Sections

Weather Forecast

Close

Thursday's local scoreboard

Prep volleyball

6

N.D. Class B

State tournament

In Minot

Thursday's quarterfinals

Thompson 25-25-25,

Center-Stan. 15-21-10

Center-Stanton (kills-blocks-service aces)—Teanna Hintz 2-0-1, Karyn Haag 0-0-1, Kathryn Kraft 2-.5-0, Morgan Vitek 3-0-1 (11 digs), Ashley Frank 3-0-1 (8 assists), Amber Frank 7-1-0, Teegan Henke 1-.5-0

Thompson—Lauren Cunningham 0-0-2 (12 digs), Kaia Sorby 0-0-3 (15 assists), Carrie Nistler 5-0-0 (13 digs), Allie Ness 5-0-0, Izzy Shirek 3-0-0, Mackenzie Hughes 1-0-1 (20 assists), Macy Jordheim 10-2.5-0, Taylor Zak 16-.5-1

Northern Cass 25-28-25,

Our Redeemer's 22-26-18

Our Redeemer's (kills-blocks-service aces)—Cheyenne Lang 2-0-0, Macy Lindquist 4-1-0, Sydney Popinga 1-0-0, Eden Olson 3-.5-0 (10 assists), Annie Folden 4-1.5-1, Mariah Frederick 0-2-0, Tessa Olson 1-0-1 (13 digs), Tea Boeckel 13 digs

Northern Cass—Bailey Nelson 19-0-0, Liberty Fix 0-0-1 (34 assists), Josephine Ebert 0-1-0, Sarah Yoney 0-0-2, Samantha Spiesz 1-0-0 (16 digs), Allison Hildega 1-2-0, Morgan Nelson 3-0-0, Faith Aasen 8-0-3, Sydney Anderson 7-1-0

Langdon-Edm.-Mun. 25-25-25,

Kenmare 14-8-17

Kenmare (kills-blocks-service aces)—Taylor Schoemer 1-1-0, Jordan Rodin 0-0-1 (8 digs), Jeneca Kostad 3-0-0, Marissa Jensen 3-1-0, Kylee St. Croix 1-0-0 (8 assists), Megan Zimmer 2-0-0

Langdon-Edmore-Munich—Morgan Thielbar 0-0-1, Lexi Olson 8-0-4, Madi Pritchard 2-0-2 (30 assists), Morgan Freije 7-1-2, Callie Ronningen 14-1-3 (10 digs), Brooke Bakke 1-0-0, Kaylee Lowery 2-1-0, Raelyn Klindt 1-0-0

Oakes 25-25-25,

Dickinson Trinity 11-17-12

Dickinson Trinity (kills-blocks-service aces)—Bre Tessier 6-0-0 (17 digs), Macy Kuntz 8-2-0, Farrah Zeller 3-0-0 (12 digs), Amaya Willer 4-1-0, Abbey Kubas 0-1-0, Alexa Walby 1-0-1 (20 assists, 12 digs)

Oakes—Claire Wagner 14 digs, Shayla Novak 2-0-0, Nicole Schmitz 11-2-6, Abigail Cox 2-0-0, Marisa Garza 3-1-0, Jaida Seyer 6-1-4, Sadie Hansen 4-1-1 (20 assists)

Today's matches

Consolation semifinals

Center-Stanton vs. Minot Our Redeemer's, 1 p.m.

Kenmare vs. Dickinson Trinity, 3 p.m.

Championship semifinals

Thompson vs. Northern Cass, 5 p.m.

Langdon-Edmore-Munich vs. Oakes, 7 p.m.

Saturday's matches

Seventh place—11 a.m.; fifth place—1 p.m.; third place—3 p.m.; championship—7 p.m.

N.D. Class A

State tournament

In Minot

Thursday's quarterfinals

Bis. Century 30-25-25,

WF Sheyenne 28-21-19

West Fargo Sheyenne (kills-blocks-service aces)—Olivia Dobrinz 11-0-0, Mya Lambert 1-0-1, McKenzie Newton 9-0-0 (11 assists, 9 digs), Ellie Such 2-1-0, Brooke Prochaska 4-0-0 (26 assists, 9 digs), Makenzie Urbanec 1-0-0, Nadia Kranz 0-0-1 (9 digs), Jadyn Feist 8-1-0, Cady Borchardt 5-0-0

Bismarck Century—Ashley Scherbenske 0-0-1, Hattie Fitterer 6-.5-0, Hailey Fletcher 7-1-0, Kaia Lill 1-0-0 (19 assists), Lauren Ware 19-3-1, Chloe Markovic 0-0-2 (17 digs), Ella Fridley 3-.5-0, Julia Fitterer 10-.5-0, Mya Klein 1-0-0 (20 assists), Sarah Fleming 0-.5-0

Fargo Davies 25-20-25-25,

Bismarck 20-25-16-18

Bismarck High (kills-blocks-service aces)—Madysen Mosolf 1-.5-0 (27 assists, 13 digs), Michaela Dora 6-.5-1, Faith Wahl 1-0-0, Olivia Dickerson 11-2.5-1, Callie Stonecipher 5-0-0, Macy Wetsch 12-.5-2 (13 digs), BreAnn Sullivan 0-0-2 (16 digs), Samantha Hettinger 2-0-0

Fargo Davies—Grace Solberg 13-0-1 (15 digs), Keely Terry 8-1.5-0, Morgan Hall 5-.5-0, Kenzee Langlie 2-0-0 (31 assists, 11 digs), Madison Langlie 14-0-0 (18 digs), Madaline Cooper 15-2.5-0, Averi Beyer 0-0-2 (15 digs), Ava Wild 6-.5-0, Maggie Krueger 20 assists

West Fargo 25-22-25-22-15,

Jamestown 20-25-10-25-13

Jamestown (kills-blocks-service aces)—Kameron Selvig 10-.5-2 (36 assists), Jessa Anderson 9-0-0, Abby Kallenbach 4-0-1, Courtney Peterson 14-1.5-4 (36 digs), Jessica Paulson 0-0-2, Grace Hegerle 9-.5-0 (22 digs), Rachel Schiele 20 digs, Ella Roaldson 7-.5-0

West Fargo—Erin Binstock 7-1.5-0, Mariah Schatz 19-2.5-0, Lucie Holaday 4-.5-2 (20 digs), Halle Erickson 8-1.5-3 (26 assists), McKenna Becher 2-2-0, Madison McKinnon 8-2-0, Madison Waldera 0-0-1 (30 digs), Katelyn Tveito 0-0-1 (14 assists)

Mandan 19-20-25-25-15,

Shanley 25-25-12-22-2

Mandan (kills-blocks-service aces)—Katie Weiand 0-0-1 (22 assists), Sydney Walters 7-.5-1, Olivia Moe 9-.5-3, Megan Zander 13-4-2, Lakyn Darras 9-3-0, Emily Tweten 9-3-0, Kennedy Harris 1-0-1 (27 digs), Taylor Leingang 4-2-0, Sydney Gustavsson 2-0-0

Fargo Shanley—Haley Klieman 0-0-3, Jordyn Stroup 3-0-1 (36 assists, 14 digs), Hadley Huber 3-1.5-0, Reile Payne 15-.5-1, Olivia Manuel 0-0-1, Grace Meier 15-.5-2, Megan Mathison 1-.5-0, Natalie Heinrich 0-0-1, Lander Friederichs 8-3.5-0, Hailey Glauque 18 digs, Paige McAllister 1-1.5-0

Today's matches

Consolation semifinals

West Fargo Sheyenne vs. Bismarck, 1 p.m.

Jamestown vs. Shanley, 3 p.m.

Championship semifinals

Bismarck Century vs. Fargo Davies, 5 p.m.

West Fargo vs. Mandan, 7 p.m.

Saturday's matches

Seventh place—11 a.m.; fifth place—1 p.m.; third place—3 p.m.; championship—5 p.m.

Prep football

6

Minn. 9-man state playoffs

At U.S. Bank Stadium

Semifinals

Spring Grove 48, Cromwell-Wright 12

Today—Mountain Iron-Buhl vs. Mountain Lake Area, 9 a.m.

Nov. 23

Championship, 10 a.m.

Minn. Class A

At U.S. Bank Stadium

Semifinals

Saturday—BOLD vs. Blooming Prairie, 9 a.m.; Mahnomen-Waubun vs. Springfield, 11:30 a.m.

Nov. 24

Championship, 10 a.m.

Minn. Class AA

At U.S. Bank Stadium

Semifinals

Thursday—Caledonia 40, Paynesville Area 6

Today—Barnesville vs. Minneapolis North, 11:30 a.m.

Nov. 23

Championship, 1 p.m.

Minn. Class AAA

At U.S. Bank Stadium

Semifinals

Saturday—Pierz vs. Rochester Lourdes, 2 p.m.; Perham vs. Fairmont, 4:30 p.m.

Nov. 24

Championship, 1 p.m.

Minn. Class AAAAA

At U.S. Bank Stadium

Semifinals

Today—Elk River vs. Owatonna, 2 p.m.

Saturday—Bemidji vs. St. Thomas Academy, 7 p.m.

Nov. 24

Championship, 4 p.m.

Girls hockey

6

Thursday's results

EGF Senior High 5,

Detroit Lakes 2

First period—1. EGF, Kendra Emery (Alex Beauchamp, Madison McDonald) 1:22; 2. EGF, Lainey Pesch (McDonald, Emery) 3:35

Second period—3. EGF, Kate Johnson (McDonald, Emery) 10:11; 4. EGF, Beauchamp PP (Kylie Stauss) 12:11

Third period—5. EGF, Stauss (Avery Kovar) 1:39; 6. DET, Lily Burnside (Karrigan Hallisey) 6:39; 7. DET, Emma Coley (Burnside, Hallisey) 10:00

Goalie saves—EGF: Megan Birkholz 24; DET: Leah Honer 44

Thief River Falls 3,

Bemidji 0

First period—1. Shelby Breiland PP 6:54; 2. Breiland (Haylie Rogalla, Khloe Lund) 12:53

Third period—3. Rachel Georgeson (Lexi Huot, Beia Nelson) 4:15

Goalie saves—TRF: Faith Porter 4-7-5--16; B: Brooklyn Delap 17-8-11--36

College volleyball

6

Summit League

Tournament

In Denver

Today's first round

No. 4 Purdue Fort Wayne vs. No. 5 North Dakota, 3 p.m.; No. 3 Omaha vs. No. 6 North Dakota State, 6 p.m.

Saturday's semifinals

No. 1 Denver vs. IPFW-UND winner, 3 p.m.; No. 2 South Dakota vs. Omaha-NDSU winner, 6 p.m.

Sunday's championship

2 p.m.

randomness