Girls soccer6Detroit Lakes 3,

EGF Senior High 2

First half -- 1. EGF, Brynn Hillman (Riley Regorrah) 6:00; 2. EGF, Chloe Torgerson 11:00; 3. DL, Anna Jones 35:00

Second half -- 4. DL, Ava Steinmetz 50:00

Overtime -- 5. DL, Karrigan Hallisey 88:00

Goalie saves -- EGF: Cat Gordon 13; DL: Payton Carlblom 7

WDAY logo
listen live
watch live

Tuesday’s results



First half -- 1. RR, Bikash Pathak (Shayan Rasouli) 35:00; 2. SHA, Joe Mickelson 38:00

Second half -- 3. RR, Dilson Gurung (Rasouli) 79:00

Goalie saves -- RR: Carter Krenelka 7; SHA: Cam Hoff 5



First half -- 1. FD: Jack Olson (Kyler Smelby) 32:00;

Second half -- 2. FD: Casey Haldis (Ethan Olson) 42:00; 3. FD: Yonas Adams (E. Olson) 42:00; 4. GFC: Wyatt Peterson (william Lawson-Body) 77:00

Goalie saves -- GFC: Will Howard 3; FD: Noah Sahr 1



First half -- 1. Iver Honningdal (Markus Fluge) 0:50; 2. Honningdal (Fluge) 7:15; 3. Eirik Primavera (Honningdal) 9:15; 4. Fluge (Nick Foss) 14:05; 5. Primavera (Fluge) 36:21

Goalie saves -- C: Logan Wardner 7-7--14; FFH: Mervin Makundi 1-1--2



First half -- 1. EGF, Khalid Omar (Mohammed Barkadleh) 3:00; 2. EGF, Barkadleh 31:00

Second half -- 3. DL, Jackson Carlblom 73:00

Goalie saves -- EGF: Blake Felch 11; DL: Trey Seenold 6

Tuesday’s results

Red Lake Co. Central def. Red Lake Falls 25-14, 25-19, 25-15

Fertile-Beltrami def. Park Christian 25-27, 25-23, 26-24, 25-12

Fosston def. Mahnomen-Waubun 25-22, 25-15, 25-19

Moorhead def. Dilworth-G-F 25-12, 25-0, 25-14

Perham def. Hawley 25-14, 25-20, 26-24

Park Rapids def. Pequot Lakes 25-14, 25-18, 16-25, 25-22



GF Red River (kills-blocks-service aces) -- Alex Richards 22 digs; Ella Fosse 12 assists, 3 digs; Jada Steen 5-0-0 (1 assist); Jadyn Sondrol 0-0-1 (4 digs); Kaylee Lancaster 3-0-1 (5 digs); Madi Towers 2-1-0; Ashlee Welch 0-0-1 (6 assists, 3 digs); Alex Page 4-1-0 (1 dig); Karlie Robson 4-0-1 (2 digs); Liv Lotysz 3-2-0 (3 digs); Ashley Lindseth 1-0-0 (2 assists); Emma Demot 6 digs

Fargo Davies -- Grace Solberg 8-1-1; Madi Langlie 6-1-2; Madi Cooper 6-1-0; Kenzee Langlie 0-0-1 (15 assists); Averi Beyer 0-0-2 (19 digs)



GF Central (kills-blocks-service aces) -- Aubrea Lommen 3-0-0 (20 assists), Bailey Jaeger 5-1-1, Grace Jackson 2-0-0 (20 digs), Jaylin Perrault 4-1-0, Katie Noreen 7-0-1 (14 digs), Megan Peck 1-0-0, Peyton Stanich 0-0-1, Sofie McGee 6-0-3

Fargo South -- Emily Jackson 2-0-0 (11 digs, 17 assists), Naya Krause 7-0-0, Naiya Karl 10-0-0, Mackenzie Walz 7-0-0, Alison Rheault 17 digs



Detroit Lakes (kills-blocks-service aces) -- Taya Doppler 10-1-9; Anna Anna Ghat 12-0-3; Jocelyn Patnaude 6-2-3; Courtnee Ziegler 0-0-2 (17 assists); Maren Daggett 0-0-2 (14 assists)

East Grand Forks Senior High -- Haley Burger 4-1-0; Kylie Stauss 2-0-1; Kaitlyn Knutson 0-0-1 (7 digs)



Goodridge-Grygla (kills-blocks-service aces) -- Chloe Kuznia 1-0-0 (11 assists); Libby Johnson 3-4-0; Maci Bakken 10-2-1 (1 assist, 9 digs)

Sacred Heart -- Dana Walski 29 assists; Ivy Edwards 15-0-1; Bella Knudson 2-0-1; Maddi Mitzel 10-4-0; Jessica Remer 9-1-0; Sydney Lloyd 2-2-2



Thompson (kills-blocks-service aces) -- Lauren Cunningham 18 digs, Kaia Sorby 1-0-2 (23 assists), Carrie Nistler 9-0-1, Allie Ness 1-1-0, Izzy Shirek 5-0-1, Mackenzie Hughes 5-1-0 (28 assists, 12 digs), Macy Jordheim 15-2.5-0, Taylor Zak 20-3.5-1 (24 digs)

Hillsboro-CV -- McKenna Bergstrom 8-.5-0 (17 digs), Kinsey Allen 11-0-0 (14 digs), Morgan Thompson 0-0-1 (23 digs), Jess Lazur 5-2-0



Grafton (kills-blocks-service aces) -- Sophia Campbell 0-0-4, Amiya Malone 11-0-0, Julia Dusek 9-3-0, Signe Eckman 0-0-3 (25 assists, 11 digs), Anna Carignan 0-2-0

Cavalier -- Peyton LeTexier 4-0-2 (25 assists), Charlee Krieg 13-5-2, Jaiden Erlendson 13-1-0 (21 digs), Jordan Tongen 6-1-0, Kaia Schluchter 1-0-2



Devils Lake (kills-blocks-service aces) -- Abby Johnson 0-0-1 (14 digs); Maya Barendt 5-0-0; Jess Mertens 4-1-0; Taylor Windjue 0-1-1 (25 assists, 7 digs); Malayna Barendt 0-0-1; Mattea Vetsch 5-0-0 (5 digs); Chiara Olson 8-0-0 (11 digs); Averi Ziegler 8-1-0 (3 digs)

Fargo Shanley -- N/A



New Rockford-Sheyenne (kills-blocks-aces) -- Ashley Schuster 11-x-x, Alli Dockter 7-x-6, Hannah Haley 7-x-x, Carli Lies 28 assists, Brianna Price x-3-x

Benson County -- N/A



Rolette-Wolford (kills-blocks-service aces) -- Brenna Boucher 0-3-0 (32 digs); Keaira Grant 0-0-4; Shelby Johnson 19 digs; Maria Leonard 4-4-0; Baylee Mora 6 assists

Harvey-Wells County -- McKenzie Alveshere 0-1-4; McKenzie Erickson 7-1-3; Hannah Felchle 12 digs; Jennah Lematta 0-0-4 (12 assists); Megan Thompson 11-2-0 (6 digs); Annika Towe 6-0-0 (13 assists, 6 digs)



Griggs County Central (kills-blocks-service aces) -- Kyrsten Sherlock 5-0-0 (14 digs); Kennedy Hanesson 8-0-2 (11 digs); Jaycee Andel 6-0-1 (10 digs); Jenna Larson 6-1-3 (7 digs); Kayla Kenninger 23 assists; Maddy Fleming 10 digs

Midway-Minto -- N/A

 



St. John (kills-blocks-service aces) -- Kendra Prouty 11-0-0, Larissa McKay 7-x-1, LaShae Bercier 14 assists

Rolla -- Abby Bertsch 10-0-0 (32 Digs), Emma Mitchell 6-0-0 (31 digs),  Neameyer 15 assists, Wilkes 36 digs



Park River/Fordville-Lankin (kills-blocks-service aces) -- Gigi Brouillard 10-3-0; Josie Brodina 7-1-1 (7 digs); Hannah Gordon 7-1-1 (7 digs); Amy Seim 21 digs; Julia Sveen 0-0-4 (6 digs); Sydney Porter 0-0-4 (12 assists, 5 digs); Maris Miller 0-0-3 (18 assists, 4 digs); Kyla Spoonland 2-0-3

Drayton-Valley-Edinburg -- Emilee Reilly 6-0-0 (7 digs); Kasey Stegman 5-2-0; Bailey Phelps 0-0-1 (11 assists, 6 digs); Grace Kertz 0-0-1 (21 digs)



Ellendale (kills-blocks-aces) -- Kiley Larson 4-0-0; Morgan Fischer 3-0-0; Taylor Krege 1-0-1 (1 assist, 4 digs); Sydnie Hustoft 0-0-1; Katelyn Dathe 0-1-0; Abby Peterson 3 assists; Isabel Gruenich 13 digs; Chloe Bollinger 4 digs

Carrington -- Lexi Page 10-0-1; Bella Hone 6-0-5 (3 digs); McKenzie Johnson 0-2-3 (9 digs); Addison Hoorneart 0-3-0 (21 assists); Hannah Hagel 6-2-0; Mariah Schmitz 3 assists; Sadie Magnuson 3 digs

 



Kittson County Central (kills-blocks-service aces) --Marlee Turn 12-X-1, Morgan Olson 5-x-x, Cheyanne Scalese 8-x-x, Jena Davis 5-x-1, Peyton Klein 3-x-x (15 assists), Gracie Whitlock 2-x-6 (15 assists)

Northern Freeze -- Keylee Dahl 10-2-0, Grace Sorenson 2-3-1, Ashley Olson 2-1-0, Tessa Anderson 0-0-1 (8 assists), Jade Spilde 10 digs, Rhiannon Horien 11 digs



May-Port-CG (kills-blocks-service aces) -- Madisen Knudsvig 12-3-2; Cora McClenahan 4-1-2 (8 assists); Julia Kohls 7-0-0; Addison Domier 4-1-0; Hannah McIntyre 4-1-0; Hannah Ust 0-0-2 (13 digs); Ellie Bergstrom 2-0-3 (17 digs); Taylor Garrett 17 assists

Larimore -- Macy Yahna 1-1-1 (8 digs); Trinidy Larsen 7-0-0; Abbie Holter 5-0-0 (13 assists, 9 digs); Gracie Cole 1-0-2 (3 digs); Chloe Aamodt 1-0-1; Haylee Klava 5-0-0 (14 digs); Kinsey Pernat 1-0-0 (7 digs)



Hatton-Northwood (kills-blocks-service aces) -- Kaitlynn Thompson 11-0-2 (10 digs); Thyra Peterick 5-1-3 (1 assist, 15 digs); Megan Larson 6-0-3 (1 dig)

Finley-Sharon/Hope-Page -- Rian Richards 12-5-8 (10 assists, 6 digs); Darby Breckheimer 8-0-1 (1 assist, 12 digs); Makenna Satrom 6-3-0 (2 assists); Jordyn Tvite 1-0-2 (13 assists, 7 digs); Gina Ostmo 1-2-1 (2 assists, 2 digs); Kaden Goughnour 1-1-0 (1 assist); Payton Braun 1-0-1 (4 digs); Beth Mehus 19 digs



North Star (kills-blocks-service aces) -- Danielle Hagler 19-4-1; Mya Halverson 10-1-1 (2 digs); Jasmine Heisler 7-0-3 (2 digs); Kayla Nyhagen 3-0-0 (2 digs); Alexis Wagner 1-0-0 (9 assists); Olivia Reisler 0-1-2 (13 assists); Gracie Miller 0-0-2 (10 assists, 2 digs)

Dakota Prairie -- Carly Lippert 3-1-1; Courtney Stein 2-0-0; Shaye Frederick 0-0-2; Erika McPherson 3 digs



Roseau (kills-blocks-service aces) -- Kayla Santl 7-1-4 (3 digs); Rylie Bjerklie 7-1-0; Katie Borowicz 7-0-3 (14 digs); Mariah Huglen 0-0-4 (17 assists); Grace Dunham 0-0-2 (14 assists, 6 digs); Abby Danielson 0-0-6 (19 digs)

Warroad -- Marlie Johnston 25 assists; Katie Kotlowski 22-4-1 (9 digs); Madi Fish 12-0-0; Sky Boucha 16 assists; Maria Zentur 0-0-1 (23 digs); Hannah Corneliusen 0-3-0; Anna Holter 18 digs



RLCC (kills-blocks-service aces) -- Julia Bernstein 12-3-2, Sydnie Gunderson 10-0-0 Jenna Pahlen 8-5-6, Tanisha Srnsky (29 assists)

RLF -- Brooke Knott 4-0-0, Clara Girdler 5-0-0, Shelby Breiland 0-2-0, Mya Seeger 0-0-4, Makenzie Williams 6 assists

 



Badger-Greenbush-Middle River (kills-blocks-service aces) -- Alyssa Rinde 12-3-1; Kjerstie Lieberg 6-0-0 (14 assists); Emmie Jacobson 5-1-0; Alyssa Kilen 5-0-0 (21 assists)

Lake of the Woods -- Aspen Thompson 8-2-0; Greta Moeller 6-2-0 (10 assists); Mayton Marken 5-0-0; Kendra Humeniuk 0-0-2 (11 assists); Alcia Draper 44 digs



Stephen Argyle (kills-blocks-service aces) -- Abi McGlynn 17-2-0 (1 assist, 7  digs); Abi Johnson 12-3-0 (1 digs); Savannah Riopelle 4-0-5 (34 assists, 5 digs)

Warren-Alvarado-Oslo -- Rylie Mortimer 4-1-0 (4 digs); Kylie Hanson 3-3-0 (2 digs); Emma Oberg 0-0-1 (5 assists, 1 dig)



Bagley (kills-blocks-service aces) -- Aleah Nelson 3-2-1; Cori Bonik 3-0-0; Tessa Tramm 10 assists; Kinzie Halverson 0-0-1; Bayli Dukek 0-3-1; Maria Melbo 0-0-1

Ada-Borup -- Kora Kritzberger 9-0-0; Brianna Qually 10 digs; Ivy Johnson 23 assists



Win-E-Mac (kills-blocks-service aces) -- Hannah Smeby 3-3-0 (2 digs); Kylie Brekke 5-0-0 (14 digs); Carlie Sander 13 assists, 9 digs

Thief River Falls -- N/A

 

Tuesday’s results



Winners & GF top-3 placers

200 medley relay -- 1. West Fargo 1:55.78; 2. Red River 1:57.24

200 freestyle -- 1. Liddy Ohe, RR, 2:04.71; 3. Hannah Laumb, GFC, 2:16.10

200 individual medley -- 1. Elise Johnson, RR, 2:31.98; 2. Emily Grosz, GFC, 2:35.60

50 freestyle -- 1. Tatum Brooks, WF, 26.78; 2. Ellie Pulkrabek, GFC, 26.92

Diving -- 1. Taylor Lee, WF, 175.90

100 butterfly -- 1. Elsa Musselman, RR, 1:01.43; 3. Jordyn Danielson, RR, 1:06.74

100 freestyle -- 1. Liv Hettinger, WF, 58.38; 3. Kate Woidtke, GFC, 1:02.71

500 freestyle -- 1. Anna Montplaisir, WF, 5:52.55; 2. Megan Schill, GFC, 5:58.42; 3. Morgan Uhlir, GFC, 6:06.29

200 freestyle relay -- 1. GF Central (E. Pulkrabek, Jadyn Anderson, Grosz, Madeline Elseth) 1:49.58; 3. GF Central 1:55.77

100 backstroke -- 1. E. Pulkrabek, GFC, 1:08.26; 2. Danielson, RR, 1:09.20; 3. Bella Stockeland, GFC, 1:11.76

100 breaststroke -- 1. Musselman, RR, 1:12.40

400 freestyle relay -- 1. GF Central (E. Pulkrabek, Lexi Pulkrabek, Grosz, Elseth) 4:04.05; 3. GF Central 4:14.58

 

Here are the proposed region alignments for North Dakota high school football for area teams in the 2019 and 2020 seasons. Final approval of the plan is scheduled to be made Thursday at the NDHSAA board of directors meeting.

Class AAA

East Region -- GF Central, GF Red River, Fargo Davies, Fargo North, Fargo Shanley, Fargo South, West Fargo, West Fargo Sheyenne

Class AA

East Region -- Devils Lake, Hillsboro-Central Valley, Central Cass, Kindred, Valley City/Barnes Co. North, Wahpeton

Class A

Region 1 -- Thompson, Hatton-Northwood, Ellendale/Edgeley/Kulm, Fargo Oak Grove, Lisbon, Milnor/North Sargent/Sargent Central, Northern Cass, Oakes.

Region 2 -- Grafton, Langdon-Edmore-Munich, Park River/Fordville-Lankin/Valley-Edinburg, Bottineau, Carrington, Harvey/Wells County, Rugby, Westhope-Newburg/Glenburn

9-man

Region 1 -- Mayville-Portland-CG, Finley-Sharon/Hope-Page, Griggs Co. Central/Midkota, Enderlin/Maple Valley, Fairmount/Campbell-Tintah-Rosholt, Hankinson, LaMoure/Litchville-Marion, Richland, Wyndmere-Lidgerwood

Region 2 -- Cavalier, Nelson County, North Border, North Prairie, North Star, Benson County, New Rockford-Sheyenne, St. John, Dunseith

6-man

Midway-Minto, Drayton

Independents

Larimore, Four Winds

Tuesday’s results

Singles

  1. Gary Wu over Blake Triebold 6-0, 6-1; 2. Logan Sandberg over Collin White 6-0, 6-0; 3. Braden Panzer over Bennett Rogelstad 6-1, 6-1; 4. Cole Spicer over Austin Rogelstad 6-0, 6-2; 5. James Votava over Derek Bear 6-3, 6-0; 6. Chase Spicer over Hale Kringle 6-0, 6-0

Doubles

  1. Braden Panzer-Cole Spicer over Blake Triebold-Bennett Rogelstad 6-0, 6-3; 2. Hunter Bjorge-James Votava over Collin White-Jack Ingstad 6-3, 6-2; 3. Aaron Nielsen-Kyle Stauss over Austin Rogelstad-Hale Kringle 6-1, 6-3

Note: Central improves to 10-0



Singles

  1. Kaden Johnson, RR, over Kamden Baer 6-3, 6-2; 2. Jack Lindgren, RR, over Tanner Hansen 6-2, 6-1; 3. Koby Kuenzel, RR, over Cameron Cook 6-3, 6-4; 4. Sam Rath, RR, over Kyle Toy 6-3, 7-5; 5. Nick Stokke, RR, over Kamden Coles 7-5, 6-3; 6. Saylor Kuenzel, RR, over Mason Urlacher 6-2, 6-2

Doubles

  1. Johnson-Lindgren, RR, over Hansen-Cook 6-1, 6-3; 2. Baer-Toy, WF, over K. Kuenzel-Rath 6-3, 6-1; 3. Coles-Urlacher, WF, over Ryan Muizelaar-Sam Murphy 7-5, 6-3

Note: Red River improves to 9-1.

 

WOMEN

High Week Game

Michelle Harlow……………217

Ruth Jacobson ..…………..213

Danielle Soholt..…………...208

Jennifer Kovar..…………....199

Michelle Harlow…………...198

High Week Series

Michelle Harlow…………….561

Ruth Jacobson……………..527

Tiana Delzer..……………....524

Danielle Soholt.…………….520

Michelle Harlow…………....518

High Season Game

Michelle Harlow……………217

Ruth Jacobson ..…………..213

Danielle Soholt..…………...208

Jennifer Kovar..…………....199

Michelle Harlow…………...198

High Season Series

Michelle Harlow…………….561

Ruth Jacobson……………..527

Tiana Delzer..……………....524

Danielle Soholt.…………….520

Michelle Harlow…………....518

MEN

High Week Game

Kevin Gruhot..………………...264

Dan Monson.………………….259

Garritt Benjamin……………...257

Jamie Kosmatka..…………….257

Scott Iverson………………….233

High Week Series

Joel Galle…...………………...729

Jamie Kosmatka..…………….704

Albert Austin..………………....657

Vinncent Garceau……………...648

Tom Polkinghorne/...…………638

High Season Game

Kevin Gruhot..………………...264

Dan Monson.………………….259

Garritt Benjamin……………...257

Jamie Kosmatka..…………….257

Scott Iverson………………….233

High Season Series

Joel Galle…...………………...729

Jamie Kosmatka..…………….704

Albert Austin..………………....657

Vincent Garceau……………...648

Tom Polkinghorne/...…………638

Hi-lo -- Michelle Harlow 198-518, Danielle Soholt 188, Vicki Fruetel 503; Michelle Harlow 217-561, Danielle Soholt 208-520

1st Niters -- Mary Haslerud Opp 190-444, Janine Groseth 187-480

Double R -- Tiana Delzer 188-524, Holly Brown Borg 187-515

Red Ray Runners -- Jenell Braseth 177, Genny Vonasek 175-483, Robby Zick 470; Jennifer Kovar 19-510, Judy Johnson 166, Genny Vonasek 458

Miracle Mile -- Don Monson 259, Garritt Benjamin 257, Jamie Kosmatka 257-704, Joel Galle 729

Sundowner -- Steven Jacobson Sr. 177-452, Bryan Ewert 167-435, Ruth Jacobson 213-527, Betts Benson 189-469

Sundowner Mixed Doubles -- Blake Johnson 190, Bryan Ewert 177, Ryan Kaste 379, Jay Johnston 329, Kelsey Kersten 161-405, Emily Kersten 152-443

Tuesday Night Church -- Kevin Gruhot 264, Dan Cost 223, Al Borho 616, Steve Berry 598; Tom Polkinghorne 231-638, Vinncent Garceau 227-648

XYZ Doubles -- Scott Iverson 233-611, Albert Austin 212-657, Ashley Hayes 177-497, Cindy Tiseth 158, Katelyn Barber 376