodin 0-0-2, Ashley Bauer 0-0-2 (5 digs), Jeneca Kostad 1-0-0 (5 digs), Marissa Jensen 3-0-0, Megan Zimmer 1-0-0, Kylee St. Croix 0-1-0 (7 assists)

Today's matches

Seventh place—Our Redeemer's vs. Kenmare, 11 a.m.

Fifth place—Dickinson Trinity vs. Center-Stanton, 1 p.m.

Third place—Langdon-Edmore-Munich vs. Northern Cass, 3 p.m.

Championship—Thompson vs. Oakes, 7 p.m.

N.D. Class A

State tournament

In Minot, Friday

Consolation semifinals

WF Sheyenne 20-25-25-25,

Bismarck 25-19-20-18

West Fargo Sheyenne (kills-blocks-service aces)—Alexis Hoffner 0-0-0 (20 digs), Olivia Dobrinz 9-1.5-0, Jadyn Feist 16-1.5-0 (15 digs), McKenzie Newton 11-0-0 (20 assists, 14 digs),

Ellie Such 7-.5-0, Brooke Prochaska 5-0-0 (27 assists), Nadia Kranz 0-0-3, Mya Lambert 0-0-3, Cady Borchardt 10-.5-0

Bismarck—Madysen Mosolf 3-0-0 (30 assists, 12 digs), Michaela Dora 13-.5-2 (19 digs), Faith Wahl 1-.5-0, Olivia Dickerson 7-1.5-4, Callie Stonecipher 6-1-0, Macy Wetsch 12-1-3, Samantha Hettinger 3-.5-0, BreAnn Sullivan 0-0-2

Fargo Shanley 25-19-25-23-15,

Jamestown 17-25-18-25-10

Fargo Shanley (kills-blocks-aces)—Haley Klieman 0-0-2 (12 digs); Jordyn Stroup 1-3-1 (54 assists, 12 digs); Hadley Huber 3-1-0; Kathryn Olson 5-3-0; Olivia Manuel 12 digs; Grace Meier 21-1-0 (10 digs); Reile Payne 15-0-1; Lander Friederichs 17-5-0; Hailey Giauque 0-0-5 (13 digs)

Jamestown—Kameron Selvig 1-0-3 (43 assists); Jessa Anderson 3-1-0; Abby Kallenbach 7-0-0; Courtney Peterson 18-2-2 (20 digs); Jessica Paulson 0-0-1; Grace Hegerle 5-1-3 (17 digs); Rachel Schiele 13 digs; Ella Roaldson 12-4-0

Championship semifinals

Bismarck Century 25-25-26,

Fargo Davies 22-16-24

Fargo Davies (kills-blocks-aces)—Grace Solberg 3-0-1; Keely Terry 5-1-0; Morgan Hall 2-1-0; Kenzee Langlie 1-0-1; Madison Langlie 12-1-0 (13 digs); Madaline Cooper 4-1-0; Averi Beyer 0-1-1; Ava Wild 2-0-0; Maggie Krueger 0-1-5 (14 assists); Natalie Hallstrom 2-3-0

Bismarck Century—Hattie Fitterer 1-3-0; Julia Fitterer 12-2-1 (14 digs); Megan Klein 3-4-0; Hailey Fletcher 8-1-0; Lauren Ware 16-4-5; Ella Fridley 3-1-0

Mandan 25-18-25-25,

West Fargo 21-25-22-17

Mandan (kills-blocks-aces)—Katie Weiand 29 assists; Sydney Walters 10-1-1; Olivia Moe 4-3-0; Megan Zander 9-4-3; Lakyn Darras 13-4-0; Emily Tweten 15-0-0; Piper Harris 1-0-0; Taylor Leingang 6-4-0; Sydney Gustavsson 0-0-2

West Fargo—Erin Binstock 5-2-2; Mariah Schatz 14-1-0; Lucie Holaday 9-0-2 (13 digs); Halle Erickson 8-0-1 (20 assists); McKenna Becher 1-2-1; Madison McKinnon 5-2-0; Katelyn Tveito 1-0-2

Today's matches

Seventh place—Bismarck vs. Jamestown, 11 a.m.

Fifth place—West Fargo Sheyenne vs. Fargo Shanley, 1 p.m.

Third place—Fargo Davies vs. West Fargo, 3 p.m.

Championship—Bismarck Century vs. Mandan, 5 p.m.

Prep football

6

Minn. 9-man state playoffs

At U.S. Bank Stadium

Semifinals

Mountain Lake Area 42, Mountain Iron-Buhl 8

Nov. 23

Championship, 10 a.m.

Minn. Class A

At U.S. Bank Stadium

Semifinals

Today—BOLD vs. Blooming Prairie, 9 a.m.; Mahnomen-Waubun vs. Springfield, 11:30 a.m.

Nov. 24

Championship, 10 a.m.

Minn. Class AA

At U.S. Bank Stadium

Semifinals

Barnesville 34, Minneapolis North 20

Nov. 23

Championship, 1 p.m.

Minn. Class AAA

At U.S. Bank Stadium

Semifinals

Today—Pierz vs. Rochester Lourdes, 2 p.m.; Perham vs. Fairmont, 4:30 p.m.

Nov. 24

Championship, 1 p.m.

Minn. Class AAAAA

At U.S. Bank Stadium

Semifinals

Friday—Owatonna 39, Elk River 8

Today—Bemidji vs. St. Thomas Academy, 7 p.m.

Nov. 24

Championship, 4 p.m.

Girls hockey

6

Friday's results

Warroad 4,

Lakeville North 0

First period—1. Hannah Corneliusen (Katie Kotlowski, Gino Hendrickson) 15:16

Third period—2. Corneliusen 0:15; 3. Corneliusen (Kotlowski, Karlie Meeker) 4:30; 4. Kenzie Oelkers (Tiff Foster, Madison Lavergne) 15:10

Goalie saves—WAR: Quinn Kuntz 18; LN: Amanda Lackmann 20

Thief River Falls 5,

Detroit Lakes 0

First period—1. Bella Amiot 2:22

Second period—2. Khloe Lund 2:48; 3. Hannah Magnusson (Rachel Georgeson, Haylie Rogalla) 10:47; 4. Lund PP 12:24

Third period—5. Tia Petrescue (Lund, Kia McGlynn) 15:04

Goalie saves—TRF: Gabby Steele 19; DET: Leah Honer 26

Roseau 4,

Minnetonka 2

First period—1. R, Anika Stoskopf (Kayla Santl, Reese Strand) 1:20; 2. R, Ella Helgeson PP (Mariah Huglen) 16:54

Second period—3. MIN, Emily Bayless 0:58; 4. R, Sophie Helgeson (Kate Helgeson) 3:31

Third period—5. MIN, Bayless (Lacey Martin) 7:49; 6. R, Santl 16:23

Goalie saves—R: Kiana Flaig 10-5-11--26; MIN: Brynn Dulac 12-10-11--33

College volleyball

6

Summit League

Tournament

In Denver

Friday's first round

Purdue Fort Wayne 25-25-25,

UND 23-21-16

UND (kills-blocks-service aces)—Darian Chwialkowski 5-1-0 (1 dig); Taliyah Flores 1-0-1 (2 assists, 9 digs); Lexi Ahrens 6-3-0 (3 digs); Roosa Rautio 1-0-1 (26 assists, 4 digs); Jordan Vail 9-4-0 (1 assist); Ashley Brueggeman 5-5-0 (5 digs); Alivia Fraase 1 assist, 11 digs; Tamika Brekke 1 assist, 15 digs; Lydia Rutten 0-0-0; Kelly Wahl 0-0-0, Taylor Riedel 4-0-0 (2 digs); Maggie Smith 2-0-0 (2 digs)

Purdue Fort Wayne—Madison Jaqua 0-0-1 (25 assists, 3 digs; Je-Bria Green 5-3-0 (6 digs); Elizabeth Fuerst 12-0-0 (4 digs); Katie Crowe 2-0-2 (7 digs); Sydney Boerst 4-2-0 (1 assist, 2 digs); Nicole Rightnowar 12-2-1 (10 digs); Elizabeth Britner 4 assists, 14 digs; Victoria Mills 0-0-1 (16 assists, 4 digs); Madelyn Wurster 14-4-0 (1 dig); Taylor Duddleston 0-0-1 (1 dig); Julia Wayer 0-0-0

N.D. State 23-25-27-25,

Omaha 25-23-23-21

N.D. State (kills-blocks-service aces)—McKenzie Burke 13-0-2 (1 assist, 9 digs); Allie Mauch 12-1-0 (3 digs); Emily Halverson 11-3-0 (1 dig); Alexis Bachmeier 7-2-0 (14 digs); Bella Lien 5-3-0 (1 assist, 1 dig); Kalli Hegerle 2-2-0 (41 assists, 3 digs); Abbi Klos 15 digs; Maggie Steffen 1 dig; Paige Schaffer 0-0-2; Kaylee Hanger 0-0-3 (2 assists, 7 digs)

Omaha—Sadie Limback 15-5-1 (1 assist, 8 digs); Claire Leonard 13-0-0 (5 digs); Abby Bergsten 10-1-0 (1 dig); Anna Blaschko 7-6-0 (4 digs); Isabella Sade 5-2-0 (1 dig); Rylee Marshall 2-2-0 (1 assist); Sydney Case 2-3-0 (48 assists, 6 digs); Courtney Morehead 9 digs; Giselle Eiche 0-0-0; Jaclyn Taylor 0-0-0; Kenzie Michalek 0-0-2 (4 digs); Alexa Blase 0-0-0; Claire Mountjoy 1 assist, 13 digs; Maggie Meyer 0-0-0

Today's semifinals

No. 1 Denver vs. IPFW, 3 p.m.; No. 2 South Dakota vs. N.D. State, 6 p.m.

Sunday's championship

2 p.m.

Area men's basketball

6

Friday's result

Miami (Ohio) 89,

N.D. State 78

N.D. State—Vinnie Shahid 3-7 7-8 15, Sam Griesel 2-3 1-2 5, Jared Samuelson 4-6 0-0 11, Tyson Ward 2-10 6-7 10, Rocky Kreuser 2-5 0-0 6, Tyree Eady 2-5 6-6 12, Chris Quayle 1-2 0-0 3, Cameron Hunter 2-7 3-7 9, Deng Geu 3-5 0-1 7, Jordan Horn 0-1 0-0 0

Miami (Ohio)—Nike Sibande 6-10 4-5 19, Jalen Adaway 3-8 0-0 7, Darrian Ringo 3-7 4-4 10, Dalonte Brown 9-11 3-4 25, Bam Bowman 3-4 0-0 7, Mekhi Lairy 4-7 0-0 9, Milos Jovic 1-2 0-0 2, Benjamin Litteken 0-0 0-0 0, Aleks Abrams 0-0 2-2 2, Elijah McNamara 2-4 0-0 6, Abdoulaye Harouna 1-2 0-0 2

Area women's basketball

6

Friday's result

Michigan Tech 59, MSU Moorhead 48

randomness