Sections

Weather Forecast

Close

Heitkamp fires campaign staffer amid ad fallout; Oversen denies any wrongdoing

Monday's local scoreboard

Running

6

Boston Marathon

Area N.D. finishers

(Overall place, Name, age, hometown, time)

2,268. James Arnason, 26, Grand Forks, 3:03.08.

2,423. Miles Traiser, 27, Jamestown, 3:04.10.

5,214. Kevin Carollo, 49, Fargo, 3:19.24.

6,488. Cassie Flach, 29, Fargo, 3:24:45.

7,736. Anna Gessell, 25, Grand Forks, 3:29.17.

8,345. Vicki Schneider, 42, Fargo, 3:31.28.

11,408. Dennis Hetland, 56, Fargo, 3:42.35.

11,622. Julie Sorby Engen, 45, Fargo, 3:43.31.

13,718. Maria Weller, 53, West Fargo, 3:51.13.

13,766. Stephanie Jensen, 53, Jamestown, 3:51.25.

13,813. Dawn Peters, 49, West Fargo, 3:51.36.

16,424. Nikki Klefstad, 43, Grand Forks, 4:02.48.

17,603. Deb Beilke, 56, Valley City, 4:09.43.

17,807. Jessica Snyder, 41, Grand Forks, 4:10.52.

18,241. Armand Lagasse, 65, Rolla, 4:13.38.

18,275. Ellie Tupper, 21, Fargo, 4:13.49.

18,604. Beth Astrup, 51, Fargo, 4:23.08.

21,113. Matthew DeVries, 38, West Fargo, 4:37.05.

21,600. Anne Taylor, 27, Mapleton, 4:42.43.

21,897. Tana Setness Hoefs, 46, Grand Forks, 4:46.24.

22,239. Kimberly Christianson, 54, Fargo, 4:51.02.

23,163. Grant Crabtree, 63, Ellendale, 5:14.14.

Area Minnesota finishers

(Overall place, name, age, hometown, time)

2,681. Allison Windish, 25, Moorhead, 3:05.50.

8,599. Meghan Kirkwood, 36, Moorhead, 3:32.19.

9,051. Laurie Yliniemi, 37, Detroit Lakes, 3:33.51.

9,833. Jaclyn Loween, 36, Alexandria, 3:36.50.

11,617. Julie Miller, 48, Alexandria, 3:43.29.

14,154. Justine Rittgers, 22, Park Rapids, 3:52.51.

15,928 Mark Dwyer, 60, Bemidji, 4:00.19.

15,929 Sam Dwyer, 24, Bemidji, 4:00.19.

15,962. Heidi Hasapopoulos, 38, Alexandria, 4:00.28.

17,258. Mike Trulson, 56, Clinton, 4:07.36.

18,936. Joellen Kohlman-Petrick, 40, Fergus Falls, 4:18.05.

20,678. Nikki Olson, 34, Vining, 4:32.15.

Boys tennis

6

Monday's results

Detroit Lakes 5, Crookston 2

Thief River Falls 7, Crookston 0

Bowling

6

WOMEN

High Week Game

Beth Kerlin.........................212

Vicki Fruetel.......................201

Michelle Harlow..................201

Ruth Jacobson...................182

Schawn Decker..................179

Nancy Lurwig.....................179

High Week Series

Michelle Harlow..................572

Lisa Perreault....................543

Maddi Kreiger.....................472

Kelicia Christianson.............460

Janine Groseth...................450

High Season Game

Michelle Harlow...................269

Amy Stromsodt....................258

Tiana Delzer........................244

Rachel Schreiner..................244

Michelle Harlow....................244

High Season Series

Tiana Delzer.........................677

Michelle Harlow....................674

Tiana Delzer.........................673

Amy Stromsodt......................645

Tiana Delzer.........................633

MEN

High Week Game

John Wierwille.....................257

Matt Christensen..................253

Albert Austin........................252

Jon Zimbelman....................249

Ronnie Swanson..................195

High Week Series

Albert Austin........................723

Matt Christensen...................698

Jon Zimelman.......................684

Darcy gertz...........................653

Ryan Kaste..........................384

High Season Game

Scott Iverson........................300

Ron Zutz.............................300

Steve Berry Jr......................300

Tom Polkinghorne.................300

Wally Peters.........................299

Dion Klotz............................299

High Season Series

Steve Berry Jr......................811

Mike Cordts.........................790

Jeff Peterson........................779

Albert Austin.........................776

Tyler Meyer..........................776

GGF Leagues

Hi-Lo—Beth Kerlin 212, Vicki Fruetel 201, Michelle Harlow 201-572, Lisa Perreault 543

1st Niters—Nancy Lurwig 179, Maddi Kreiger 175-472, Janine Groseth 450

Six Pack—Schawn Decker 179-413, Kelicia Christianson 169-460

High Flyers Senior—Lois Peterson 159-410, Mary Freije 152, Bettylou Vorland 404

XYZ Doubles—Matt Christensen 253-698, Albert Austin 252-723, Katelyn Barber 138-367, Cindy Tiseth 126-334

J.S. Sundowners—Ronnie Swanson 195, Dale Benson 172, Ryan Kaste 384, Nathan Keller 356, Ruth Jacobson 182, Betts Benson 170, Loretta Vondal 442, Laura Mutcher 303

Thursday Night Rollers—John Wierwille 257, Jon Zimbelman 249-684, Darcy Gertz 653

GF Youth Tournament

Team

Division 1—1. Bowling Kings 2459; 2. King Pin Crushers 2452; 3. Purple Cobras 2417

Division 2—1. Strikers 2377

Division 3 00 1. Lil Keglers 2210

Doubles

Division 1—Thomas Miranda/Christian Litzinger 1367; 2. Dylan Galle-Christian Schreiner 1337; 3. Sarah Schreiner-Jacob Warnke 1253

Division 2—1. Zachary Benjamin-Dominick Brower 1307; 2. Kaydee Harlow-Emma Harlow 1263; 3. Sarah Schreiner-Jacob Warnke 1253

Division 3—Jacob Benjamin-Samuel Benjamin 1235; 2. Eliot Miller-Parker Renner 1177

Boys

Singles

Division 1—1. Joey Grabanski 728; 2. Tyler Harlow 728; 3. Caleab Sapa 723

Division 2—1. Dominick Brower 657; 2. Zachary Benjamin 609; 3. Jacob Warnke 593

Division 3—1. Deacon Stickel 602; 2. Samuel Benjamin 585; 3. Jacob Benjamin 582

Girls

Division 1—1. Sara Mord 630

Division 2—1. Sarah Schreiner 661; 2. Cassidy Ellingson 611; 3. Emma Harlow 606

Division 3—1. Kayde Harlow 601

Boys All Events

1. Joey Grabanski 2024; 2. Tyler Renner 2017; 3. Dylan Galle 1997

Girls All Events

1. Sarah Schreiner 1888; 2. Sarah Mord 1881; 3. Emma Harlow 1875

Prep softball

6

Monday's results

Badger-Greenbush-Middle River 8, Moorhead 4

NCE/U-H 15, Sacred Heart 0

SAC 000 0 --0 0 6

NCE 256 2 --15 14 0

WP—Ryah Opsahl; LP—Ireland Hanson

Highlights—Norman County East/Ulen-Hitterdal: Corie Peterick 3x3, 2B, 3B, Ryah Opsahl 2x2, 2B, 3B, Alexa Mortenson 3B, Amber Eken 2x2, 2B, Alivia Mortenson #B, Anikka Bakke 3B, Maria Stueness 2B

Advertisement
randomness